Google Partners Nedir? Google Partners’a Nasıl Kaydolunur?

Google Partners Nedir? Google Partners’a Nasıl Kayıt Olunur?

Dijital pazarlama ajanslarının birçoğu google partners ile iş ortaklığı yaptıklarını belirtmektedir. Google partners nedir? Diye sorduğunuzda birçok kafa karıştırıcı soru ile karşılaşıyorsunuz. İnternette google partners diye arattığınızda karşınıza google partners için sertifikalar, eğitimler ve google reklamları hakkında kafa karıştırıcı bilgiler çıkıyor, bu kafa karıştırıcı bilgilerle uğraşmamanız için google partners hakkında her şeyi öğrenebileceğiniz bir yazı hazırladık.

Google Partners Nedir?

Google partners, dijital pazarlama ajanslarını tek bir çatı altında toplar. Google partners partneri olan dijital pazarlama ajansları google tarafından eğitimler alır ve sertifika ile ödüllendirilir, bu sertifikalar rozet olarak gösterilir, bu rozetler şirketin pazarlama alanındaki itibarının bir göstergesi olarak kullanılır. Google iş ortağı olan dijital pazarlama ajansları müşterilerin bütçelerini hedef kitleye uygun bir strateji ile kullanırlar.

Google iş ortaklığı olan dijital pazarlama ajansları, müşterilerinin bütçesine uygun google reklamları reklamları yapar. Google partnerliğinin en önemli özelliği müşteri memnuniyeti ve güvenini kazanmayı kolaylaştırmasıdır.

Google partners, partner firmalar google ile ilgili yeni güncellemelerden anında haberdar olurlar. Dijital pazarlama ajansları için google partners partneri olmak müşterilere güven ve marka bilinirliğini kanıtlamak için çok önemlidir. Google ile partner olan firmalar, google’ın sahip olduğu birçok pazarlama alanında eğitimler ve sertifikalar alırlar. Bir dijital pazarlama ajansının güven vermesi ve yaptığı çalışmaların kaynağını google partners’ta barındırması çok önemlidir.

Google Partners Şirket Uzmanı Nasıl Olunur?

Google partner, şirket uzmanı olmak için bazı şartlar gerekmektedir. Bu şartlar doğrultusunda bir firma “Google Reklam Uzmanı” bulundurabilir. Dijital pazarlama ajansları da bireysel olarak reklam uzmanı barındırabilir. Ancak bir şirketin bünyesinde “Google Reklam Uzmanı” bulundurması, şirketin prestijini ve güvenilirliğini artırır.

Google şirket uzmanlığı için diğer şartlar ise harcamalar, performans ve sertifikalara göre belirleniyor. Firmanızın bu uzmanlık belgesini alabilmesi için bu kriterleri karşılaması gerekmektedir. Firmanın iş ortaklığı durumunu öğrenmek için https://www.google.com/partners linkinden sorgulama yapabilirsiniz.

1. Sertifikalar

Firmanızın sertifika alabilmesi için google partners profiline sahip 1 kullanıcının ilişkisi olması gerekmektedir. Sadece bu hesaba sahip olmak yeterli değildir, bu hesabın google adwords sınavlarını başarıyla geçmiş olması gerekmektedir.

Adwords Sertifikası için girilmesi gereken sınavlar

 • Adwords Temel Seviye
 • Reklam Arama
 • Görüntülü Reklamcılık
 • Mobil Reklamcılık
 • Video Reklamcılığı
 • Alışveriş Reklamları

Şirket uzmanlığı için yukarıdaki adwords temel seviye sertifikası ve diğer tüm sertifikalardan sadece birine sahip olmak gerekmektedir. Şirket uzmanlığı alabilmek için atmanız gereken en önemli adımdır.

2. Giderler

Harcamalar için belirli bir kriter vardır. Harcama kriteri için, şirketin 90 günlük harcamasının şirketin bulunduğu ülkenin yerel para birimi cinsinden en az 10.000 $ veya daha fazla olması gerekmektedir.

3. Performans

Ürün uzmanlığı elde edebilmek için aşağıdaki performans kriterlerine sahip olmanız gerekmektedir.

Ürün Uzmanlığı Seviye Kriterleri

 • Müşteri Elde Tutma
 • Ürün Çeşitliliği
 • Harcama Tutarlarındaki Değişimler
 • Kampanya Performansları

Kampanya performans değerlendirmesi için ilişkili hesapların hesaplamaları 1 yıl ve 6 aylık dönemler üzerinden yapılır. 12 Aylık harcama raporu bulunmalıdır.

Google İş Ortaklarına Nasıl Kayıt Olunur?

Google iş ortağı nasıl olunur? Google Partners üyesi olmak için Google Partnership web sitesi üzerinden Gmail hesabınız ile kayıt olabilirsiniz. Şirketinizi google partners ortağı yaparken kayıt olacağınız e-posta adresi düzenli olarak kullanılan bir e-posta adresi olmalıdır.

Google iş ortaklıklarına kayıt olurken iki farklı seçenek ile kayıt olabilirsiniz, aşağıda bu iki farklı seçenek ile üye olmak için adım adım takip edebileceğiniz bir liste hazırladık.

Google Partners, Şirket Hesabı ile Kayıt Olma

Google iş ortaklarına kayıt olmak istiyorsanız aşağıda hazırladığımız listeyi adım adım takip ederek kayıt işleminizi başarıyla tamamlayabilirsiniz.

 1. google.com/parnters/ adresine gidin, iş ortakları hesabı için gmail hesabınızla kayıt olun.
 2. Bir sonraki adımda “Genel Bakış” bölümünü göreceksiniz. Arama alanına şirket adını girin.
 3. Arama yaptığınızda şirket adınız çıkmıyorsa +şirket ekle seçeneğini seçerek şirketinizi ekleyin.
 4. Şirketinizin veya markanızın faaliyet gösterdiği konumu ve şirket web sitesini ekleyin. Web sitesinin sahibi olduğunuzu doğrulamanız gerekir ve aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.
 5. Şirketin sahibi olduğunuzu kanıtlamanız için size bir mektup gönderilecektir. E-posta adresiniz ve şirket adınız aynı etki alanındaysa, yalnızca e-posta alabilirsiniz. Bu yöntem yalnızca ilk kez bir şirket hesabı oluştururken kullanım için uygundur.
 6. Yukarıda belirtilen 5 adımdan sonra google search console’u ziyaret etmeniz gerekiyor :). Şirket hesabınızın size ait olduğunu google search console üzerinden onaylamak için google partner kaydı yaparken kullandığınız gmail hesabını kullanmanız gerekmektedir. Bu işlemleri tamamladıysanız “Kayıt Ol” butonuna tıklayınız.

Google Partners, Kişisel Hesap ile Kayıt Olma

Google partner, bireysel hesap ile kayıt olmak için aşağıdaki listede yer alan adımları takip etmeniz yeterlidir. Aşağıdaki adımları dikkatlice takip ederseniz, başarıyla kayıt olabilirsiniz.

 1. google.com/parnters/ adresine gidin, iş ortakları hesabı için gmail hesabınızla kaydolun.
 2. Google Partner için “Katıl” butonuna tıklayın.
 3. Katıl’ı işaretleyin.
 4. Gmail hesabınızla oturum açın.
 5. Size “google partner e-posta aboneliği” sunulacak, e-posta almak isteyip istemediğinize kendiniz karar verin.
 6. “Kaydol” seçeneğine tıklayın.
 7. Bir arama sekmesi göreceksiniz, bu sekmede şirketinizin adını arayın. Şirketinizin adı orada yoksa, şirketinizi eklemek için +Ekle’ye tıklayın.
 8. Google hesabınızı google partner’a bağlamak için “ilişkilendir” seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra, sahip olduğunuz tüm özellikler ve reklam akademisi aracılığıyla edindiğiniz sertifikalar şirketinizin google iş ortağı rozetine eklenecektir.
 9. Hesabınızı onaylamak için gmail üzerinden bir e-posta alacaksınız. Mail üzerinden hesabınızı onayladıktan sonra google partner hesabınızı yönetecek olan “administrator” pozisyonundaki kişinin onay işlemi yapması gerekiyor.

Google İş Ortakları ve Premier Google İş Ortakları arasındaki farklar

Google ortaklık rozetleri, Google iş ortakları ve google iş ortağı ortaklık rozetleri olmak üzere ikiye ayrılır. Bu rozetler arasında belirli farklılıklar vardır.

Ayrıca google premier ve google partnership arasında eğitimsel farklılıklar da bulunmaktadır. Bu eğitimsel farklılıkları aşağıdaki görsel üzerinden inceleyebilirsiniz.

Premier google partner google reklam uzmanlığı sertifikasına sahip en az iki kişiyi bünyesinde barındırır. Premier google partnerlik firmaları şirket bünyesinde ikiden fazla sertifikalı kişi bulundurur. Google premier partnerlik için bu şartlar aranmaktadır. Google partners ile google premier’i ayıran bir diğer önemli fark ise firmanın yaptığı harcamaların düzeyidir. Yukarıda da belirtildiği gibi firmanın 90 günlük harcamalarının on bin doların üzerinde olması gibi önemli şartlar var.

Google partnership ile google premier arasında erişim ve destek konusunda da farklılıklar bulunmaktadır. Bu farkları yakından incelemek için aşağıdaki görselden yararlanabilirsiniz.

Google partnerlik, bir çalışanın Google reklamları yaparken sertifikalı olabilmesi için şirketlerine bağlı olmasını gerektirir. Google reklam algoritmasının işleyişi hakkında bilgi sahibi olmaları ve reklamların yönetilmesinde söz sahibi olmaları gerekmektedir.

Premier Partnerlik için Gerekenler

Mevcut premier ortakların mevcut durumu Şubat 2022’ye kadar korunacaktır. Google, premier ortakların premier ortaklık öğelerine erişime ihtiyaç duymaları halinde google ile iletişime geçmeleri gerektiğini söylüyor.

şubat 2022 itibariyle şirketlerin ortaklığa sahip olabilmeleri için yerine getirmeleri gereken belirli şartlar var. Bunlar sırasıyla aşağıda listelenmiştir.

 • Katılımcı şirketler bulundukları ülkede %3’lük dilimde yer almalıdır.
 • 3’lük dilimde yer alan şirket, yönetilen hesaplardaki yıllık reklam harcaması ve müşteri sayısını artırma, müşteriyi elde tutma ve ürün çeşitliliği gibi faktörler üzerinden değerlendirilecektir.
 • Bu değerlendirmeler yıllık olarak yapılacaktır.

Google Partners’ın Faydaları Nelerdir?

 • Google partner ile çalışan dijital pazarlama ajansları, google ads hesaplarında yaptıkları çalışmalardaki başarılarına göre şirket profillerine rozet eklerler. Eklenen bu rozetler şirketin bu alandaki uzmanlığını gösterir.
 • Google partner ortaklığı olan işletmeler adwors üzerinden elde ettikleri başarı ile müşterilere güven verirler çünkü başarılı bir reklam çalışması müşterinin hedef kitlesine uygun çalışmalar yapıldığını ve reklamlar sonucunda dönüşümler olduğunu gösterir.
 • Google partner rozeti dijital pazarlama sektöründe bir statü olarak gösteriliyor ve bir firmanın bu rozete sahip olması firmanın marka bilinirliğini ve güvenilirliğini artırıyor.

90 thoughts on “Google Partners Nedir? Google Partners’a Nasıl Kaydolunur?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *