Anti SEO Nedir? Anti SEO Teknikleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Anti SEO Nedir? Anti SEO Teknikleri 2022

Anti SEO, rakipleriniz veya herhangi biri tarafından sitenizin google arama dizininde sıralama kaybetmesi veya google tarafından ceza alması için yapılır. Anti SEO teknikleri kullananlar, rakip sayfaların site içi SEO ve site dışı SEO çalışmalarına da farklı tekniklerle zarar verirler, sonuç olarak sitenizin SEO optimizasyonu bozulmuş olur.

Anti SEO saldırısına maruz kalmanın sonucu googledan ceza almaya kadar gider bunu önlemek için anti SEO teknikleri adlı yazımızda bu neden yapılır gibi birçok sorunun cevabını hazırladık.

Anti SEO Nedir? Neden Yapılır?

SEO yani arama motoru optimizasyonu doğal süreçler gerektiren uzun soluklu bir çalışmadır. Doğal bir süreçte büyümek istemeyen site sahipleri rakiplerini doğal süreçlerle geçmek yerine anti seo tekniklerini kullanarak geçmeyi tercih ederler, sitelerine zarar vermeyi tercih ederler, bu iş için google’da anti seo teknikleri hizmeti bile vardır.

Rakipleriniz anti SEO teknikleri kullanarak sitenize sıralama kaybettirir, google’dan ceza almasını sağlar. Google’dan ceza almak bir sitenin başına gelebilecek en kötü şey olabilir, google doğal olmayan yanıltıcı çalışmaları fark ettiğinde google bot tarafından otomatik cezalar uygular.

Google bot tarafından işaretlenen sitelerin bu cezadan kurtulması uzun zaman alır.

Negatif seo çalışması her zaman rakipleriniz tarafından yapılmayabilir, internetin büyümesiyle birlikte hackerların deneme yanılma yoluyla birçok sitede hack çalışması yapması veya eğlence amaçlı sitenizi hacklemesi başınıza gelebilir. Böcek hack le karıştırılmamalıdır. Bug yani böcek sitelerdeki yazılım hatalarından meydana gelmektedir.. Böcek hack le karıştırılmamalıdır. Bug yani böcek sitelerdeki yazılım hatalarından meydana gelmektedir..

Bu gibi şeylerin başınıza gelmemesi için site güvenliğinizi ve site içi seo ve site dışı seo çalışmalarınızı kontrollü bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir.

Anti SEO Teknikleri

Anti seo teknikleri birden fazladır, bu teknikleri birbirinden ayıran önemli farklar vardır. Anti seo teknikleri ile sitenize zarar veren kişilerin uyguladıkları teknikleri bilmeniz, bu tekniklere karşı uygulayabileceğiniz çözümler üretmenizi kolaylaştırır.

Zararlı Backlinkler

Site dışı seo çalışması yaparken en önemli şey kaliteli ve sektörel olarak alakalı backlinkler almaktır.

Anti seo teknikleri çalışmasında ise bu durum tam tersi şekilde işler, anti seo teknikleri ile sitenize değeri düşük, sitenizle alakası olmayan backlinkler alınır. Bu backlinklerin değersiz ve sitenizle alakasız olması google gözünde spam olarak işaretlenebilir ve bunun sonucunda sıralamanızı kaybedebilirsiniz.

Kopyalama Sitesi

Sitenize ait içeriklerin rakip siteler tarafından kopyalanması ve bu içeriklerin sitenizin bir kopyasında yayınlanması ile google tarafından ceza almanız sağlanır. Google tarafından alacağınız bu ceza ile sıralama kaybedebilir ve index cezaları yiyebilirsiniz. İçeriklerinizin kopyalanmasını engellemeniz gerekmektedir.

Google Adsens Cezası

Google adsense hesabınıza zarar vermek için yapılan bu teknikte sitenizdeki reklamlara sürekli tıklanması google algoritmalarının bunu kolayca tespit etmesini sağlar. Siteniz içerisinde geçersiz reklam tıklamaları sonucunda google adsens hesabınız kapatılabilir ve bir daha açamayabilirsiniz.

Site Hızını Düşürmek

Site içi seo çalışması yaparken hem ziyaretçileri hem de google botlarını memnun etmek için web site hız arttırma çalışması yapıyoruz çünkü google ve ziyaretçilerimiz yavaş açılan siteleri sevmezler. Negatif seo çalışmalarında site hızını düşürmek sıralama kaybetmenize neden olabilir. Bu teknik bot trafiği ile sunucunuzu meşgul ederek ddos saldırıları uygulanarak oluşturulur bu da sitenizin sıralama kaybetmesine neden olabilir.

Hemen Çıkma Süresini Arttırmak

Sitenizdeki yoğun trafiğin yanı sıra hemen çıkma süresini arttırmak olumsuz bir seo tekniğidir. Eskiden botlar aracılığıyla çok sık kullanılan hemen çıkma süresini arttırma tekniği artık google algoritmaları tarafından tanınmaktadır.

Aşırı hemen çıkma süresi sıralama kaybetmenize neden olabilir, kullanıcılar google algoritmalarına sitenizin kullanışlı olmadığı sinyalini verebilir.

Telif Hakkı Şikayeti

Telif hakları google için çok önemli ve ciddiye aldığı bir konu, gün geçtikçe artan taklit içeriklerden kaynaklanan telif hakkı şikayetleri site sahiplerinin index almasını zorlaştırıyor, ayrıca inceleme altına giren sitelerin index alması zorlaştığı için sıralama kaybetmesine neden olabiliyor.

Alt Sıralardaki Rakiplere Tıklamak

Arama indeksinde daha alt sıralarda yer alan rakiplerinizin sitelerinde sahte tıklamalar ile sitenizin geçilmesi amaçlanır. Bu yöntem ile sizin sıralamanız düşürülür ve diğer sitenin sıralaması yükseltilir. En kolay anti seo teknikleri.

Bu anti seo teknikleri arama hacmi büyük olan kelimelerdeki sitelere zarar verir. Rekabetin daha kolay olduğu yerel seo çalışmaları sürdüren sitelerde uygulanır.

Sahte Şikayetler ve yorumlar

Markaların birbirlerini geçmek için sahte şikayet ve yorumlar yaparak uyguladıkları anti seo teknikleri arasındadır. Markanızın bulunduğu şikayet platformları, sözlükler, satış kanalları gibi yerlerde sahte ve yalan yorumlar yapılarak markanızın değersizleştirilmeye çalışılmasıdır.

Bu gibi durumlarda google maps üzerinden markalara sahte yorumlar yapılarak markanın karalanmaya çalışılmasıdır.

Yanıltıcı Sosyal Medya Hesapları

Sitenizi temsil eden sahte sosyal medya hesapları kurarak sitenizin güvenine ve markasına zarar vermek bir anti seo tekniğidir. Bu anti seo tekniklerinin temel amacı kendi sitelerine trafik çekmektir. Sitenizin adını kullanarak müşterilerinizin güvenini zedeleyebilirler, markanızın adı sayesinde ziyaretçilerin bilgileri çalınabilir, sahte içeriklerle markanıza zarar verebilirler.

Anti SEO Nasıl Engellenir?

Sıralamanızı korumak istiyorsanız anti seo tekniklerine karşı korunmanız gerekmektedir. Anti seo tekniklerinden korunmak için belirli araçları kullanmanız ve bunları analiz etmeniz gerekmektedir. Anti seo tekniklerine karşı uygulayacağınız doğal çalışmalar sayesinde sitenizi ve markanızı korumuş olacaksınız ve internetteki değeriniz artacaktır.

Backlinkleri Kontrol Etmek

Sitenize gelen bağlantıları kontrol etmek yapmanız gereken ilk anti seo koruma yoludur. Anti seo’dan korunmak istiyorsanız bunu düzenli olarak yapmalısınız. Backlink tespit araçları sayesinde sitenize gelen zararlı backlinklerden kurtulun, bununla birlikte sizinle ilgisi olmayan backlinkleri temizleyerek sitenizin değerini artırabilecek anti seo tespiti yaparak sitenizin sıralamasını koruyabilirsiniz.

Site Güvenliğini Artırın

Sitenizin hacklenmesini veya virüs bulaşmasını engellemek için sitenizin güvenliğini arttırmanız gerekmektedir.

Anti seo tekniklerinden korunmak istiyorsanız sitenizin panelinin giriş kısımlarını, sitenizin hassas güvenlik dosyalarını gizlemeniz gerekir. Sitenizdeki üyelerin şifrelerine farklı kombinasyonlar eklemelerini zorunlu tutabilirsiniz.

Sitenizin güvenliğini sağlamak için Google’ı kullanarak iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemini aktif hale getirerek site ve hesap güvenliğinizi iki katına çıkarabilirsiniz.

Site Hızını Kontrol Edin

Sitenizin hızına dikkat etmeniz hem sizi anti seo’dan koruyabilir hem de sitenizin genel site içi seo performansını ölçebilir. Site hızınız ziyaretçileri ve google’ı memnun etmek için önemlidir. Ancak anti seo tekniği olarak kullanılan site hızını düşürerek ziyaretçilerinizin sitenizi terk etmesi hedeflenir, bu gibi durumlarda sitenizin hızının düşük olduğunu tespit ederseniz belirli optimizasyonlarla site hızını artırabilirsiniz.

Google Araçlarını Kullanın

Google araçlarını kullanarak sitenizle ilgili raporları detaylı bir şekilde takip edebilirsiniz. Sitenizin mobil uyumluluğunu, sitenizdeki gezinme sürelerini, sitenize gelen ziyaretçilerin hangi sorgularla geldiğini ve sitenizde indekslenen sayfaları görebilir, daha fazla google aracı kullanarak sitenizin sorunlu alanlarını tespit edebilirsiniz. En yaygın hemen çıkma oranı ve sahte reklam tıklama tekniklerini tespit edebilirsiniz. Google size diğer tüm seo analiz araçlarından daha doğru bilgiler verecektir.

İçeriğinizi Kontrol Edin

İçeriğinizin özgün olduğundan emin olun. Çok sayıda yazarı olan bir siteyseniz, yazarlarınız tarafından yazılan içeriğin orijinal olup olmadığını kontrol etmelisiniz. En ufak bir hata sitenizde telif hakkı şikayetine yol açarsa, sitenizin 10 günlük bir incelemeye alınmasına neden olabilir. Sitenizdeki içeriği kontrol etmek için içerik özgünlüğü araçlarını kullanabilirsiniz. Kopya içeriği ve sahte bağlantıları sitenizden uzak tutun.

Google Raporlarını İnceleyin

Google web sitelerine belirli raporlar göndererek sitelerin eksiklerini uyarılar ile iletmektedir. Google tarafından sitenizin eksikliklerinin iletildiği bu raporları analiz ederek anti seo tekniklerinden korunabilirsiniz. Anti seo’ya maruz kalmamak için google tarafından önerilen teknikleri kullanarak bunlardan korunabilir ve arama indeksindeki yerinizi koruyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *