Hreflang Etiketi Nedir? Hreflang Etiketi Nasıl Kullanılır?

Hreflang Etiketi Nedir? Hreflang Nasıl Kullanılır? Bir Web Sitesine Hreflang Etiketi Nasıl Eklenir?

Web sitelerinin hedefledikleri konum ve dil bölgelerini google’a bildirmek için hreflang etiketini kullanmaları gerekir. Hreflang etiketi, web sitelerinin farklı coğrafi bölgelerde arama yapan kullanıcıların karşısına çıkmasını sağlayabilir. Hreflang etiketini kullanmak web sitenizin hedeflediği kitleye ulaşmanızı kolaylaştırabileceği gibi bulunduğunuz lokasyon dışındaki lokasyonlarda farklı dilleri hedeflemenizi de kolaylaştırabilir. Bu yazımızda hreflang etiketi nedir? Aşağıda hreflang etiketlerinin nasıl kullanılacağı ve siteye nasıl ekleneceği hakkında içerikler hazırladık.

Hreflang Etiketi Nedir?

Hreflang etiketi, bir web sitesinin ulusal ve uluslararası alanlarda dil ve konum hedeflerini google’a işaret etmesini sağlar. Lokasyon ve dil hedeflemesi Hreflang etiketleri ile yapılır.

Hreflang etiketlerini kullanmak uluslararası çalışmalar yürüten e-ticaret siteleri için çok önemlidir çünkü web siteleri bulundukları lokasyon odaklı arama sonuçlarında yer alırlar. Ancak Türkiye’de bulunan bir site uluslararası hizmet veriyorsa Türkiye dışındaki diğer lokasyonları da etiketlemeli ve Türkçe dışındaki dilleri de etikete eklemelidir.

Dil ve konum etiketlerinin birçok farklı etkisi vardır. Hreflang etiketleri arama motoru optimizasyonu için önemli bir unsurdur çünkü bulunduğunuz konumdaki arama sonuçlarında rakiplerinizle rekabet etmek istiyorsanız dil ve konum etiketlerine ihtiyacınız vardır, bu nedenle arama sonuçlarında doğru konumda olmak çok önemlidir.

Hreflang etiketleri yinelenen içerikten kaçınmanızı sağlar. Sitenizdeki bir içeriğin birden fazla farklı dilde versiyonu olduğunu düşünün, eğer bunu engellemezseniz içeriğiniz google tarafından “kopya” olarak işaretlenecektir. Eğer hreflang etiketleri ve canonical etiketleri kullanırsanız kopya sorunu ile karşılaşmazsınız.

Hreflang ve SEO İlişkisi

Hreflang sıralama üzerinde çok etkili değil ancak sitenizin neyi hedeflediğiyle çok ilgisi var. Eğer siteniz bulunduğu lokasyonun dışına hitap etmek istiyorsa, uluslararası bir çalışma yürütüyorsanız hreflang etiketlerini kullanmanız gerekir, hreflang etiketlerini kullanarak hedeflediğiniz dil ve lokasyondaki hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Hreflang ve Canonical Arasındaki İlişki Nedir?

Uluslararası hizmet veren siteler için hreflang etiketlerinin kullanılması gerektiğini birçok kez dile getirdik ancak siteniz içerisinde etiket ekleyeceğiniz sayfada belli bir canonical etiketi varsa o sayfaya hreflang etiketi eklemekten kaçının.

Google, sitenizin farklı ülkelerdeki veya dillerdeki sürümleri için rel=”canonical” kullanmamanızı önerir. Ancak tek bir ülke veya dil sürümünde kullanabilirsiniz.

Hreflang Nasıl Kullanılır? Bir Siteye Hreflang Etiketi Nasıl Eklenir?

Hreflang etiketleri web sitelerine birden fazla farklı şekilde eklenebilir. Bu yazımızda hreflang etiketinin 3 farklı şekilde nasıl ekleneceğini anlatacağız.

Hreflang etiketini eklemenin birden fazla farklı yolu olduğundan bahsetmiştik. Biz ilk yöntem olarak http header yöntemini kullanacağız. Bu genellikle html yöntemini deneyip başarılı olamayanların kullandığı kolay ve basit bir yöntemdir.

Eğer hazırladığınız dosya formatlarından farklı bir html kod blogu yoksa bu şekilde farklı dosya formatlarına sahip dosyalarda http header kullanılır.

Http başlığı eklenmiş hreflang aşağıdaki gibi görünür.

HTTP/1.1 200 OK
Content-Type: application/pdf
Link: <https://www.seodefteri.org/en/seo-metrics.pdf>; rel=”alternate”;hreflang=”en”

Yukarıdaki örnekte http başlıkları İngilizce formatında eklenmiştir. Eğer html ve http dosya formatlarında eklemek isterseniz yukarıdaki dosya formatında eklemeniz gerekmektedir.

HTTP/1.1 200 OK
Content-Type: application/pdf
Link: <https://www.seodefteri.org/en/seo-metrics.pdf>; rel=”alternate”;hreflang=”en-gb”, <https://www.seodefteri.org/us/seo-metrics.pdf>; rel=”alternate”;hreflang=”en-us”,

Eğer farklı konum ve dillerde hreflang etiketleri eklemek isterseniz sonuna virgül koyup bir alt satıra devam edebilirsiniz.

2. Hreflang Etiketi, Html Etiketi ile Ekleme

Eğer kendi web sitenizi kendiniz kodlayarak oluşturuyorsanız, html formatında hreflang etiketleri ekleyebilirsiniz. Html formatlı hreflang etiketlerini kullanmak gerçekten kolaydır ve birkaç adım gerektirir. Html biçimlendirme dilini kullanmak web geliştiricileri için çok kolaydır.

Eğer sitenize html ile hreflang etiketleri eklemek istiyorsanız yapmanız gereken çok fazla bir şey yoktur. Yapacağınız tek şey hreflang etiketini html dosya formatında yazmak, daha sonra sitenizin header bölümüne giderek <head> <head/> bölümüne yazdığınız hreflang etiketini eklemek.

Örnek olarak Html ile hreflang etiketi ekleme:

link rel="alternate" hreflang="en-gb" href="https://www.seodefteri.org/en/seo-metrics/" />

Yukarıdaki hreflang kodunda hedeflenen ülkenin İngiltere ve dilin İngilizce olduğu görülmektedir. Fark ettiğiniz gibi lokasyon ve dil hedeflemesi yapılmıştır. Bu kodları hedef ülke ve dili değiştirerek sitenizde kullanabilirsiniz.

Sitemap Dosyasına Hreflang Etiketleri Ekleme

Artık hreflang etiketleri eklemenin birden fazla yolunu gördüğümüze göre, üçüncü ve son tekniğin zamanı geldi. İşaretleme, site haritasındaki xtml:link özelliği ile yapılabilir. Site haritası dosyasına hreflang etiketleri eklemek gerçekten zor olabilir, bu nedenle çok kullanılan bir teknik değildir.

3. XML Site Haritası Hreflang Etiketleri

<url>
 <loc>http://www.example.com/uk/</loc> 
 <xhtml:link rel="alternate" hreflang="en" 
 href="http://www.example.com/" /> 
 <xhtml:link rel="alternate" hreflang="en-us" 
 href="http://www.example.com/au/" /> 
 <xhtml:link rel="alternate" hreflang="en-gb" 
 href="http://www.example.com/uk/" />
</url>

<url> </url> etiketleri arasında hreflang etiketleri ile içeriğin ilk, ham versiyonları ve değişen dil versiyonları gösterilmelidir.

Bir diğer örnek:
<url>
<loc>https://www.seodefteri.org/seo-metrikleri/</loc>
<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”x-default” href=”https://www.seodefteri.org/seo-metrikleri/” />
<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en” href=”https://www.seodefteri.org/en/seo-metrics/” />
<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”de” href=”https://www.seodefteri.org/de/seo-metrics/” />
</url>

Hreflang Etiketi Eklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hreflang nedir ve hreflang kullanım kodları ile ilgili her şeyi yukarıdaki başlıklarda detaylı olarak ele aldıktan sonra şimdi de hreflang eklerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için listeledik.

 • Ülke konumu ve dil kodlarının geçerliliğine dikkat edin.
 • Kodları eklerken önce dili sonra ülkeyi belirtin. Sıralamayı karıştırmayın.
 • Eğer sayfada canonical etiketi varsa bu sayfaya hreflang etiketi uygulamayın.
 • Hreflang etiketi eklediğiniz sayfalar arasındaki bağlantıları iyi ayarlamalısınız.

WordPress Hreflang Etiketi Ekleme

WordPress tabanlı bir web sitesi kullanıyorsanız, hreflang etiketleri eklemek gerçekten çok kolay olabilir. WordPress’in sunduğu imkanlar gerçekten çok fazla hreflang etiketleri birkaç eklenti ile hemen eklenebiliyor, aşağıdaki eklentileri kullanarak sitenize hreflang etiketleri ekleyebilirsiniz.

Polylang Eklentisi

Siteniz birden fazla dilde ve konumda hizmet veriyorsa, polylang eklentisini kullanarak kullanıcılara ve googlebotlara sitenizin farklı konumlarda ve dillerde içerik ürettiğini ve sunduğunu bildirebilirsiniz.

WPML Eklentisi

Yukarıdaki örnekteki eklenti gibi bu eklenti de ücretsiz ve kaliteli. Eğer siz de siteniz için worpdress hreflang etiketleri arıyorsanız bu iki eklentiyi kullanabilirsiniz. Bu eklentileri kullanarak http veya xml dosyaları ile uğraşmanıza gerek kalmaz.

Hreflang Etiketleri

Bu wordpress eklentisi site içerisinde birçok dile uygun içerik üretmeyenler için tek bir dile hizmet veren bir eklentidir. Hreflang etiketleri eklentisini wordpress eklentiler mağazasından indirebilirsiniz. İndirdikten sonra eklentiyi aktif hale getirin. Eklenti ayarlarını yapmak için hreflang etiketlerini eklediğinizde karşınıza bir meta kutusu çıkacaktır. Burada ihtiyacınıza göre konum ve dil işaretlemesi yapabilirsiniz.

6 thoughts on “Hreflang Etiketi Nedir? Hreflang Etiketi Nasıl Kullanılır?

 1. I got this website from my buddy who informed me regarding this site and now this time I am browsing
  this web page and reading very informative posts at this time.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *