Google Taksonomi Nedir? Google Taksonomi Nasıl Kullanılır?

Google Taksonomi Nedir? Google Taksonomi Nasıl Kullanılır?

E-ticaret siteleri için site içerisindeki ürünlerin belirli bir kategoride olması gerekir. Kategorilerin belirli bir hiyerarşiye sahip olabilmesi için google taksonomi kurallarına uygun olması gerekir.

Dijital pazarlama için oldukça önemli olan google taksonomi, sitenizdeki farklı ürünlerin googlebotlar ve sitenizi ziyaret eden kullanıcılar ile karşılaştıklarında baktıkları ürünün ve aradıkları ürünün ne hakkında olduğunu anlamalarını sağlar.

Google Taksonomi Nedir?

Google taksonomi, e-ticaret sitelerindeki ürünlerin belirli bir hiyerarşiye ve google taksonomi kurallarına göre kategorilere ve alt kategorilere ayrılması işlemidir. Kategori ayarı xml ve robots.txt dosyası ile yapılabilmektedir.

Sitenizdeki ürünleri arayan potansiyel müşterilerinizin arama sonuçlarında çıkabilmesi için Google taksonomisinin optimize edilmesi gerekmektedir. Kategorileri düzenli bir şekilde ayırmak için kategoriler arasında ilgili olanlar arasında ilişki kurmak gerekir.

Google ürün kategorileri içerisinde 5.000’den fazla kategori bulunmaktadır. Google’ın en önemli e-ticaret kategorileri moda, medya ve teknoloji gibi sektörlerdir. Google’da en çok arama sorgusunda bulunan ürünlerin yer aldığı sektörler daha baskındır.

Sitenizdeki ürünleri google tarafından belirtilen ürün listesinde listelerseniz bu kesinlikle sitenizin taranması ve seo ile ilgili sorunlarla karşılaşmanızı engelleyecektir. Mutlaka satışını yaptığınız ürünlerle uyumlu bir ürün kategorisi seçmelisiniz.

Google Taksonomi Nasıl Kullanılır?

Google ürün kategorisini kullanabilmek için [google_product_category], sitenizdeki ürünlerin kategorilerini belirlemeniz gerekmektedir.

Ürünlerinizin ana kategorilerini belirledikten sonra alt kategoriler ile ilişkilendirerek google ürün kategorisi kurallarına uygun olarak optimizasyon işlemine başlayabilirsiniz.

Ürünleri Kategorize Edin. Ürünler google tarafından 3 farklı şekilde kategorize edilir.

 1. Google Kategorilendirme
 2. Otomatik ve Manuel Kategori Seçimi

 3. Yazılım yardımı ile otomatik kategori seçimi
 4. Manuel olarak yapılan kategori seçimi

Sitenizdeki ürünleri belirli kategorilere ayırırken google reklam kurallarına ve google kategori kurallarının yayınlandığı son makalelere dikkat edin. Yaptığınız işlemlerin google tarafından reddedilmemesi için kurallar listesi işinize yarayabilir.

 1. Google taksonomi yani google ürün kategori listesini indirin.
 2. İndirdiğiniz taksonomi listesini yani ürün kategori listesini açın.
 3. Dosya içerisinde ürünlerinize uygun kategorileri bulun.
 4. Dosya içerisinde ürünlere uygun kategorileri bulduktan sonra “code” bulmanız ve bu kodları sitenizin feed bölümüne eklemeniz gerekmektedir.
 5. Ürünleri kategorilere eklerken tek bir kategoriye eklemeye dikkat edin. Eğer sitenizdeki ürünler belirli bir kategoriye uymuyorsa kendi kategorilerinizi oluşturabilirsiniz.
 6. Kategorileri seçerken güncel ve daha sık kullanılan kategorilere odaklanın.

Google Taksonomi Kullanım Örnekleri

MP3 Çalar “Elektronik > Ses” kategorisine girer. MP3 Çalar eklerken gönderirken:

“Elektronik > Ses”
“Elektronik > Ses > Ses çalarlar ve ses kaydediciler”
“Elektronik > Ses > Ses çalarlar ve ses kaydediciler > MP3 Çalar”

Google Taksonomi Kuralları

 • Google ürün kurallarını bilirseniz ürünlerinizin kategorilerini daha kaliteli bir hale getirebilirsiniz. Aşağıda hazırladığımız google taksonomi kuralları listesini inceleyerek ürün kategorilerini kaliteli bir şekilde optimize edebilirsiniz.
 • Google tarafından tanımlanmış ürün kategorilerini kullanın. Ürünlerinizi ekleyeceğiniz bir kategori yok ise [product type] kodunu kullanarak ekleme yapabilirsiniz.
 • En son yayınlanan google kategori kuralları listesini kullanın. Güncel kategori kurallarını kullanmak optimizasyon açısından her zaman daha faydalı olabilir.
 • Ürünlerinize uygun kategoriler seçin. Google ürün kategori alaka düzeyi olarak aşağıdaki örneği vermektedir "Elektronik > Ses > Ses Çalar ve Kaydediciler > MP3 Çalarlar" ürünlerinizi bu şekilde kategorilerle eşleştirmeye çalışın.

Taksonomi Sığmıyorsa “product_type” Kullanın!

E-ticaret sitenizdeki ürünler taksonomi listesindeki ürün kategorilerine uymuyorsa “product_type” kullanabilirsiniz. Ürünlerinizi belirli bir kategoride listelemezseniz hem seo hem de googlebot için sorun yaratabilirsiniz.

Google Taksonomi’nin Faydaları Nelerdir?

Eğer bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz sitenizin neden google taksonomi kurallarına uygun olarak kategorilendirilmesi gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Aşağıda sıralanan Google taksonomi faydalarına göz attığınızda sitenizi neden google kategori listesine göre optimize etmeniz gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

 • Müşteriler genellikle bir ürün üzerinden arama sorguları yaptığında google bu ürünleri kategorileri belirleyerek kullanıcıya ulaştırır.
 • Google kategori listesi, bir arama yapıldığında sitenizdeki ürünlerin arama sonuçlarında kullanıcıların karşısına çıkabilmesini sağlar.
 • Kullanıcı tarafından bir arama sorgusu yapıldığında eğer sorgu bir ürün ise kategori optimizasyonu yaptığınızda e-ticaret kategorisi ile ilişki kurarak kullanıcının önüne çıkmasını sağlar.
 • Google taksonomisi SEO optimizasyonu için de faydalıdır.
 • ürün listesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *