En İyi 15 Arama Motoru Listesi 2023

Dünyanın En İyi 15 Arama Motoru Hangileridir? En İyi Arama Motoru 2023

Dünyanın en iyi arama motoru hangisi diye düşündüğünüzde SEO uzmanlarının da aklına ilk etapta google geliyor. Gerçekten de Google dünyada en çok bilinen arama motorudur ancak google dışında geçmişten günümüze en iyi arama motorlarının birçoğu kullanılmıştır ve arama motorlarının sayısı hala artmaktadır.

Dünyanın en iyi arama motorları listemizde yer alan arama motorlarının ortaya çıkış nedenlerinden bazıları siyasi, bazıları kültürel, bazıları ise genç girişimcilerden kaynaklanmaktadır. Amerikan arama motoru, Rus arama motoru gibi ülkelerin kendilerine ait birçok motoru var ve bunların ne için kullanıldığını, ne kadar popüler olduğunu araştırdık, hangi arama uygulamasını kullanacağınıza dair bilgileri yazımızda bulacaksınız.

En Büyük Arama Motorları Hangileri? 15 Arama Motoru Listesi

En çok kullanılan en iyi arama motorları listesine geçmeden önce, bu en iyi arama motorlarının özelliklerindeki farklılıklardan bahsetmemiz gerekiyor. En iyi arama motorları bulundukları yere göre değişiklik gösterir, dünyanın en iyi arama motoru google olabilir ama bu Rusya’da veya Çin’de çok daha farklıdır, Rusya ve Çin politik nedenlerden dolayı kendi arama motorlarını geliştirmişlerdir. Diğer en iyi arama motorları hala kişisel nedenlerle veya kemik kullanıcılara sahip oldukları için kullanılmaktadır.

1. Bing – ABD Arama Motoru

En iyi arama motorları arasında yer alan bing arama motorları, orijinal microsoft firmasının google arama motoruna karşı rekabet edebilecek bir arama motoru geliştirmesiyle ortaya çıkmıştır. Bing tüm windows bilgisayarlarda varsayılan olarak görünmektedir. Bing arama uygulaması halen %6 oranında kullanılmakta fakat google karşısında büyük bir üstünlük sağlayabilmiş değillerdir.

Bing motoru 2009 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. Bing motorunun ilk ismi “Kumo”, sloganı ise “Alışkanlıkları Değiştiriyor” olarak duyuruldu. Bing’in piyasaya sürüldüğünde en önemli özelliği web sitelerine link vermesi ve bilgileri alt başlıklar halinde sıralamasıydı.

İlk lanse edildiğinde windows live arama motorunun yerini aldığı için google’a rakip olması bekleniyordu. Beta olarak hizmete girdi ve aralarında Türkçe’nin de bulunduğu 40 farklı dilde kullanılmaya başlandı. 2009 yılından bu yana en dikkat çeken özelliği ise arka plan görüntülerinin sürekli değişiyor olması.

(Microsoft CEO’su) Steve Ballmer :“Dünyanın ikinci bir arama motoruna ihtiyacı olduğunu düşünmüyoruz. Bing bir arama motorundan çok bir karar verme motorudur.”

Bing Motorunun Geçmişten Günümüze Değişimleri

Bing, google ile rekabet edebilmek için hizmet anlayışını sürekli geliştirmek zorundadır, bu nedenle bing motoru, tıpkı aşağıdaki hizmetlerin google’da sunulduğu gibi bu hizmetleri de arama sonuçlarında sunmaktadır.

 • Bing Sağlık
 • Bing Haritalar
 • Bing Haberleri ve Microsoft Haberleri
 • Bing Çeviri
 • Bing Videoları
 • Bing Web Master
 • Bing Reklamcılık
 • Bing Mobil
 • Bing Insights

2. Google – Amerikan Arama Motoru

Dünyada en çok kullanılan arama motorları arasında google sektörde lider arama uygulamasıdır, bunun temel nedeni google arama motorunun geliştiricilerinin kullanıcılara doğru içeriği sunmaya çalışan algoritmalar geliştirmiş olmasıdır. Google arama motoru o kadar çok kullanılıyor ki kullanıcıların büyük çoğunluğu google kullandığı için arama uygulamaları optimizasyon kriterleri uygulanırken google kurallarına daha çok önem veriliyor.

Google’ın arama uygulamaları sektöründeki payı tam olarak %76,28’dir. Bu pay rakipleri arasında adeta bir uçurumdur. Google arama uygulamasını her geçen gün daha iyi geliştiren Larry Page ve Sergey Brin, kullanıcı odaklı bir arama uygulaması altyapısına önem veriyor.

Birçok sistemde varsayılan arama uygulaması google değildir ancak kullanıcılar varsayılan arama uygulamasını her zaman google olarak değiştirirler, bunun temel sebebi google’ın arama sonuçlarında kullanıcılara doğru bilgiyi sunmak için geliştirdiği algoritmalara sahip olmasıdır.

3. DuckDuck Go – Amerikan Arama Motoru

En iyi arama uygulamaları listesinde duckduck go arama motoru en güvenilir arama uygulaması olarak gösterilmektedir. Duckduck go arama uygulamasını en güvenilir yapan şey ise herhangi bir arama sorgusu yaptığınızda duckduck go’nun bunu farklı kaynaklardan (yahoo, bing vb.) elde ederek kullanıcıya sunmasıdır.

Duckduck go arama motorlarının sektördeki payı %0,5’tir. Günlük arama sorgusu ise istatistiklere bakıldığında 50 milyona yakındır.

4. Archive.org

En çok bilinen ve kullanılan arama motorlarından biri olan archive.org’un en önemli özelliği, bir sitenin en eski halini görüntülemenize olanak sağlaması. İnternet üzerindeki tüm sitelerin görüntülerini tarihleri ile birlikte toplayarak kendi içerisinde barındırıyor. Archive.org’u kullanarak ünlü sitelerin geçmişten günümüze değişimlerini takip edebilirsiniz.

5. WolframAlpha – ABD Arama Motoru

WolframAlpha diğer arama motorlarından çok farklı bir arama uygulamasıdır. Daha çok bilim insanları tarafından kullanılan bir arama uygulamasıdır. WolframAlpha arama motoru online hizmet sunmaktadır. Bu arama motorları, arama dizinindeki sorguların varsayımsal oranını gösterir. Aramalarınıza hesaplamaya dayalı olarak cevap verir.

Wolfram Alpha programını tasarlayan uzmanlar, “Google bu yeni icadın yanında Commodore 64 gibi kalacak” diyor

WolframAlpha 2009 yılında matematik uzmanı Stephan Wolfram tarafından kuruldu. WolframAlpha bir bilgi motoru olarak adlandırılıyor, bu yüzden matematik uzmanları tarafından sıklıkla kullanılıyor. Herkesin bilgiye istediği zaman erişebilmesi için çevrimiçi bir hizmet geliştirmiştir. Açıldıktan kısa bir süre sonra halka arz edilmiş ve kullanıma açılmıştır.

Wolfram alpha motoruna bir ülke, isim, şehir veya tarih girdiğinizde hesaplamalar yapar ve size kesin bilgiler sunar. Eğer istanbul yazarsanız size istanbul’un coğrafyası, nüfusu, jeomorfolojik özellikleri gibi birçok farklı veriyi sunacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir bilgi motoru olduğu için tıpkı Wikipedia gibi bir konu hakkında sorulabilecek tüm soruların cevaplarını kullanıcıya sunar ve hesaplama ile arama sonuçlarında listeler.

6. ASK.com Arama Motorları

Ask.com daha çok soru cevaplama yöntemi ile kullanılmaktadır. Arama sorguları anket yöntemleri ile kullanılmaktadır. Arama motorlarının temel özelliği soru ve cevaptır. Ask.com arama uygulaması diğer arama motorlarına göre çok kaliteli bir tarayıcı değildir.

7. AOL.Com Arama Motorları

1983 yılından beri faaliyet gösteren aol şirketi Amerika’da birçok çevrede adını duyurmuştur. Geçmişten günümüze en çok kullanılan arama motorları arasında yer almaktadır. En iyi arama motoru sıralaması yapılırken çoğu zaman ilk 10 arasında yer alan bu arama uygulaması popüler web sitelerini kendi bünyesinde barındırmaktadır. Anlık mesajlaşma ve e-posta gibi hizmetler sunmaktadır. 2015 yılında Verizon Communications tarafından 4,4 milyar dolara satılmıştır.

Diğer Hizmetler

 • Anlık mesajlaşma uygulaması
 • E-posta hizmeti

8. Baudi – Çince Arama Motoru

Çin’deki en büyük arama motorudur. Bauidi arama siyasi nedenlerle kullanılmaktadır. Çin hükümeti google, yahoo gibi arama motorlarının kullanımını kısıtlamıştır. Hükümet tarafından karar verilen Çin arama motoru kullanıma açılmış ve Buidi Çin arama motorunun ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Politik nedenlerden dolayı Çin hükümeti Amerikan arama motorunun yani google’ın kullanımını engellemiştir, bu nedenle baidu 1996 yılında Çin arama motoru olarak geliştirilmeye başlanmıştır. 1996 yılında rankdex robin li ve eric xu tarafından Pekin’de geliştirilen baiudu arama motoru 2000 yılında robin li ve eric xu tarafından geliştirilmiştir. 2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin nasdaq borsasına girmiştir.

Baidu Arama Motorunun Görüntüsü

Wikipedia’dan elde edilen bilgilere bakıldığında bauidi arama motoru her geçen gün arama sorgu sayısını artırıyor, bunun en önemli nedeni elbette Çin’in çok büyük bir nüfus yoğunluğuna, ileri teknoloji ve ticaret altyapısına sahip olması, herkesin internete erişebilmesi ve arama sorgu sıklığını artırması.

9. Yandex – Rusça Arama Motoru

Yandex arama motoru Rusya’da en çok kullanılan arama motorudur. Yandex arama uygulamasını Rusya’da en çok kullanılan arama uygulaması yapan en önemli şey ise buradaki politik konulardan kaynaklanıyor olması. Google, Rusya ve ABD arasındaki zıtlıklardan dolayı çok fazla tercih edilmiyor.

Yandex, merkezi Rusya’da bulunan, tüm dünyada bilinen ve hizmet veren bir şirket. Yandex piyasaya ilk çıktığında e-ticaret, ürünler, ulaşım, navigasyon, mobil uygulamalar ve reklamcılık alanında hizmet vermeye başladı. Rusya’nın en büyük teknoloji şirketleri arasında %60 pazar payı ile lider konumdadır. En çok kullanılan arama motorları arasında Google ve Baidu’dan sonra 3. sırada yer almaktadır.

Yandex, gelirinin büyük bir kısmını Yandex.Direct adlı reklam sisteminden elde etmektedir. Kullanıcılar arama yaptıklarında ürün ya da hizmetle eşleşen reklamlarla karşılaşıyor. Bu yüzden reklamverenler tarafından daha çok tercih ediliyor çünkü hedef kitlenin aradığı ürünü bulmasını kolaylaştırıyor. Yandex Direct, Rusya’nın lider reklamcılık şirketidir.

Ilya Segalovich ve Arkadiy Voloj, 1996 yılında Yandex ismini icat etti. Yandex adı, “dizinlemek, dizin oluşturmak” anlamına gelen “to index” fiilinden oluşan “yet another indexer” dizinleyici ifadesinin kısaltılmış halidir.

Yandex ana sayfası Rusya’da en çok ziyaret edilen web sitelerinden biridir. Dünya genelindeki toplam kullanıcı sayısı 56 milyondur. Rusya dışında diğer Orta Asya ve Avrupa ülkeleri tarafından da kullanılmakta olup; Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan gibi ülkelerde de kullanılmaktadır.

10. Yahoo

Yahoo ilk ortaya çıktığında uzun bir süre bing arama uygulaması tarafından desteklenmiş ancak 2015 yılında yahoo arama motoru google ile anlaşmıştır. 2018 yılından sonra yahoo uygulaması, motora yapılan sorgular için google ve bing tarafından elde edilen verileri kullanıcılara sunmaktadır. Yahoo arama motorları Amerika Birleşik Devletleri’nde firefox internet tarayıcılarında varsayılan olarak kullanılmaktadır.

Yahoo, Jerry Yang ve David Filo tarafından kurulmuş bir bilişim şirketidir.

Arama motorları arasında en çok kullanılanı olan Yahoo, ilk olarak e-posta ve e-posta grupları gibi hizmetler sunmuş ve bu hizmetlerle piyasaya hakim olmaya çalışmıştır. Yahoo! hizmetlerinin sunulduğu yahoo.com adresinde 10 milyardan fazla sayfa görüntülemesi yapılmaktadır. Dünyada en çok ziyaret edilen web siteleri arasında 13. sırada yer almaktadır.

11. Webcrawler

Webcrawler arama uygulamasının en önemli özelliği google’a benzer bir yapıda çalışmasıdır. Arama yaptığınızda world wide web’i sorgulayarak arama sonuçlarını listeler. Amerika, Hindistan ve Filipinler’den yüksek trafik almaktadır.

12. Dogpıle

Bilinen arama motorlarından çok daha farklı bir şekilde çalışır. Bir arama sorgusu yaptığınızda size bir indeks gösterirken dogpile arama motoru sorgunuzdaki diğer arama motorlarının sonuçlarını gösterir. Bu arama motorunun diğer bir özelliği ise asla reklam göstermiyor.

13. Excıte

Diğer arama motorlarından farklı bir özelliği vardır. Dağınık bir ana sayfayı tercih eder. Bu arama uygulamasının ziyaretçi sayısı aylık 5,3 milyondur. ABD ve İngiltere’den trafik almaktadırlar.

14. Contenko

Contenko arama uygulamasının en önemli özelliği teknolojik gelişmeleri ilk olarak uygulamasıyla bilinmesidir. Bu arama uygulamasının en çok ziyaretçi aldığı ülkeler aylık 3,4 milyon ziyaretçi ile Hindistan, Brezilya ve flipinler ülkesidir. Genellikle Asya ve Güney Amerika ülkeleri tarafından kullanılmaktadır. Kullanıcılarının Asya’dan olmasının temel sebebi ise politik sorunlardan kaynaklanmaktadır.

15. Ixquick Startpage.com-Hollanda Arama Motoru

Bu arama motorunun en önemli özelliği diğer arama uygulamaları gibi verilerinizi depolamaması ve bilgisayarınızın cpu’sunu yormamasıdır. Dolayısıyla internette gezinirken bilgisayarınız yorulmaz ve web sitelerinde dilediğiniz gibi gezinebilirsiniz. Avrupa ülkelerinde yoğun olarak kullanılmaktadır, bu ülkeler arasında Amerika yoğun olarak kullanılmaktadır. aylık 31.2 milyon ziyaretçisi vardır.

Ixquick, 1998 yılında davicd bodnick tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde kuruldu. İlk geliştirildiğinde arama sonuçlarında 14 farklı formatta bilgi sunuyordu. 2005 yılında tekrar güncellendi ve tasarımı değişti. 2002-2009 yılları arasında arama sonuçlarını ve algoritmasını tekrar güncelleyerek kendini varsayılan arama motoru olarak ilan etti.

One thought on “En İyi 15 Arama Motoru Listesi 2023

 1. I recently embarked on a pilgrimage to multiply autoflower weed seeds recompense the key time, and it was an incredibly cheap marijuana seeds for sale fruitful experience. As a beginner, I was initially apprehensive, but the prepare turned gone from to be surprisingly straightforward. Primary off, the germination aspect was mellow sailing. The seeds sprouted shortly, and their vigor was impressive. I followed the recommended guidelines apropos lighting, nutrients, and watering, and the plants responded positively. Harmonious of the biggest advantages of autoflowering strains is their know-how to automatically conversion from vegetative proliferation to flowering, regardless of scintillation cycle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *