14 Adımda Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Hemen Çıkma Oranı Nedir? Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Web siteniz arama sonuçlarında sıralama kaybediyorsa, kullanıcıların hemen çıkma oranı yüksek olabilir. Hemen çıkma oranı yüksek olan siteler genellikle arama sonuçlarında sıralama ve trafik kaybedebilir. (Bounce Rate) hemen çıkma oranı, google’a sitenizdeki sayfaların zaman içinde değersiz olduğunu işaret eder.

Hemen çıkma oranı sorununun önüne geçmek için sitenizle ilgili iç seo ve dış seo alanında iyileştirmeler yapmanız gerekmektedir. (Bounce Rate) Hemen çıkma oranı optimizasyonu için sitenizin siteden hemen çıkma oranını hesaplamanız gerekir, bunun ardından kullanıcının sitede kalacağı süreyi optimize etmek için hazırladığımız hemen çıkma oranı rehberi size yardımcı olabilir.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Hemen çıkma oranı, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların site içerisinde aldıkları aksiyonların niceliksel halidir. Hemen çıkma oranı yüzde olarak ifade edilir. Kullanıcının web sitesine giriş yaptığı andan siteyi terk ettiği ana kadar geçen süreyi temsil eder.

Hemen Çıkma Oranı Neden Önemlidir?

Hemen çıkma oranı, webmasterlara siteyi ziyaret eden kullanıcıların en çok vakit geçirdiği ve en hızlı ayrıldığı sayfalar hakkında bilgi verir. SEO uzmanları bu bilgiler doğrultusunda kullanıcılara uygun optimizasyon süreçlerini başlatır.

Eğer siteden hemen çıkma sorunu yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken içeriğinizin ve sayfalarınızın sektörünüze uygun olarak hazırlanmasına özen göstermektir.

Sitede en çok ziyaret edilen ve en çok zaman geçirilen sayfa üzerine link inşası kurulur ve siteden hemen çıkma oranı yüksek olan içerikler bu sayfaya link olarak eklenir. link olarak eklenen “siteden hemen çıkma oranı yüksek” sayfalar optimizasyon sonrası eklenmelidir, aksi takdirde link inşası ne kadar başarılı olursa olsun sayfanın kalitesizliği devam ettiği sürece linke tıklayan ziyaretçi sayfayı tekrar terk edecektir.

hemen çıkma oranı olumsuz bir niceliksel ifade değildir. (Bounce Rate) Hemen çıkma oranını etkileyen faktörler göz ardı edilmemelidir. Kullanıcı sayfayı ziyaret ettiğinde sayfada karşılaştığı içerik onun sayfada kısa bir süre geçirmesine yetiyorsa bu olumsuz olarak yorumlanamaz.

Siteden hemen çıkma oranı ne olmalı?

siteden hemen çıkma oranı ne olmalıdır diye soruyorsanız bunun net bir cevabı yoktur çünkü internet dünyasında birçok site farklı sektörler için kurulmuştur ve hepsinin amacı farklıdır bu nedenle ideal bir siteden hemen çıkma oranı tam olarak belirlenmemiştir ancak yaklaşık değerler bilinmektedir. Dünya genelinde (Bounce Rate) site hemen çıkma oranı ortalamaları aşağıdaki gibidir:

  • E-ticaret ve Online Satış Mağazaları %15-45,
  • Kurumsal Siteler %25-55,
  • Haber Bültenleri Siteleri %40-60,
  • Hizmet Sektörü (Turizm, Alışveriş,) Siteleri %45-60,
  • Blog Siteleri %65-95.

Yukarıda farklı sektörlere göre hemen çıkma oranları ile ilgili sayısal ifadeler yer almaktadır. Hemen çıkma oranları farklı sektörlere göre incelendiğinde farklılıklar göze çarpmaktadır ve bu farklılıkları sitenizle birlikte değerlendirebilirsiniz. Çünkü siteniz bir hizmet sektörüne ait ise e-ticaret sitelerindeki hemen çıkma oranları ile kıyaslanmaması gerekir, bu nedenle sektörünüzdeki yaklaşık hemen çıkma oranlarını bilmeniz ve sitenize uygun optimizasyonları yapmanız gerekir.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Sitenizdeki hemen çıkma oranı yüksekse bu, içeriğinizin sitenizdeki ziyaretçileri tatmin etmediğini gösterir. Bir siteden hemen çıkma oranı %30-60 arasında ise seo uzmanları tarafından optimize edilmesi gereken bir sorun olarak gösterilir. Birçok web sitesi hemen çıkma oranını optimize etmek için birçok farklı yöntem uygular ve bunun başında sayfalar arasında sirkülasyon yaratacak bir köprü kurma yöntemi olabilir.

(Bounce Rate) Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar sayfayı hemen terk ediyorsa siteden hemen çıkma oranı artıyor demektir. (Bounce Rate) Hemen çıkma oranı optimizasyonu için yapmanız gereken bazı maddeler hazırladık. Sitenizde iç seo çalışması ve dış seo çalışması yapmanızı gerektirecek bu maddeler siteden hemen çıkma oranını düşürebilir ancak unutmamanız gereken bir şey var, sitenizi arama motorları için optimize ederken kullanıcılara uygun içerik ve tasarımlar oluşturmayı unutmayın.

1. 404 Sayfa

404 Sayfaları bir sitenin hemen çıkma oranını en çok artıran nedenler arasındadır. 404 Sayfaları genellikle bozulmuş, url yapısı değişmiş ve kaldırılmış yönlendirme yapılmamış sayfalardan kaynaklanır. Sitenizi ziyaret eden ziyaretçiler 404 sayfaları ile karşılaştıklarında siteyi hemen terk ederler, sonuç olarak (Bounce Rate) hemen çıkma oranı ölümcül bir şekilde artar.

404 Sayfaları genellikle kullanıcıların ve googlebotların sevmediği türden sayfalardır, bunları optimize etmek hem siteden hemen çıkma oranını düşürür hem de siteyi ziyaret eden kullanıcılar sitenin kaliteli ve güvenilir olduğu izlenimini edinirler. 404 Sayfalar 301 kodu ile doğru sayfalara yönlendirilmeli, sitenizi ziyaret eden kullanıcılar bu yönlendirilen sayfalarda kaliteli içeriklerle karşılaşarak sitenizde gezinti ve dönüşüm oluşturabilirler.

2. Dikkat Çeken Mesajlar

İçeriğiniz ne kadar dikkat çekerse tıklanma oranı ve kalitesi de o kadar yüksek olur. Kaliteli bir içerik hazırlamış olabilirsiniz ancak bu içeriğin tanıtımını yaparken dikkat çekici mesajlar verecek başlıklar kullanmalısınız. Kaliteli içeriğinizin dikkat çekici başlıklarını sitede görüp tıklayan ziyaretçiler bu kaliteli içeriği okuyabilir ve hemen çıkma oranını (Bounce Rate) düşürebilir.

3. Hedef Kitleye Uygun İçerik Üretin

siteden hemen çıkma oranı çok farklı şekillerde yorumlanabilir, bunun en önemli sebebi sitelerin farklı sektörlerden oluşmasıdır, farklı sektörlere sahip siteler tek bir siteden hemen çıkma oranına uygun olarak optimize edilemez. Hedef kitleye uygun içerik üretmek burada devreye giriyor. Eğer siteniz hizmet sektöründeyse rakiplerinizin hazırladığı içerikleri analiz etmeli ve bu analiz doğrultusunda içerik üretmelisiniz. Hedef kitleye uygun olarak ürettiğiniz içerikler rakiplerinizle rekabet etmenizi ve kitlenize uygun içerikler sayesinde hemen çıkma oranını (Bounce Rate) düşürmenizi sağlayabilir.

4. Mobil Uyumlu Site Tasarımı

Gelişen teknoloji mobil cihazların önemini artırdığı için Google tarafından yapılan son güncellemelerden sonra mobil uyumluluk birçok SEO kriterinde ön planda yer alıyor. Bu doğrultuda Google, kullanıcıların mobil cihazlardan sitelere erişmek istediklerinde kullanıcı deneyimine uygun amp sayfalarla karşılaşmalarını istiyor çünkü amp sayfalar kullanıcı tasarımı ve navigasyon standartlarına uygun olarak tasarlanıyor.

Mobil uyumlu sayfalar kullanıcıların site içerisinde gezinme oranını artırıyor çünkü kullanıcı uygun bir sayfa yapısı ile karşılaştığında psikolojik olarak siteye karşı güven ve marka farkındalığı kazanıyor. Mobil sayfalarla karşılaşmayan kullanıcıların (Bounce Rate) siteden hemen çıkma oranı artar. Eğer sayfalarınız mobil değilse google’ı ve ziyaretçilerinizi kaybedebilirsiniz.

5. Web Sitesi Hızını Artırın

siteden hemen çıkma oranı nasıl düşürülür diye bir soru soruyorsanız kritik bir detaydan bahsetmek gerekir, buna site hızı denir. Site hızı, ziyaretçi site linkine tıkladığında sayfanın açılış süresinin en az 3 saniye olmasını gerektirir. Site hızı 3 saniyeden uzun olan sayfalar genellikle kullanıcılar tarafından terk edilir. (Bounce Rate) Siteden hemen çıkma oranının artmasına neden olan düşük site hızı, google gözünde sıralama kaybetme nedeni de olabilir. Web sitesi hızını artırmak için yapmanız gerekenler lazy load, görsel optimizasyon ve kod optimizasyonudur.

6. Reklamların Konumu

Sitede yer alan reklamlar birçok kullanıcıyı rahatsız etmektedir çünkü siteyi ziyaret eden kullanıcı site içerisinde gezinirken sağdan ve soldan çıkan reklamlar kullanıcının siteden (Bounce Rate) hemen çıkma oranını etkilemektedir. Reklamların konumunu ve yapısını siteyi ziyaret eden kullanıcıların siteyi ziyaret etmeyeceği şekilde konumlandırmalısınız.

7. Mükemmel Site Tasarımı

Site tasarımı hemen çıkma oranını (Bounce Rate) nasıl etkiler? Site tasarımı kullanıcı deneyimlerine uygun olarak tasarlanmalıdır. Kullanıcılar site tasarımından kategoriler, sayfalar, arama kutusu gibi genellikle bir sitenin responsive ihtiyaçlarını gerektiren şeyler isterler. E-ticaret siteleri için site tasarımı kritik bir konudur çünkü site tasarımı kullanıcının aradığını bulmasını sağlayacak ve karmaşık olmayan basit ama mükemmel bir yapı gerektirir.

8. Bağlantı Açılışlarını Optimize Edin

Site içerisindeki içeriklerde link oluşturuyorsanız gözden kaçırmamanız gereken bir unsur var, link verdiğiniz linklerin açılış sayfalarını “yeni sekme” olarak işaretlemeniz gerekiyor. Yeni sekmede açılan sayfalar kullanıcıların sayfayı hemen terk etmesini engeller ve site içindeki dolaşım oranını artırır.

9. Anahtar Kelime Optimizasyonu

Anahtar kelime, bir içeriğin varlığını değerli kılan şeydir. Anahtar kelimenin içerikteki varlığını değerli kılan diğer şey ise kullanıcıların aradığı anahtar kelime olmasıdır. İçeriğinizde ideal arama hacmine sahip anahtar kelimeler kullanmak, tıklama oranını ve (Hemen Çıkma Oranı) hemen çıkma oranını azaltabilir. (Bounce Rate) hemen çıkma oranını optimize etmek için uygun anahtar kelime analizi yapmalı ve bu anahtar kelimeleri dikkat çekici mesajlarla “başlık” ve “title “larda kullanmalısınız.

10. Farklı İçerikler Kullanın

Siteniz için içerik üretirken belli bir standart yapıda içerik üretmekten kaçının. Farklı içerikler sitenize farklı ziyaretçiler çekebilir ve bu ziyaretçiler sitenizi keşfettiklerinde site içerisinde gezinebilirler. Sitede gezinen kullanıcılar siteden hemen çıkma oranını düşürebilir. Farklı içerikler farklı anahtar kelimelerde rekabet etmenizi sağlayacaktır.

11. Sosyal Medyada Aktif Olun

Siteden hemen çıkma oranı nasıl düşürülür diye soruyorsanız sorunun cevabı sitenizin sosyal medya hesaplarında gizli. Sosyal medya hesaplarında yapacağınız yayınlar (Bounce Rate) siteden hemen çıkma oranını düşürebilir çünkü sitenizin burada yaptığı yayınlar marka bilinirliğini ve güveni arttırır, bunun sonucunda sitenizi ziyaret eden kullanıcılar yeni şeyler keşfetme isteği ile sayfalar arasında gezinebilir.

12. Google Analytics

Sitenizi optimize ederken Google araçları çok işinize yarayabilir. hemen çıkma oranı (Bounce Rate) hakkında size fikir verecek olan google analytics, sitenizde en çok navigasyon yaratan sayfaları ve en az navigasyon özelliği olan sayfaları değerlendirmenizi sağlayacaktır. Buradan elde edeceğiniz verilerle hemen çıkma oranı yüksek olan sayfaları optimize edebilirsiniz.

  • Ziyaretçinin Sitede Geçirdiği Süre
  • hemen çıkma oranı (Bounce Rate) hemen çıkma oranı.
  • Oturum başına sayfa sayısı.
  • En çok ve en az ziyaret edilen içerik.

13. Kısa ve Akıcı Anlatım Kullanın

İçeriğinizi hazırlarken uzun metin ve paragraflarla doldurmaktan kaçının. İçeriğinizi kısa paragraflar halinde yazarsanız okunabilirliği artırabilir ve sitenizi ziyaret eden kullanıcıların hemen çıkma oranını (Bounce Rate) düşürebilirsiniz. Akıcı anlatım, içeriğinizi okuyan kullanıcıların içerikten sıkılıp sayfayı terk etmesini engelleyebilir, hatta dönüşüme yol açabilir.

14. SEO Metriklerini Kullanın

SEO metriklerini (Hemen Çıkma Oranı) kullanarak hemen çıkma oranını azaltabilirsiniz. SEO metriklerini kullanarak sitenizde hemen çıkma oranını optimize edebileceğiniz alanlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

(Hemen Çıkma Oranı) Hemen Çıkma Oranı Nasıl Hesaplanır?

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitede geçirdikleri süreyi hesaplayarak analiz etmeniz gerekir, sitede geçirilen süreyi bulmak için google tarafından tasarlanan google analytics aracını kullanmanız gerekir. Google analytics aracı ile siteden hemen çıkma oranını bulabilirsiniz ancak bunu hesaplamak için sitedeki toplam sayfa sayısını da bulmanız gerekiyor. Hemen çıkma oranını hesaplamak için aşağıdaki formülü bıraktık.

(Hemen Çıkma Oranı) Hemen Çıkma Oranı Hesaplama Formülü

“( Hemen Çıkmalar / Sitedeki Toplam Ziyaretçi Sayısı) x 100 = Hemen Çıkma Oranı” Bu formülü kullanarak hemen çıkma oranını hesaplayabilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı ve SEO Arasındaki İlişki Nedir?

Hemen çıkma oranı ile SEO arasında güçlü bir ilişki vardır. Seo sadece tıklanma oranı ve trafik olarak algılanmamalıdır, google botları kullanıcıların site içerisindeki davranışlarını da önemser. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar siteyi hemen terk ediyorsa bu google’a sitenin gereksiz içerik barındırdığı sinyalini verebilir. Bu tür olumsuz sinyallerin (Hemen Çıkma Oranı) önüne geçmek için siteden hemen çıkma oranını optimize etmek gerekir. Hemen çıkma oranını optimize etmek için yukarıda sıraladığımız maddeleri uyguladığınız sürece sitenizi hemen çıkma oranını düşürecek şekilde optimize edebilirsiniz.

One thought on “14 Adımda Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *