Hacklink Nedir? Hacklink Teknikleri ve Tespiti

Hacklink Nedir? Hacklink Nasıl Yapılır? 2022

İnternette hacklink diye arattığınızda binlerce sonuç çıkıyor, bu sonuçların birçoğu bu yöntem hakkında çok fazla bilgi vermezken birçoğu da hackllink hakkında yanlış bilgiler veriyor.

SEO Defteri ekibi olarak “hacklink nedir?” gibi arama sonuçlarında yapılan birçok sorguyu bir makale başlığı altında topladık. Bu yazıya başlamadan önce şunu söylemek gerekir ki “İllegal link Zararlıdır” çünkü İllegal link ile ilgili her şeyi buradan değil aşağıda hazırladığımız başlıklar altında öğrenebilirsiniz.

Hacklink Nedir?

Hacklink bir siyah şapka seo tekniğidir. Hacklink, hackerlar tarafından bir siteye sızarak site içerisine gizlice başka bir sitenin linkinin eklenmesi ile yapılır. Hacklink, bir sitenin kendi bilgisi dışında başka bir siteye backlink vermesi anlamına gelir.

İllegal Link Nedir?

Öyle ki İllegal link saldırısına uğrayan siteler bunun farkına varmazlar. Çünkü sitedeki linki kontrol etmenin zor ve zahmetli bir iş olduğu düşünülür.

İllegal link genellikle domain puanı yüksek ve google gözünde değerli olan sitelere uygulanır çünkü backlink değerli bir siteden alınmışsa sıralama sonuçlarını etkileyebilir. İllegal link tekniği uygulanarak başka bir siteden link alan site sıralama sonuçlarında hızla yükselir.

Hacklink Nasıl Yapılır? Hacklink Teknikleri

Hacklink teknikleri ile ilgili çok farklı yöntemler yoktur. İllegal linkleme tek bir amaç için yapılır. İllegal link sahibi olan kişi hacklediği siteden backlink alabilmektedir. İllegal link tekniği genellikle şu şekilde uygulanır:

 1. Arama sonuçlarında yükselmek isteyen siteler illegal link hizmeti veren firmalarla anlaşır.
 2. Hacklink firması pagerank ve dr puanı yüksek olan siteleri ya da hedeflenen sitenin zayıf noktalarını tespit eder ve illegal yöntemler kullanarak siteye sızar.
 3. Siteye sızdıktan sonra sıra link eklemeye gelir, siteye eklenecek linkin bulunmaması ve fark edilmemesi gerekir, bunun için linkleri stil dosyalarının içine gizleyerek eklerler.
 4. Kod bilgisi olmayan veya İllegal linkin ne olduğunu bilmeyen SEO uzmanları bu İllegal link saldırısından asla haberdar olmazlar ve arama sonuçlarında rakipleri tarafından geçilirler.

Bakıldığında temel seviye bir seo uzmanı için google search console üzerinden tespit edilebilecek bir sorun gibi görünebilir ancak görünenin aksine durum böyle değildir. İllegal link site içerisinde verilen bir link olduğu için style dosyalarına eklendiği için google search console’da görünmez.

İllegal Link Ne İşe Yarar?

 • Web sitelerinin arama sonuçlarında ön plana çıkmasını sağlar.
 • Değerli sitelerden aldığı linkler nedeniyle sitenin değerini arttırır.
 • Arama sonuçlarında ön sıralara çıkmanızı sağladığı için site trafiğini arttırır.
 • Rakip sitelerle yarışırken çok hızlı yükselmenizi sağlar.

Aslında çok zararlı olan illegal linkleme ise asla yapılmaması gereken bir black hat seo tekniğidir. Yukarıdaki olumlu sonuçlar organik seo tekniklerine dayanmadığı için kısa süreli bir başarıdan başka bir şey değildir. Arama sonuçlarında ön planda kalmanız 1-2 haftadan fazla sürmeyecektir ve organik bir çalışma yürütmediğiniz için illegal hizmetlere bağımlı kalmanız olasıdır. Seo demek organik çalışma demektir, bu yüzden asla kullanılmamalıdır. Ayrıca İllegal link organik seo çalışmasından daha zordur, sizi organik seo çalışmasına davet ediyorum :).

Yasadışı Bağlantı Çalışmalarının Zararları

Bu tekniği uyguladığınız site bunu fark ettiğinde google bildirimde bulunur ve siteniz ceza alır. Sitenizin alacağı cezalar sitenize uzun süre zarar verebilir, bunlar tabi ki anahtar kelimelerde çok hızlı düşüş olarak aklınıza gelebilir ama bunlarla sınırlı değil, sitenizin arama sonuçlarındaki indexleri silinebilir, siteniz kara listeye alınabilir. Karamsar değilim, bu teknik gerçekten tercih edilmemesi gereken bir yöntem, hırsızlık gibi düşünebilirsiniz.

Neden İllegal Link Yapılır?

Bu teknik web sitesi sahiplerinin seo hizmetlerini karşılayamadıkları durumlarda başvurdukları bir yöntemdir. Kaçak link tekniği seo hizmetinden daha ucuz olabilir ancak site sahibinin kendini kandırmasından farksızdır.

Değersiz bir siteniz var ve bunu arama sonuçlarında ilk sıraya taşırsanız içeriğiniz kullanıcının ilgisini çekmediğinde siteden çıkışla karşılaşırsınız bu yüzden organik seo çalışması çok önemlidir. İllegal link organik seo gibi uzun vadeli fayda sağlamaz, kısa vadeli palyatif çözümlerle sitesini arama sonuçlarında ilk sıraya getirmeye çalışan herkes google tarafından mutlaka cezalandırılacaktır :).

İllegal Link ve SEO İlişkisi

Hacklink ve seo arasındaki ilişki hakkında söylenecek çok şey var çünkü hacklink bir siyah şapka seo tekniğidir. Siyah şapka seo teknikleri kısa vadeli çözümler sunarken, beyaz şapka seo teknikleri web sitelerinin arama sonuçlarında uzun vadeli başarı elde etmesini sağlar, dolayısıyla hacklink ile seo arasındaki ilişki çok farklıdır. Hacklink seo demek değildir. Organik çalışmalar seo demektir.

Hacklink Hakkında Nasıl Şikayet Edilir?

Web sitenize SEO çalışması yaparken rakip web sitelerinden veya hacker programlarından sitenize zararlı linkler yerleştirerek kendi sitelerine backlink veya yönlendirme alabilirler. Bu gibi durumlar her zaman SEO çalışmalarına büyük zararlar verir ve bu zararlardan kurtulmanın en iyi yolu google’a şikayet etmek ve bildirmektir.

Sitenizde tespit ettiğiniz linkleri google’a bildirmeniz her zaman faydalı olacaktır çünkü sitenize yapılan saldırıyı temizleseniz bile daha sonra tekrar edebileceğini unutmamalısınız. Google hacklink kullananlara ciddi cezalar vermektedir.

Hacklink Nasıl Tespit Edilir?

Siteye eklenen zararlı linkler site sahiplerinin bilgisi dışında ekleneceği için siteniz zarar görmediği sürece bu gibi durumları hissetmeniz çok zordur.

Özellikle wordpress sitelerde sık karşılaşılan bir durum olduğu için tema ekleme esnasında ortaya çıkan bir durumdur. Sitenizde SEO çalışmalarında bir azalma olduysa veya illegal link çalışmalarından şüpheleniyorsanız aşağıdaki maddeleri uygulayarak tespit edebilirsiniz.

 • Ahrefs SEO analiz aracını kullanarak sitenizin dış bağlantılarını tespit edebilirsiniz. Linkler arasında izin vermediğiniz bir link var ise kaldırabilirsiniz.
 • SEO Spider aracı sitenizi tamamen tarar, dış bağlantı bölümünden sitenizin bağlantı verdiği siteleri inceleyebilirsiniz.
 • Majestic SEO aracı hacklinkleri tespit etmenize ve sitenize gelen ve giden bağlantıları takip etmenize yardımcı olabilir
 • Google arama konsolu bölümündeki bağlantılar sekmesinde yer alan dış bağlantıları incelerseniz tespit edebilirsiniz.

Ayrıca yukarıdaki hacklink tespit araçlarını kullanarak sitenize gelen zararlı backlinkleri kontrol edebilirsiniz.

Hacklink Saldırıları Nasıl Önlenir?

 1. Sitenizdeki linkleri incelerken linklerin uzantılarına mutlaka dikkat edin.
 2. E-posta adresinize gelen site davet bağlantılarında bağlantı uzantılarına dikkat edin.
 3. Forumlarda veya yorum alanlarında recaptcha gibi güvenlik kontrol araçlarını kullanın.
 4. Sitenize bir eklenti veya tema kurarken lisanslı olduğundan emin olun.
 5. Crackli programlar veya eklentiler kullanmayın.
 6. WordPress sürümünüzü ve eklentilerinizi her zaman güncelleyin.
 7. WordPress güvenlik eklentilerini kullanın
 8. Güvenilir bir hosting ve web sunucusu seçin.

One thought on “Hacklink Nedir? Hacklink Teknikleri ve Tespiti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *