En İyi Seo Analiz Araçları

En İyi SEO Analiz Araçları 2022

Seo analiz araçları sayesinde sitenizin eksikliklerini gözlemleyebilirsiniz. SEO analiz araçlarını sadece sitenizin eksiklikleri için değil rakiplerinizi analiz etmek için de kullanabilirsiniz. SEO analiz araçları sayesinde rakip siteleri analiz edebilirsiniz. Rakiplerinizin içeriklerini, backlinklerini, anahtar kelimelerini gözlemleyebilirsiniz.

SEO Analiz Araçları ile Site Analizi Nasıl Yapılır?

Site analizi için kullanacağınız araçların listesine geçmeden önce bu araçları ne için ve hangi konularda kullanmanız gerektiğinden bahsetmemiz gerekiyor.

Seo analiz araçları, rakiplerinizle aranızdaki referans bağlantıları tespit etmenizi sağlar. Rakibinizin sizden daha fazla aldığı backlinkleri gözlemleyebilirsiniz. Seo analiz araçları sayesinde rakiplerinizin içeriklerinde kullandıkları anahtar kelimeleri ve içerik başlıklarında kullandıkları kelime sayılarını gözlemleyebilirsiniz.

Seo Analiz Araçları

  • Anahtar Kelime Analiz Araçları
  • İçerik Analiz Araçları
  • Site Hız Analiz Araçları
  • Kullanıcı Deneyimi Analiz Araçları

Anahtar Kelime Analiz Araçları

Seo analiz araçları arasında ilk sırada anahtar kelime analiz araçlarını kullanabilirsiniz. Anahtar kelime analiz araçları sayesinde sitenizin aranma hacmine uygun anahtar kelimeler ile içerik oluşturabilirsiniz. Seo analiz aracı olarak kullanabileceğiniz anahtar kelime analiz araçları sayesinde rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri tespit edebilir ve onlarla rekabet edebilecek anahtar kelimelere sahip içerikler üretebilirsiniz.

Anahtar Kelime Aracı

Keyword tool anahtar kelime analiz aracı ile web siteniz veya sosyal medya hesaplarınız için anahtar kelime analizi yapabilirsiniz. Keyword tool gelişmiş arama ağı sayesinde amazon, youtube, instagram, google gibi birçok platforma uygun anahtar kelimeler hakkında veri sunar.

İçeriklerinizi yazarken bu seo analiz araçlarını kullanmanız size fayda sağlayacaktır çünkü bu anahtar kelime aracı sayesinde alakalı anahtar kelimeleri bulabilir ve farklı platformlarda uygun aranma hacmine sahip anahtar kelimelerle içerik üreterek rekabet oranını arttırabilirsiniz.

Ubersuggest

Ubersuggest anahtar kelime analiz aracı, seo ile ilgili içerik hazırlayan yazarlar tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Ubersuggest analiz aracı farklı anahtar kelimeleri keşfetmenize yardımcı olabilir. Arama yaptığınız anahtar kelime ile ilgili rakiplerinizin içeriklerini değerlendirme fırsatı verir. Anahtar kelime araması yaptığınızda anahtar kelimenin seo zorluğunu gözlemleyebilir ve zorluk oranına göre içerik hazırlayabilirsiniz.

İçerik Analiz Araçları

İçerik analiz araçlarını kullanarak web sitenizdeki içerikleri kopyalayan ve kullanan siteleri tespit edebilirsiniz. Kapsamlı bir şekilde kullanabileceğiniz içerik analiz araçları sayesinde sitenize gelebilecek kırık linkleri tespit edebilir ve bunları düzeltebilirsiniz.

CopySpace

İçeriğinizi analiz ederken kopyaları tespit etmek için kullanabileceğiniz kullanışlı bir araç. Copyspace aracı ile internette benzer içerikleri bulabilir ve içeriğinizde düzeltmeler yapabilirsiniz. İçeriğinizin çalınıp çalınmadığını kontrol etmek istiyorsanız bu araç faydalı olabilir.

Siteliner

Kapsamlı bir site içi analiz gerçekleştirebilirsiniz. Siteliner içerik analiz aracı ile sitenizdeki içeriklerde copyspace gibi kopya olup olmadığını kontrol edebilir, bununla birlikte site içerisindeki linklerin kırık olup olmadığını tespit etmenizi sağlayabilir. Ayrıca bu analiz aracı sayesinde sitede yer alan sayfaların raporlarını da elde edebilirsiniz.

Siteliner analiz aracı ücretli bir araçtır ve ücretsiz olarak 250 sayfaya kadar analiz etme imkanı sunar. Eğer küçük bir web siteniz varsa bu analiz aracını kullanarak siteniz içerisinde detaylı bir seo analiz raporu hazırlayabilirsiniz. Bu içerik analiz aracı içerisinde kopya içerikleri daha detaylı bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Görsel Optimizasyon Araçları

Görsel optimizasyon araçları ile sitenizin hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Görselleri optimize etmenin yanı sıra görsellerinizin çok fazla yer kaplamaması için bu görsellere ek olarak site içerisindeki css sprite kodlarının sıkıştırılması gibi temel unsurları da belirleyebilirsiniz.

CSS Sprite

Web sitenizin hızlı bir açılış skoruna sahip olmasını isteyebilirsiniz, bunun için seo analiz araçları arasında yer alan css sprite aracı ile sitenizi yavaşlatan noktaları tespit edebilirsiniz. Css sprite aracı ile site açılış hızını optimize edebilirsiniz. Site yüklenirken görselleri tek seferde sayfaya çağırabilir ve yüklenme süresini azaltabilirsiniz. Ayrıca sitenizdeki kodları sıkıştırma imkanı da sunar.

Kraken.io

Sitenize yüklediğiniz görsellerin bozulmamasını ve çok fazla yer kaplamamasını istiyorsanız bu analiz aracını kullanarak görsellerinizi kalite kaybı yaşamadan optimize edebilirsiniz. Ücretli bir araç olarak kullanılan Kraken, 100 mb’a kadar ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

Site Hız Ölçüm Analiz Araçları

Google Sayfa Hızı

Google sayfa hızı analiz aracı ile sitenizin mobil ve masaüstü ortamlardaki hızını test edebilirsiniz. Bu analiz aracı ile sitenizin açılış hızında yüklenmesini engelleyen faktörleri tespit edebilirsiniz. Google, site hızınızı engelleyen birçok şeye karşı çözümler sunuyor. Web siteniz wordpress altyapısına sahipse google page speed üzerinden site hızınızı ölçebilir ve google önerileri doğrultusunda optimize edebilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi Analiz Araçları

Ynadex Metrica

Google analytics ile karşılaştırıldığında Yandex Metrica da önemli bir kullanıcı analiz aracıdır. Metrica analiz aracı sayesinde ısı haritalarından kullanıcıların web sitenizde en çok nerede vakit geçirdiğini tespit edebilirsiniz. Kullanıcı kayıtları ile web siteniz içerisinde yapılan video resim indirmeleri gibi birçok şeyi gözlemleyebilirsiniz. Web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin açılış ve çıkış sayfalarını gözlemleme imkanı sunar.

8 thoughts on “En İyi Seo Analiz Araçları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *