En Çok Kullanılan Tüm Emojiler ve Anlamları 2023

En Çok Kullanılan Emojiler ve Anlamları 2023

Günlük hayatımızda cep telefonları aracılığıyla mesajlaşırken emoji ve emojileri birçok kez kullanıyoruz. İnternetin gelişmesiyle birlikte cep telefonu kullanımının artması mesajlaşma sırasında farklı bir dilin yani emojilerin ortaya çıkmasına neden oldu. Sevdiklerimizle konuşurken kullandığımız emojiler ve anlamları nelerdir diye merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız bu yazıda çok merak ettiğiniz emojileri ve anlamlarını listeledik.

Emoji Nedir?

Emoji, sosyal medya platformları ve internet siteleri ile mesajlaşma uygulamalarında gönderilen mesajı zenginleştirmek ve anlatımı güçlendirmek için kullanılan bir ideografi ve smileydir.

Emoji alfabesinde birçok farklı emoji bulunmaktadır. Bu emojiler dünya çapında birçok insanın anlayabileceği ortak nesnelerdir. Hava durumu emojileri, hayvan emojileri, araç emojileri, insan emojileri, sayı emojileri, bayrak emojileri vb. bulunmaktadır.

emojiler-ve-anlamlari-3
Emojiler ve anlamları

Emojiler birçok farklı platforma göre değişiklik göstermektedir. Emoji kullanımı whatsapp emoji anlamları ile oldukça farklı olabilir, iphone emojileri ve anlamları whatsapp emoji anlamları ile oldukça farklı olabilir, emojilerin kullanımı platforma göre de değişebilir, bu platformlar arasında snapchat emoji anlamları, instagram emoji anlamları, facebook emojileri ve anlamları ve messenger emoji anlamları oldukça farklıdır.

Emoji, yüz ifadeleri, yaygın nesneler, yerler ve hava durumu türleri ve hayvanlar dahil olmak üzere çeşitli türlerde gelir. Bazen karakterlerden de yaratılırlar.

Emojilerin tarihçesi

Günlük hayatımızda muhtemelen arkadaşlarınızla veya müşterilerinizle iletişim kurmak için emoji kullanmışsınızdır. İlk emoji 1998-1999 yılları arasında Japonya’da Shigetaka Kurita tarafından yaratılmıştır.

Emoji, elektronik iletişim sırasında kullanıcıların birbirlerini oldukça kolay anlayabilmeleri için yaratıldı. Emoji 12×12 piksel boyutundadır. Kurita, ilk emojiyi sitenin bulunduğu şehirdeki hayvanlar, insanlar, evler ve ifadelere dayandırmıştır.

emojiler-ve-anlamlari-1
Emojiler ve anlamları

1997 yılına gelindiğinde emojilerin kullanımı oldukça popülerdi ve o dönemde bunu fark eden Nicolas Loufrani, ASCII yüz ifadelerinin yani noktalama işaretlerinin kullanımına karşılık dijital ortamlarda kullanılmak üzere her konuyla ilgili çok daha ilginç ve renkli emojiler yaratmak için smiley emoticonlar üzerinde çalışmaya başladı.

Loufrani, dijital ortamlarda kullanılacağını ve popülaritesinin artacağını öngördüğü emojileri oluşturmak için ilk olarak grafik yüz ifadeleri ile denemeler yaptı.

Bu emojiler bugün kullandığımız klasik emojilere benzemektedir. Ruh hali emojileri, bayrak emojileri, kutlama emojileri, eğlence emojileri, spor emojileri, hava durumu emojileri, yemek emojileri, hayvan emojileri, gezegen emojileri ve meslek emojileri ortaya çıkmıştır.

Günümüzde sıklıkla kullandığımız bu klasik emoji ifadeleri yüz ifadesi sözlüğünü oluşturmuştur. Yüz ifadesi sözlüğü üzerinde çalışmalar 1997 yılında başlamış ve Amerika Birleşik Devletleri Telif Hakkı Ofisi tarafından tescillenmiştir. 1998 yılına gelindiğinde .gif siteleri için ve web üzerinde kullanılmak üzere web üzerinde yayınlanmıştır.

2000 yılında cep telefonlarında internet kullanım oranının artmasıyla birlikte mesajlaşma uygulamaları daha sık kullanılmaya başlandı ve insanlar mesajlaşma sırasında konuştukları konuyu vurgulamak ya da eğlenmek için smileydictionary.com adresinden emoji paketini indirerek emojileri kullanmaya başladılar.

2001 yılından sonra emojilerin kullanımı popüler hale geldi ve dico smileys kitabı yayınlandı. Smiley şirketi nokia, motorola, samsung ve daha birçok teknoloji firmasının ürünlerinde emoji kullanmasını sağlamıştır.

emoji, emoji isimleri, emoji alfabe anlamları, emoji isimleri, emoji alfabe anlamları, emoji isimleri, emoji alfabe anlamları, emoji alfabe anlamları, emoji alfabe anlamları, emoji alfabe anlamları, emoji alfabe anlamları, emoji alfabe anlamları, emoji alfabe anlamları, emoji alfabe anlamları

En Popüler Emojiler ve Anlamları 2023

İnternette, sosyal medya platformlarında ve mobil mesajlaşma uygulamalarında mesajlaşırken kullandığımız emojiler ve anlamları nelerdir? Sizler için tüm emoji anlamlarını detaylı bir şekilde araştırdık ve emojiler ve anlamları ile ilgili tüm bilgileri aşağıdaki listemize ekledik.

emojiler-ve-anlamlari-2
Emojiler ve anlamları

El Emojisi Anlamları 🤲

Sosyal medyada ve internette gezinirken el emojilerini sıklıkla kullanıyoruz, bir konuyu anlatırken ya da bir fotoğraf paylaşırken ifade etmek istediğimiz uzun düşünceleri ya da kısa düşünceleri tek bir emoji ile ifade etmek için el emojilerini kullanıyoruz, peki bu el emojisinin anlamı nedir? El işareti emoji anlamları nelerdir, aşağıda listelediğimiz el emoji anlamları için emojileri inceleyebilirsiniz.

Yukarı Kalkık Avuç İçi Bitişik El Emoji Anlamı 🤲

Bu emoji genellikle dini anlamları temsil etmek için kullanılır. Dua etmeyi, dilemeyi ve her şeyin iyi gitmesini istemeyi temsil etmek için kullanılır. Genellikle mesajlaşmada bir başkasından bir şey istemek için vurgu olarak kullanılır. Bir diğer anlamı ise teşekkür etmek, memnun olmak ve minnettar olmaktır.

Açık Eller Emoji Anlamı 👐

Açık eller emojisinin anlamı birine uzanmak, sevdiğinize uzanmak veya özlediğiniz birine uzanmaktır. Sevgiyi ve dürüstlüğü temsil eder. Açık eller emojisinin bir diğer anlamı ise sarılmak ve kucaklaşmak olarak kullanılır.

Alkış Emoji Anlamı 👏

Emojiler ve anlamları arasında sıkça yer alan alkış emojisi, aferin, takdir ve iyi anlamlarına gelmektedir. Birini takdir etmek veya bir şeyi tebrik etmek için kullanılır. Genellikle onaylamak için kullanılır. Bazen de birisi yapmaması söylenen şeyi yaptığında da bu emoji kullanılır 🙂

El Sıkışma Emojisi Anlamı 🤝

Emojiler ve anlamları arasında el sıkışma emojisi sıklıkla kullanılır. Bu emoji genellikle bir konu etrafında anlaşmak veya ticaret yapmak için kullanılır. Bir diğer anlamı ise vedalaşmak için kullanılır.

Like Emoji Anlamı 👍

Emojiler ve anlamları arasında, I like emojisi genellikle bir şeyi onaylamak için kullanılır. Thumbs up onaylamak ve doğrulamak anlamına gelir. Beğendim emojisi Arap ülkelerinde parmak kaldırma olarak algılandığı için hakaret anlamına gelebilir.

Yumruk Emojisi Anlamı 👊

Emojiler ve anlamları arasında en çok kullanılan emoji check, bir konu etrafında anlaşma veya dostların selamlaşması olarak kullanılır. Aynı zamanda hoş geldiniz anlamına da gelir. Yumruk emojisinin diğer anlamı ise birini dövmek için tehdit olarak kullanılır.

Kalkık Yumruk Emoji Anlamı ✊

Emojiler ve anlamları arasında en sık kullanılan emoji, havaya kalkmış yumruk emojisidir. Bu emoji, arkadaşlar arasında mesajlaşırken gücü ifade etmek için kullanılır. Birisi mesajında bir şeye inandığını vurgulamak için kullanır. Bu mesaj aynı zamanda günlük hayatta bir meydan okuma olarak ve siyasi tartışmalarda da kullanılır.

Orta Parmak El İşareti Emoji Anlamı 🖕

Emojiler ve anlamları arasında yer alan bu emoji, genellikle birine hakaret etmek, küfretmek veya aşağılamak için kullanılır. Bir tartışma sırasında bir başkasına hakaret etmek için mesaj olarak gönderilir.

V Parmak Emoji Anlamı ✌

V-parmak emojisi, 1960’larda giyim ve düşünce tarzlarıyla çok popüler olan hippilerin barış işaretidir. Direniş ve zafer anlamına gelir. Bu emoji kadın bacaklarını ifade etmek için kullanılabilir.

Boynuz Parmak İşareti Emoji Anlamı 🤘

Emojiler ve anlamları rock müzik severler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Metal rock şarkıları sevenler tarafından kullanılır. Bu emoji Budist dininde aldatma, kötü şans ve şeytan selamlama ve selamlaşma için kullanılabilir.

All’s Well Emoji İşareti Anlamı 👌

Avusturya, Kuzey ve Güney Amerika’da bu el hareketi olumlu olarak görülür, ancak günlük yaşamda ters çevrildiğinde olumsuz ve hakaret anlamına gelir.

Düğümlü Parmaklar Emoji Anlamı 🤞

Düğümlenmiş parmaklar emojisi bir arkadaşa veya başka bir şeye iyi şanslar dilemek için kullanılır. Küçük çocuklar bu işareti kendi aralarında söz vermek veya yemin etmek için kullanırlar.

Seni Seviyorum Emoji Anlamı 🤟

Serçe, baş ve işaret parmağıyla yumruğun uzatılmasıyla oluşturulan bu emoji, Kuzey Amerika işaret dilinde seni seviyorum anlamına geliyor. Bu işaret farklı ülke ve kültürlere göre değişiklik göstermektedir.

Vulcan Selamo Emoji Anlamı 🖖

Emoji, parmakların eşit şekilde birbirinden ayrılmasıyla oluşturulur. Herkesin adını duyduğu Star Trek’te Bay Spock en çok kullanılan selamlama sembolüdür. Bu selamlaşmanın orijinal adı volkanik selam ve uzun yaşa başarılı ol anlamına gelmektedir.

Kalp Emoji Anlamları 💓

Kalp emoji anlamları birçok farklı renk ve konuya göre kullanılmaktadır. Sosyal medyada ve internette en çok kullanılan kalp emojilerini ve anlamlarını sizler için listeledik. Kalp emojisi anlamları ve diğer emojileri ve anlamlarını aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

Mavi Kalp Emoji Anlamları 💙

Mavi kalp emojisinin anlamı, iletişim kurduğunuz kişi ile güvende olduğunuzu göstermek için kullanılır. Mavi kalp emojisi ve diğer anlamları arasında platonik aşk veya karşılıksız aşk için kullanılır.

Siyah Kalp Emoji Anlamı 🖤

Siyah kalp emojisi sosyal medya paylaşımlarında ve mesajlaşmalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Siyah kalp emojisinin anlamı üzüntü, mutsuzluk, keder ve hüzündür. Bu emoji genellikle üzücü ve olumsuz durumlarda kullanılır. Arkadaşlar birbirlerine üzüldüklerinde bu emojiyi kullanırlar.

Mor Kalp Emoji Anlamı 💜

Mor kalp emojisinin anlamı sevgi, dostluk, iyi arkadaşlıktır. Mor kalp emojisi genellikle yakın arkadaşlar tarafından kullanılır.

Yeşil Kalp Emoji Anlamı 💚

Yeşil kalp emojisinin anlamı da diğer emojiler ve anlamları gibi genellikle olumlu ifadeler için kullanılır. Sevgiyi, dostluğu, arkadaşlığı ve iyiliği vurgulamak için kullanılır. Bu emojiler ve anlamları arasında yeşil kalp emojisinin anlamı da doğa sevgisini ifade eder.

Sarı Kalp Emoji Anlamı 💛

Sarı kalp emojisi hayattaki mutluluğu ve neşeyi vurgular. Mesajlarda ve biyografilerde hayata karşı mutlu ve istekli yaşamayı vurgulamak için kullanılır. Sarı kalp emojileri ve anlamları arasında yer alan bir diğer ifade ise altın kalp anlamıdır.

Kahverengi Kalp Emojisi Anlamı 🤎

Kahverengi kalp emojisi aşkı, sevgiyi, aşkı temsil eder. Kahverengi kalp emojisi, tatlı severlerin vazgeçilmezi olan çikolataya duyulan sevgiyi ifade etmek ve vurgulamak için kullanılır. Emojiler ve anlamları arasında bir diğer anlam ise ağaçları ve doğayı sevmektir.

Pembe Kalp Emoji Anlamı 💓

Büyüyen pembe kalp emojisinin anlamı, birine karşı derinleşen ve büyüyen bir sevgiyi temsil eder. Mutlak sevgi ve sadakat anlamına gelir.

Kelebek Emoji Anlamı 🦋

Kelebek emojisinin anlamı kelebeği temsil etmek, kelebeğin zarafetini ve naifliğini anlatmaktır. Ayrıca mesajlaşma sırasında sevgi, mutluluk ve güzelliği vurgulamak için kullanılır.

Kiraz Emojisi Anlamı 🍒

Kiraz emojisinin anlamı genç ve canlı bir kızı tanımlamak için kullanılır. Mesajlaşma sırasında bu anlamlar için kullanıldığını sık sık görüyoruz. Ama kiraz genelde bir meyve olduğu için meyve olarak kullanmaya çalışın 🙂 bazı insanlar farklı anlamlarda kullanabiliyor.

4 Yapraklı Yonca Emoji Anlamı 🍀

4 Yapraklı yonca emojisinin anlamı genellikle çok büyük bir şansı temsil eder. Aynı zamanda dört yapraklı yonca bitkisinin kendisini de temsil eder, ancak kültürel nedenlerden dolayı şansı temsil eder.

3 Yapraklı Yonca Emoji Anlamı ☘

3 Yapraklı yonca emojisinin anlamı genellikle naifliğe ve yoncanın kendisine atfedilir. Bu emoji dindeki Hristiyan üçlemesinde kullanılabilir.

Elmas Emoji Anlamı 💎

Elmas emojisinin anlamı zenginlik, mücevherdir. Bu emojinin diğer anlamı ise evlilik, düğün, nişandır. Pahalı ürünleri temsil etmek için kullanılır.

3 Yıldız Emoji Anlamı ✨

Grup, renkli yıldızlardan veya parlayan yıldızlardan oluşan bir takımyıldızını temsil eder. İyi ve ışığı temsil etmek için kullanılır. Temiz, iyi, güzel ve parlak anlamına gelir. Rüya yorumlarında kullanılır.

Güneş Emojisi Anlamı ☀

Güneş emojisinin anlamı güneş, parlaklık, güneşli gün, güneşli hava ve hava durumudur. Uzay ve ışık ile ilgili anlamlarda kullanılır.

Balon Emoji Anlamı 🎈

Balon emojisinin anlamı futbol, basketbol, doğum günü veya sürpriz kutlama gibi özel günler için kullanılır. Bu emoji özel günler için tasarlanmıştır.

Kurdele Emoji Anlamı 🎀

Kurdele emojisinin anlamı kutlama için kullanılır. Aktivite günleri ve etkinlikler için kullanılır.

Zarf Emoji Anlamı

Apple ve whatsapp platformlarında gelen kutusu için kullanılır. Gelen kutusu için kullanılan zarf emojisi mektup anlamına gelmektedir. Posta kutusu ise e-posta gönderme ve almayı temsil eder.

Laje Emoji Anlamı 🌷

Lale emojisi, emojiler ve anlamları arasında en çok kullanılan çiçek emojilerinden biridir. Lale emojisi baharın gelişini müjdelerken diğer anlamlarında nezaket ve naifliği temsil etmek için kullanılır. Lale çiçeği aynı zamanda Osmanlı dönemini temsil ettiği için tarihi konularda da sıklıkla kullanılmaktadır.

Whatsapp Emoji Anlamları

Cep telefonu kullanımının artmasıyla birlikte mesajlaşma uygulamaları da oldukça popüler hale geldi. 2001 yılından sonra emojilerin kullanımındaki artış her platformda görülmeye başlanmıştır, dünyanın en büyük mesajlaşma platformu olan whatsapp emojilerin en sık kullanıldığı platformlar arasında yer almaktadır. whatsapp emoji anlamlarını aşağıda listeledik.

Kalp Emojisi Anlamı ❤: Aşkın klasik sembolüdür. Aşkı, sevgiliyi veya romantizmi ifade eder. Aşkla ilgili birçok anlama gelebilir. Genellikle kız ve erkek arkadaşlar tarafından kullanılır.

Gülen Yüz Emoji Anlamı 😁: Whatssap emojileri arasında en çok kullanılan emojidir. Bu emoji genellikle olumlu durumları anlatan mesajlarda kullanılır. Merhaba, heyecan veya mutluluk demek için kullanılır.

Instagram Emoji Anlamları

Dünyanın en çok kullanılan fotoğraf paylaşım platformu Instagram, Facebook tarafından satın alınmasıyla birlikte kullanıcılarına mesajlaşma hizmeti de sunmaya başladı. Emojiler ve anlamları platformlara göre değişiklik gösterebildiğinden instagram emojii anlamları da diğer platformlara göre farklılık göstermektedir. Aşağıda instagram emoji anlamlarını listeledik.

Üç Kalpli Gülen Yüz Emoji Anlamı 🥰: Üç kalpli gülen yüz emojisi genellikle sevgililer arasında kullanılır. Aşık olduğunuzu ya da gördüğünüz bir şeyi çok beğendiğinizi ifade etmek için kullanılır. Romantizm ve aşk kategorisinde yer alır.

Ukala Kendini Beğenmiş Gülen Yüz Emojisi 😏 Anlamı: Kendini beğenmiş gülen yüz emoji anlamı flört, cinsel anlam için kullanılabilir.

Snapchat Emoji Anlamları

Fotoğraf ve video paylaşım platformları arasında anlık ve hikaye olarak en çok kullanılan Snapchat platformunda kullanılan emojiler ve anlamları diğer platformlardan farklılık göstermektedir. Snapchat emoji anlamlarını öğrenmek için aşağıdaki yazıları inceleyebilirsiniz.

Gülen mutlu yüz emoji anlamı 😁 : Gamsız ve tasasızlığı temsil etmek için kullanılan, arkadaşlar arasında bir konu hakkındaki mutluluğu, heyecanı ya da utancı ifade etmek için sıklıkla kullanılan bir emojidir.

Güneş GözlüğüEmoji Anlamı 😎: Güneş gözlüğü emojisinin anlamı adından da anlaşılacağı gibi güneş, yaz, tatil ve plajdır ancak emojilerin anlamları kişilere, gruplara ve ortama göre değişiklik göstermektedir. Genel anlamı serin ve rahat olarak bilinir. Mesajlaşma ve paylaşım sırasında kendinizden emin, özgüvenli ve işinizde başarılı olduğunuzu sembolize etmek için kullanılır.

Cinsel Emoji Anlamları

Emojiler ve anlamları birçok farklı platform ve konu için farklılık göstermektedir. Emojiler ve anlamları birçok farklı platforma göre farklılık gösterebildiği gibi konular içerisinde de farklılık gösteren emojiler ve anlamları bulunmaktadır. Cinsel konularda kullanılan emojiler vardır, bu emojiler birçok kişiye göre farklılık göstermektedir, tabi ki bu emojilerin ilk hallerini temsil ettikleri için ilk hallerini kullanmanızı tavsiye ederiz cinsel emojiler ve anlamlarını sizler için listeledik.

Ateş Emojisi Anlamı

Ateş emojisi, mesajlaşmada birine iyi, güzel ve yakışıklı göründüğünü göstermek için kullanılır. Orijinal anlamını temsil etmek için ateş emojisinin anlamını kullanın 🙂

Barış İşareti

Cinsel emojiler arasında belki de en çok kullanılanı benim ilk kez duyduğum bir anlama sahip. Barış işareti “vajina” anlamına geliyor.

Şeftali Emojisi Anlamı

Cinsel emojiler arasında yer alan şeftali emojisi ve anlamları “popo” anlamına geliyor. Şeftali emojisi ve diğer emojileri ilk anlamları ile kullanmanızı öneriyor, anlamlarını öğrendikçe şaşırıyoruz 🤣🤣🤣

Parmak İşareti 👉

Parmak atma işareti sosyal medya platformlarında gruplar halinde özellikle çiftler tarafından kullanılmaktadır.

Ter İşareti 💦

Ter işaretini genellikle yorgun olduğumuzda yorgunluğu ifade etmek için kullanırız, ancak bu emojinin cinsel anlamı “orgazmı” ifade etmek için kullanılır.

Patlıcan Emoji Anlamı 🍆

Şeftali emojisinden sonra patlıcan da artık diğer cinsel emojiler ve anlamları arasında yer alıyor. Patlıcan emojisi “penis “i ifade etmek için kullanılıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *