Evergreen İçerik Nedir? Evergreen İçerik Nasıl Yazılır?

Evergreen İçerik Nedir? Evergreen İçerik Nasıl Yazılır?

İçerik pazarlama dünyasında adını sıkça duyduğumuz evergreen içerik, en iyi içerik formatları arasında ilk sırada yer alıyor. Bu içerik formatı, kullanıcılar tarafından her zaman tercih edilen ve bir siteye en fazla organik trafik getirme potansiyeline sahip içerik türleri olarak gösteriliyor.

Evergreen içerik, her zaman güncel kalabilmesi ve arama sonuçlarında diğer rakip içeriklerle rekabet edebilmesi nedeniyle SEO çalışmaları için oldukça önemli. Çünkü bu tür içerikler e-ticaret sitelerinin sadece blog sayfaları için değil, ürünlerini ve blog sayfalarını anlatmak için de kullandıkları bir strateji biçimidir. Bu yazımızda evergreen içeriğin ne olduğunu ve nasıl hazırlanması gerektiğini anlatacağız.

Evergreen İçerik Nedir?

Evergreen içerik, yapı itibariyle nedir, nasıl yapılır, kimdir gibi soruların cevaplarını içeren, sürekli güncel kalabilen ve organik trafik getirme potansiyeli olan bir içerik biçimidir.

Evergreen içerik nedir, nasıl yapılır gibi soruları açıklayabildiği için her zaman güncellenmek istemez, bu nedenle iyi yazılmış içerikler arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alırken bu içerikler siteye organik trafik getirebilir.

Nedir, Nasıl yapılır, Kimdir gibi her konuda sorulabilecek kalıplaşmış sorular olduğu için arama hacmi her zaman yüksek olmakla birlikte kullanıcının aramada kullandığı anahtar kelimeleri de içerir.

Evergreen İçerik Nasıl Hazırlanır?

Evergreen içerik hazırlamak için öncelikle bir konu belirlemeli ve ardından bu konu etrafında oluşabilecek kalıplaşmış kullanıcıların sorgularını belirlemelisiniz.

Evergreen kelime anlamı olarak “Evergreen” demektir. Kelime anlamından da anlayabileceğiniz gibi sürekli sorgulanan içerikler oluşturmalı ve sorgulanırken kullanılan sorulara cevaplar eklemeliyiz.

Evergreen formatını daha iyi anlamak için SEO kelimesini örnek olarak alabiliriz. SEO kelimesini arayan bir kullanıcı SEO nedir? Nasıl yapılır? Tarihçe, Fiyatlar, Özellikler vb. Eğer içeriğiniz kullanıcının talep ettiği bu gibi sorulara cevap verebilecek bir içerik formatına sahipse evergreen içeriğe sahip olabilirsiniz.

Eğer evergreen formatta bir içerik hazırlamayı düşünüyorsanız yapmanız gereken en önemli şey rakiplerinizi analiz etmek çünkü sizden önce bakacağınız, analiz edeceğiniz ve uygulayacağınız birçok şey rakibiniz tarafından içerikte kullanıldığı için kendi içeriğinizde uygulayacağınız strateji daha kolay belli olacaktır.

Rakipleriniz içerikte ne, kim, kimler, ne, nasıl yapmalı gibi sorular ekliyorsa sizin de hazırladığınız içerikte bu sorulara cevap olabilecek bilgiler eklemeniz gerekiyor. Ayrıca rakibinizin hangi anahtar kelimelerle sıralamaya girdiğini ve hangi anahtar kelimelerin en çok trafik aldığını gözlemlemeniz de evergreen içeriklere sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Evergreen İçerik Türleri

Evergreen içerik türleri birden fazla olabilir, aşağıdaki içerik türlerini incelediğinizde bu içerik türlerinin her site için en çok organik trafik getiren ve uzun bir yapıya sahip içerikler olduğunu fark edeceksiniz. Bu içerikler genellikle çok fazla değişikliğe uğramaz ve kullanıcıların taleplerine uygun, en çok aranan sorgular üzerine içerikler hazırlanır.

 • Nedir? Nasıl Yapılır? İçerik Formatı
 • SSS Sıkça Sorulan Sorular
 • Ansiklopediler ve Sözlükler
 • Röportajlar
 • Ürün İnceleme Raporları
 • Eğitim Odaklı İçerik
 • Biyografik İçerik
 • Sanat veya Tarih ile ilgili içerik

Bir Ürün İnceleme Kılavuzu Oluşturun

Evergreen formatında bir içerik hazırlamak için fikir arıyorsanız ve bir e-ticaret sitesiyseniz bu formatı uygulayabilir, sitenizdeki ürünler hakkında bir inceleme rehberi hazırlayabilir, nasıl çalıştığı ya da ne olduğu hakkında hazırlayabileceğiniz bu içerik kullanıcıların ilgisini çekebileceği gibi organik arama sonuçlarından da trafik elde edebilirsiniz.

Nedir? Nasıl Yapılır? İçerik Hazırlayın

Nedir, nasıl yapılır? Nedir, Nasıl Yapılır gibi bir konu hakkında arama yapan her kullanıcının sorduğu sorular Bunun gibi içerikler hazırlamak uzun vadede size organik trafik getirebilir, burada rakiplerinizin çok fazla olmasından faydalanabilir ve rakiplerinizin doğru yaptıklarını içeriklerinizde kullanabilirsiniz. Sitelere trafik çekmek için her sitenin iy ibir logoya ihtiyacı vardır. Favicon web isteğiniz için küçültülmüş logodur. İnternet kullanıcılarının akıllarında kalmasını istiyorsanız web sitenizin bir favicon’a ihtiyacı vardır.. Sitelere trafik çekmek için her sitenin iy ibir logoya ihtiyacı vardır. Favicon web isteğiniz için küçültülmüş logodur. İnternet kullanıcılarının akıllarında kalmasını istiyorsanız web sitenizin bir favicon’a ihtiyacı vardır..

Sektörel Konularda Bilgi Paylaşın

Eğer kurumsal bir web siteniz varsa blog sayfanıza her daim yeşil kalan içerikler, örneğin sektörel bilgiler ekleyebilirsiniz. Örneğin SEO Fiyatları veya SEO Paketleri gibi içerikler hazırlayabilirsiniz

İçeriğimiz ilginizi çekebilir

Evergreen İçerik Hakkında Bazı Yaygın Yanlış Anlamalar

Günümüzde içerik pazarlama sektörünün büyümesiyle birlikte doğru bilgi sayısı azaldı ve daha çok yanlış bilgiye maruz kalmaya başladık. Bu yazımızın başlığı altında evergreen bir içeriğin ne olmayacağını anlatacağız.

1. Mevsimsel Trend Konuları

Dönemsel konular akla geldiğinde hemen içeriğin evergreen olabileceğini düşünebilirsiniz ancak durum böyle değildir, evergreen formatındaki bir içerik belirli bir dönem için değil her dönem için değişen bir içerik yapısına sahipken dönemsel trend olan konular geçici ve sürekli güncellenmesi gerekirken evergreen olamaz.

2. Anlık Haber Konuları

Anlık haberler haber siteleri için çok önemlidir çünkü kısa sürelerde milyonlara ulaşabilen trafiği ve dönüşüm oranını ifade eder ancak haberler ve anlık konular geçici olacağı için bir daha asla böyle bir trafik alamazlar ancak sürekli trafik alan ve kullanıcılar tarafından her dönem aranan evergeen içerikler için bu durum söz konusu değildir.

3. Mevsime veya Güne Özel İçerik

Tıpkı haber içerikleri gibi bu içerik türleri de o güne özel oldukları için daha fazla trafik ve dönüşüm elde eder. Örneğin, bir öğretmenler günü içeriği o gün en yüksek dönüşümü alabilir, ancak ertesi gün değerini kaybedecektir ve bunun tersi de her zaman yeşil formata sahip bir içerik için geçerlidir.

4. Tarihsel Veriler

İstatistiksel veri aramak covid-19 dönemi ile hayatımıza girdi, bunun sonucunda birçok web sitesi covid-19 günlük tablosunu paylaşmaya başladı, elbette bunu yapmak normal çünkü çok fazla organik trafik getiriyor ancak bu evergreen içerik olamaz çünkü ertesi gün tekrar güncellenmesi gerekiyor.

Evergreen İçeriğin Faydaları

Her daim yeşil içerik yazma konusunda hala kararsızsanız, aşağıdaki her daim yeşil içerik formatının faydalarına göz atın.

 • Sürekli güncelleme gerektirmez.
 • Her dönem organik trafik getirebilir.
 • Rehber niteliğinde olduğu için kullanıcılar tekrar ziyaret edebilir.
 • Uzun ve rehber tarzında olması gerektiği için sitenizin hemen çıkma oranını düşürebilir.
 • Kullanıcıların en çok arama yaptığı kelimeler evergreen içerik formatında hazırlanır.

Evergreen İçerik Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evergreen formatında bir içerik yazmadan önce dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda sıraladık. Aşağıdaki maddeleri inceleyerek hata yapmadan kaliteli ve organik trafiğe sahip olabileceğiniz bir içerik hazırlayabilirsiniz.

 • Konu bütünlüğünün dışına çıkmamaya çalışın.
 • Kullanıcıların sorguladığı sorulara cevap verecek içerikler hazırlayın.
 • İçerik yazmadan önce mutlaka rakibinizi analiz edin.
 • İçeriklerinizi rehber niteliğinde hazırlamaya çalışın, nedir, nasıl yapılır gibi sorgular üzerinden anlatmaya çalışın.
 • İçeriğinizi hazırlamadan önce anahtar kelime araştırması yapın.
 • İçeriğinizin giriş seviyesinde olmasına dikkat edin çünkü bu tür içerikler genellikle ilk defa ziyaret edilir.
 • İçeriğinizin uzun ve okuması yorucu olmamasına dikkat edin, her zaman kısa yazılarla anlatmaya çalışın.
 • Okunabilirliğe dikkat edin ve uzun cümleler yerine kısa cümleler veya ipuçları ekleyin.

Aşağıdaki videoyu izleyerek evergreen içerik nasıl yazılır öğrenebilir ve sitenizde evergreen içerik yayınlayarak organik trafik elde edebilirsiniz.

209 thoughts on “Evergreen İçerik Nedir? Evergreen İçerik Nasıl Yazılır?

 1. Fantastic post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Thanks!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *