10 Adımda SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? SEO Uyumlu Makale Nedir?

Web sitelerinin arama sonuçlarında ön plana çıkabilmeleri ve organik trafik kazanabilmeleri için SEO uyumlu makaleler yazmaları gerekmektedir. SEO uyumlu makale yazabilmek için makale için dikkat etmeniz gereken birçok unsur vardır, bunlardan en önemlisi google algoritmasının kriterlerine dikkat ederek makale yazmanız gerektiğidir.

Google SEO kriterlerine uygun olarak yazılan SEO uyumlu içerikler genellikle arama sonuçlarında üst sıralarda yer alır ve organik trafik kazanır. Google’ın her dönem farklı güncellemelerle geliştirdiği algoritmalara uygun olarak SEO uyumlu makale nasıl yazılır? SEO uyumlu makale nedir?

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO uyumlu makale, web sitelerinin google’dan organik trafik alabilmesi ve ön sıralara çıkabilmesi için anahtar kelimeler, başlık etiketleri, başlık, meta açıklama ve iç linkleme ile google arama motorunun anlayabileceği SEO uyumlu makale yazarı tarafından oluşturulur.

SEO uyumlu makale yazmak için içeriğin google arama motorunun anlayabileceği ve kullanıcıların sorularına cevap verebilecek şekilde hazırlanması gerekir. SEO uyumlu makale yazarken kullanıcıların arama niyetini ve arama sırasında kullandıkları anahtar kelimeleri analiz etmek gerekir.

En Kolay SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Arama sonuçlarında ön planda olmak ve organik trafik elde etmek için google algoritmalarının her dönem yaptığı güncellemelere ve kullanıcıların arama niyetine uygun içerikler hazırlamanız gerekiyor. Bunun için size adım adım yardımcı olabilecek seo uyumlu makale nasıl yazılır sorusuna en uygun cevabı aşağıda sıraladık.

1. Anahtar Kelime Araştırması

SEO uyumlu makaleler yazabilmek için öncelikle belirlediğiniz bir konuda anahtar kelime araştırması yapmanız gerekiyor. Anahtar kelime bulmak için google ve özel olarak hizmet veren birçok anahtar kelime bulucu bulunmaktadır.

Konunuzun ana anahtar kelimesini anahtar kelime aracında aratarak aranma hacmi hakkında bilgi alabilir, içeriğinizde yüksek ve orta anahtar kelimeler kullanmak için konu ile ilgili benzer anahtar kelimeler elde edebilirsiniz. Anahtar kelime seçimi sırasında içeriğinizde uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmaya çalışın.

Anahtar kelime araştırması sırasında sadece kelimenin aranma hacmine değil trend dönemlerine de dikkat edin, bunun için google tarafından geliştirilen google trends aracını kullanabilir, en trend dönemlerde veya anlık trendlerde içerik hazırlayabilirsiniz.

 • Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Kullanın.
 • Yüksek Arama Hacmine Sahip Anahtar Kelimeler Kullanın.
 • Ana anahtar kelimeler dışında benzer anahtar kelimeler kullanın.
 • Rekabet Seviyesi Orta ve Düşük Anahtar Kelimeler Kullanın.
 • Anahtar Kelime Trend Dönemlerini İnceleyin.
 • Makale içerisinde en az %0,5 ile %0,25 arasında anahtar kelime yoğunluğu olmalıdır.
 • Anahtar kelime oranına dikkat etmek için Yoast SEO veya Rank Math SEO wordpress seo eklentilerini kullanın.

Ücretsiz Anahtar Kelime Bulucu Listesi

 • Anahtar Kelime Aracı
 • Google Trendler
 • Anahtar Kelime Bulucu
 • Ubersuggest
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı
 • Google Arama Dizini
 • SEMrush
 • Ahrefs

2. Rakiplerinizin SEO Uyumlu İçeriğini Analiz Edin

SEO uyumlu makaleler yazmak için anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra sıra rakiplerinizi analiz etmeye geliyor. Rakiplerinizi analiz etmek her zaman stratejinizi belirleyecek en önemli unsurdur çünkü ön sıralarda yer alan rakipleriniz google tarafından beğenilen ve ödüllendirilen içerikler yazmışlardır bu nedenle rakiplerinizin içerikte kullandıkları anahtar kelimeleri, başlığı, açıklamayı, görselleri ve anlatım dilini mutlaka analiz edin.

Birçok farklı SEO analiz aracını kullanarak rakiplerinizi analiz edebilir, eksik ve güçlü yönlerini tespit edebilir ve içeriğinizi buna göre anahtar kelime yoğunluğu, görseller, başlık gibi alanlarda optimize ederek içeriğinizin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz.

SEO Rakip Analiz Araçları

 1. Sırlayan Kurbağa Örümcek
 2. Ubersuggest
 3. Sitebulb
 4. Oncrawl

3. Başlık Etiketlerini Kullanın

SEO uyumlu içerik için anahtar kelime ve rakip analizinin önemli olduğunu yukarıda vurgulamıştık. Bunların yanı sıra bir diğer önemli unsur ise google botları ve kullanıcılar için çok önemli olan başlık etiketleridir.

Heading etiketleri içeriğinizin konu başlıklarını önem sırasına göre düzenlemek ve google arama motoruna içeriğinizin en önemli kısmının ne anlattığını belirtmek için kullanılmalıdır.

Heading etiketleri H1-H2-H3-H4-H5-H6 şeklinde sıralanır. Heading etiketleri SEO uyumlu bir içerikte sırasıyla kullanılmalıdır. Bunun için içeriğinizin ana başlığını H1 olarak etiketlemeniz gerekir. H2 başlık etiketi ise içeriğinizin alt başlığı olmalı ve konunun ne olduğu, neyi anlattığına dair gelişme bölümünü içermelidir. H3 başlık etiketi olarak kullanacağınız alt başlık ise içeriğinizin sonuç bölümünü içermeli, bu sonuç bölümünden sonra kullanacağınız alt başlıklar ise h4, h5 olarak sıralanabilir.

Heading etiketini kullanırken etiketlerin kaç kez kullanıldığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Heading etiketlerinin kullanımı arama sonuçlarında sıralama kazanma ve kaybetme konusunda oldukça etkili olmakla birlikte içeriğinizi okumaya gelen kullanıcılara konunun önemli olduğu bölümleri görsel olarak göstermenizi de sağlar.

Heading Etiketleri Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. H1 Heading etiketi içerikte 1 kez kullanılabilir.
 2. H2 Heading etiketi içerik içerisinde 2 kez kullanılabilir.
 3. H3 Heading etiketi içerik içerisinde 4-5 kez kullanılabilir.
 4. H4, H5 ve H6 başlık etiketlerinin kullanımı için belirli bir sınırlama yoktur.
 5. H1 ve H2 başlık etiketlerinde anahtar kelime kullandığınızdan emin olun.
 6. Başlık etiketlerini hiyerarşik bir yapıda kullanın.
 7. Bu nedir? Nasıl yapılır? Kim yapıyor? Başlık etiketinde “Neden?” gibi sorular kullanın.

4. Akıcı Anlatım Kullanın

Anahtar kelimeler, rakip analizi, başlık etiketlerinin yanı sıra SEO uyumlu içerik için bir diğer önemli unsur da akıcı bir anlatıma sahip olmasıdır. Akıcı bir anlatıma sahip olan içerikler kullanıcılar için her zaman ilgi çekicidir ve paylaşılmasına, yorum yapılmasına ya da tekrar ziyaret edilmesine neden olur.

Akıcı anlatımın okunabilirliği artırmak için önemli olduğunu yukarıda vurgulamıştık, içeriklerinizde kullandığınız dilin açık ve sade olması içeriğinizi okuyan kullanıcının paylaşmasını ve yorum yapmasını sağlayabilir.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

İçeriğinizin akıcı bir anlatıma sahip olması için uzun cümleler yerine kısa cümleler kullanarak SEO uyumlu bir makale oluşturmalısınız.

İçeriğinizi anlatırken uzun cümlelerle anlatmak yerine cümleleri maddeleştirin ve önemli kısımları sırayla anlatın.

Okunabilirliği artırmak için bir diğer önemli faktör de içeriğinizi anahtar kelimelere boğmamaktır. Arama sonuçlarında sıralama yapmak için çok fazla anahtar kelime kullanmak sizin için her zaman olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bunun yerine anahtar kelimeleri doğru yerlerde kullanarak akıcı bir anlatım sağlayın.

5. URL Yapısı

SEO uyumlu içeriğinizin anahtar kelime ve başlık gibi önemli kısımları dışında URL yapısı gibi teknik kısımları da oldukça önemlidir. SEO uyumlu içerik için SEO uyumlu bir URL yapısına sahip olmanız gerekir.

SEO uyumlu URL yapısı için URL’nin çok uzun olmaması ve içerisinde anahtar kelimenin yer alması gerekir.

 1. URL’de en fazla 75 karakter kullanmalısınız.
 2. URL içerisinde Türkçe karakter kullanmayınız.
 3. URL büyük harf kullanmayın.
 4. URL’de alt çizgi kullanmayın.
 5. URL’nin çok kısa veya çok uzun olmadığından emin olun.
 6. URL yapısında başlık veya H1 heading etiketini kullanabilirsiniz.

6. SEO Uyumlu Makalede İçerik Uzunluğu Nasıl Olmalıdır?

SEO uyumlu bir makale yazarken içerik uzunluğu arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanızı önemli ölçüde etkiler. Uzun olmasının yanı sıra makalelerinizin detaylı ve doğru bilgiler içermesi mutlaka arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır.

SEO uyumlu makalelerde içerik uzunluğu genellikle 350 ila 600 kelime arasında olmakla birlikte 1000 ila 2000 kelimeye kadar da çıkabilmektedir. Google arama sonuçlarında sıralama ve trafik almak için net bir içerik uzunluğu yoktur, bu genellikle konuya ve rakiplerinize göre belirlenir.

Yukarıda rakip analizi bölümünde de bahsettiğimiz gibi rakiplerinizin içeriklerinin uzunluğuna mutlaka dikkat edin, onların yazdığı kadar uzun ya da onlardan biraz daha uzun ve detaylı içerikler yazabilirsiniz, unutmayın kullanıcıların arama yaparken sordukları sorulara cevap verecek uzun ve detaylı içerikler hazırlamak sizi ön plana çıkaracaktır.

İçeriğinizin uzunluğunun yanı sıra paragraf uzunluğuna da dikkat etmelisiniz. Paragraf uzunlukları 45 ile 55 kelime arasında olabilir. En sık kullanılan en uzun paragraf uzunluğu ise 160-170 kelimedir. Paragraf uzunluğunun yanı sıra 125 kelimelik satır uzunluğuna da dikkat edin.

7. Dahili Bağlantı Hiyerarşisi Oluşturun

SEO uyumlu makaleler yazarken, makalenizde bahsettiğiniz konularla ilgili site içerisindeki sayfalara iç bağlantı vermeniz, içeriğinizi okuyan kullanıcıların site içerisinde gezinmesini sağlayabilir, bununla birlikte sitenizi taramaya gelen googlebotlar en çok trafik alan sayfalara geldiğinde iç bağlantı veren sayfaları da tarayarak indeksleme sürecini hızlandırır. İç linkleme konusunda yapılması gereken en önemli şey arama sonuçlarında sıralamaya gireceğiniz anahtar kelimeye anchor text içinde link vermektir.

 1. Konu ile ilgili sayfalara iç linkleme yapın.
 2. Anchor text olarak iç linkleme yapınız.
 3. Sıralamaya girmek ve trafik almak istediğiniz anahtar kelimeye iç bağlantı yapın.
 4. En çok trafiğe sahip sayfadan hedeflediğiniz sayfaya iç linkleme yapın.

8. SEO Uyumlu Özgün Makaleler Üretin

SEO uyumlu bir makale için en önemli özellik özgün ve benzersiz olmasıdır. Özgün ve benzersiz içerikler her zaman arama sonuçlarında yer alabilir, bu nedenle özgün içerikler en fazla organik trafiği alır ve üst sıralarda yer alır ancak farklı anahtar kelimelerden de trafik alabilir.

Özgün içerik yazabilmek için yazacağınız konu hakkında detaylı araştırma yapmalı ve doğru bilgileri kendi düşüncelerinizle harmanlayarak kullanmalısınız. Bilimsel makalelerden alıntılar yaparak sade ve akıcı bir anlatım dili kullanarak özgün içerikler yazabilirsiniz.

Özgün içerikli SEO uyumlu makaleler nasıl yazılır merak ediyorsanız semrush, ahrefs ve moz gibi SEO bloglarını mutlaka inceleyin ve burada yer alan SEO uyumlu makaleler nasıl yazılır konusundaki içerikleri not alarak kendi içeriklerinizi oluşturun.

9. Soru ve Cevap İçeriği Hazırlama

SEO uyumlu makale yazarken makalelerin formatını kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kurgulamanız çok önemli çünkü kullanıcılar bir arama sorgusu bulduklarında genellikle ne, nasıl yapılır, kim, neden gibi sorular kullanırlar.

Başlıkta soru sorarak arama yapan kullanıcılara soru açıklama kısmında cevap vererek hazırladığınız içerikler google arama sonuçlarında sıfır noktası dediğimiz bölgede okunabilirliği ve okunurluğu arttırmada etkili olabilir.

Soru cevap şeklinde içerik hazırlamak için kullanıcıların bunu sorduğu bölümü ihmal etmeyin, kullanıcıların sıklıkla arama sorgusu yaptığı soruları bu bölgeye ekleyin.

Kullanıcıların en sık sorduğu soruları google arama dizininde ve arama sonuçlarının en alt sayfasında bulabileceğiniz gibi anahtar kelime araçlarından da tespit edebilirsiniz.

10. İçeriğinize Fotoğraf ve Video Ekleyin

Anahtar kelime, başlık ve başlık gibi optimizasyonların dışında SEO uyumlu makale yazmak için en önemli şey içeriğinize fotoğraf ve video eklemektir.

SEO uyumlu makale yazarken makalenize alakalı fotoğraflar eklemek arama sonuçlarında sıralamayı yükseltebilir çünkü görseller google botlarına içeriğin zengin olduğuna dair bir sinyaldir. Görsel kullanırken içeriğinizin anahtar kelimesini alt metin ve alt özniteliğinde kullanırsanız google görsellerde ve snippet’lerde yer almasını sağlayabilirsiniz.

SEO uyumlu makaleler yazarken içeriğinize video eklemeyi ihmal etmeyin. SEO uyumlu yazılar yazmak kullanıcılara bilgi vermek için yeterli olmayabilir, kullanıcılar seo uyumlu yazıları okumak dışında görsel medyaya her zaman daha yatkındır, bunun için içeriğinize video yükleyebilir veya youtube platformunda içeriğinize video linki bırakabilirsiniz, içeriğinizi okumak için gelen kullanıcıların sitenizde bu videoyu izlemesini sağlayarak hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz.

11. İçeriğinizi Güncelleyin

SEO Uyumlu bir makale yazdıktan sonra içeriğiniz trafik almayabilir ya da içeriğiniz arama sonuçlarında trafik kaybedebilir. İçeriklerinizin trafik ve sıralama kaybetmemesi için mutlaka güncel olmalı ve rakiplerinizin içeriklerini takip etmelisiniz.

SEO uyumlu makale yazmak tek başına yeterli değildir, içerikleri güncellemek için google search console, google analytics ve semrush gibi en çok kullanılan seo analiz araçlarını kullanabilir, içeriğinizin trafik alacağı anahtar kelimeleri veya içeriğinizin zayıf olduğu konuları içeriklerinizde kullanabilirsiniz.

İçeriklerinizi güncellerken sadece anahtar kelime optimizasyonu yerine rakiplerinizin kullandığı görsel sayısı, cümle uzunlukları gibi önemli detayları da mutlaka analiz edin.

12. SEO Uyumlu Meta Açıklama Yazın!

SEO uyumlu makaleler yazmak içeriğinizin sıralanması için çok önemli ancak SEO uyumlu meta açıklamalar yazmak içeriğinizin arama sonuçlarında sıralanmasını ve tıklanmasını sağlayabilir.

SEO uyumlu meta açıklama yazmak için öncelikle ana anahtar kelimenizi ve ilgili anahtar kelimelerinizi belirleyin. Meta açıklamasında 160 karaktere kadar 2 kez anahtar kelime kullanarak içeriğinizi anlatacak kısa bir açıklama yazabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Meta Açıklama Nasıl Yazılır

13. SEO Uyumlu Başlık Yazın!

SEO uyumlu makale yazarken başlık, anahtar kelimeler ve açıklama dışında en önemli unsurlar arasında başlık yer alır.

Başlık, kullanıcıların arama sorgusunda arama sonuçlarında sıralanan sitelerin içeriği hakkında 60 karaktere kadar bilgi veren bölgedir.

SEO uyumlu bir makale yazarken arama sonuçlarında sıralama ve trafik alabilmek için SEO uyumlu bir başlık yazmanız gerekir. Bunun için 60 karaktere kadar içeriğinizi anlatan ve tıklanma oranını artıracak anahtar kelimeyi içeren bir mesaj vermeniz gerekir.

SEO Uyumlu İçerik Yazarı Kimdir?

SEO içerik yazarı, web sitenizin google arama sonuçlarında ön plana çıkması ve organik trafik elde edebilmesi için google SEO kriterlerine uygun içerik hazırlar ve rakip içerikleri analiz ederek sitenin trafik alabileceği içerikleri belirler.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Olmalıdır?

Uyumlu makale nasıl olmalı diye soruyorsanız aşağıda hazırladığımız seo uyumlu makaleniz nasıl olmalı listesine göz atabilirsiniz. Aşağıdaki listeye dikkat ederek seo uyumlu makaleler hazırlayabilir ve kullanıcılara uygun içerikler üretebilirsiniz.

 • Özgün Olmalı
 • Anahtar Kelime Yoğunluğu Uygun Olmalı
 • İç Bağlantı Hiyerarşisi Uygun Olmalıdır
 • Akıcı Bir Anlatıma Sahip Olmalı
 • Başlıklar Düzgün Olmalıdır
 • 350-600 kelime arasında
 • URL Yapısında Anahtar Kelime

SEO Uyumlu Makale Fiyatları

Web siteleri için özgün içerik ihtiyacı seo uyumlu makale yazarlığı mesleğinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. SEO uyumlu makale yazarlığı ile 350-700 kelime arasında içerik üretilerek makale satışı yapılmaktadır. Bu makalelerin önemi google için önemlidir, google için bu makaleler kopyalanmadığı takdirde sıralamanızı yükseltir. Uyumlu makale fiyatları 1-10 lira arasında değişmektedir.

SEO Uyumlu makale satan birçok firma vardır, bu firmaların kalitesine göre seo uyumlu makalede fiyatlar değişmektedir. Uyumlu makale için en önemli şey sektörünüzdeki rakiplerinizden daha iyi makalelere sahip olmaktır. SEO uyumlu makale fiyatları araştırması yapıyorsanız anahtar kelime, başlık, özgünlük gibi faktörlere dikkat edin.

SEO Uyumlu Makale Örnekleri

Eğer uyumlu bir makale yazmak istiyorsanız sitemizde hazırlamış olduğumuz anahtar kelime aracı adlı makalemizin yapısını inceleyerek uygulayabilirsiniz. Yazdığımız diğer makalelere göz atabilir, anahtar kelime yoğunluğu, başlık kullanımı, başlık kullanımına göz atarak kendi içeriğinizi üretebilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Ne İşe Yarar?

SEO uyumlu makale web sitenizin değerini ve trafiğini arttırır. Uyumlu makale nasıl yazılır makalemizi uygulayarak sitenizin trafiğini artırabilirsiniz. Sitenizin trafiğine uygun içerik oluşturmak için öncelikle özgün olmalısınız. Özgünlük google için çok önemlidir, google için çok önemli olan uyumlu makale google’da ön plana çıkabilir. Rakiplerinizin önüne geçmek için her zaman uyumlu makalelere ihtiyacınız vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *