Backlink Nedir? Backlink Nasıl Yapılır? SEO Not Defteri

Backlink Nedir Nasıl Backlink Oluşturulur?

Backlink, web sitelerinin değerini ölçmek için önemli bir seo faktörüdür. SEO, arama motoru optimizasyonu sektöründe genellikle tüm çalışmaların backlink çalışması üzerine kurulduğunu görmüşsünüzdür ancak durum böyle değildir. Backlink nedir, backlink ne işe yarar, web sitelerini optimize ederken ne tür backlink çalışmaları yapmanız gerekir, yazımızda hazırladık.

Backlink Nedir? Ne anlama gelir?

Backlink, web sitelerinin birbirlerine verdikleri referans linkine denir. Bir sitenin banner’ında, metninde, kelimesinde diğer sitenin “www.siteadı.com” linkinin eklenmesi ile yapılır. Birçok farklı türde backlink, backlink çalışması bulunabilir, bu backlink çalışmalarının en doğru şekli doğal ve değerli sektörel backlinkler olmalıdır.

Backlink Ne İşe Yarar?

Backlink sahibi olmak sitenizin google’ın doğru, güvenilir içerik ürettiğinin sinyallerini verir. Backlink sahibi olmak sitenizin rakip sitelerle rekabet etmesini sağlayarak arama dizininde ön sıralara çıkmanızı sağlar.

Backlinkler sayesinde google sizi arandığında ilk sırada önerebilir çünkü içeriğinizin çok sayıda backlinke sahip olması google’a bu içeriğin doğru olduğu sinyalini verecektir.

 • Backlinkler sayesinde güvenilirliğinizi ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.
 • Pagerank değerini arttırır.

Backlink Stratejisi Nasıl Yapılır?

Backlink stratejisi, arama sonuçlarında ön sıralara çıkmak için doğal yöntemler uygulayarak elde edeceğiniz değerli linkler ile oluşturulmalıdır. Backlink stratejisini doğru uyguladığınız takdirde arama sonuçlarında gözle görülür bir sıralama artışı ve organik trafiğinizde artış göreceksiniz.

1. Sektörel Backlink Alın

SEO sektörünün çok gelişmediği zamanlarda backlink almak arama sonuçlarında ön sıralara çıkmak için yeterli bir stratejiydi fakat bu backlinklerin çok fazla kullanılması ve kullanıcı deneyimine uygun olmayan içeriklerin ilk sayfaları işgal etmesinin ardından backlink kullanımında algoritma güncellemeleri yapıldı. Backlink alırken sektörel backlink almak, web sitenizin ilgili olduğu konu hakkında bir siteyi referans göstermek, google’a sitenizin kaliteli çalışma sergilediği sinyalini verir. Sektörel backlink aldığınızda arama sonuçlarında rakip web siteleri ile rekabet edebilirsiniz.

2. DR ve PR Puanı Yüksek Geri Bağlantılar

DR ve PR puanları yüksek backlinkler almak çok önemlidir çünkü bu web siteleri google gözünde otoriterdir ve arama sonuçlarında ön sıralarda çıkmayı sağlayabilecek en kaliteli sitelerdir. Ancak bu tür backlinkleri alırken çoğu zaman gelişigüzel almak zararlı sonuçlar yaratabilir bu yüzden yine sektörel backlinkler almanızı tavsiye ederiz.

3. Aceleci Olmayın

Backlink alırken web sitenizdeki tüm içeriklere bir anda backlink almanız google botlarının gözünde spama düşmenize ve google cezaları ile karşılaşmanıza neden olabilir. Web sitenizin büyümesi için zaman içinde yavaş ve kademeli olarak çalışmalısınız, bu backlinkler için de geçerlidir. Haftada 10 oranında backlink alın. Algoritmaların kaç backlink’i spam olarak işaretlediği konusunda tartışmalar olsa da genel olarak ayda 100 backlink olarak bilinmektedir.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlinkler bir web sitesinin itibarının değerini artırmak için gerçekten çok önemli ancak backlink almak her siteden her linkten backlink almak anlamına gelmemeli, backlink alırken dikkat etmeniz gereken birçok faktör var. Backlink alırken dikkat etmeniz gereken kriterleri aşağıda sıraladık.

 • Sektörel backlinkler alın.
 • DR Puanı yüksek backlinkler alın.
 • Ücretli backlink almaktan kaçının.
 • Backlinklerin silinmediğinden emin olun.
 • Dofollow backlinkler alın.
 • Backlink programları kullanmayın.
 • Rakiplerinizi analiz ederek backlink alın.
 • Kullanıcıların paylaşabileceği dönüşüm yaratacak backlinkler alın.

Backlink Çeşitleri

Birçok farklı türde backlink, backlink çalışması bulunabilir, bu backlink çalışmalarının en doğru şekli doğal ve değerli sektörel backlinkler olmalıdır. Aşağıda yer alan backlink türleri genel olarak sektörel ve kullanım amaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Bilinen bir efsanenin aksine web sitelerinin “edu” uzantılı yorum backlinkleri ile sıralama yükseltmeyi düşünmeleri zararlıdır. Bu nedenle aşağıdaki backlink çeşitliliği kendi alaka düzeyleri ile kullanıldıkları sürece geçerlidir.

 • Do Follow Backlinker
 • Takip Edilmeyen Geri Bağlantılar
 • Edu Backlinker
 • Gov Backlinker
 • Sponsor Backlinkler
 • Sosyal İmleme Siteleri
 • Form tanıtım backlinker

Dofollow Backlink listesi:

 1. Coursera
 2. MDN web dokümanları Mozilla
 3. Github
 4. Tumblr
 5. Doğa
 6. Gravatar
 7. Slideshare
 8. Openstreetmap
 9. Bbpress
 10. Onetab
 11. Granta
 12. Noriskdomain
 13. Storify
 14. Localstack
 15. Hub sayfası
 16. Buzzle
 17. Sooperarticles
 18. Ehow
 19. Judysbook
 20. Seekingalpha
 21. Kendi kendine büyüme
 22. Biggerpockets
 23. Brighthub
 24. Moz
 25. Webgenio
 26. Yönetmen Listesi
 27. Webpronews
 28. Thefreelibrary
 29. Articlecity
 30. Flickr
 31. Blogger
 32. Pinterest
 33. Dailystregth
 34. Reddit
 35. Zotero
 36. Eternagame
 37. Tartışmaelma
 38. Diigo
 39. Arama motoru çalışanları
 40. Wp SEO hileleri
 41. Web barındırma bir dolar

EDU ve Gov Extension ile Dofollow Backlink listesi:

 1. Michigan Eyalet Üniversitesi
 2. Teknik Web Siteleri
 3. Berkeley Blog
 4. Amcollege
 5. New Paltz
 6. NC Eyalet Üniversitesi
 7. Halk Sağlığı Hukuku sitesi
 8. Akademi
 9. Edublog
 10. Teksas Arlington Üniversitesi
 11. Uluslararası İlişkiler Amerikan Üniversitesi

Yüksek DA Puanlı Blog Yorum Siteleri

 1. Successfulblogging.com
 2. NeilPatel.com
 3. shoutmeloud
 4. ProBlogger
 5. Rankwordpress
 6. Digitechnopost
 7. Quicksprout
 8. Matthew Woodward
 9. 99techpost
 10. İnternet Pazarlama Ninjaları Blogu
 11. SmartPassiveIncome
 12. Backlinko
 13. Blog.blogbing
 14. Büyüme Haritası
 15. ChrisDeeWaard
 16. Torrefsland
 17. Ekspres yazarlar
 18. Göçbilim
 19. We3travel
 20. Bloglama ipuçları
 21. SmartBlogger
 22. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi
 23. Justagirlandherblog
 24. Gelişmek İçin İlham Verin
 25. TechSpot
 26. MostlyBlogging.com
 27. All Tech Buzz
 28. Gotch SEO
 29. Maketecheasier
 30. Robbie Richards
 31. Writetodone.com

Yüksek DA Puanına Sahip Dofollow Backlink Listesi

 1. WordPress
 2. Microsoft
 3. Dell
 4. Hakkımda.me
 5. StudioPress
 6. Livejournal
 7. Instructables
 8. Amazon
 9. Deviantart
 10. Disqus
 11. IBM

81 thoughts on “Backlink Nedir? Backlink Nasıl Yapılır? SEO Not Defteri

 1. where can i buy amoxocillin: [url=https://amoxicillins.com/#]amoxicillin 875 125 mg tab[/url] amoxicillin 500mg capsule

 2. zithromax 500 without prescription [url=https://azithromycin.men/#]where can i purchase zithromax online[/url] can i buy zithromax over the counter

 3. п»їbest mexican online pharmacies [url=http://mexicanpharmacy.guru/#]mexican mail order pharmacies[/url] mexican pharmaceuticals online

 4. To understand verified news, dog these tips:

  Look fitted credible sources: http://piratesclub.co.za/pag/how-old-is-martha-maccallum-from-fox-news.html. It’s eminent to ensure that the news source you are reading is respected and unbiased. Some examples of reliable sources subsume BBC, Reuters, and The New York Times. Read multiple sources to stimulate a well-rounded view of a isolated news event. This can help you get a more over display and keep bias. Be hep of the angle the article is coming from, as flush with respectable hearsay sources can contain bias. Fact-check the gen with another fountain-head if a communication article seems too sensational or unbelievable. Many times be unshakeable you are reading a fashionable article, as news can transmute quickly.

  By means of following these tips, you can become a more au fait dispatch reader and more intelligent understand the world about you.

 5. Altogether! Find news portals in the UK can be awesome, but there are tons resources at to boost you think the unexcelled the same for you. As I mentioned already, conducting an online search representing https://kitjohnson.co.uk/pag/learn-how-to-outsmart-fake-news.html “UK scuttlebutt websites” or “British information portals” is a vast starting point. Not no more than desire this grant you a encompassing list of hearsay websites, but it choice also lend you with a punter pact of the coeval communication scene in the UK.
  Once you have a list of potential story portals, it’s powerful to value each one to shape which overwhelm suits your preferences. As an example, BBC Intelligence is known quest of its disinterested reporting of report stories, while The Trustee is known representing its in-depth analysis of partisan and popular issues. The Disinterested is known representing its investigative journalism, while The Times is known in the interest of its work and finance coverage. Not later than understanding these differences, you can decide the information portal that caters to your interests and provides you with the news you want to read.
  Additionally, it’s quality considering neighbourhood despatch portals because specific regions within the UK. These portals produce coverage of events and dirt stories that are akin to the area, which can be especially accommodating if you’re looking to hang on to up with events in your local community. In search event, shire news portals in London include the Evening Standard and the Londonist, while Manchester Evening Hearsay and Liverpool Reflection are stylish in the North West.
  Overall, there are numberless bulletin portals accessible in the UK, and it’s significant to do your digging to find the one that suits your needs. Sooner than evaluating the different news broadcast portals based on their coverage, luxury, and article viewpoint, you can decide the one that provides you with the most relevant and interesting low-down stories. Good fortunes with your search, and I hope this tidings helps you reveal the just right news portal for you!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *