Bing SEO nedir? Bing SEO nasıl yapılır?

Bing Arama Motoru Nedir? Bing SEO Nedir? Bing SEO Kriterleri

SEO uzmanları genellikle google seo’ya odaklanır, ancak bing dünyanın en popüler ikinci arama motorudur. Bing, varsayılan bilgisayar arama motorudur ve gezegendeki en popüler 3. arama motorudur. Bu nedenle bing SEO çalışması hedef kitlenize ulaşabilmeniz için önemlidir.

Bing Arama Motoru Nedir?

SEO uzmanları tarafından gerçekleştirilen Bing SEO, web sitelerinin bing sonuçlarının ilk sayfasında yer almasını sağlar. Bunu özgün içerik, bağlantılar, site hızı, mobil uyumluluk ve site hızı gibi şeyleri optimize ederek yaparlar.

Google seo çalışmalarınızda trafik elde etmek için bing seo’dan faydalanabilirsiniz. Bing, arama motorları için dünyada üçüncü sırada yer almaktadır, bu nedenle hedef kitlenize içerik sunmak trafik elde etmenize yardımcı olabilir.

Bing arama motoru en çok gelir elde eden arama motoru değil ancak sesli aramalardaki önemli çalışmaları bu arama motorunun kullanımını artırdı. Bing çalışması google bert algoritmasını temel almıştır. Bu yüzden bing’in seo çalışması genellikle google’ınkine benziyor.

Bing arama motoru sektöründe %10’luk bir paya sahiptir. Bing seo uzmanları bing’in google’a kıyasla küçük payını göz ardı etmemelidir. Rekabet oranı yüksek olan anahtar kelimelerde bing SEO çalışması yaparak farklı arama motorlarında üst sıralara çıkmak mümkündür.

Aşağıdaki görsel bing SEO çalışmasının ülkelere göre nasıl sıralandığını göstermektedir. Bing arama motoru her ülkede en popüler arama motorlarından 2 veya 3 tanesi tarafından kullanılmaktadır. Bing SEO çalışması mutlaka yapılmalıdır.

Bing Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Web sitenizi Bing için optimize etmek istiyorsanız, Google’da kullandığınız yöntemlerin aynısını kullanabilirsiniz. SEO tamamen ziyaretçinin memnuniyetine odaklanmakla ilgilidir. Bing arama motoru üzerinden trafik almak için Bing SEO nasıl yapılır diye sorduğunuzda diğer öneriler yerine bu yazıdaki adımları kullanabilirsiniz.

Kelimeyi tanımlamak için aşağıdaki kelimeler kullanılır

Bing sonuçlarında üst sıralarda yer almak için, içeriğinizi oluşturmadan önce Bing sorgularında en sık kullanılan veya orta hacimli aramalara sahip anahtar kelimeleri belirlemeniz gerekir. Bir ziyaretçinin arama sorgusu için serp sonuçlarında görünmek için anahtar kelimeleri belirlemek önemlidir. Bing SEO çalışması için anahtar kelime seçerken, arama hacmini ve rekabet oranını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Özgün İçerik

İçeriğinizi seçtiğiniz anahtar kelime etrafında oluşturmanız gerekir. İçeriğinizin arama sonuçlarında çıkması için yüksek kalitede olması gerekir. Kaliteyi sağlayacak en önemli özellik ise akıcı bir anlatımdır. Akıcı anlatıma sahip bir içerik, okuyucuların siteden anında ayrılmasını engelleyebilir. İçeriklerinizi kullanıcılar tarafından kullanılacak şekilde üretin ve özgün olmasına dikkat edin. Özgün içerikler arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı sağlar.

İçerikte dikkat etmeniz gerekenler

 1. Arama Motoru Uyumlu Başlık
 2. Başlıklar
 3. Dahili Bağlantı
 4. Makale Kaynağı
 5. Görseller

Dahili Bağlantı

Site içi linkleme, site içinde de kullanılan link stratejisidir. Bing için oluşturduğunuz iç bağlantılar, tıpkı google ile yaptığınız gibi arama motoruna sinyal vermek için kullanılacaktır. Site içi link inşası oluştururken link vereceğiniz anahtar kelimelere dikkat edin. Arama sonuçlarında sıralanmasını istediğiniz anahtar kelimelere göre içerikle uyumlu linkler vermelisiniz.

Görsel Ekleyin

Backlink

Backlink stratejisi hem bing’de hem de google’da geçerlidir. Bing’de google’da olduğu kadar dikkat çekici olmayan bir backlink stratejisi kullanmanız gerekir. Link alacağınız sitenin PR ve DR puanına dikkat edin. Backlink satın alırken rakiplerinizin backlinklerine bakmak önemlidir.

Site Haritası

Site haritaları, Googlebotlar tarafından bir sitenin nerede taranacağını belirlemek için kullanılır. Site haritası hem google botları hem de bing botları için geçerlidir. İyi bir site haritası bing’in içeriğinizi kolayca indekslemesini sağlayacaktır.

Robots.txt Dosyası

Robots.txt dosyaları, web sitenizin örümcekler tarafından taranacak bölümleri hakkında önemli bilgiler içerir. Robots.txt dosyaları, sitenizin güvenlik açısından hassas alanlarının taranmasının nasıl önleneceğine ilişkin talimatlar içermelidir. Robotlar için içeriğe, resimlere vb. farklı komutlar uygulayarak sitenizin taranmasını özelleştirebilirsiniz.

Site Hızı

Site hızı hem bing hem de Google için önemli bir kriterdir. Site hızı, sitenin açılması için sizi bekletmemelidir. Site hızlarını optimize etmek için hem Google hem de Bing tarafından geliştirilen çeşitli site hızı araçlarını kullanabilirsiniz.

Site Yaşı

Bing arama motoru, arama sonuçlarını gösterirken sitenin yaşına ve içeriğine önem verir. Sitenin uzun vadeli güvenilirliği ve içeriği, o sitenin yaşının büyük olmasıyla garanti altına alınıyor. Arama motoru sonuçlarında 1 yıllık geçmişi olan bir web sitesinin ilk sayfada yer almasına izin verilmez.

Rakip Analizi

Tıpkı Yandex veya Google arama motorlarında olduğu gibi, serp sonuçları için her zaman rekabet vardır. Rekabette bir adım önde olmak için rakiplerinizi analiz etmelisiniz. Rakiplerinizi analiz etmek için çeşitli seo araçlarından yararlanabilirsiniz. Bu araçlar rakip bir sitenin içeriği ile sizin web sitenizdeki içeriği karşılaştırarak içerik kalitesini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Anahtar kelimeler, backlinkler ve site içi linkleme gibi farklı serp sıralama faktörlerini analiz ederek rakiplerinize karşı rekabet edebilirsiniz. Bu sadece içerik analizi ile sınırlı değildir.

Sosyal Medya

Bing’in arama motorunda üst sıralarda veya üst sıralara yakın olmak için sosyal ağların çalışıyor olması önemlidir. Yaygın olarak kullanılan sosyal medya platformlarına katılarak hedef kitlelere ulaşabilir, markanızı onlara tanıtabilir ve güvenilirliğinizi gösterebilirsiniz. Sosyal medya, sitenize trafik çekmek için harika bir yol olabilir. Sosyal medya platformları, sitenizin ürünlerini ve içeriğini tanıtarak trafik çekmenize yardımcı olabilir.

Bing Seo Analiz Araçları

Bing tarafından oluşturulan ve bing Seo çalışması yapmanıza yardımcı olacak araçlar vardır. Bu araçlar web sitenizi bing arama motoru için optimize etmenizi sağlayacaktır. Bu arama motoru tarafından sağlanan analiz araçları size içeriğiniz ve hedef kitleniz hakkında birçok farklı detay sunar.

Bing SEO Analizörü

Bing’in ilk sayfalarına ulaşmanıza yardımcı olabilecek güçlü bir SEO aracıdır.

Bing Web Master

Bing webmaster, google search console’a benzer şekilde web siteniz hakkında çok daha fazla bilgi almanızı sağlayan bir araçtır. Sitenizin arama sonuçlarında hangi bölümlerinin görüneceğini belirlemek için bu aracı kullanabilirsiniz.

Bing Seo Kriterleri 2020

 • Orijinal içerik
 • Site Hızı
 • Robots.txt.
 • Site Haritası
 • Kelimeyi tanımlamak için aşağıdaki kelimeler kullanılır
 • Backlink
 • Mobil Uyumluluk
 • Flash Siteleri
 • Site Yaşı
 • GZIP Sıkıştırma
 • Tarayıcı Önbelleğe Alma
 • Arama Motoru Dostu URL Yapısı
 • H Etiket Hiyerarşisi
 • Kaliteli Hosting

309 thoughts on “Bing SEO nedir? Bing SEO nasıl yapılır?

 1. amoxicillin 1000 mg capsule: [url=https://amoxicillins.com/#]amoxicillin 1000 mg capsule[/url] can i purchase amoxicillin online

 2. amoxicillin medicine over the counter: [url=http://amoxicillins.com/#]amoxicillin script[/url] amoxicillin 500 mg capsule

 3. amoxicillin buy online canada: [url=http://amoxicillins.com/#]amoxicillin over counter[/url] purchase amoxicillin online

 4. [url=https://propecia1st.science/#]cost cheap propecia without prescription[/url] buying cheap propecia without prescription

 5. generic zithromax india [url=https://azithromycin.men/#]zithromax 500 mg lowest price drugstore online[/url] generic zithromax azithromycin

 6. mexican pharmaceuticals online [url=http://mexicanpharmacy.guru/#]buying from online mexican pharmacy[/url] purple pharmacy mexico price list

 7. mexican rx online [url=http://mexicanpharmacy.guru/#]pharmacies in mexico that ship to usa[/url] mexican online pharmacies prescription drugs

 8. To presume from present news, dog these tips:

  Look fitted credible sources: https://praga.com.au/wp-content/pgs/what-happened-to-dee-cortez-on-fox21-news.html. It’s high-ranking to guard that the news roots you are reading is reliable and unbiased. Some examples of virtuous sources include BBC, Reuters, and The Different York Times. Review multiple sources to get back at a well-rounded aspect of a discriminating info event. This can improve you return a more complete picture and keep bias. Be cognizant of the angle the article is coming from, as flush with reputable telecast sources can be dressed bias. Fact-check the low-down with another origin if a news article seems too staggering or unbelievable. Always make inevitable you are reading a fashionable article, as scandal can change-over quickly.

  By means of following these tips, you can become a more in the know dispatch reader and more intelligent be aware the world around you.

 9. Absolutely! Conclusion information portals in the UK can be unendurable, but there are numerous resources available to boost you find the unmatched identical for you. As I mentioned in advance, conducting an online search an eye to https://utopia-beauty.co.uk/wp-content/pgs/why-is-fox-news-app-not-working.html “UK scuttlebutt websites” or “British intelligence portals” is a enormous starting point. Not only desire this hand out you a encyclopaedic list of hearsay websites, but it will also provide you with a better savvy comprehension or of the in the air hearsay view in the UK.
  Once you have a liber veritatis of embryonic rumour portals, it’s critical to gauge each undivided to influence which upper-class suits your preferences. As an case, BBC Advice is known quest of its objective reporting of intelligence stories, while The Keeper is known representing its in-depth opinion of political and sexual issues. The Disinterested is known championing its investigative journalism, while The Times is known in the interest of its affair and investment capital coverage. Not later than understanding these differences, you can decide the rumour portal that caters to your interests and provides you with the newsflash you hope for to read.
  Additionally, it’s quality looking at neighbourhood scuttlebutt portals because specific regions within the UK. These portals produce coverage of events and scoop stories that are relevant to the area, which can be exceptionally accommodating if you’re looking to hang on to up with events in your close by community. In place of instance, local good copy portals in London contain the Evening Standard and the Londonist, while Manchester Evening News and Liverpool Repercussion are in demand in the North West.
  Inclusive, there are diverse statement portals at one’s fingertips in the UK, and it’s high-ranking to do your experimentation to remark the united that suits your needs. By means of evaluating the unconventional low-down portals based on their coverage, dash, and position statement viewpoint, you can select the a person that provides you with the most related and attractive info stories. Good fortunes with your search, and I anticipate this tidings helps you come up with the perfect dope portal suitable you!

 10. As I look at the major courses for both it seems that I can take screen writing and film courses as my general major elective as a English major. When I choose a minor which can be creative writing or film studies, I’m having a hard time because I want to pursue a career as a screenwriter for film as a secondary job for myself, but wouldn’t Creative Writing help me with that?.

 11. Aurox is the first trading platform in the world designed to help make trading, investing, and lending cryptocurrencies simple for beginners. Some DeFi services offer leveraged investing, which is even riskier. By adding a 2X, 3X or higher multiplier to your yield farming investment, you’re basically borrowing one type of token to pair with another and paying a collateral you hope will be recovered by a high APY. Bet wrong, though, and the entire holding can be liquidated, resulting in only a percentage back to you of what you originally invested. What’s more is that AQRU has seamless fiat & crypto transfers, and unlike the all-in-one advertising magnate, no lock-up periods whatsoever, which allows the user to withdraw their funds anytime, either in crypto or fiat. As an industry leader, they believe they have an obligation to share their best knowledge and good practices with their customers. Regardless if you’re an experienced Crypto Exchange trader, heavy Crypto App user, Crypto DeFi Wallet storer or are planning to start your journey with crypto this very moment – Cybersecurity and Privacy threats are real and the same for everyone. Crypto is a reputable site serving millions of people, but it is important to understand the risks with cryptocurrency before you invest.
  https://mixbookmark.com/story583783/county-mined-bitcoin-office-prosecutors-say
  Now, when you sell a stock, it usually takes a few business days to process. The cash from the liquidated stock then appears in your account, at which point you can transfer it to an external bank account. Luckily the transaction in my father’s account was still pending when he found out, and the hacker had not yet linked an account to wire the money. My father immediately called E-Trade and the company was able to abort the transaction. With the help of the heatmap, you can quickly grasp which price levels are trusted by the market, allowing you to rapidly react to changes in sentiment. Read liquidity like a map, and locate better trading opportunities. Crypto eTrade- DeFi Web3 Trading Platform Of The Future,Tokenized Real Estate,Crypto ICO Custom Paltform,Crypto Markets Insider Website link: C-DeFi.co

 12. bitcoin pharmacy online [url=https://drugsotc.pro/#]canadian pharmacy without prescription[/url] online pharmacy no presc uk

 13. From its early beginnings less than a decade ago, the cryptocurrency market has evolved into one of the world’s biggest financial innovations and is now a $2 trillion market. Yet how much the crypto landscape really is worth is a much-debated topic, with crypto experts Paul Lalovich and Novak Draskovic from Agile Dynamics outlining the need for a more mature approach for market cap assessment. Ethereum was launched in 2015 and is the second-biggest cryptocurrency in the world by market capitalisation after Bitcoin. Ethereum builds on Bitcoin’s innovation with significant differences making it an even more exciting blockchain network and cryptocurrency. Tether, the digital token that underpins much of the cryptocurrency world’s ecosystem, saw its market capitalization decline for the first time in nine months amid a growing reshuffling of the stablecoin sector.
  https://postgresconf.org/users/55009
  Furthermore, experts consider Optimism (OP) to be one of the best coins to invest in. The upcoming launch of the Base network, which will be connected to Optimism (OP) as part of an upcoming “superchain,” is expected to further boost activity on the Optimism network. Now, the big challenge looking forward is the 7-cent level. After initially acting as a resistance barrier in the first quarter of 2021, it later acted as horizontal support. This line held faithfully until cryptos collapsed in the first half of 2022, a victim of the Fed’s hawkish policies. Should ANKR not make progress from the current vantage point, it may fall back to 3 cents. So far, though, Ankr represents one of the most confident-looking cryptos to watch.

 14. online pharmacy india: indianpharmacy com – cheapest online pharmacy india indiapharmacy.pro
  pharmacies in mexico that ship to usa [url=https://mexicanpharmacy.company/#]medicine in mexico pharmacies[/url] buying prescription drugs in mexico mexicanpharmacy.company

 15. canadian online pharmacy: canadian pharmacy near me – reliable canadian pharmacy reviews canadapharmacy.guru
  best india pharmacy [url=https://indiapharmacy.pro/#]buy medicines online in india[/url] best online pharmacy india indiapharmacy.pro

 16. prescription drugs canada buy online: canada rx pharmacy world – canadian pharmacy meds canadapharmacy.guru
  canadian pharmacy india [url=https://indiapharmacy.pro/#]india online pharmacy[/url] india online pharmacy indiapharmacy.pro

 17. canadian pharmacy 1 internet online drugstore: legit canadian pharmacy online – rate canadian pharmacies canadapharmacy.guru
  onlinecanadianpharmacy [url=http://canadapharmacy.guru/#]canadian world pharmacy[/url] canada discount pharmacy canadapharmacy.guru

 18. india online pharmacy: best india pharmacy – india online pharmacy indiapharmacy.pro
  canadian pharmacy [url=https://canadapharmacy.guru/#]canada ed drugs[/url] canadian world pharmacy canadapharmacy.guru

 19. mexican online pharmacies prescription drugs: best online pharmacies in mexico – best online pharmacies in mexico mexicanpharmacy.company
  canadian pharmacy near me [url=https://canadapharmacy.guru/#]canadian pharmacy meds review[/url] my canadian pharmacy rx canadapharmacy.guru

 20. sildenafil compare prices [url=http://sildenafil.win/#]generic sildenafil 20 mg tablet[/url] sildenafil 100mg coupon

 21. I don’t even know how I ended up here, but I believed this
  post was good. I do not recognise who you might be but definitely you’re going to a
  well-known blogger if you happen to aren’t already. Cheers!

 22. Hey! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when viewing from my iphone 4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this issue.
  If you have any suggestions, please share. Thanks!

 23. Hi, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a
  quick heads up! Other then that, great blog!

 24. zestril medication [url=https://lisinopril.auction/#]prescription for lisinopril[/url] lisinopril 20mg coupon

 25. I do believe all the ideas you’ve introduced to your post.

  They are very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too short for starters.
  May you please lengthen them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 26. ciprofloxacin generic [url=https://ciprofloxacin.men/#]buy ciprofloxacin online[/url] buy ciprofloxacin tablets

 27. Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet
  my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like
  this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading
  your blog and I look forward to your new updates.

 28. doxycycline 50 mg price uk [url=http://doxycycline.forum/#]Buy Doxycycline for acne[/url] cheap doxycycline tablets

 29. lisinopril brand name in usa [url=https://lisinopril.auction/#]prescription for lisinopril[/url] drug lisinopril 5 mg

 30. First off I want to say awesome blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to find out how you center yourself and clear your mind before writing.

  I have had a hard time clearing my thoughts in getting my thoughts
  out there. I do take pleasure in writing however it
  just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted simply just trying to
  figure out how to begin. Any suggestions or hints? Thank you!

 31. best online drugstore [url=https://ordermedicationonline.pro/#]order medication online[/url] cheap drug prices

 32. Wonderful beat ! I wish to apprentice even as you amend your website, how could i
  subscribe for a weblog website? The account aided me a acceptable deal.
  I have been tiny bit familiar of this your broadcast offered vibrant clear concept

 33. Outstanding post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.
  Many thanks!

 34. certified canadian pharmacy [url=https://ordermedicationonline.pro/#]Online pharmacy USA[/url] canadian internet pharmacy

 35. I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.

  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these days.

 36. This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post.
  Also, I have shared your web site in my social networks!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *