En Kolay Instagram Sayfası Büyütme Taktikleri

Instagram Sayfasını Büyütmenin Yolları

İnstagram hesaplarınızın büyümesini istiyorsanız Instagram sayfa büyütme teknikleri adlı yazımızdaki teknikleri uygulayarak başarılı olabilirsiniz.

İnternet dünyasının gelişmesi ile birlikte sosyal medya kanallarının önemi her geçen gün artmakta, büyük ve küçük işletmeler, fenomenler vb. birçok hesap bu sosyal medya kanalları üzerinde instagram sayfa büyütme yollarını deneyerek günümüzde çok büyük takipçi ve etkileşim elde etmişlerdir.

Instagram Sayfa Büyütme Taktikleri

İnstagram hesabınızın takipçi ve beğeni sayısını artırmak için instagram hesabınızın hızlı büyümesini istiyor olabilirsiniz ancak hesabınızı büyütmek için instagram seo çalışması gibi bir strateji uygulamanız gerekir. Instagram seo stratejisi ile hesabınızı büyüttüğünüz takdirde hedef kitlenize organik olarak ulaşabilecek ve istediğiniz sayısal istatistikleri elde edebileceksiniz. Instagram sayfa büyütme taktikleri listesini aşağıda sizler için hazırladık.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Instagram hesabınızı büyütmek için öncelikle hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Hedef kitleniz stratejinizi belirleyecektir, bu nedenle hedef kitlenizin neleri takip ettiğini, neleri izlediğini ve nelerden hoşlandığını bilmelisiniz, buna göre içerik oluşturursanız hesabınızdaki etkileşim oranı artacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Yaş
 2. Konum
 3. İlgi Alanları

Stratejinizi Planlayın

Instagram hesabınızı büyütmek için tüm işlemleri aynı anda yapmayın, hedefleriniz doğrultusunda stratejik olarak ilerleyin çünkü organik olarak büyümenin tek yolu budur. Bir anda takipçi ve beğeni sayısını artırırsanız hesabınız kapanabilir ya da istediğiniz hedef kitleye ulaşamayabilirsiniz. Planlı bir şekilde ilerlemek için size uygun bir çalışma takvimi içerisinde uygulayacağınız adımları belirleyin. Reel paylaşım günleri, post paylaşım günleri ya da etkinlik günleri belirleyerek içeriklerinizi hedef kitlenize ulaştırmalısınız.

Farklı Etkinlikler

Instagram hesabınızı hızlı bir şekilde büyütmek ve bilinirliğini artırmak istiyorsanız, etkinlikler düzenlemek size yardımcı olabilir. Viral instagram etkinliklerine katılabilir ya da kendiniz organize ederek takipçi ve beğeni kazanabilirsiniz. Bir etkinlik düzenlerken bu etkinliğin hedeflediğiniz kitleyle uyumlu olup olmadığına dikkat etmenizi öneririz. Farklı etkinlikler düzenleyerek Instagram sayfa büyümesi ve marka büyümesi yolunda önemli etkileşimler elde edebilirsiniz.

 1. Marka Bilinirliği Elde Edebilirsiniz.
 2. Farklı Kitlelerden Takipçiler Elde Edersiniz.
 3. Etkileşim Oranları Artar.

Yabancı Sayfaları Örnek Alın

Türkiye’deki Instagram hesapları genel olarak içerik açısından yetersiz. Farklı içerikleri ve farklı etkinlikleri gözlemleyip kendi instagram hesabınızda uygulamanız size fayda sağlayabilir. Bu nedenle yabancı ve dünya çapındaki instagram hesaplarını takip edin ve bu hesapların uluslararası rakip markanız ya da aynı kategoride bir sayfa olmasına dikkat edin. Bu sayfaların hangi saatlerde ne tür paylaşımlar yaptığına ve hedef kitlelerinin nelerden hoşlandığına dikkat edin.

Özgün İçerik Paylaşın!

Instagram’da takipçi ve etkileşimi artırmanın en kolay yolu özgün içeriklerle kullanıcıların dikkatini çekmektir. Instagram’da nasıl içerik hazırlamalısınız? Instagram sayfa büyütme için içerikleriniz dikkat çekici olmalı, viral içerik dediğimiz paylaşıma açık bir içerik olmalı ve bu tarz içerikler kullanarak paylaşım sayınızı artırabilirsiniz.

Reklam verin!

Instagram’da reklam vermek size çok şey katabilir. Reklam verdiğinizde hesabınıza yeni kitleler gelebilir ve bu kitlelere onların ilgisini çekebilecek içeriklerle reklam verirseniz Instagram sayfa büyümesi yolunda önemli adımlar atmış olursunuz.

Instagram’da verdiğiniz reklamlarda ürünlerinizin ya da içeriğinizin açıklamasını akıcı bir şekilde anlatarak detaylı bir şekilde bahsedin. Reklamda kullandığınız görselin sayfaya takipçi ve ziyaretçi getirmesini sağlayacak görseller kullanın. İnstagram sayfa büyütme teknikleri arasında yer alan reklam yöntemini en iyi şekilde kullanmaya özen gösterin.

Düzenli Paylaşımlar Yapın!

Instagram’da büyümek istiyorsanız düzenli olmanız gerekir. Instagram’da büyük bir sayfa oluşturmak için paylaşımlarınızın sıklığı önemlidir. Günde 1-2 paylaşım yaparak ziyaretçilerinize her gün yeni içerikler sunabilirsiniz, bu da aktif bir sayfa olduğunuzu gösterir ve güvenilir bir hesap olduğunuzun sinyallerini verebilir. Aktif olarak paylaşım yapan sayfalar yeni ziyaretçiler çekebilir ve bu ziyaretçilerin web sitesindeymiş gibi birçok içeriğiniz arasında gezinmesine izin verebilirsiniz

Hastagh Kullanımı

Instagram’ın hastagh imkanını doğru kullandığınız takdirde hem kendi kitlenize ulaşabilir hem de farklı kitleleri sayfanıza çekebilirsiniz. Instagram’da hastagh takip özelliği ile ürünlerinizin üzerine yerleştirdiğiniz hastagh’ler sayesinde reklama gerek kalmadan kendi kitlenizin ya da yeni bir kullanıcı kitlesinin karşısına çıkabilirsiniz.

Instagram sayfanızı büyütmenin yollarını arıyorsanız aşağıdaki listeyi uygulayarak doğru bir hastagh çalışması ile etkileşimi ve takipçi sayınızı artırabilirsiniz.

 • Hastagh kullanımında önemli detay spama düşmemek, 10-15 arası hastagh kullanın.
 • Hastaghlerin takip edilme oranına dikkat edin ve hedef kitlenizin ilgi duyduğu ve takip ettiği kelimeleri hastagh olarak ekleyin.

Konum Ekle

Paylaşımlarınıza ya da hikayelerinize konum ekleyerek takipçilerinizin karşısına konum üzerinden çıkabilirsiniz. Burada içeriğinizin dikkat çekici olması çok önemli bir unsur çünkü ilgi çekici bir içerik ziyaretçileri sayfaya çekiyor ve burada doğru bir içerik stratejisi uygulamanız gerekiyor.

Eğer doğru bir strateji uyguladıysanız sayfanızda dolaşan ziyaretçi sizi takip edebilir, içeriğinizi paylaşabilir, beğenebilir, kaydedebilir bunun gibi birçok aksiyonu sadece konum ekleyerek hastagh ekleyerek elde edebilirsiniz.

Makaraları Paylaş Videosu

Instagram’ın yeni bir içerik oluşturma türü olarak kullanıcılara sunduğu reels video sayesinde sahip olduğunuz takipçi sayısını aşarak gösterim elde edebilirsiniz.

 • İnstagram reels video kullanarak instagram sayfa büyümesinde iyi bir sonuç elde edebilmek için reesl video olarak ekleyeceğiniz içeriğin dikkat çekici olması ve video içerisinde görsel, ses, metin gibi kullanıcıların ilgisini çekecek unsurlar barındırması gerekmektedir.
 • Ayrıca reels videolarına hastagh ekleyerek görüntülenme oranını arttırabilirsiniz.

Yorumlara Cevap Ver

Instagram hesabınızı büyütmenin pek çok farklı yolu var ancak onlarla iletişim kurmak ve bu iletişimde geri dönüşler yapmak çok önemli bir sayfa büyütme yöntemi çünkü ziyaretçiler genellikle kendileriyle ilgilenen mesajlarına ve yorumlarına cevap veren hesaplara daha sık dönüş yapıyorlar.

Paylaşımlarınıza gelen yorumlara mutlaka geri dönüş yapın, bu yorumlar olumsuz bile olsa onları anlamaya çalışın ve sorunlarına çözüm önerileri ile yaklaşın.

Influencer’larla Reklam Verin

Instagram’da reklam verme özelliğinin yanı sıra sponsorlu reklam verme de oldukça fazla gelir ve etkileşim getiren yöntemler arasında yer alıyor. Etkileşim sayınızdaki önemli değişikliklerin yanı sıra hesabınızın ürünlerini veya marka bilinirliğinizi tanıtmak için influencer’larla anlaşma yaparak bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

Rakip Analizi Yapın

Instagram sayfa büyümesi için yapabileceğiniz en iyi şey rakip analizidir. Rakip analizi, stratejinizi ve hedef kitlenizi tanımak için çok önemlidir. Instagram rakip analizi yaparken rakibinizin uyguladığı içerik formatlarına ve hedef kitlesiyle olan ilişkisine özellikle dikkat edin. Hedef kitlenin rakibinizi tercih etme nedenlerini ve sizin eksiklerinizi analiz ederek stratejinizi bir plan doğrultusunda yeniden kurgulayın.

IG TV kullanın

Instagram hesaplarının sıklıkla gözden kaçırdığı önemli bir içerik paylaşım türü olan IG TV, aslında birçok Instagram kullanıcısının takip ettiği bir alan ve bu alanda video paylaşımı yaparak hedef kitlenize farklı bir içerik kanalından ulaşabilirsiniz.

İstatistikleri Kullanın

Instagramsayfa büyütme için birçok farklı yöntem olduğunu yukarıda vurgulamıştık ancak Instagram’ın kendi araçları arasında yer alan istatistikleri mutlaka kullanmalısınız. İstatistikleri incelerken hedef kitlenizi tanıyabilir ve hedef kitlenizin sizinle ne kadar ilgilendiğini gözlemleyebilirsiniz. İstatistikler kısmında hedef kitlenizin hangi zaman aralıklarında paylaşımlarınızı beğendiğini görebilir ve buna uygun instagram paylaşım saatleri 2022’yi kullanabilirsiniz. Eğer etkileşim oranlarınız düşükse instagram seo çalışması stratejisi ile hesabınızı büyütebilirsiniz.

İnstagram Sayfa Büyütme İçin İstatistikleri Kullanın.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Yaş
 2. Cinsiyet
 3. Konum
 4. Saatler

93 thoughts on “En Kolay Instagram Sayfası Büyütme Taktikleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *