App Store Optimizasyonu ASO nedir? Nasıl yapılır?

App Store Optimizasyonu ASO nedir? Nasıl Yapılır?

Mobil cihazların gelişmesi ile birlikte telefon uygulamalarının önemi artmıştır, bu uygulamalar genellikle app store ve google play store marketlerinde bulunmakta ve buradan indirilebilmektedir. İnternette rakipler olduğu gibi uygulama mağazalarında da arama sonuçlarında rekabet vardır. App store arama sonuçlarında ön sıralara çıkabilmek için App store optimizasyonu yapılması gerekmektedir, bu nedenle adım adım doğru bir şekilde uygulamanız gereken işlemlerin listesini hazırladık.

App Store Optimizasyonu ASO Nedir?

App Store Optimizasyonu ASO, Google play store ve Apple app store uygulama mağazalarında yer alan uygulamaların arama sonuçlarında ön sıralara çıkarılması için ASO kriterlerine uygun olarak yapılan optimizasyon çalışmasıdır.

App store Optimizasyonu ASO için her uygulama mağazasının belirlediği kriterlere uygun olarak çalışmak çok önemlidir. App Store Optimizasyonu ASO, App store seo, google play seo ve mobil seo olarak da bilinmektedir.

App Store Optimizasyonu ASO Sıralama Kriterleri

App Store Optimizasyonu ASO için aşağıdaki kriterler bulunmaktadır. Google pley store ve apple app store arama sonuçlarında ön sıralarda yer almak için bu kriterlere çok dikkat edilir.

 • Uygulama Adı
 • Kategori
 • Uygulama Açıklaması
 • Resimler ve Videolar
 • Anahtar Kelime
 • Sayfa Başlıkları
 • Önizlemeler
 • Uygulama resmi favicon
 • Yorumlar
 • Değerlendirmeler
 • Güncellik
 • Geri bildirim
 • Uygulama hızı ve sorunları
 • Kurulum Sayısı.
 • Uygulama Boyutu.
 • Kullanıcı Deneyimi.
 • Güncellemelerle Değişen Diğer Faktörler.

App Store Optimizasyonu ASO Nasıl Yapılır?

Uygulamalarınızı Google play ve apple store mağazalarında arama sonuçlarında ön plana çıkarmak ve indirme sayılarınızı arttırmak istiyorsanız aşağıda hazırladığımız maddeleri inceleyerek kendi uygulamalarınız için app store optimizasyonu yapabilirsiniz.

Rakip Analizi

Uygulamanızla ilgili ASO çalışmalarına başlamadan önce yapmanız gereken en önemli şey rakiplerinizi tanımaktır. Çünkü rakipleriniz sizin stratejinizi belirleyecek ve gözden kaçan birçok noktayı keşfetmenizi sağlayacaktır.

Rakiplerinizi incelerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey açıklamalarda kullandıkları anahtar kelimeler, açıklamanın uzunluğu, görsel ve videoların yanı sıra rakiplerinizin hedef kitleye ulaşmak için kullandıkları stratejileri mutlaka takip etmeli ve uygulamalısınız.

Uygulama Adı ve Alt Başlık

Uygulama mağazası optimizasyonunda optimize edilmesi gereken ilk alan uygulama adıdır. uygulama adı bir kullanıcının dikkatini çekebilir, bu nedenle bir uygulama adı seçerken, uygulamanın işleviyle ilgili bir ad seçin ve kısa ve benzersiz olduğundan emin olun.

Kolay ve benzersiz bir isim seçmenin yanı sıra, uygulamanın hangi işlevi yerine getireceği konusunda kullanıcının zihninde bir şeyler yaratacak bir sayfa başlığı seçmenizi öneririz.

Google Play Store’da uygulama alt başlıkları için en fazla 50 karakter sınırı vardır.

Apple App Store’da ise alt başlıklara 30 karaktere kadar izin verilmektedir.

 • Sembol kullanmayın.
 • Benzer isimler kullanmayın.
 • Anahtar kelimelerle doldurmayın.

Uygulama Açıklaması

Apple app store ve google play store arama sonuçlarında ön sıralara çıkmak için birçok farklı kritere sahip, bunların arasında uygulama açıklaması çok önemli bir yere sahip çünkü uygulama açıklama bölümü geliştiriciler tarafından genellikle boş bırakılıyor.

Uygulama açıklama bölümünde en fazla 4000 karakter sınırı bulunmaktadır. Web sitesi optimizasyonu ile kıyaslandığında oldukça geniş bir alan, doğru anahtar kelimeleri kullanarak iyi bir açıklama yazarsanız app store optimizasyonunda başarılı olursunuz.

Uygulama açıklaması bölümünde uygulamanın ne işe yaradığı ve nelere fayda sağlayacağı ile ilgili bilgilerin yanı sıra uygulamanın aldığı ödülleri ve uygulamanın faydalarını da eklemenizi tavsiye ederiz.

Uygulama hakkında açıklama yaparken mutlaka anahtar kelimeler kullanın. Konunuzla ilgili bir anahtar kelime belirleyin ve bu anahtar kelimeyi spama düşmemek kaydıyla uygun şekilde kullanın. Konu ile ilgili yan anahtar kelimelerden ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerden mutlaka yararlanın.

App Store Optimizasyonu ASO

Google play store’da açıklama bölümü 4000 karakter ile sınırlıdır. Uygulamanız hakkında detaylı bilgi verebilmek için uygun anahtar kelimeler ve yan anahtar kelimeler ile 4000 karakterlik bir alan kurgularsanız arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanıza kesinlikle yardımcı olabilir.

Apple Store’da description yani açıklama bölümü 170 karakterle sınırlı olduğu için tıpkı web siteleri için açıklama hazırlar gibi anahtar kelimeler ve yan anahtar kelimelerle uygulamanızın amacını anlatan kısa bir metin yazmanız gerekiyor.

Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Google Play ve Apple App Store’da kullanıcılar genellikle anahtar kelimeleri Google’da aradıkları şekilde ararlar. Bu yüzden seçtiğiniz anahtar kelimenin arama hacmi ve uygulama ile alakalı olduğundan emin olun.

Öncelikle anahtar kelime araştırması yapın, seçtiğiniz anahtar kelimeleri app store ve google play’de aratın, daha sonra bu anahtar kelimeleri semrush, ahrefs ve google’da aratın, semantik aramalarla karşılaştırın ve arama hacimleri ve alaka düzeyi açısından sizinle uyumlu olanları kendi uygulamanızın açıklama kısmına ekleyin.

Apple store için seo yapıyorsanız dikkat etmeniz gerekenler

 1. Anahtar kelimenin çoğul ve tekil varyasyonlarını sürekli kullanarak spam’e düşmeyin.
 2. Kategori isimleri belirtmeyin.
 3. Anahtar kelimelerin tekrarından kaçının.
 4. Özel semboller ve anlamsız simgeler kullanmaktan kaçının.
 5. Uygulama adı ve sayfa başlığında aynı anahtar kelimeleri kullanmaktan kaçının.

Geliştirici Belirtin

Google play ve app store’da yer alan uygulamalar birçok farklı yazılım firması tarafından geliştirilmektedir. Bu yazılım firmalarının popülerliği ya da bilinirliği her zaman uygulamaya katkı sağlar, özellikle çok popüler bir firmanın geliştirdiği bir uygulama ise firmanın logosunun görünmesi ya da adının geçmesi kullanıcıda güven oluşturur.

Uygulama Resmi Favicon Ekleme

Google play store uygulama mağazasında uygulama aramak ya da keşfetmek için gezinen kullanıcıların dikkatini çekmenin tek yolu uygulamanızın dikkat çekici bir favicon’a sahip olmasını sağlamaktır. Bunun için grafik tasarım uzmanlarından yararlanmanızı öneririz çünkü dikkat çekecek ve uygulamayı anlatacak bir favicon oluşturmak zor olabilir ve profesyonel bir çalışma gerektirir.

Görselleri ve Videoları Kullanın

Uygulamalarınızın indirilmesini sağlamak için öncelikle onları tanıtacak ve ne işe yaradıklarını açıklayacak görsellere ve videolara ihtiyacınız var, bu nedenle en az 3 video ve en az 10 görsel eklemenizi öneriyoruz.

Eklediğiniz videonun uygulamanın kullanımı ve ne işe yaradığı ile ilgili bir video olmasını, oyun ise oynanış şeklini, sosyal bir uygulama ise kullanım sırasında neler yaptığını anlatan bir video olmasını öneriyoruz. Video süresinin çok uzun olmamasına ve video tanıtımının etkili akan bir anlatıma sahip olmasına dikkat edin.

 1. Video süresinin 30 saniyeden uzun olmamasına dikkat edin.
 2. Videoda indirmeyi teşvik eden mesajlar verin.
 3. Dikey videolar kullanın.
 4. Karanlık modu destekleyip desteklemediğini belirttiğinizden emin olun.

Uygulamanızla ilgili ekleyeceğiniz görsellerle ilgili önerilerde bulunmanız gerekirse en fazla 10 görsel ekleyebileceğinizi unutmayın, bu görsellerin uygulamanın arayüzüyle ilgili olmasına ve kullanım sırasında uygulamanın faydalarını belirten görseller olmasına dikkat edin.

 1. Görsellerde uygulamanın indirilmesini teşvik edecek mesajlar verin.
 2. Görselde uygulamanın faydalarına yer verdiğinizden emin olun.

Değerlendirme ve Yorumlar

Uygulamanız hakkındaki inceleme ve yorumlara mutlaka dikkat edin, çünkü size geri bildirim ve önerilerde bulunan kullanıcılar kesinlikle size değer verecek ve uygulamanızın gelişimi hakkında olumlu yorumlar yapmanızı tavsiye edeceklerdir.

Apple Store’daki uygulamalar 365 gün içinde 3 kez kullanıcılardan yorum ve değerlendirme isteme hakkına sahip. Bu nedenle uygulamanızın en çok kullanıldığı dönemlerde bu hakkınızı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar da en az incelemeler kadar önemli çünkü yorum yapan bir kullanıcı kesinlikle uygulamanın iyileştirmek istediği eksiklikleri kapatmak adına yorum yapıyor. Kullanıcıları yorum yapmaya teşvik eden yorum ve mesajlara mutlaka olumlu geri dönüşler verin.

Kategori Seçin

Uygulama mağazası optimizasyonunda yapılan en büyük hatalardan biri kategori seçimidir. Uygulamanızın hizmet verdiği kategoriyi seçmeniz, arama sonuçlarında ve kullanıcıların navigasyonu sırasında görünmenizi sağlayacaktır.

Uygulamanız birden fazla kategoride hizmet veriyorsa birincil ve ikincil kategoriler atayabilirsiniz, unutmayın ki en çok birincil kategoride görüntülenecek ve arama sonuçlarında sıralamaya gireceksiniz.

Uygulamalarınızı Güncelleyin

Uygulama güncelliği özellikle apple store ve google play store için oldukça etkili bir kriterdir. Uygulamanızın güncel olması sizi arama sonuçlarında ön plana çıkarabileceği gibi uygulamanızın indirilme oranlarını ve güvenilirliğini de olumlu yönde etkileyebilir.

101 thoughts on “App Store Optimizasyonu ASO nedir? Nasıl yapılır?

 1. best ed pills [url=https://cheapestedpills.com/#]erectile dysfunction drug[/url] over the counter erectile dysfunction pills

 2. cheap mobic [url=https://mobic.store/#]get generic mobic without prescription[/url] how to get mobic tablets

 3. can you get generic mobic no prescription [url=https://mobic.store/#]can you get mobic[/url] cost of cheap mobic without insurance

 4. order generic mobic without dr prescription [url=https://mobic.store/#]can you buy mobic without prescription[/url] buying generic mobic online

 5. zithromax over the counter uk [url=https://azithromycin.men/#]can you buy zithromax online[/url] generic zithromax online paypal

 6. buying prescription drugs in mexico online [url=https://mexicanpharmacy.guru/#]medicine in mexico pharmacies[/url] mexican mail order pharmacies

 7. best canadian pharmacy [url=https://certifiedcanadapills.pro/#]legit canadian pharmacy online[/url] canada pharmacy online legit

 8. To presume from actual rumour, follow these tips:

  Look in behalf of credible sources: http://levegroup.com/include/pages/?what-is-gnd-news-all-you-need-to-know.html. It’s important to secure that the expos‚ source you are reading is reputable and unbiased. Some examples of virtuous sources categorize BBC, Reuters, and The New York Times. Interpret multiple sources to stimulate a well-rounded sentiment of a particular statement event. This can help you get a more complete picture and escape bias. Be hep of the angle the article is coming from, as constant respected telecast sources can compel ought to bias. Fact-check the information with another commencement if a communication article seems too lurid or unbelievable. Till the end of time make persuaded you are reading a current article, as news can transmute quickly.

  Close to following these tips, you can evolve into a more au fait rumour reader and more wisely apprehend the world around you.

 9. Absolutely! Conclusion news portals in the UK can be awesome, but there are scads resources available to cure you think the best the same for you. As I mentioned already, conducting an online search an eye to https://www.home-truths.co.uk/pag/what-is-the-height-of-lawrence-jones-the-fox-news.html “UK hot item websites” or “British news portals” is a vast starting point. Not one purposefulness this give you a encompassing shopping list of report websites, but it intention also afford you with a better understanding of the in the air news view in the UK.
  On one occasion you be enduring a list of imminent rumour portals, it’s important to estimate each one to shape which richest suits your preferences. As an case, BBC Advice is known quest of its objective reporting of information stories, while The Custodian is known representing its in-depth criticism of partisan and sexual issues. The Disinterested is known championing its investigative journalism, while The Times is known by reason of its affair and wealth coverage. Not later than entente these differences, you can choose the talk portal that caters to your interests and provides you with the hearsay you hope for to read.
  Additionally, it’s usefulness all in all local scuttlebutt portals representing proper to regions within the UK. These portals yield coverage of events and scoop stories that are applicable to the область, which can be specially utilitarian if you’re looking to safeguard up with events in your neighbourhood pub community. For instance, local communiqu‚ portals in London number the Evening Canon and the Londonist, while Manchester Evening Hearsay and Liverpool Reproduction are in demand in the North West.
  Inclusive, there are tons news portals available in the UK, and it’s important to do your experimentation to unearth the united that suits your needs. By means of evaluating the unconventional news portals based on their coverage, variety, and editorial viewpoint, you can select the individual that provides you with the most relevant and interesting news stories. Meet destiny with your search, and I hope this data helps you reveal the correct news portal for you!

 10. best non prescription online pharmacy [url=http://interpharm.pro/#]certified canadian international pharmacy[/url] no prescription drugs online

 11. comprare farmaci online con ricetta [url=http://farmaciaonline.men/#]п»їfarmacia online migliore[/url] comprare farmaci online con ricetta

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *