Instagram SEO Nasıl Yapılır? Instagram SEO Rehberi 2023

Instagram SEO nedir? Instagram SEO nasıl yapılır?

Dünyanın en çok kullanılan uygulaması olan instagram her geçen gün daha da önem kazanıyor. Kişisel profillerden e-ticaret ve bloglara ev sahipliği yapmaya başlayan instagramın büyümesi Instagram SEO çalışmasını da ortaya çıkarmıştır.

İnstagram seo çalışması yaparak instagram içerisinde takipçi, marka bilinirliği ve etkileşim sağlanabilir. İnstagram seo çalışması yapmak için uygulayabileceğiniz tüm teknikleri instagram seo çalışması başlığı altında topladık, bu yazımızı inceleyerek instagram hesabınızı başarılı bir şekilde optimize edebilirsiniz.

Instagram SEO Nedir?

Instagram seo, e-ticaret, blogger vb. hesapların kitlelere hitap edebilmesi ve onlara kolayca ulaşabilmesi için hesabın kullanıcılara uygun şekilde optimize edilmesidir.

Instagram seo e-ticaret hesaplarının kullandığı bir yöntemdir çünkü satış yapmak ve bilinirliğini arttırmak isteyen hesaplar hedef kitlelerine hitap etmek zorundadırlar bu yüzden bulundukları platformun algoritmasına uygun olarak çalışırlar.

Instagram Seo Optimizasyonunun Faydaları

 • Hedef Kitleye Ulaşıldı
 • Beğenileri Artırın
 • Takipçileri Artırın
 • Artan Marka Bilinirliği
 • Web Sitesi Trafiği Sağlar
 • E-ticaret Profilleri Dönüşümleri Artırıyor

Instagram SEO Nasıl Yapılır?

İnstagram seo nasıl yapılır diye arattığınızda arama dizininde kafa karıştırıcı yöntemler karşınıza çıkıyor. Seo defteri ekibi olarak hazırladığımız bu listede instagram seo çalışmasının bir web sitesinin ihtiyaçları doğrultusunda yapıldığını göreceksiniz.

Instagram optimizasyonu yapmak için öncelikle hesabınızın e-ticaret mi yoksa blog hesabı mı olduğunu belirleyin çünkü yapacağınız optimizasyon işlemleri bu hesaplar arasında farklılıklar gerektirebilir.

1. Kullanıcı Adı Seçin

İnstagram seo çalışması için instagram hesabınızı optimize etmenin ilk adımını kullanıcı adı olarak belirliyoruz çünkü kullanıcı adı sizi aradıklarında arama sonuçlarında kolayca yer almanızı sağlamalı ve kolay anlaşılır bir kullanıcı adı olmalıdır.

Kullanıcı adı ve instagram ismi seçerken sektörünüzle alakalı bir isim seçmeye özen gösterin. Eğer bir web siteniz varsa sitenizin adını ve domain uzantısını ekleyebilirsiniz böylece hem instagram hem de web aramalarında kolayca bulunabilecek bir hesaba sahip olabilirsiniz.

2. Biyografi Ekle

Instagram hesaplarının kendilerini tanıtmak için kullanabilecekleri biyografi bölümü optimize edilmesi gereken en önemli alandır. Biyografi alanına işletmeniz ya da profilinizle ilgili bilgileri doğru bir şekilde eklemeniz gerekiyor. Eklediğiniz bilgiler size ulaşmada ve karşı tarafa güven vermede oldukça etkilidir. Profesyonel bir instagram hesabının biyografi bölümü işletmenin verdiği hizmetleri yansıtır, bu nedenle işletmenizden hizmet almak isteyenlerin sıkça sorduğu soruların cevaplarını biyografi bölümüne ekleyin.

Instagram SEO Nasıl Yapılır

Instagram Hesap Optimizasyonu için Biyografiye Eklenmesi Gerekenler

 • Telefon Numarası
 • Posta Adresi
 • İş Adresi
 • İşletmenin Hizmet Bilgileri (Ücretsiz Kargo-Ödeme İşlemleri)
 • İş Çalışma Saatleri
 • İş Sektörü
 • Web Sitesi Adresi
 • Ürünleriniz hakkında bilgi
 • İş Sloganı

3. Görüntü Optimizasyonu

Instagram hesaplarının rakipleri ile rekabet edebilmesi için görsellerinizin kalitesi çok önemli, peki Instagram’da paylaşacağınız görseller nasıl olmalı, bu görseller ile profilinize ziyaretçi çekebilirsiniz. Görsellerinizi nasıl optimize edeceğinize dair bilgileri aşağıda sıraladık ve aşağıdaki listeyi doğru uyguladığınız takdirde görselleriniz size etkileşim sağlayabilir.

 • Paylaşacağınız görsellerin kaliteli olmasına dikkat edin, kaliteli görseller sizin kalitenizi ve işinize karşı ciddiyetinizi simgeler.
 • Görsellerde ürünleriniz veya paylaştığınız konular hakkında detaylı bilgi verin.
 • Görsellerde dikkat çekici mesajlar kullanın ve harekete geçirici mesajlar (call to action) ile ürünlerinizin ve hesabınızın ilgi çekmesini sağlayın.
 • Görsellerin anlattıkları konu ile alakalı olmasına dikkat edin.
 • Görselleri profesyonel bir şekilde hazırlayın.
 • Görsellerinizde anlattığınız konuyu kısa cümlelerle tanımlayın.
 • Görsellerinizi yana kaydırma özelliği ile kullanın.

4. Hastagh Optimizasyonu

Instagram’da igtv, reels video, görsel paylaşırken hastag kullanabilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken konu hangi hastagleri ne kadar kullanacağınızdır. Hastag seçerken paylaştığınız konu ile ilgili hastagleri görsele eklemeye dikkat edin, bu hastaglerin takip edilme oranlarını ve ne sıklıkla kullanıldığını analiz edin çünkü bu hastagleri takip eden ve kullanan kullanıcıların ana sayfasına gidebilirsiniz. Kullanacağınız hastagler ile hedef kitlenizin anasayfasına çıkabilir ve hesabınıza ziyaretçi çekebilirsiniz.

Ne kadar hastag kullanılmalı sorusuna gelince 10-15 hastag ideal bir orandır ancak bunun üzerine çıkarsanız Instagram’ın kullandığı algoritma hastag çalışmanızı spam olarak işaretler ve paylaşımlarınız hastag takip edenlerin sayfasında görünmez bu nedenle ideal hastag oranı ve doğru hastagleri kullanarak hedef kitlenizi hesabınıza çekebilirsiniz.

5. Gönderi Açıklamaları

Paylaşımlarınızı herhangi bir açıklama olmadan paylaşmak yapabileceğiniz en kötü paylaşım olabilir. Gönderilerinizin açıklamasını gönderiniz hakkında detaylı bilgi verecek şekilde paylaşın. Görsel optimizasyonunda kısa bir bilgi verdiğinizde açıklama kısmına daha fazla bilgi ekleyerek kullanıcıların içeriğinizle ilgilenmesini sağlayabilir, kaydet ve beğen etkileşimi alarak hedef kitlenize ulaşabilir, yeni hedef kitleler de edinebilirsiniz.

6. Mesajlarla Etkileşim Kurun

Takipçilerinizle aranızda bir bağ kurmak istiyorsanız hesabınıza gelen mesajlarla ilgilenmelisiniz. Hesabınıza gelecek mesajlarla ilgilenmeniz takipçinin size güvenmesini sağlar. Ürünlerinizle ya da blogger iseniz yaptığınız paylaşımlarla ilgili mesajlar aldığınızda bunlara içtenlikle cevap vererek ilgilendiğinizi gösterin.

7. Reklam vermek

Instagram seo için reklam vermek, yeni açılan ya da hizmetlerini daha fazla duyurmak isteyen Instagram hesapları için faydalı bir yöntem olabilir. Reklam vererek yeni hedef kitleleri hedefleyebilir ve dikkat çekici reklamlar ile profilinize ziyaretçi çekebilirsiniz. Reklam verirken hesabınızın sektörel olarak ilgili olduğu hedef kitleyi alabilmeye dikkat etmeli ve reklam vereceğiniz gönderinin reklama uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

 • Dikkat Çekici Görseller Kullanın
 • Eylem Çağrısı Kullanın
 • Hedef Kitleye Yönelik Reklam Verin
 • Konum Belirleme
 • Detaylı Açıklamalar Yapın
 • Mesaj Alma İstemi

8. Kullanım Konumları

Instagram hesaplarında paylaşım yaparken konum seçeneklerine bulunduğunuz yerin konumunu ya da hedeflediğiniz bölgenin konumunu ekleyin ve bu bölgedeki hedef kitlenize ulaşmak için yaptığınız konum odaklı paylaşımlar üzerinden onlara ulaşabilirsiniz. Eklediğiniz konumları çok sık değiştirmeyin ancak bu konum odaklı paylaşımların konumunu kontrol ederek hedef kitlenize manuel olarak ulaşmayı da ihmal etmeyin.

9. Profilinizi Herkese Açık Tutun

Herkese açık bir profile sahip olmak, hesabınızı öneriler bölümünde gören veya hesabınızı arayan kullanıcıların hesabınızı bulduklarında ürünlerinize ve içeriğinize göz atmalarını ve keşfetmelerini sağlar, bu nedenle herkese açık bir hesap daha iyi bir seçim olabilir.

10. Etiketleme Stratejisi

Paylaştığınız içeriğin ilgili olduğu sektördeki kişi veya firmaları etiketleyerek dikkat çekebilir ve takipçi kazanabilirsiniz. Büyük hesaplar üzerinden etiketleme yaparsanız bu instagram seo çalışması için daha faydalı olabilir. Büyük markaların dikkatini çekmek ve büyük markalar üzerinden müşteri elde etmek için instagram seo çalışması sırasında etiketleme stratejisini kullanın.

11. Bağlantı Ekle

Instagram hesabınıza link eklemek şu anda 10.000 takipçinin yapabileceği bir yöntem ancak yakında bu 10.000 kuralı kalkacak. Bu kural kalktıktan sonra paylaşımlarınıza link ekleyerek sitenize ya da satış yaptığınız platforma yönlendirme yapabilirsiniz, dönüşüm almak ya da bir firmanın reklamını yapmak için çok değerli bir strateji.

12.Etkinlikler Düzenleyin

Etkinlikler dönüşüm elde etmenin en faydalı yoludur. Kullanıcıların ilgisini çekebilecek yarışma tarzı etkinlikler yaparak dönüşüm almayı kolaylaştırabilir, bu yarışmalarda koşul olarak beğenme, kaydetme ve hikayede paylaşma gibi koşullar uygulayarak dönüşüm oranını değiştirebilirsiniz.

13. İlgili Hesapları Satın Alın

Eğer bulunduğunuz sektör veya kategori ile ilgili hesapları satın alabiliyorsanız bu fırsatı değerlendirin çünkü hem rakiplerinizi eleyebilir hem de bu Instagram hesaplarının elde ettiği kitleyi kendi bünyenize katabilirsiniz, bu yüzden bu ilgili hesapları satın alma stratejisini gözden geçirin.

14. Makaraları Paylaş Video

Instagram seo çalışmalarında en önemli özellik reels video paylaşımıdır. Eğer reklam verecek bütçeniz yoksa dikkat çekici reels videoları çekerek reklamdan alacağınız izlenme sayısından daha fazlasını reels videolarından alabilirsiniz, bu yüzden reels videoları paylaşmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Reels videolarınız ilgi çekici ve trend konular üzerine olmalı ve bu reels videoları videoların sonunda etkileşimi hedefleyen mesajlar içermelidir.

15. Anahtar Kelimeler Kullanın

Web siteleri için içeriklerde anahtar kelime kullanarak içerik hazırlamak ne kadar önemli ve değerli ise sosyal medya platformlarında da kısmen önemlidir. Instagram’daki paylaşımlarınızda belirli bir ana anahtar kelimeyi kullanarak içerik hazırlamanız her zaman için faydalı olacaktır. Eğer hesabınız bir ürün satıyorsa ürünün anahtar kelimesini ne kadar sık kullanırsanız hesabınız instagram ve google arama sonuçlarında yer alabilir.

Ücretsiz Instagram SEO Araçları

İnstagram seo analizi yapmak için kullanabileceğiniz instagram seo analiz araçları listesi hazırladık. Bu analiz araçlarını kullanarak rakiplerinizin ve sizin profilinizin durumu hakkında bilgi sahibi olabilir, instagram anahtar kelime bulucu kullanarak arama hacmine uygun anahtar kelimelerle içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. İşte rakiplerinizi analiz etmek için kullanabileceğiniz instagram seo araçları.

Instagram Anahtar Kelime Bulucu ve Instagaram Hastagh Bulucu

Instagram’da reklam verdiğinizde ya da uzun bir içerik hazırladığınızda bu içeriklerin keşfedilmesi ya da google arama sonuçlarında yer alması çok değerlidir. Instagram seo optimizasyonu tıpkı web sitelerindeki içerikler için yapılan seo optimizasyonu gibi doğru anahtar kelime seçimi ile değer kazanır. Aşağıda sizler için instagram anahtar kelime bulucu listesini hazırladık.

 1. Anahtar Kelime Aracı Io : Anahtar kelime aracı io, web siteleri, amazon ve instagram anahtar kelime bulucu için en çok kullanılan anahtar kelimeler arasındadır. bu anahtar kelime aracını kullanarak instagram’da reklam verirken içeriğe doğru anahtar kelimeleri ekleyebilirsiniz.
 2. Influencer Marketing Hub Instagram Hashtag Generator: Bu anahtar kelime aracı genellikle Instagram’da hastag bulmak için kullanılıyor ancak hastagh takip özelliği ile hastaghler de anahtar kelime özelliği değerine sahip oluyor. Marketing hub instagram aracını instagram anahtar kelime bulucu olarak kullanmanız sizin için faydalı olabilir.
 3. Tüm Hashtag Instagram Anahtar Kelime Bulucu: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sadece anahtar kelimelere değil hastaglere de odaklanmanızı tavsiye ederiz. Kullanıcıların takip ettiği hastagler adeta bir anahtar kelime değerine sahiptir. Bu hastagh aracını tıpkı bir instagram anahtar kelime bulucu gibi kullanabilirsiniz.
 4. SISTRIX: Instagram’da içeriklerinize doğru anahtar kelimeleri eklemek bazen yeterli olmayabilir, bu yüzden bu aracı kullanmanızı tavsiye ederim, Instagram’da doğru hastagleri bu aracı kullanarak bulabilirsiniz.
 5. Ingramer: Ingramer kullanabileceğiniz en iyi instagram seo ve instagram anahtar kelime bulma araçları arasında yer alıyor. Yapay zeka destekli bir altyapıya sahip olması en iyi anahtar kelimeleri ve hastagleri seçmenize yardımcı olur.
 6. Photerloo Instagram Hashtag and Keyword Generator: Yapay zeka altyapısı ile çalışan bu Instagram anahtar kelime bulucu birçok platform için çok değerli bir Instagram seo ve sosyal medya seo analiz aracıdır. Bu araca eklediğiniz bir fotoğraf diğer platformlarda paylaşılabilir ve fotoğrafa uygun anahtar kelimeler önerebilir.

Instagram Seo Araçları Listesi

Aşağıdaki listeyi kullanarak Instagram seo çalışması yaparken rakiplerinizi analiz edebilir ve rakiplerinizin kullandığı taktikleri uygulayarak arama sonuçlarında ve etkileşimlerde fark yaratabilirsiniz.

 • Collecto (Önceki Adı Followgram)
 • IconoSquare (Önceden Statigram)
 • lnk 361
 • Instagram’da Ara
 • Kalkış
 • Like2Buy/Inselly
 • Websta (Eski adıyla Webstagram)
 • Twtrland
 • Latergram.me
 • RePost

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *