Etkileşimi Artırmak için En İyi Instagram Paylaşım Saatleri 2023

En İyi Instagram Paylaşım Saatleri 2023

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları arasında yer alan Instagram uygulaması birçok kişi tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Instagram kullanıcıları, şirketler, fenomenler genellikle etkileşim alacakları Instagram paylaşım saatlerini planlayarak paylaşım yapmaktadırlar.

Instagram paylaşım saatleri doğrultusunda paylaşım yapan kullanıcılar, fenomenler genellikle etkileşimlerini yoğun bir şekilde arttırmaktadır. Instagram paylaşım saatleri dışında Instagram paylaşım günleri de oldukça önemlidir. İnstagram hesabınızın etkileşimini arttırmak için kullanabileceğiniz instagram en iyi paylaşım saatleri ve instagram etkileşim saatleri yazısını sizler için hazırladık.

Etkileşimi Artırmak İçin Paylaşım Saatleri 2023

Her farklı kitleden ve yaş grubundan üye kazanarak her geçen gün büyümeye devam eden Instagram uygulaması sadece kullanıcılar için değil şirketler, bloglar, belediyeler, siyasetçiler ve hayvanlar için de hizmet vermektedir. Aşağıda instagram etkileşim saatlerini ve instagram gönderi paylaşım saatlerini inceleyebilirsiniz.

 • Pazartesi Instagram Paylaşım Saatleri
 • Salı Günü Instagram Paylaşım Zamanı
 • Çarşamba Instagram Paylaşım Saatleri
 • Perşembe Instagram Paylaşım Saatleri
 • Cuma Instagram Paylaşım Zamanı
 • Haftalık Instagram Paylaşım Saatleri

Haftalık olarak uygulayabileceğiniz Instagram’da en aktif saatler listesini sizler için hazırladık. Hazırladığımız liste doğrultusunda hesabınızın gönderilerini bu saat aralıklarında paylaşabilir ve etkileşim alabilirsiniz.

Paylaşım saatlerini belirlemek için dikkat etmeniz gereken en önemli unsur gün ve trend olan etkinliklerdir. Saatleri belirlerken içinde bulunduğunuz günlere göre farklılıklar oluşturmasına dikkat edin. İstatistiklere göre sosyal medya hesapları pazartesi, çarşamba ve perşembe günleri yoğun olarak kullanılıyor. Hafta sonu en yoğun kullanılan gün olduğu için daha özel paylaşımlar yaparak kitlenizin önüne geçmeyi hedefleyin.

Günler Sabah Akşam
Pazartesi 07:30, 09:30 20:00, 22:00
Salı 06:00, 04:00 09:00, 11:00
Çarşamba 07:00, 08:00 23:00, 12:00
Perşembe 09:00, 12:00 19:00, 22:00
Cuma 05:00, 13:00 15:00, 18:00
Cumartesi 11:00, 19:00 20:00, 22:00
Pazar 07:00, 08:00 16:00, 18:00

Sektörlere Göre Instagram Paylaşım Saatleri

Instagram paylaşım saatleri finans, tüketim malları, blog, teknik hizmet ve medya sektörlerine göre değişiklik göstermektedir. Atmanız gereken ilk adım, Instagram hesabınızda paylaşım yapmak için sektörünüz için doğru paylaşım saatini belirlemektir. Aşağıdaki listede kendi sektörünüze ait paylaşım saatlerini hizmet verdiğiniz hedef kitleye göre seçebilirsiniz.

Medya Sektörü için Instagram Paylaşım Saatleri

 • En iyi zaman: Çarşamba – Cuma – 08:00 – 17:00
 • En iyi gün Perşembe ve Cuma
 • En kötü günüm: Cumartesi

Tüketim Malları Satan İşletmeler için Instagram Paylaşım Saatleri

 • En iyi zaman: Cumartesi ve Pazar – 8:30 – 18:00
 • En iyi gün Pazar günü
 • En kötü gün: Pazartesi ve Perşembe

Teknik Hizmetleri Olan İşletmeler İçin Instagram Paylaşım Saatleri

 • En iyi zaman: Salı ve Cuma – 08:00 – 14:00
 • En iyi gün Salı ve Çarşamba
 • En kötü günüm: Pazar

Finansal İşletmeler için Instagram Paylaşım Saatleri

 • En iyi zaman: Salı, Çarşamba ve Pazar – 09:00 – 18:00
 • En iyi gün Salı
 • En kötü günüm: Cumartesi

Eğitim Sektörü için Instagram Paylaşım Saatleri

 • En iyi zaman: Çarşamba ve Cumartesi – 09:00 – 18:00
 • En iyi gün Cumartesi
 • En kötü günüm: Pazar

Sağlık Sektörü için Instagram Paylaşım Saatleri

 • En iyi zaman: Pazartesi – Cuma – 08:00 – 18:00
 • En iyi gün Çarşamba
 • En kötü gün: Cumartesi ve Pazar

Sosyal medya yöneticileri tarafından en çok uygulanan Instagram paylaşım saatleri aşağıda listelenmiştir. Paylaşım saatlerinizi aşağıdaki listeye göre ayarladığınız takdirde e-ticaret, blog ya da kişisel hesap etkileşimlerinizin arttığını gözlemleyebileceksiniz.

Özellikle günler hesabınızda paylaşım yapacağınız saatleri belirler. Herkesin ortak olarak sevmediği gün Pazartesi olduğu için sosyal medya uygulamalarının en popüleri olan Instagram’a daha fazla kaçış oluyor. Hafta sonlarına doğru tatil ve seyahat oranları artabileceğinden paylaşım konusunda biraz daha esneklik söz konusu olabilir.

Paylaşımlarınız sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli unsur özel günlerdir. Dini bayramlar, milli bayramlar ya da diğer özel günlere dikkat ederek markanızın bu günlerde doğru saatlerde paylaşılmasını sağlayabilir ve etkileşim alabilirsiniz.

Instagram paylaşım saatleri birçok hesap için farklılık gösterebilir ancak blog sayfaları için aşağıda önerdiğimiz paylaşım saatlerini kullanabilirsiniz.

Instagram Paylaşım Saatleri Neden Önemlidir?

Instagram hesabınızın etkileşimini arttırmak için doğru paylaşım saatleri çok önemlidir. Genellikle belirli zaman aralıkları olmadan düzensiz paylaşımlar ile etkileşim sağlanamaz. Instagram’da başarıya ulaşmanın tek yolu doğru zamanlanmış paylaşımlar ile sağlanabilir.

Hedef kitlenizin Instagram’da olduğu saatlerde paylaşım yapmak, algoritmanın paylaşımlarınızın kitlenizin ana sayfasında yani zaman tünelinde ön sıralara düşmesini sağlayabilir. Doğru saatlerde paylaşım yapmak size ideal etkileşimi sağlayabilir.

Instagram’da Paylaşım Yapmak İçin Doğru Günler

Instagram’da paylaşım yapacağınız doğru saatleri belirlerken dikkat etmeniz gereken diğer unsur ise doğru günlerde paylaşım yapmaktır.

Instagram’da paylaşım yapacağınız saatleri günlere göre belirleyin, bu günler mevsime ve aylara göre mutlaka değişmelidir. Çünkü hedef kitleniz sürekli değişimler içinde sabit durmuyor bu yüzden farklı saat ve günlerde ana sayfalarına gitmek size etkileşim sağlayabilir.

Instagram Paylaşım Saatlerini Belirlemek İçin En Çok Kullanılan Günlerin İstatistikleri

Doğru günü belirlemek daha çok sizin kararınıza bağlı. Çünkü hedef kitlenizi ve üretebileceğiniz içerik miktarını belirledikten sonra bunu günlere ve saatlere bölmelisiniz.

Yapılan araştırmalar ve elde edilen istatistiklerden yola çıkarak Instagram uygulamasının Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri yoğun olarak kullanıldığı görülüyor. Hafta sonu yapacağınız paylaşımlarda etkileşim oranlarını arttırmak için çok iyi bir fırsat. Deneme yanılma yöntemiyle paylaşım yapmak için doğru günleri bulabilirsiniz 🙂

Doğru zaman ve günlere sahipseniz, son önerimiz içeriğinizin eğlenceli, ilgi çekici ve fırsatçı olduğundan emin olmanızdır. Eğer bir satış sayfası için paylaşım yapıyorsanız, fırsatlar ve ilginç ürünler paylaşmaya çalışın.

Instagram Paylaşım Saatleri Nasıl Belirlenir?

Yukarıda önerdiğimiz paylaşımları ve günleri denemek ve başarılı olmak için kendi hesabınızın istatistiklerinden faydalanmanız gerekiyor, bu nedenle istatistiklerden ve A/B testlerinden faydalanmanızı öneriyoruz.

İstatistikler Nasıl Kullanılır?

Instagram’ın e-ticaret ve influencer’lara özel olarak sunduğu istatistikler, hesabınızla ilgilenen hedef kitlenizi tanımak ve hedef kitlenin hareketlerini doğru tespit etmek için en doğru veri kaynağı olarak kullanılabilir.

Görüntüleyebileceğiniz verilerden bazıları:

 • Yaş
 • Konum
 • Görüntüleme

A/B Testlerini Kullanın

Hedef kitlenizin davranışlarını belirlemek için A/B Testi doğru bir yöntem olabilir. Bu testi uygulamak için biraz zamana ihtiyacınız olabilir ancak doğru verileri elde etmek için bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

paylaşımlarınızı 1-2 hafta aralıklarla planlayın, bu haftalar arasındaki farkları belirleyin ve swot analizi yaparak dönüşüm alabileceğiniz gün ve saatleri belirleyip etkileşimlerinizi artırmak için uygulayabilirsiniz.

IG TV ve Makaraları Paylaşın

Doğru paylaşım saatlerini belirledikten sonra paylaşım türlerine dikkat edin, en çok etkileşim ve görünürlük alabileceğiniz paylaşım türleri genellikle video olacağından reels ve ig tv odaklı içerikler hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Mesai Dışı Saatlerde Paylaşım Yapın!

Hedef kitleniz genellikle aktif olarak çalışan bir kitle ise paylaşımlarınızı mesai saatleri dışında yani sosyal medya ile ilgilenebilecekleri saatlerde yaparak doğru zamanda onların karşısına da çıkabilirsiniz. Yukarıdaki instagram yoğunluk saatlerini dikkate alarak paylaşımlarınızı yapabilir, instagram etkileşim saatlerine denk getirerek beğeni ve takipçilerinizde artış gözlemleyebilirsiniz.

Instagram Reels Paylaşım Saatleri

Instagram’da birden fazla farklı paylaşım türü bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlisi instagram reels paylaşım türüdür. İnstagram reels paylaşım saatlerini kullanarak paylaşımlarınızın yüksek beğeni almasını sağlayabilirsiniz. Önemli olan doğru instagram reels paylaşım saatlerini paylaşmaktır.

Instagram Makaralar Paylaşım Saatleri

 • Pazartesi 09:00, 10:00 ve 22:00, 12:00
 • Salı: 03:00, 05:00 ve 09:00, 13:00
 • Çarşamba: 09:00, 10:00 ve 23:00, 02:00
 • Perşembe: 09:00, 12:00 ve 19:00
 • Cuma 05:00, 13:00 ve 15:00
 • Cumartesi 11:00, 13:00 ve 19:00, 21:00
 • Pazar 04:00, 09:00 ve 17:00, 19:00

Beğenileri Artırmak için Instagram Paylaşım Saatleri

Instagram paylaşım saatlerini kullanarak beğeni ve takipçi arttırmak için izleyebileceğiniz bir video önerimiz var. İnstagram paylaşım saatleri ile beğenilerinizi arttırabilir ve bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Aşağıya bıraktığımız instagram paylaşım saatleri videosu sayesinde instagram paylaşım saatleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

One thought on “Etkileşimi Artırmak için En İyi Instagram Paylaşım Saatleri 2023

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *