En İyi 11 Ücretsiz Backlink Analiz Aracı Listesi 2023

En İyi Rakip Backlink Analiz Aracı Listesi 2023

Arama motoru optimizasyonu süreçlerinde backlinkler söz konusu olduğunda backlink analiz aracı herkesin yardımına koşuyor. Ancak backlink analiz aracı seçiminde en önemli konu herkesin ücretsiz backlink sorgulama imkanı sunan araçları kullanmak istemesi. Gerçekten de ücretsiz backlink bulmak için kullanabileceğimiz site backlink sorgulama araçlarının sayısı oldukça az. Ama biz sizler için değerli ve çok doğru sonuçlar alabileceğiniz backlink analiz araçları listesi hazırladık.

Ahrefs

SEO sektöründe en çok kullanılan ve güvenilirliği kanıtlanmış araç olan ahrefs aracı sadece backlink sorgulama aracı olarak değil aynı zamanda rakip backlink analiz aracı olarak da kullanma imkanı sunuyor.

Ahrefs ücretli ve ücretsiz backlink hizmeti vermektedir. Eğer google search console hesabınızı bağlarsanız, bağlandığınız sitenin rakip backlink analiz aracını kullanarak rakip backlinkleri sorgulayabilirsiniz.

Ahrefs analiz aracı ilk bakışta oldukça karmaşık görünebilir ancak sağ taraftaki menüden backlink bölümünde biraz vakit geçirirseniz kullanımı ve öğrenmesi oldukça kolay olabilir çünkü sadece backlink analizi değil backlink takibi, backlink sorgulama, backlink bulma, kırık backlink bağlantıları ve backlink analiz aracı da sunuyor.

 • Ücretli ve Ücretsiz versiyonu bulunmaktadır.
 • Hızlı ve basittir.
 • Rakip Backlink Analizi İmkanı Sunar.
 • Baclink Takibi yapabilirsiniz.
 • Zararlı backlinkleri tespit edebilirsiniz.
 • Backlink DR ve PR skorlarını sorgulayabilirsiniz.

SEO Spyglass

Çok eski bir yazılım firmasının analiz aracı olarak bilinen SEO spyglass eskisi gibi güncel ve doğru veriler sağlayamasa da bu backlink analiz aracında çok önemli faktörler bulunmaktadır.

SEO spyglass kendi veri tabanına sahip olmadığı için doğru ve güncel veri çekemiyor. Ancak bu backlink sorgulama aracını değerli kılan en önemli şey ödeme farkıdır, tek ödemede ödeme yaptığınızda ömür boyu kullanma imkanı çok cazip gelebilir. Ancak bu ödeme sonucunda gerçekleşecek güncellemelerden faydalanmak isterseniz yine belli bir miktar para ödemeniz gerekecektir.

 • Ücretsiz Kullanım İmkânı
 • Tek Seferlik Ödeme Fırsatı

Ubbersuggest

Kapsamlı bir seo analiz aracı kullanmak istiyorsanız ve ücretsiz backlink analiz aracı arıyorsanız ubbersuggest chrome eklentisi olarak backlink analiz aracı hizmeti sunuyor ve web sitesinde sitenizle ilgili genel olarak anahtar kelime, içerik analizi, rakip backlink analizi, backlink analiz aracı gibi birçok hizmet sunuyor.

Ubbersuggest chrome eklentisi günlük 30 aramaya kadar ücretsiz backlink analiz aracı hizmeti vermektedir. Bu backlink analiz aracını kullanırken en önemli şey sayfaların nerelerden backlink aldığını alt klasör olarak göstermesi ve dr ve pr puanını göstermesidir.

Exalead

Exaled backlink analiz aracı, diğer analiz araçları gibi özellikle Türkiye’de hizmet veren siteler üzerinde analiz yapmak için kullanıldığında her lokasyon için doğru veri vermekte yetersiz kalmaktadır.

Ancak exaled backlink analiz aracı uluslararası alanlarda hizmet veren ajans ve şirketler için kullanımı oldukça faydalı olabilir çünkü arama yaptığınızda size birçok farklı veri sunar. Eğer yurt dışında hizmet veren bir ajans ya da freelancer iseniz bu ücretsiz backlink analiz aracı sizin için faydalı olabilir.

 • Ücretsiz Backlink Sorgulama
 • Büyük veritabanı
 • Uluslararası sitelerde çok etkilidir.

Semrush – Backlink Analiz Aracı

Semrush analiz aracını seo ve sem sektöründe duymayan yoktur. Backlink sorgulama yapmak istiyorsanız öncelikle semrush analiz aracını kullanmanızı tavsiye ederiz çünkü sektörde en çok kullanılan analiz araçları arasında yer alıyor ve ücretsiz kullanım imkanı sunuyor.

Semrush Özellikleri

 • Alt Klasör Analizi
 • Rakip Backlink Analizi
 • Bağlantı Araştırma Araçları

SEO süreçlerini başarılı bir şekilde yönetmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir backlink analiz aracı arıyorsanız, hızlı ve kullanımı basit olduğu için link araştırma araçları sizin için faydalı olabilir.

Link araştırma araçları birçok farklı kaynaktan veri çeker. Bu kaynaklar tüm seo uzmanları tarafından bilinen otoriter kaynaklar olup; moz, majestic, ahrefs gibi değerli seo hizmeti veren firmalardan veri çeker.

Link Araştırma Araçları Backlink Sorgulama Özellikleri

 • Ücretsiz backlink analiz aracı imkanı
 • Güvenilir kaynaklardan veri çeker
 • Basit ve kullanımı kolay.
 • Backlink canlı kontrolü.
 • Yeni backlinkler bulma imkanı sunar.

Majestic SEO

SEO sektöründe adından sıkça söz ettiren ve herkes tarafından bilinen Majestic markası ücretli ve ücretsiz backlink analiz aracı hizmeti sunmaktadır. Güvenilir bir marka olması ve herkes tarafından yoğun olarak kullanılması bu backlink sorgulama aracını kullanan kişi sayısını arttırmaktadır.

Majestic SEO Backlink sorgulama aracı ücretsiz sürümde çok etkili olmasa da ücretli sürümde oldukça etkili bir backlink analiz aracı olarak kullanılmaktadır. Geçmiş ve günümüz arasında backlink çalışmalarınızı karşılaştırmanıza ve analiz etmenize olanak sağlayan geçmiş veri ve taze veri özelliklerini içerir.

Majestic SEO backlink çalışmalarınızda sitenize aldığınız backlink sayısı hakkında size önerilerde bulunur. Sitenize aldığınız backlinklerin dengesini ve bu backlinklerin değerlerini analiz etme fırsatını size sunar.

Backlink çalışmalarında güncelliğin önemli olduğunu hepimiz biliyoruz bu yüzden majestic seo backlink sorgulama aracı güncel veriler ve geriye dönük analizler sunduğu için oldukça kullanışlı ücretli ve ücretsiz bir backlink sorgulama aracı olarak kullanılabilir.

 • Ücretsiz ve ücretli versiyonları bulunmaktadır.
 • Tarihsel Veri Versiyonu
 • Taze Veri Sürümü
 • Rakip Backlink Analizi
 • Backlink Önerisi
 • Geri Bağlantı Sayısını Kontrol Etme

Bilişsel SEO

Arama motoru optimizasyonu süreçlerinde doğru backlink stratejisi kullanarak sitenizin trafik kazanmasını ve arama sonuçlarında sıralama elde etmesini istiyorsanız size bir diğer önemli backlink analiz aracı olan cognitive seo tool’u önerebiliriz.

Cognitive SEO bildiğimiz backlink sorgulama araçlarından biri değil, bu analiz aracı özellikle backlinklerinizi yönetmek ve takip etmek için kullanabileceğiniz çok önemli bir araç. Bu analiz aracını kullanarak backlink aldığınız sayfaların değerini, backlink sayısını, backlinklerin silinip silinmediğini kontrol edebilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay olan arayüz size kolaylık sağlayacak ve seo çalışmalarınızda backlink sürecini doğru bir şekilde takip edebileceksiniz.

Bu backlink sorgulama aracının en önemli özelliği size geniş bir veri yelpazesi sunmasıdır ki bu diğer backlink analiz araçlarında ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir hizmet değildir. Bu analiz aracı sadece bir yönetim aracı olarak kullanılmamalıdır.

Aynı zamanda rakip backlink analiz aracı olarak da kullanılır. Rakip backlink analizi yapmak için kendi sitenizin ve rakibinizin site linklerini girip backlink karşılaştırması yaparak rakiplerin backlink aldığı değerli sayfalardan backlink alabilirsiniz.

Bu backlink bulucu gerçekten doğru bilgi veriyor mu? Diye soruyor olabilirsiniz, size bu backlink bulucunun SEO, Moz, ahrefs, semrush gibi iyi bilinen seo analiz araçlarından veri çektiğini söyleyebiliriz.

Rakip analizi ile elde ettiğiniz verileri basit ve sade bir arayüzde inceleme fırsatı sunuyor. Bu sayfada sunduğu veriler arasında title, anchor text gibi seo çalışmalarında fark yaratabilecek detaylar hakkında bilgi vermektedir.

 • Ücretsizdir.
 • Rakip Analizi Sunar
 • Basit bir arayüze sahiptir.
 • Hızlı Çalışır
 • Backlink Yönetimi yapabilirsiniz.

Bağlantı Gezgini

Sektördeki ücretsiz backlink analiz araçlarına göre çok daha detaylı veriler sunuyor ve bu veriler özellikle SEO uzmanları için oldukça faydalı. Bu veriler kısaca bir linkin anchor text, nofollow, dofollow ve pr ve dr skorlarını içeriyor.

Bu analiz aracını kullanırken“followed + 301” “only external” “pages on this root domain” filtrelemesi yaparak arama yaparsanız dış ve iç linklerden aldığınız backlinkleri detaylı olarak görebilirsiniz.

Link Miner

Link miner, backlink kontrol ve backlink sorgulama aracı olarak hizmet vermek üzere geliştirilmiştir. Mangools firması tarafından geliştirilmiştir.

Link miner rakip backlink analiz aracı hem kendi linklerinizi hem de rakiplerinizin linklerini seo metrikleri doğrultusunda analiz etme imkanı sunar.

Link miner aracını kullanmak için ödeme yapmak zorunda değilsiniz. Size 10 günlük bir deneme süresi veriyor ancak sonrasında sizden ücret talep ediyor.

 • 10 Gün Ücretsiz Deneme
 • Rakip Backlink Analizi
 • Backlink Kontrolü
 • Backlink Sorgulama

OpenLinkProfiler

SEO çalışmalarınızda ücretsiz bir backlink analiz aracı kullanmak istiyorsanız openlinkprofiler tam size göre bir backlink denetleyicisidir. Rakip backlinklerini analiz ederken size backlinkler hakkında detaylı linkler sunar.

Sitenizdeki backlinklerin sağlık durumunu analiz ederek sitenizdeki zararlı backlinkleri temizleyebilirsiniz. Tarama yaptığınızda sizin için sıraladığı verileri filtreleyerek analiz edebilirsiniz.

 • Basit arayüz
 • Ücretsiz
 • 1000 veri indirme imkanı sunar
 • Dofollow, nofollow gösterir

Blekko“Spamsiz Arama”

Backlink sorgulama araçları listesinin sonunda blekko analiz aracına yer vermek istedim. Bu analiz aracının hikayesi diğer analiz araçlarına göre oldukça farklı çünkü zamanında bir analiz aracı değil bir arama motoru olarak hizmet veriyordu.

Blekko’nun SEO uzmanları tarafından kullanılmasını sağlayan en değerli şey hızlı olması ve tarama yaparken çok fazla veri sunmasının yanı sıra sonuçlarında spam ve sahte sonuçlara yer vermemesi bu aracı kullanmayı cazip hale getiriyor.

Blekko 2015 yılında IMB tarafından satın alındı ve SEO hizmeti vermeyi tamamen durdurdu.

Rakip Backlink Analiz Aracı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rakiplerinizin backlink aldığı sayfaları bulmak için kullandığınız rakip backlink analiz aracı her zaman doğru bilgi vermeyebilir. Bu nedenle manuel olarak kontrol etmenizde ve farklı backlink analiz araçları olarak farklı araçlar kullanmanızda her zaman fayda vardır. Kullandığınız backlink analiz aracının özelliklerine çok dikkat edin çünkü seo çalışmaları için size doğru veri vermesi önemlidir, size vereceği yanlış veri yanlış backlink stratejisine neden olacağı gibi trafik ve ceza almanıza da neden olabilir.

Backlink Analiz Aracı Özellikleri Neler Olmalıdır?

 • Rakip içeriklerini analiz etme
 • Bir rakip backlink analiz aracı olmalı ve rakibin yüksek dr puanına sahip bağlantılarını belirlemelidir
 • Sosyal medyadan gelen geri bağlantıları kontrol eden bir geri bağlantı analiz aracı olmalıdır
 • Anahtar kelime aracı ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulma
 • Google güncellemelerine uygun bir backlink analiz aracı olmalı
 • Site içindeki ve dışındaki bağlantıları tanımlayın
 • Google hizmetleriyle çalışan bir backlink analiz aracı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *