Favicon Nedir? Favicon Nasıl Yapılır?

Favicon Nedir? Favicon Nasıl Yapılır?

Web siteleri ve marka bilinirliği için oldukça önemli olan favicon, her siteyi ziyaret ettiğimizde veya arama sonuçlarında karşımıza çıkar. Favicon nedir? Favicon nasıl yapılır? Simge boyutları nelerdir? Merak ettiğiniz birçok soruyu hazırladığımız yazımızda bulabilir, kendi web sitenizde deneyebilir, sadece yazarak değil eklediğimiz videoları izleyerek de istediğiniz ikonları oluşturabilir ve ekleyebilirsiniz.

Favicon Nedir? Ne anlama gelir?

Favicon, tarayıcıların sekme bölümünde web sitesinin küçültülmüş logosu olarak kullanılır. Siteyi ziyaret eden kullanıcılarda marka bilinirliği oluşturmak için mutlaka kullanılmalıdır.

Kısayol ikonu, web sitesi ikonu, url ikonu, gibi görsellerin küçük ikonlaştırılmış halleridir. Genellikle grafik tasarımcılar veya hazır programlar tarafından belirli standart ölçülerde oluşturulurlar.

Faviconlar genellikle tarayıcının sol köşesinde görünürler. Aşağıda sitemizin ikonu yer almaktadır.

Simge, başlığın sol tarafında yer alır. Genellikle standart olan 16×6 boyutunda kullanılır. Simgeler sadece tarayıcıların sekme bölümünde değil aynı zamanda serp yani arama sonuçları bölümünde de görünür.

Favicon Nasıl Yapılır?

İkon nasıl eklenir diye merak ediyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek kendi sitenize dilediğiniz gibi ikon oluşturabilir ve ekleyebilirsiniz. Eğer aşağıdaki adımları takip etmek istemiyorsanız eklediğimiz iki videoyu izleyip istediğiniz ikonları oluşturabilirsiniz.

 1. Photoshop programını açın.
 2. 32×32 piksel boyutlarına uygun bir dosya oluşturun.
 3. Web sitesinin logosunu ortaya ekleyin ve simge durumuna küçültün.
 4. Simge durumuna küçülttüğünüz logoyu .gif formatında bilgisayara kaydedin.
 5. .gif dosyasını ikona dönüştürmek için favicon generator sitesine giriş yapın ve yükleyin.
 6. “Simge oluştur “a tıklayın ve simgeyi indirebilirsiniz.
 7. İkonu WordPress sitesinde head kodlarının ortasına ekleyebilirsiniz.

Favicon Nasıl Eklenir

SEO ve kullanıcı deneyimi için oldukça önemli olan ikonları kullanabilmek için öncelikle 16×16 bir ikon oluşturmanız gerekmektedir. İkon oluşturmak için birçok farklı program kullanabilirsiniz.

Favicon Boyutları

SEO için oldukça önemli olan favicon boyutları standart ölçülere sahiptir. Kare veya şeffaf olarak kullanılmaktadır. Kullanabileceğiniz ikon boyutlarını aşağıda listeledik, inceleyebilir ve bu ikon boyutlarını kullanarak web sitenize ekleyebilirsiniz.

 • 16×16
 • 32×32
 • 48×48
 • 64×64
 • 128×128

Simge Tarihi

Simge ilk olarak 1999 yılında internet explorer 5’te kullanıldı. Sık kullanılan sayfaların sayfa yer imlerine ve adres çubuklarına eklenmesiyle kullanıldı. Sayfanın kök dizinine ekleniyordu. İkon kullanımının en önemli nedeni kullanıcının serp içinde istediği sayfayı bulmasına yardımcı olmak için hatırlamasına yardımcı olmasıdır.

İkon kullanımı 1999 yılında html4.01’de www konsorsiyumu tarafından standartlaştırılmıştır. Daha sonraki dönemlerde xhtml1.0 da <head> rel link olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kullanılacak ikonun dosyasını ve yerini belirlemek için web sitesinin bulunduğu sayfalara göre değiştirilebilmektedir.

2003 yılına gelindiğinde MIME tipi olarak bilinen .ico formatı, internette atanmış numaralar kurumu tarafından üçüncü bir kaynak olarak kabul edildi. İlk olarak explorer tarayıcısında kullanılmış ve standartlaştırılmış boyutlarda kullanılmaya devam etmiştir.

Ortaya çıkışından kısa bir süre sonra simge ile ilgili bazı tartışmalar ortaya çıktı. Bu tartışmalar içerisinde site hızını olumsuz etkilediği ve 404 sayfalarına sebep olabileceği yönünde çok fazla tartışma yaşandı ancak günümüzde siteler için vazgeçilmez bir görsel unsur haline geldi.

SEO ile İlişkisi Nedir?

 • İkon kullanımı SEO çalışmaları açısından oldukça önemlidir. Özellikle kullanıcı deneyiminde markanızın ve sitenizin bilinirliği algısını oluşturabilir.
 • Sitenizin serp bölümünde bir ikonunuzun olması güvenilir olduğunuzu gösterebilir ve tıklanmalara neden olabilir.
 • Kullanacağınız ikonun görsel olarak düşük kb olmasına dikkat edin.
 • Her zaman sitenin logosunu kullanın ve akılda kalmasını istediğiniz dikkat çekici bir logo oluşturun.
 • İkonu yükledikten sonra sitenizin hızının ve sitenizin hızının yükleme esnasında düşmediğinden emin olun ve test ederek düzeltin.

One thought on “Favicon Nedir? Favicon Nasıl Yapılır?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *