En İyi Instagram Benzeri Uygulamaların Listesi

En İyi Instagram Benzeri Uygulamalar 2023

Dünyanın en çok kullanıcıya sahip olduğu bilinen sosyal medya uygulaması Instagram, her geçen gün kullanıcı sayısını artırırken aynı zamanda kullanıcı da kaybediyor. Bu kayıpların birçok nedeni olsa da en belirgin nedenlerinden birinin Instagram’ın Facebook tarafından satın alınmasından kaynaklanan güvensizlik olduğu biliniyor.

Facebook’un kullanıcı verilerini sattığı iddiaları ve soruşturma süreci Instagram’ın kullanıcı kitlesine de yansıdı. Bir diğer sebep ise Instagram’ın çok fazla algoritma kullanması ve reklamlar sunması. Bu durumlar kullanıcıları instagram benzeri uygulamalar konusunu araştırmaya itiyor.

Instagram Benzeri Ücretsiz Uygulamaların Listesi

Instagram’ın en önemli amaçlarından biri insanların takipçileriyle fotoğraf paylaşmasını sağlamaktır. Yaşanan güvenlik ve reklam sorunları ile birlikte kullanıcılar Instagram’dan göç ederek Instagram benzeri uygulamalara yönelmektedir. Bu tür uygulamalar da tıpkı Instagram gibi kullanıcıların fotoğrafları organize etmesini ve paylaşmasını amaçlıyor.

Instagram’da yaşanan bu kayıplar kullanıcıları Instagram benzeri uygulamalar aramaya itti. Yoğun talep nedeniyle geliştirilen uygulamaların sayısı da artıyor.

Instagram benzeri uygulamaların listesini şu şekilde sıralayabiliriz;

1. EyeEm – Instagram Benzeri Uygulamalar

Kendine özgü filtreleri ve fotoğraf düzenleme seçenekleri olan bir uygulama. EyeEm’i Instagram benzeri bir uygulama yapan en önemli unsur kullanıcıların fotoğraflarıyla öne çıkması. Aynı zamanda Instagram uygulamasına ek olarak EyeEm uygulaması üzerinden çerçeveleme ve fotoğraf renklendirme işlemleri de yapılmaktadır. Hem Android hem de IOS kullanıcıları için uygundur.

2. Pinterest – Instagram Benzer Uygulamalar

Pinterest geniş bir yelpazede görsel içerik sunan bir platformdur. Kurulduğu günden bu yana son zamanlarda popülerliği artan bir uygulamadır. Pinterest’i Instagram’dan ayıran özelliği modadan, yemek tariflerine, televizyon programlarından saç modellerine kadar her konuda kolayca içerik bulabileceğiniz bir alan üzerine kurulmuş olmasıdır. Ayrıca Pinterest, kullanıcı-takipçi ilişkisinden ziyade arama kalitesine göre kategorize edilen bir platformdur.

3. VSCO – Instagram Benzer Uygulamalar

VSCO uygulaması kullanıcılar arasında daha çok fotoğraf düzenleme ve efekt programı olarak biliniyor. Buna karşın VSCO, Instagram’a benzer bir uygulama olarak öne çıkıyor. VSCO üzerinde oluşturduğunuz hesap ile fotoğraf düzenleyip paylaşarak takipçi kazanabilir ve diğer hesapları takip edebilirsiniz. Genellikle profesyonel fotoğrafların yayınlandığı bu ortama Apple ya da Play Store’dan VSCO uygulamasını indirerek sahip olabilirsiniz.

4. Flickr – Instagram Benzer Uygulamalar

Instagram benzeri uygulamalar arasında Flickr oldukça geniş bir kitleye sahip. Oldukça geniş bir görsel kategorisine sahip olan bu uygulama ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı arayüze sahiptir. Ücretli kullandığınız takdirde fotoğraf erişiminiz, indirmeniz ve paylaşmanız sınırsızdır. Ücretsiz formda ise 1000 fotoğraf paylaşma hakkınız var ve bazı fotoğraflara ulaşmakta zorluk çekebilirsiniz.

İçeriklerimiz ilginizi çekebilir

5 . Snapchat – Instagram’a Benzer Uygulamalar

Snapchat’in ilk kurulma amacı aslında insanların birbirleriyle görsel olarak mesajlaşmasına dayanıyordu. Ancak gün geçtikçe Snapchat de Instagram benzeri uygulamalar arasında yerini alıyor. Özellikle son güncellemeleriyle birlikte hikayesi, herkese açık görsel paylaşımı ve çok takipçili hesapların geniş kitlelere yayılmasıyla Instagram benzeri bir uygulama olarak adından sıkça söz ettiriyor.

6. Tumblr – Instagram Benzer Uygulamalar

Tumblr 2007 yılından beri popüler olan bir sosyal medya uygulamasıdır. Tumblr’ın temel amacı, kullanıcıların bir “blog” oluşturmasına ve diledikleri içeriği paylaşmasına olanak sağlamaktır. Zamanla Tumblr’da görsel paylaşımlar artmış ve çoğu blog hesabı fotoğraf paylaşmaya başlamıştır. Bu da Tumblr’ı Instagram benzeri uygulamalardan biri haline getiriyor. Kullanıcılar kendi kategorileriyle ilgili fotoğraflar paylaştıkça buna paralel olarak görsel yelpazesi de oldukça geniş bir uygulama haline gelmiştir.

7. Vero – Instagram Benzer Uygulamalar

Vero uygulaması kendine has tasarımı ile reklamsız ve algoritmasız bir platformdur. Adından çok söz ettirmese de oldukça kaliteli ve profesyonel bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Instagram benzeri uygulamalar arasında yer almasının temel sebebi fotoğraf paylaşırken takip ettiğiniz kişilerle mesajlaşabilme ve görüntülü sohbet edebilme özelliğidir. Uygulamayı IOS ve Android sürümlerinden kolayca indirip erişebilirsiniz.

8. 500px – Instagram Benzer Uygulamalar

500px uygulaması minimal ve modern arayüzü ile Instagram gibi uygulamalar arasında yerini alıyor. Ücretli ve ücretsiz iki arayüze sahip olan bu uygulama kullanıcılara birçok görsel alternatif sunuyor. Ücretsiz kullanımda haftalık 7 paylaşım sınırı bulunmaktadır. Ücretli kullanımda ise paylaşım sınırının kalkması ile birlikte birçok yeniliğe ve fotoğraf indirme imkanına erişim sağlıyor.

Instagram Benzeri Uygulamalar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram gibi uygulamaları kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri güvenliktir. Instagram her ne kadar son zamanlarda sözleşme ve güvenlik konusunda soru işareti bıraksa da iyi bir altyapıya sahiptir. Instagram benzeri uygulamalarda her ne kadar güvenlik sağlansa da korumalı faktörleri aktif hale getirmek daha faydalı olacaktır.

Ancak dikkat edilmesi gereken diğer konu ise bu uygulamaların Instagram’ın özelliklerini birebir aynı şekilde sağlayabilmesidir. Listelenen uygulamalar Instagram benzeri uygulamalar olarak bilinse de kendilerine ait arayüzleri, amaçları ve araçları bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *