Google Ne Anlama Geliyor? Google Nasıl Kuruldu? Google Nedir?

Google Ne Anlama Geliyor? Google Nasıl Kuruldu?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar ve internet dünyası insanların hayatının her alanına girmiştir. İnsan hayatında çok büyük bir yere sahip olan internet. Kullanıcılara birçok şey hakkında soru sorma imkânı sunuyor ancak bu sorulara güvenilir cevaplar verebilen tek ve en büyük arama motoru olan google hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Google’ın ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Arama motoru sektörünün dev lideri google nedir? ve google ne anlama geliyor? her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Google Ne Anlama Geliyor?

Google, 1 ve 100 sıfır sayılarından oluşmaktadır. “Google” ifadesi matematikteki en büyük sayılar arasında yer alan “Googol” ifadesinin değiştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Google hem bir kelime oyunu hem de anlaşılmaz derecede büyük bir sayı dizisi olarak ifade edilmektedir.

‘Googol’, matematikçi Edward Kasner’in yeğeni Milton Sirotta tarafından “Hayal Dünyası” adlı bir kitaptan türetilmiş matematiksel bir terimdir.

Googol ifadesinin yazılışı:

1 googol= 10100=10.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000

Google ne demek diye sorulduğunda birçok farklı cevap verilebilir ancak google ne demek sorusuna verilebilecek en doğru cevap googol kelimesinden türetilmiş bir kelime oyunu olarak ifade edildiğidir.

Google Nasıl Kuruldu? Google Tarihçesi

Google 1998 yılında, o zamanlar Stranford Üniversitesi’nde doktora yapmakta olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından bir araştırma projesi olarak kuruldu.

Geçmişte arama motorları genellikle anahtar kelimelere ve sayfanın ne kadar okunduğuna göre sıralanıyordu. Bugün olduğu gibi kullanıcı odaklı bir şekilde serp sonuçları mümkün değildi. Arama motorlarının daha kolay manipüle edildiği yıllarda Sergey Brin ve Larry Page daha kaliteli bir arama motoru olarak “Google” geliştirme projesine başladılar. Google arama motoru, bir arama sorgusu yapıldığında serp sonuçlarını iki kritere göre belirliyordu. Pagerank adı verilen algoritma ile dış bağlantı yani sayfanın referans oranı ve sayfanın pagerank puanına göre serp sonuçları oluşuyordu.

Google ne demek google nasıl kuruldu

Google gibi benzer bir algoritma ile çalışan bir arama motoru daha vardı. “RankDex” arama motoru Robin Li tarafından geliştirilmişti. Robin Li’nin geliştirdiği arama motoru google arama motoru ile benzer bir mantıkta çalışıyor, sayfaların site puanlamasına ve linklerine göre serp sonuçları hazırlıyordu. RankDex’in patenti Robin Li tarafından alındı. Şu anda Çin’de kullanımda olan “Baidu” arama motoru RankDex arama motorunun kriterlerine uygun olarak çalışmaktadır.

Google arama motorunu geliştirmeye devam eden Sergey Brin ve Larry Page, geliştirdikleri arama motoruna ilk olarak “BackRub” adını verdiler. Bu ismi seçmelerinin en önemli nedeni, kullandıkları algoritmanın sitelerin değerlerini sahip oldukları backlink yani referans bağlantı sayısına göre ölçmesiydi. Backlinkleri yani referans linkleri kullanarak manipülasyona izin verecek bir isim olduğu için ismi değiştirdiler ve googol kelimesini türeterek “Google” kelimesini keşfettiler.

Google isminin seçilmesinin en önemli nedeni insanlara çok büyük bir bilgi kaynağı vaat ettiklerini göstermekti çünkü googol on sayısının yüz üzerindeki karşılığı olarak biliniyordu. Google arama motoru sektörüne ilk girdiğinde Stanford Üniversitesi’nin alt alan adı olarak “google.stranford.edu” adresini kullanıyordu.

Günümüze gelindiğinde ise Stanford Üniversitesi’nden ayrılarak 1997 yılında kendi ismi ile hizmet vermeye başladı. 1998 yılına gelindiğinde ise google şirketi tam anlamıyla kurulmuş oldu. Google kurulurken yani şirketin ana merkezi Kaliforniya’da bir evin garajı olmuştur. Bu garaj şirket kurucularının arkadaşı olan ve ileride şirkette söz sahibi olacak olan susan wojciciki’nin garajıdır.

Google ne demek sorusunu yukarıda cevapladığımıza göre google nasıl para kazanıyor bu soruyu da aşağıda cevaplayabiliriz.

Google Nasıl Para Kazanır?

Dünyanın en büyük arama motoru google nasıl para kazanıyor? Google’ın nasıl gelir elde ettiği ile ilgili bir çok soru soruyor olabilirsiniz. Bu soruya en doğru cevabı verebilmek için yaptığımız araştırmada sizleri detaylı olarak bilgilendirmek istiyoruz.

Google ücretsiz bir arama motoru olmasına rağmen hizmet verdiği birçok farklı alandan gelir elde etmektedir. Bu hizmetler arasında en büyüğü Google reklamlarıdır. Web sitelerinde ve arama sonuçlarında çıkan Google reklamları google şirketinin en çok gelir elde ettiği alandır.

Google, Google play uygulaması ile gelir elde etmektedir. Bunu nasıl elde ediyor diye soruyor olabilirsiniz: google play uygulama mağazasındaki uygulamaları lisanslıyor ve uygulamalara işletim sistemini ücretsiz olarak sunuyor. Buradan gelir elde ediyor. Google mağazasındaki ücretsiz ürünleri indirdiğinizde bile google bu ürünlerden para kazanıyor. Google play store’a bir uygulama eklemek istediğinizde yine hesap açmak için ücret ödemek zorundasınız.

Dünyanın en büyük dosya paylaşım platformu olan Google Drive, drive uygulaması ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı versiyonda çalışıyor. Google, ücretli sürümde kullanıcılara geniş bir hizmet yelpazesi sunarak gelir elde ediyor.

Google Özellikleri Nelerdir?

 • Kullanıcılara uygun sonuçlar sunar.
 • Kullanıcı Memnuniyetine Önem Verir.
 • Arama Sorgusuna Hızlı Cevap Verir.
 • Kullanıcılar İçin Farklı Hizmetler Sunar.
 • Güncel ve Algoritmalar Geliştirir.
 • Kullanıcılara Uygun Sonuçlar Üreten Algoritmalar Geliştirir.
 • Yanlış bir kelime yazdığınızda alternatif sonuçlar üretir.
 • Dünyanın Her Yerinde Arama Yapılabilir.

Google Araçları ve Hizmetleri Nelerdir?

Google ne demek ve google nasıl kuruldu sorularını cevapladıysak şimdi google araçlarını inceleyebilirsiniz. Google’ı dünyanın en büyük arama motoru yapan en önemli şey kullanıcılarına birçok hizmeti ücretsiz olarak sunmasıdır.

Google Çeviri

Google translate dünya çapında kullanılan birçok dil için çeviri hizmeti sunmaktadır. Google geliştiricileri tarafından güncellenir ve sesli, görsel ve yazılı çeviriler sunar.

Google Drive

Google drive dünyanın en büyük dosya paylaşım sitelerinden biridir. Google drive uygulamasının ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı sürümü bulunmaktadır.

Google Haritalar

Dünyanın en büyük harita hizmeti google tarafından sağlanmaktadır. Ücretsiz ve online olarak kullanılabilen Google haritalar dünyanın her yerinde çalışabilmektedir. 2d, 3d olmak üzere birçok farklı sektörde kullanılan önemli bir harita servisidir.

Google Arama Konsolu

Web sitesi sahiplerine siteleri hakkında detaylı bilgi ve öneriler sunmaya yarar. Webmasterların 404 sayfaları veya url kontrolü için kullanmaları ve siteleri hakkında bilgi edinmeleri için hizmet vermektedir.

Google Analytics

Web sitelerinin sahip olduğu veriler hakkında detaylı bilgi sağlar. Analytics’te yer alan seo metrikleri, web sitesi sahiplerine site ve siteyi ziyaret eden kullanıcılar hakkında detaylı bilgi sağlar.

Google Play

Google play, android telefonlar için uygulama desteği sunan dünyanın en büyük uygulama mağazaları arasında yer alıyor.

Google Gmail

gmail 2004’ten beri ücretsiz bir posta hizmetidir. Dünyada en çok kullanılan e-posta hizmeti olarak bilinmektedir.

Google Arama Sonuçları Nasıl Bölünür?

Google arama sonuçları ücretli, ücretsiz ve özellikli zengin sonuçlar olmak üzere 3’e ayrılır. Bu arama sonuçlarının dışında google’da arama yaparken birden fazla farklı seçenek bulunmaktadır.

 • Haberler
 • Görüntüler
 • Videolar
 • E-Ticaret, Alışveriş
 • Haritalar
 • Kitaplar
 • Hava Yolları
 • Ekonomi

Google arama sonuçları genel olarak arama yapanların sordukları sorgulara göre şekillenmektedir. Geliştirilen algoritmalar sayesinde kullanıcının isteği doğrultusunda serp sonuçları oluşmaktadır.

Google Bilgilerimizi Neden İstiyor?

Son günlerde birçok platforma yöneltilen bilgilerimizi neden istiyorsunuz sorusu google şirketine de sorulmaktadır. Google bizden bilgilerimizi neden istiyor? Google bizden aldığı verilerle ne yapıyor diye soruyor olabilirsiniz. Google kullanıcı memnuniyetine odaklanan bir şirket olduğu için sizden elde ettiği verileri sizi memnun edecek içeriklerle karşılaştırmak ve kolay bir kullanıcı deneyimi sağlamak için kullanır.

 • Arama sorgularında doğru sonuçlar göstermek için.
 • Youtube’da verilerinizle ilgili videolar önermek.
 • Arama sonuçlarında kişiselleştirilmiş sonuçlar göstermek.
 • Google Haritalar’da daha iyi sonuçlar göstermek.
 • Google Asistan ile daha verimli çalışmak.
 • Google’da web sitelerindeki forumları doldururken sizin yerinize doldurmak.

Google Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Google arama motorunun nasıl çalıştığını merak ediyorsanız aşağıda google çalışanı matt cutts tarafından hazırlanan videoyu izleyebilirsiniz. Google her zaman algoritmalarını güncellemekte ve kullanıcılara uygun sonuçlar üretmek için yeni algoritmalar kullanmaktadır. Algoritmalara çok önem veren Google bu nedenle dünyanın en iyi arama motorudur.

216 thoughts on “Google Ne Anlama Geliyor? Google Nasıl Kuruldu? Google Nedir?

 1. indianpharmacy com: indianpharmacy com – buy medicines online in india indiapharmacy.pro
  reputable indian pharmacies [url=http://indiapharmacy.pro/#]buy prescription drugs from india[/url] world pharmacy india indiapharmacy.pro

 2. canada drugs online reviews: canadian pharmacies comparison – best canadian pharmacy to order from canadapharmacy.guru
  reputable indian online pharmacy [url=http://indiapharmacy.pro/#]top 10 online pharmacy in india[/url] indian pharmacies safe indiapharmacy.pro

 3. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *