14 Ücretsiz En İyi Canlı Yayın Uygulamaları 2023

En İyi Ücretsiz Canlı Yayın Uygulamaları 2023

İnternetin ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte canlı yayın uygulamaları ve canlı yayın siteleri hayatımızın her anında kullanılmaya başlandı. Canlı yayın programlarının her geçen gün popülaritesinin artmasının en önemli nedeni ise canlı yayın yaparak para kazanan uygulamaların olması.

Canlı yayın yaparak para kazanabileceğiniz canlı yayın siteleri ve canlı yayın uygulamaları ararken en iyi canlı yayın platformunun hangisi olduğunu seçmenizi ve karşılaştırmanızı kolaylaştıracak canlı yayın uygulamaları 2023 listesini sizler için hazırladık, özelliklerine göre tercih edebileceğiniz canlı yayın sitelerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

En İyi Canlı Yayın Uygulamaları 2023

Sosyal medya uygulamalarının gün geçtikçe kullanıcı kazanması ve kullanıcıların isteklerine göre şekillenmesiyle birlikte her sosyal medya uygulamasında canlı yayın yapmak oldukça yaygınlaştı, özellikle canlı yayın yaparak para kazandıran uygulamanın daha çok tercih edildiği gözlemleniyor.

Marka ve kişisel bloglar için canlı yayın yapmak oldukça önemli çünkü canlı yayın uygulamaları ile canlı yayın platformları, yayıncı ile kullanıcı arasında bir iletişim sağlayarak yayıncının gelir elde etmesini ve yayıncının hedef kitlesi ile etkileşiminin yanı sıra yeni kitlelerle de etkileşime geçmesini sağlıyor. En iyi canlı yayın uygulamaları listesini aşağıda inceleyebilirsiniz.

1. Twitch

Twich, canlı yayıncılar tarafından en çok tercih edilen canlı yayın platformlarından biridir. Twich platformunun canlı yayın uygulamaları arasında en çok tercih edilmesinin nedeni en genç hedef kitleye sahip canlı yayın platformu olmasının yanı sıra yayıncıların oyun, siyaset, gündem, gazetecilik gibi birçok konuda canlı yayın yapabilmelerine olanak sağlamasıdır.

Oyun oynayarak yayın yapan kullanıcıların twitch canlı yayın uygulamalarını tercih etmelerinin bir diğer önemli nedeni ise yayın sırasında izleyicileri ile sohbet edebilmeleri, mesajlaşarak iletişim kurabilmeleri ve canlı yayın sırasında yayıncıdan bağış alabilmeleri twitch platformunu en çok tercih edilen canlı yayın programları arasına sokuyor.

Twitch platformunu en çok tercih edilen canlı yayın programları arasına sokan bir diğer önemli özellik ise kullanıcı deneyimidir. Yeni kayıt olan yayıncılar ya da izleyiciler platformu kullanırken herhangi bir zorluk yaşamadan canlı yayınları açabilir ya da izleyebilirler. Bununla birlikte Twitch platformu cep telefonu, tablet ve bilgisayar kullanarak da canlı yayın açma imkânı sunmaktadır.

Twitch Platformunda Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

 • Twitch’e giriş yapın ve sağ üst köşedeki profile tıklayın.
 • Ardından “Canlı Yayın” bölümüne tıklayın.
 • Ardından açacağınız canlı yayının kategorisini seçerek canlı yayına başlayabilirsiniz.

2. Discord

Canlı yayın uygulamaları arasında adından söz ettiren ve herkes tarafından oldukça tercih edilen discord uygulaması, genç kitleler tarafından oyun oynarken canlı yayın yapmak için kullanılıyor.

Discord uygulamasının diğer canlı yayın uygulamalarından farkı, bu platformda kendi özel sunucunuzu ve özel kanallarınızı oluşturabilmenizdir.

Canlı yayın uygulamaları arasında discord, diğer canlı yayın sitelerine kıyasla kişisel olarak daha özelleştirilebilir. Canlı yayın uygulamaları gibi olmadığında burada yapacağınız yayın ya da sunucu size özel kalır.

3. Facebook Live

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, geniş kitlesi ve günlük kullanıcı sayısının fazlalığı nedeniyle canlı yayıncıların en çok tercih ettiği canlı yayın uygulamalarının başında geliyor.

Facebook live canlı yayın siteleri arasında çok tercih ediliyor, bunun en önemli nedeni çok eski bir sosyal medya platformu olması ve kaliteli bir canlı yayın kalitesinin yanı sıra kesintisiz canlı yayın yapma imkanı sunması. Canlı yayın programları arasında Facebook’un telefonlardan, tabletlerden ve bilgisayarlardan canlı yayın açabilmesi bu platformu değerli kılan özellikler arasında yer alıyor.

Facebook’ta Canlı Yayın Nasıl Açılır?

 • Facebook’u açın ve sol taraftaki “kamera” sembolüne gidin.
 • Uygulamayı sağa doğru kaydırın ve “Canlı Yayın” simgesini işaretleyin.
 • Daha sonra canlı yayın açmadan önce canlı yayınınızla ilgili açıklamalar yapabilirsiniz.
 • Eğer artık hazırsanız canlı yayını başlat seçeneğini işaretleyerek canlı yayınınızı başlatabilirsiniz.

4. WatchESPN

Spor karşılaşmalarıyla ilgilenenlerin en çok tercih ettiği canlı yayın uygulamaları arasında watchESPN uygulaması ilk sırada yer alıyor. WatchESPN uygulamasını canlı yayın uygulamaları arasında en çok kullanılan yapan özellik ise oyunlar ve gençler için tasarlanmış bir platform olmasıdır.

WatchESPN canlı yayın uygulamaları kullanılırken basketbol, voleybol ve futbol gibi spor kategorilerinde farklı yayınlar yapılmaktadır. Önceki yayınların kayıtları alınır ve tekrar izleyebilirsiniz.

5. Bigo Canlı

Bigo live ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan canlı yayın programları arasında ilk sırada yer almaktadır. Bigo live’ın canlı yayın siteleri arasında en çok tercih edilmesinin sebebi sürekli güncellenen bir arayüze sahip olması ve kolay yayın açarak yayın esnasında izleyicilerle iletişim halinde kalmanın kolay olmasıdır.

Bigo live canlı yayın programları arasında izleyiciler ve yayıncılar genellikle farklı dillerdeki insanlarla tanışmak ya da dans, müzik, kültür gibi farklı konuları keşfetmek için kullanmaktadır. Bu platformda yayıncılar canlı yayınlar sırasında hediyeler alarak para kazanıyor.

 1. Postegro Benzer Uygulamalar
 2. Periscope ile Benzer Uygulamalar
 3. Instagram Akış Yenilenemedi Hatası
 4. Tiktok Explore Engeli Nasıl Kaldırılır

6. Dacast

En iyi canlı yayın uygulamaları arasında dacast uygulaması çok popüler çünkü amatör ve profesyonel canlı yayıncılar her gün bu canlı yayın platformunda yer alıyor. Ücretli ve ücretsiz kullanım sunduğu için özelleştirilebilir bir kullanım sunuyor. Eğer ilk defa yayın yapan amatör bir yayıncıysanız, canlı yayın yapmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Dacast, 2015 yılında Media Reader Choice Awards yarışmasında canlı yayın siteleri yarışmasında finalist olarak adını duyurmuştu.

7. Instagram Canlı

Meteverse firmasının sahip olduğu facebook ve whatsapp uygulamasından sonra instagram uygulaması en çok tercih edilen canlı yayın programları arasında yer almaktadır. Bu platformu en çok tercih edilen canlı yayın uygulamaları arasına sokan özelliği ise çok sayıda kullanıcıya sahip olması ve canlı yayın kalitesinin kesintisiz olarak sağlanabilmesidir.

Canlı yayın platformları arasında instagram live telefon ve tabletleri kullanarak canlı yayın açma imkânı sunmasının yanı sıra canlı yayın yaparken izleyicileri canlı yayına davet edebilme ve canlı yayın esnasında size tepki verebilmelerini sağlamaktadır.

Canlı yayın siteleri arasında en çok tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise canlı yayına başladığınızda takipçilerinize davetiye ya da canlı yayın için bildirim gönderebilmenizdir. Canlı yayın başlattığınızda diğer canlı yayın programları gibi yayını kapatmak için uğraşmanıza gerek yok, hızlıca kapatabiliyorsunuz

8. Kickflip

Kickflip, yazılım geliştiriciler tarafından özelleştirilebilen açık kaynaklı bir canlı yayın platformu olması nedeniyle en farklı canlı yayın programlarından biridir. Kod ve teknik bilgi gerektirdiğinde bu platformun en az tercih edilen canlı yayın uygulamaları arasında yer aldığı gözlemleniyor.

9. YouNow

Canlı yayın uygulamaları arasında adını duymuş olabileceğiniz YouNow uygulaması ilk olarak blog sahiplerinin blog tv olarak kullanması için geliştirilmişti ancak canlı yayın uygulamalarının popülerliğinin artması ile birlikte canlı yayın uygulamaları ile rekabet edebilmek için kapsamlı bir canlı yayın uygulamaları gibi çalışma mantığını benimsemeye başladı.

10. Canlı Yayın

Livestream uygulamasını diğer canlı yayın uygulamalarından farklı kılan özellik ise sadece ücret karşılığında kullanılabiliyor olması. Livestream platformu diğer ücretsiz canlı yayın uygulamaları gibi değil çünkü bu platformda ücretler oldukça yüksek. Bu canlı yayın sitelerinin ücretli olması bu platformda reklam olmamasını ve daha kaliteli bir canlı yayın platformu olmasını sağlamıştır.

11. Streamroot

Profesyonel bir canlı yayın uygulaması arayan bir yayıncıysanız, Streamroot sizin için yararlı olabilir. Streamroot, canlı yayın platformları arasında profesyoneller için özel olarak geliştirilmiş canlı yayın sitelerinden biridir.

Streamroot gibi canlı yayın uygulamalarını kullanmak zor olabilir çünkü kod veya teknik bilgi gerektirir. Bu tür canlı yayın platformları genellikle kurumlar ve küresel şirketler tarafından kullanılır, bu nedenle amatör bir canlı yayıncıysanız, daha kolay bir canlı yayın sitesi seçmelisiniz.

12. Youtube Canlı Yayın

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan youtube, canlı yayın faaliyetlerinin artmasıyla birlikte youtube uygulamasına canlı yayın özelliğini eklemiş, bu özelliğin ardından geniş kullanıcı ve kaliteli altyapısı nedeniyle en çok tercih edilen canlı yayın uygulamalarından biri haline gelmiştir.

En çok tercih edilen canlı yayın uygulamaları arasında yer alan youtube platformunda yayıncılar oyun, gündem, haber, sunumların yanı sıra canlı yayın esnasında izleyicileri ile iletişim halinde kalabiliyor. Youtube platformunu diğer canlı yayın uygulamalarından ayıran önemli özellik ise hesabın 100’ün üzerinde takipçisinin olması gerekliliğidir.

13. Bambuser

2007 yılında İsveç’te kurulan bambuser uygulaması son yıllarda adından sıkça söz ettiren canlı yayın programları arasında yer almaktadır. Bu platformu canlı yayın uygulamaları arasına sokan en önemli özellik ise bu platformun gazeteciler tarafından tercih edilmesi ve haber sektörünün canlı yayın siteleri olarak bu platformu kullanması bu platformun medya sektörü tarafından tercih edilmesini sağlamıştır.

14. Twitter Periscope

Canlı yayın programlarının ve canlı yayın sitelerinin sayısının her geçen gün artması sosyal medya uygulamalarının da güncellemeler ve değişiklikler yaparak canlı yayın uygulamaları haline gelmesini sağlamıştır ki bunlar arasında twitter scope ilk sırada yer almaktadır.

Canlı yayın uygulamaları arasında twitter scope’un en çok tercih edilmesinin nedeni twitter platformunun dünyada en çok kullanılan uygulamalar arasında yer alması ve bu platformun her kitleden ve konudan içeriğe sahip olmasıdır.

Twitter scope platformu üzerinden canlı yayın yaparak izleyicileriniz ile iletişim kurabilir, izleyicileriniz ile sohbet edebilir ya da izleyicileriniz ile chat yapabilirsiniz. twitter scope canlı yayın programları arasında en çok tercih edilen canlı yayın siteleri arasında yer almaktadır çünkü telefon ve tablet gibi farklı teknolojilerden de kullanılmaktadır.

94 thoughts on “14 Ücretsiz En İyi Canlı Yayın Uygulamaları 2023

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *