10 Adımda WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

En Kolay WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress tabanlı bir site kullanıyorsanız ve arama dizininde rakiplerinizle yarışmak ve onların önüne geçmek istiyorsanız WordPress SEO ayarları yapmanız gerekiyor. WordPress seo ayarlarını yapmak için karmaşık kod satırları ve ayarlarla uğraşmanıza gerek yok, wordpress seo ayarlarını yapmanızı sağlayacak eklentiler listemiz işinize yarayacak ve rakiplerinizle rekabet ederken işinizi kolaylaştıracaktır. WP SEO ayarları hakkında her şey aşağıda hazırladığımız yazıda.

WordPress SEO Nedir?

WordPress SEO, wordpress yazılımlı web sitelerinin arama sonuçlarında ön sıralara çıkabilmesi için url, kategori, içerik, güvenlik ve site hızı gibi faktörlerin google seo kriterlerine uygun olarak optimize edilmesi veya uygun eklentiler kullanılarak optimize edilmesidir.

WordPress SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

WordPress SEO çalışması yapmak diğer yazılımlı web sitelerinden farklı olarak daha kolaydır. Çünkü wordpress gelişmiş altyapısı ve basit hızlı arayüzü ile kullanıcılara her alanda düzenleme ve geliştirme imkanı sunar. WordPress SEO çalışması yapmak için öncelikle wordpress seo ayarlarını yapmak gerekir çünkü bu ayarlar wordpress yazılımlı web sitenizin temelini oluşturacak ve arama sonuçlarında ön sıralara çıkmak için sahip olmanız gereken kriterlerin tutarlılığını sağlayacaktır.

WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak, trafik ve dönüşüm elde etmek istiyorsanız google seo kriterlerine uygun seo çalışması yapmanız gerekmektedir. WordPress SEO ayarları için aşağıdaki maddeler oldukça önemlidir. Bir web sitesinin seo uyumlu bir tasarıma sahip olması google tarafından serp sonuçlarında ilk sıralarda yer almasını sağlayacaktır.

SEO Uyumlu Tema Kullanın

Diğer yazılım web sitelerine kıyasla wordpress’in kullanımı daha kolay ve basittir. Basit kullanımı istenilen tasarımla değiştirilmesine olanak sağlar, bu nedenle wordpress temaları tasarımda başı çeker. WordPress temaları her sektöre ve ihtiyaca göre farklılık gösterir. Fakat seçtiğiniz wordpress temasının seo uyumluluğu sizi arama sonuçlarında ön plana çıkarabilir. Peki bir wordpress temasının seo uyumlu olduğunu nasıl anlarsınız? Aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz.

 • Hızlı Yükleme
 • Kullanıcı Deneyimine Uygun Olmalı
 • Yapısal Verilere Uygun Olmalı
 • WordPress Eklentileri Site Haritası Ekle ile Uyumlu Olmalıdır

Görselleri Optimize Edin

Google son güncellemelerinde site hızını düşüren faktörlerin seo puanını etkilediğini gösterdi. Görseller site hızını en çok etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Yüksek boyutlu görselleri sıkıştırmak ve yeniden boyutlandırmak site hızını artırabilir ve yükleme süresini kısaltabilir, bu nedenle wordpress sitenizdeki görselleri sıkıştırarak site hızını artırabilirsiniz. Sitenizdeki görselleri sıkıştırmak için kullanabileceğiniz bazı eklentileri aşağıda listeledik.

 • Smush
 • ReSmush Pro
 • Kısa Piksel

Google Search Console’u kullanın

Web sitenizi google arama sonuçlarında ön plana çıkarmak istiyorsanız google hizmetlerinden yararlanmanız her zaman sizin yararınıza olacaktır. Google search console kullanarak sitenizin kapsam, sorun, site haritası, link ve performans raporlarını inceleyerek sitenizi analiz edebilirsiniz.

WordPress Güvenlik Eklentilerini Kullanın

SEO uyumlu bir wordpress web sitesine sahip olmak istiyorsanız arama sonuçlarında alacağınız sıralamalar kadar site güvenliğine de dikkat etmelisiniz çünkü siteniz rakip siteler veya kötü niyetli kişiler tarafından saldırıya uğrayabilir ve değersizleştirilebilir. Bu gibi olumsuz olayların önüne geçmek için mutlaka wordpress güvenlik eklentileri kullanmalısınız.

 • Wordfence
 • Hepsi Bir Arada WP Güvenliği
 • Sucuri Güvenlik
 • iThemes Güvenlik

Kategorileri ve Etiketleri Kullanın

Eğer bir WordPress sitesi kullanıyorsanız, sitenin içeriklerini ve sayfalarını kategorilere ayırarak ve konularını etiketlerle belirleyerek seo uyumlu bir yapıya kavuşturabilirsiniz. Sitenizdeki içeriklerin konularını kategorilere ayırarak ziyaretçilerin sitenizdeki kullanım deneyimini olumlu yönde artırabilirsiniz.

Site İçi Linkleme Yapın

Siteniz içerisindeki içerikler arasında köprü görevi görecek olan iç linklemenin siteniz içerisinde yapılması, sitenizdeki gezinme süresini ve sitenizdeki oturum sayısını arttıracak, özellikle sitenizi taramaya gelen googlebotlara doğru sinyaller verecektir. Sitenizde doğru iç linkleme yaparak arama sonuçlarında hedeflediğiniz anahtar kelimelerde ön sıralarda olduğunuzu gözlemlemeyeceksiniz.

Site Hızını Optimize Edin

Site hızı google ve kullanıcılar için çok önemlidir, özellikle yavaş sitelerin arama sonuçlarında silindiği herkes tarafından kabul edilen bir gerçek haline gelmiştir. Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkan sitelerin genellikle çok hızlı açıldığı ve sayfaların çok hızlı yüklendiği gözlemlenmektedir. İşte site hızını optimize etmek için kullanabileceğiniz bazı eklentiler.

 • WP-Rocket
 • Lite Hız Önbelleği
 • WP Fastest Cache
 • W3 Total Cache

WordPress SEO Eklentilerini Kullanın

WordPress seo ayarlarında en önemli nokta seo eklentisi kullanmaktır. SEO eklentileri siz sitede içerik hazırlarken içeriğin arama sonuçlarında sıralanmasına yardımcı olur. WordPress eklenti mağazasında birbirinden farklı ve çok kullanışlı seo eklentileri mevcuttur.

SEO Uyumlu URL Yapıları Kullanın

Google genel olarak içinde anahtar kelime geçen seo uyumlu url yapılarını önemser ve bu url yapılarını arama sonuçlarında ön sıralara yerleştirir. Bu nedenle url yapınızı google ile uyumlu hale getirmek için wordpress linkler bölümünden url yapınızı optimize etmeniz gerekmektedir.

Sitenizi İndeksleyin

WordPress siteleri genellikle ilk kurulduğunda noindex olarak işaretlenebiliyor ve birçok kullanıcı sitenin arama sonuçlarında çıkmadığından ya da sitenin trafik almadığından şikayet edebiliyor. Genellikle wordpress ayarlar bölümünde sitenin dizine kapatılmasından kaynaklanan bir sorundur, bu bölümü ziyaret edin ve sitenizi dizine açın.

WordPress SEO Ayarları İçin Kullanabileceğiniz Bazı Eklentiler

WordPress seo ayarlarını yaparken optimizasyonunuzu sağlamak için herhangi bir koda veya yazılımcıya ihtiyaç duymadan size yardımcı olabilecek wordpress seo eklentilerinin listesini aşağıya bırakıyoruz. Bu eklentileri kullanarak sitenizde wordpress seo ayarlarını yapabilir ve arama sonuçlarında sıralama kazanabilirsiniz. işte wordpress seo ayarları için eklentiler.

Rank Math SEO

WordPress tabanlı sitelerde seo yapmak gerçekten kolay olabilir, ancak size yol gösterecek çeşitli araçlara sahip güçlü bir eklenti kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Rank math seo, wordpress seo ayarlarını yapma olanağı sunabilir.

Rank mat seo içeriklerinizi optimize ederken seo uyumlu olmanıza yardımcı olabilir. Birçok özelliği bünyesinde barındıran bu eklenti sayesinde robots.txt dosyası hazırlayabilir, site haritası hazırlayabilir ve rakiplerinizle rekabet edebilirsiniz.

Rank Math Seo Özellikleri

 • Bir site haritası oluşturun
 • Robots.txt dosyası oluşturma.
 • İçerik optimizasyonu
 • 404 Monitör kontrol aracı
 • Site içi seo analizi
 • Breadcrump
 • Global seo ayarları
 • Bölgesel seo ayarları
 • Kategori, etiket ayarları
 • Sayfaların, yazıların, kategorilerin dizin ayarları
 • Şema ayarları

Lite Hız Önbelleği

WordPress seo ayarları yapılırken ikinci önemli ana faktör sitenin hızıdır. Siteniz hızlı açılmaz ya da yüklenmezse kullanıcılar ve googlebotlar tarafından terk edilebilir ve bunun sonucunda sıralama kaybedebilirsiniz. Lite speed cache eklentisi ile sitenizi hızlandırmak için optimizasyon işlemleri uygulayabilirsiniz. Sitenizin hızlı açılmasını istiyorsanız ve sitenizin google gözünde değerli olmasını istiyorsanız site hız optimizasyonu için lite speed cache eklentisini kullanabilirsiniz.

Lite Speed Cache Özellikleri

 • Önbellekleme yaparak sitenin hızlı açılmasını sağlar
 • Görsel Optimizasyon
 • Sayfa Optimizasyonu
 • CSS Sıkıştırma
 • Javascript Sıkıştırma
 • Tembel Yük

Kalkan Güvenlik

Shield güvenlik eklentisi sayesinde sitenizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Wordpres seo ayarlarını yaparken güvenliğinizi tam olarak korumak istiyorsanız shield güvenlik eklentisi içerdiği birçok özellik sayesinde sitenizi koruyabilir.

 • Web sitenize giriş yaparken iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneği sunar.
 • Web sitenizdeki üyeleri denetlemenize ve eylemlerini gözden geçirmenize olanak tanır.
 • Site içerisindeki virüslü dosyaları, eklentileri ve temaları onarabilir.
 • WordPress yönetici paneline giriş url’sini değiştirme imkanı sunar.

AMP Mobil Uyumluluk

Google son yaptığı güncellemeler sonucunda mobil uyumluluğun ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Sizde web sitenizin google’ın istediği gibi mobil uyumluluğa sahip olmasını istiyorsanız wordpress seo ayarlarını yaparken kullanılan basit bir eklentiyi kurarak sitenizi mobil uyumlu bir sayfa haline getirebilirsiniz.

Mobil Uyumluluğun Özellikleri

 • Kullanıcı memnuniyeti sağlar.
 • Sıralamayı yükseltir.
 • SEO açısından faydalıdır.

İçindekiler

Kullanıcılar için hazırladığınız içerikler uzun olabilir, bu içeriklerin başlıklarının kullanıcıları yönlendirmesi gerekebilir, kullanıcılara başlıkları seçerek yazıda gezinme imkanı sunmak istiyorsanız bu eklentiyi kullanabilirsiniz. İçindekiler tablosu sayesinde kullanıcı aradığı başlıklar arasından seçim yapabilir, yazınız ne kadar uzun olursa olsun sitenizden ayrılmayacaktır.

Redrection

Siteniz büyüdükçe yönetilmesi gerçekten zorlaşabilir ve bu büyümenin bir sonucu olarak size zarar verebilecek 404 bağlantıları oluşabilir. Ziyaretçiler 404 sayfalarıyla karşılaştıklarında siteyi hemen terk ederler, bu da hemen çıkma süresini artırabilir. Bunun önüne geçmek için 404 kodlu sayfaları 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz. WordPress seo ayarları arasında yer alan redrection eklentisi sayesinde 404 sayfaları 301 olarak yönlendirebilir ve hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz.

Realy Simple SSL

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar güvensiz uyarısı alırlarsa sitenizi terk edebilirler ve ssl google seo açısından önemli bir ihtiyaçtır. Kullanıcıların ve google’ın güvenini kazanmak istiyorsanız sitenizin güvenli olduğundan emin olmak için ssl sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir. Realy simple ssl eklentisi sayesinde ssl sertifikasına sahip olabilir ve rakiplerinizin google sıralamalarında sizi geçmesini engelleyebilirsiniz.

Smush

Web sitenize görseller yüklüyorsanız, bu görseller genellikle çok fazla yer kaplar ve bu durum siteniz yüklenirken yükleme hızını engelleyebilir. Eğer sitenizin hızlı açılmasını ve görsellerin çok fazla yer kaplamamasını istiyorsanız kullanabileceğiniz bu eklenti sayesinde görsellerinizi bozulmadan optimize edebilirsiniz.

Google Site Kiti

WordPress seo ayarları yapıyorsanız bu eklenti işinize yarayabilir çünkü bu eklenti ile google anlytics, search console, adsens hesaplarına erişebilirsiniz. Bu eklentiyi kullanarak search console üzerinden sitenize gelen trafiği ve anahtar kelimeleri gözlemleyebilirsiniz. Analytics hesabınızı bağlayarak sitenizdeki gezinme süresini ve ziyaret edilen cihaz türlerini gözlemleyebilirsiniz.

Wordpres SEO Ayarları Önerileri

Eğer sitenizi wordpress tabanlı kurduysanız kod bilmeden arama motorları için doğru şekilde optimize edebilirsiniz. Yukarıdaki eklentileri doğru kullandığınız takdirde olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz ancak sadece bu eklentileri kullanmak sitenizi arama indeksinde ön sıralara çıkarmak için yeterli olmayabilir. Sitenizi arama motorlarına uygun şekilde optimize etmek için dikkat etmeniz gereken önemli faktörleri uygulayarak arama sonuçlarında ön sıralara çıkabilirsiniz, bu nedenle wordpress seo ayarları ile ilgili önemli faktörleri aşağıda sıraladık.

 • Özgün ve seo uyumlu İçerik
 • Önemli başlıklar
 • Meta etiketleri
 • Anahtar Kelimeler
 • İlgili anahtar kelimeler
 • URL yapısı anahtar kelimelere sahip olmalıdır
 • Doğal geri bağlantılar alın
 • Site hızını optimize edin
 • Site güvenliğine dikkat edin
 • Gereksiz sayfaları barındırmayın
 • Bir site haritası oluşturun
 • robots.txt dosyası oluşturun
 • Sitenizi Google araçlarından analiz edin.

WordPress SEO Ayarları Neil Patel

Herkes tarafından bilinen neil patel tarafından hazırlanan wordpress seo ayarları videosuna göz atabilirsiniz, hazırladığımız içeriklerden farklı ayarlar kullanmak isteyebilirsiniz, farklı eklentileri keşfetmek isteyebilirsiniz, bunun için sizlere önerebileceğimiz neil patel videosunu ziyaret ederek farklı wordpress seo ayarları uygulayabilirsiniz.

96 thoughts on “10 Adımda WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

 1. To announce present rumour, dog these tips:

  Look representing credible sources: http://ourmetals.com/includes/pages/what-time-of-day-do-doctors-call-with-bad-news.html. It’s high-ranking to secure that the expos‚ roots you are reading is worthy and unbiased. Some examples of reliable sources include BBC, Reuters, and The Different York Times. Read multiple sources to stimulate a well-rounded sentiment of a precisely low-down event. This can better you get a more over facsimile and keep bias. Be cognizant of the perspective the article is coming from, as set good telecast sources can compel ought to bias. Fact-check the dirt with another fountain-head if a scandal article seems too staggering or unbelievable. Many times be persuaded you are reading a advised article, as scandal can transmute quickly.

  By following these tips, you can evolve into a more in the know scandal reader and better apprehend the cosmos about you.

 2. Positively! Find information portals in the UK can be unendurable, but there are scads resources accessible to cure you think the unmatched identical for the sake of you. As I mentioned already, conducting an online search representing https://thewheelmedics.co.uk/wp-content/pgs/how-old-is-linsey-davis-abc-news.html “UK hot item websites” or “British story portals” is a pronounced starting point. Not but determination this chuck b surrender you a comprehensive list of news websites, but it intention also lend you with a heartier pact of the coeval hearsay view in the UK.
  On one occasion you obtain a file of imminent account portals, it’s powerful to evaluate each anyone to shape which best suits your preferences. As an exempli gratia, BBC News is known in place of its intention reporting of information stories, while The Trustee is known for its in-depth criticism of political and social issues. The Unconnected is known representing its investigative journalism, while The Times is known in search its work and funds coverage. During entente these differences, you can choose the talk portal that caters to your interests and provides you with the rumour you call for to read.
  Additionally, it’s significance all things neighbourhood pub scuttlebutt portals for fixed regions within the UK. These portals yield coverage of events and dirt stories that are applicable to the область, which can be exceptionally utilitarian if you’re looking to hang on to up with events in your local community. In behalf of occurrence, provincial communiqu‚ portals in London contain the Evening Canon and the Londonist, while Manchester Evening News and Liverpool Reflection are stylish in the North West.
  Blanket, there are numberless tidings portals readily obtainable in the UK, and it’s important to do your research to find the joined that suits your needs. By means of evaluating the contrasting news broadcast portals based on their coverage, luxury, and essay viewpoint, you can decide the song that provides you with the most fitting and engrossing despatch stories. Esteemed success rate with your search, and I anticipate this data helps you come up with the perfect expos‚ portal suitable you!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *