Kırık Link Nedir? Kırık Link Nasıl Düzeltilir? SEO Not Defteri

Kırık Link Nedir? Kırık Link Nasıl Düzeltilir?

SEO çalışmalarında link yapıları çok önemlidir. Sayfalarımızın seo uyumlu link yapısının öneminin yanı sıra kırık link yapılarına da dikkat etmemiz gerekmektedir. Kırık link seo çalışmalarına zarar verebilir ve sitenizi ziyaret eden kullanıcılara olumsuz bir deneyim yaşatabilir.

Kırık linkleri düzeltmek ve optimize etmek için birçok farklı yöntem bulunuyor ve aşağıda sizler için hazırladığımız yazımızı okuyarak web sitenizdeki zararlı link yapılarından kurtulabilirsiniz.

Kırık Link Nedir?

Kırık linkler, kullanıcı bir linke tıkladığında 404 olarak açılan sayfalardır. Kırık link yapısına sahip sayfalar genellikle yanlış yazılmış url yapılarından ya da link adresi değiştirilmiş ve 301 yönlendirmesi yapılmamış sayfalardan kaynaklanır.

Kırık link SEO açısından kullanıcı deneyimi ve web sitesini tarayan googlebotlar için olumsuz sonuçlar doğurur. Kırık linkler 404 sayfası olarak açıldığı için bu sayfalarla karşılaşan kullanıcılar siteyi hemen terk eder. Bununla birlikte kullanıcının güvensizlik yaşamasına ve olumsuz bir kullanıcı deneyimi yaşamasına neden olur.

Kırık linkler googlebotlar tarafından da olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Sitenizi taramaya gelen googlebotlar taradıkları url sayfalarında 404 ile karşılaştıklarında bu sayfalar googlebotlara sitenin güvenilir olmadığı sinyalini verir. Googlebotlar 404 sayfaları ile karşılaştıklarında siteyi tam olarak tarayamayabilir, bu da sitenizdeki içeriklerin arama sonuçlarında listelenmesini engelleyebilir.

yukarıda kırık linklerin SEO açısından googlebotlara ve ziyaretçilere zarar verdiğini anlattık ancak kırık linklerin size sıralama kaybettirebileceğini de bilmeniz gerekiyor. Sitenizde çok sayıda kırık link olması sitenin seo sağlığını düşürür. Kullanıcıların ve googlebotların kırık linklerle karşılaşması sonucu yaşadıkları olumsuz deneyim nedeniyle google tarafından gönderilen sinyaller, serp sonuçlarında sıralama kaybetmenize neden olabilir.

Kırık Linkler Nasıl Düzeltilir?

Sitenizdeki kırık linkleri düzeltmek için google kırık link düzeltme yazdığınızda karşınıza birden fazla farklı yöntem çıkacaktır. Fakat biz kırık link düzeltme başlığı altında bu linkleri kolayca düzeltmenin ve hatta bu kırık linkleri tespit etmenin birçok farklı yönteminden bahsedeceğiz.

1. Kırık Linkler Nasıl Tespit Edilir?

kırık linkleri düzeltmeye başlamadan önce, kırık linklerin hangi sayfalardan geldiğini belirlemeniz gerekir. kırık linkleri tespit etmek için birçok farklı araç vardır. kırık linkleri tespit etmek için wordpress eklentileri de vardır.

Kırık Link Düzeltme ve Tespit Araçları

Aşağıda kırık link tespit araçlarını listeledik. Aşağıda listelediğimiz araçlar sadece kırık linkleri tespit etmekle kalmaz, aynı zamanda sitenizin seo sağlığı hakkında da size bir çok bilgi sağlar. Aşağıdaki kırık link tespit araçları arasında wordpress ve chrome eklentileri bulunmaktadır.

Ahrefs seo analiz aracı ile kırık linkleri düzeltmek çok kolay. Ücretli ve ücretsiz versiyonları olan bu seo analiz aracını kullanarak kırık linkleri oldukça kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz. ahrefs ayrıca kırık linkleri nasıl düzelteceğinizi de gösteriyor.

Semrush seo analiz aracı da tıpkı ahrefs aracı gibi kırık linkler ve web sitenizle ilgili birçok farklı teknik sorun konusunda size yardımcı olabilir. Semrush’ın ücretsiz ve ücretli versiyonları mevcuttur. Ücretsiz versiyonunu kullanarak web sitenizdeki kırık linkleri bulabilir ve bu linkleri uygun sayfalara yönlendirebilirsiniz.

 • Ahrefs
 • Semrush.
 • Screaming Frog SEO Örümceği.
 • Kırık Bağlantı Kontrolü.
 • Dr. Link Check.
 • W3C Bağlantı Denetleyicisi.
 • Google Arama Konsolu
 • Bağlantı Fısıltısı

2. 301 Bozuk Bağlantıları Yönlendirme

Yukarıdaki kırık link tespit araçlarını kullandıktan sonra kırık linkleri belirli bir listede toplayın. Kırık linkleri yönlendirmek istediğiniz en uygun sayfaya 301 yönlendirmesi yapmanız gerekmektedir. Linkleri yönlendirirken bir sayfaya 3’ten fazla yönlendirme yapmamaya dikkat edin, aksi takdirde yönlendirdiğiniz sayfa çok fazla “spin” hatası alabilir ve sayfa açılmayabilir.

Kırık Linklerin Zararları Nelerdir?

Kırık linkler web sitesine birden fazla farklı şekilde zarar verir. Bu zararların en başında siteye tarama hatası verdirir. Sitede bulunan ya da siteye yönlendirilen linkler 404 olarak açılırsa siteyi tarayan botlar bu linklerle karşılaşabilir, bu da sitenin taranmasının sekteye uğramasına neden olabilir.

Kullanıcının güvenini zedeleyebilir. 404 linkleri ile karşılaşan kullanıcı sitenin zararlı olabileceğini hatta sitenin yanıltıcı olacağını düşünebilir ve siteyi hemen terk edebilir. Sitenizi hemen terk eden kullanıcı hemen çıkma oranını etkiler ve bu durum sitenizin sıralama kaybetmesine neden olabilir.

 • Googlebotlar Siteyi Taramıyor
 • Kullanıcının Siteyi Terk Etmesi
 • Hemen Çıkma Oranı Artıyor
 • Arama Sonuçlarındaki Sıralamayı Kaybeder.
 • Kullanıcıda Güvensizlik Hissi Yaratır.
 • SEO Çalışmalarını Olumsuz Etkiler.

Google Search Console ile kırık linki kaldırma

kırık linkleri tespit etmek ve kırık linkleri kontrol etmek için birçok farklı yöntem olduğundan bahsetmiştik. Herhangi farklı bir yazılım kullanmadan kullanabileceğiniz en iyi kırık link tespit aracı google search console’dur. Google arama konsolu siteniz hakkında birçok bilgiye ulaşabilmeniz için google tarafından geliştirilmiştir.

 • Google Search Console’a Giriş Yapın
 • Sol tarafta bulunan “KAPSAM” başlığına tıklayın.
 • Kapsam Başlığı içerisinde sitenizin geçerli, hatalı ve hariç tutulan bölümlerindeki kırık linkleri tespit edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *