Meta Description Nedir? SEO Uyumlu Description Nasıl Yazılır?

SEO ve Meta Description Arasındaki İlişki Nedir?

Meta description, Google’ın anladığı meta etiketler arasında yer alır. Açıklama etiketinin SEO çalışmaları açısından oldukça önemli olduğu bilinmektedir, bu nedenle doğru kullanıldığında sitelere arama sonuçlarında sıralama kazandırır. Yanlış kullanılması durumunda ise sıralama kaybı gibi büyük sorunlara neden olabilir. Meta description nedir ve meta description nasıl yazılır makalemizde bu konuları aşağıda detaylı olarak ele aldık.

Meta Açıklama Nedir?

Meta description, arama sonuçları (serp) bölümünde sıralanan sitelerin altında 50 ile 160 karakter arasında html formatında kısa bir açıklamadır. Açıklama, site ve yazı hakkında kısa bir özet olarak eklenir. SEO için tıklanma oranını arttırmaya dayalı stratejilerin uygulandığı alandır.

Meta descriptionlar bazen serp sonuçlarında çıkmayabilir, bu googlebotların ve arama yapan kullanıcının kullandığı anahtar kelimelere bağlıdır ancak meta description kullanımı seo açısından bir web sitesi için her zaman faydalı bir meta tag olarak kullanılır.

Meta Açıklama Ne Kadar Uzun Olmalıdır?

Meta description uzunluğunun belirli bir sınırı yoktur ancak googlebotlar serp sonuçlarında siteleri sıralarken açıklama kısmında 155-160 karaktere kadar olan açıklamalar görünür.

SEO uyumlu ve kullanıcı tıklamalarını arttırmak istiyorsanız açıklama kısmına 155 karaktere kadar anahtar kelimeli açıklamalar eklemenizi tavsiye ederiz.

SEO Uyumlu Meta Açıklama Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu meta description yapısı için tıklamaları arttıracak teknikleri uygulamak gerekir. Bunun için konuyu anahtar kelime ile açıklayan kısa bir yazı ve tıklamayı arttıracak bir harekete geçirici mesaj eklemelisiniz. Description yapıları sitelere ve kategorilere göre değişiklik gösterebilir, bu nedenle doğru description yapısı için size yardımcı olabilecek önemli noktaları listeledik, aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

Açıklama Uzun Olmamalı

Açıklama yazarken yazdığınız açıklamanın maksimum 155 karakter olmasına dikkat edin, bu açıklama yapısında 1-2 kez anahtar kelime geçebilir, yan anahtar kelimeler ve konu ile ilgili bilgiler kullanabilirsiniz. Anahtar kelime kullanırken çok fazla kullanarak spama düşmeyin.

Googlebotlar serp bölümünde bulunacak karakterlerin snippet bölümünde nasıl görüneceği bilgisini belirli aralıklarla test etmektedir. Bu testler sonucunda yazacağınız açıklamalar farklı cihazlara ve sorgulara göre farklılık gösterebilir. Masaüstü cihazlarda 300 karakter, mobil cihazlarda ise 200-250 karakter görüntülenmektedir. Peki neden 155-160 karakterlik bir sınır kullanıyoruz? Googlebotlar üzerinde yapılan tahmin ve araştırmalarda elde edilen sonuçlara baktığımızda arama motorlarının bu karakteri daha sık göstermeyeceği sonucuna varıyorlar.

Açıklama Mobilize Edici Olmalı

Description kısmına ekleyeceğiniz açıklamanın serpte çıkması ve iyi bir trafik alması için kullanıcılara tıklamaları için iyi bir sebep vermeli ve tıklamaları için onları harekete geçirmelisiniz.

Description kısmında anahtar kelimeler kullanarak konu hakkında kısa bir açıklama yaparak kullanıcının dikkatini çekecek ve daha fazlasını okumak için tıklamasını sağlayacak bir call to action ekleyebilirsiniz.

Benzersiz Bir Açıklama Yazın

Açıklama bölümüne özgün bir yazı yazmak siteniz için her zaman faydalı olacaktır. Çünkü özgün bir makale sizi arama sonuçlarında ön plana çıkarabileceği gibi serp bölümüne yazdığınız açıklamayı okuyan kullanıcının da dikkatini çekebilir ve tıklanmasını arttırabilir.

Anahtar Kelimeler Kullanın

Meta açıklama yazarken doğallık kullanıcı ve SEO için çok önemlidir. SEO için anahtar kelime kullanmak çok önemlidir ancak bu anahtar kelimeleri çok fazla kullanmak sıralama kaybetmenize neden olabilir. Bu yüzden kullanacağınız anahtar kelimelerin 1-2 tane olması gerektiğini ve bu anahtar kelimenin yan anahtar kelimelerden de oluşabileceğini unutmayın.

Çift Tırnak Kullanmayın

Description yapıları bir html etiketi olduğu için içerisinde çift tırnak işareti kullandığınızda bu açıklamanın görünmesini engeller. Bu tür sorunlarla karşılaşmamanız için html formatında bu description etiketi içerisinde kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Meta Açıklama Neden Önemlidir?

Açıklama etiketinin önemi hakkında pek çok tartışma vardır. Google 2009 yılında meta description ve meta description içerisinde anahtar kelime kullanmanın çok da önemli olmadığına dair bir duyuru yaptı.

Meta açıklama SEO ve kullanıcı deneyimi açısından çok önemli bir konu haline geldi çünkü internetin öneminin her geçen gün artmasıyla birlikte her sektör internette yer alıyor ve içerik yazarak arama sonuçlarında ön sıralara çıkmaya çalışıyor. Kullanıcıları siteye çekmek ve arama sonuçlarında trafik elde etmek için meta açıklamaları kullanmak önemlidir.

SEO Uyumlu Meta Açıklama

Sektörlere ve içerik formatlarına göre farklılık gösteren açıklama yapısı örneklerini sizler için hazırladık. Aşağıdaki listede yer alan açıklama örneklerini inceleyerek kendinize uygun ve özgün formatta bir açıklama hazırlayabilirsiniz.

Google Meta Description Kullanmıyor Peki Neden?

Arama motorları bazen serp snippetinde description yapılarını kullanmayabiliyor ki bu son zamanlarda sık karşılaşılan bir durum. Açıklama önerilerinin gösterilmemesi her seferinde karşılaştığımız bir durum, bunun ne zaman sona ereceği ya da açıklamanın ne zaman ortadan kalkacağı hakkında henüz bir bilgi yok.

Google meta description etiketinin kullanılmamasının en önemli sebebinin description kısmındaki anahtar kelime ile kullanıcının aradığı anahtar kelimenin eşleşmemesi olduğu düşünülmekte ve tecrübe edilmektedir. Bu gibi durumlarda Google, anahtar kelimeyi arayan kullanıcının anahtar kelimeyi içeren içeriğinden ve anahtar kelimenin eş anlamlı ve ilgili olduğu konu hakkında kullanılan kelimelerden açıklama yapısını belirler ve serp bölümünde sıralanmasını sağlar.

Meta açıklamaları yazmak için harcadığınız zamanı görmezden gelen ve istediğini gösteren googlebotları görmek sinir bozucu olabilir. Bu durumun önüne geçmek için kullanıcıların sayfanızda arama yaparken kullanacağı sorgunun varyasyonlarını, eş anlamlı ve farklı yan anahtar kelimeleri açıklama kısmında kullanmanızı tavsiye ederiz.

  • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanın
  • Yan anahtar kelimeleri kullanın
  • Konuyla ilgili açıklamalar yapın

9 thoughts on “Meta Description Nedir? SEO Uyumlu Description Nasıl Yazılır?

  1. internet apotheke [url=https://onlineapotheke.tech/#]gГјnstige online apotheke[/url] gГјnstige online apotheke

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *