Meta Etiketi Nedir? Google’ın Anladığı Meta Etiketleri Nelerdir?

SEO için En Önemli Meta Etiketlerin Listesi

Meta etiketi ya da meta tag, bir web sitesinin kullanıcılara kendisi hakkında bilgi vermesi açısından çok önemlidir. Meta etiketleri kullanıcılar arama yaptığında kullanıcılara sayfa hakkında bilgi verirken, öncelikle bu bilgileri googlebotlara verir.

Meta etiketleri, google ile aynı dili konuşmamızı sağlar. Meta etiketleri kullanmak SEO açısından da çok önemlidir çünkü kullanıcı arama yaptığında googlebot sitelerin “head” bölümünde yer alan etiketlere yerleştirilen bilgilere göre serpe sonuçlar verir.

Google arama motorunun anladığı SEO açısından çok önemli html meta etiketlerini aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Meta Etiketi Nedir?

Meta etiketleri web sitelerinde yer alan bilgi ekleridir. Sayfanın “head” bölümünde yer alırlar. Meta etiketleri SEO ve kullanıcı için çok önemlidir. Meta etiketlerinin kullanımı ile kullanıcıya web sitesi hakkında bilgi verilir.

Meta etiketlerinin kullanımı seo açısından oldukça kafa karıştırıcı bir konudur çünkü seo açısından yanlış kullanımı olumsuz sonuçlara yol açmaktadır.

yaklaşık 6-7 yıl önce seo açısından bir kriter olarak kullanılan meta etiketleri google tarafından çok fazla spam olarak kullanılarak minimize edildi, bunun en önemli sebebi google’ın site içi ve site dışı seo alanlarında sitelere yeni kriterler getirmesi ve algoritmayı her alanda güncel tutmasıdır.

Google çalışanları arasında adını sıkça duyduğumuz Matt Cutts şunları söyledi:

“Metalara çok fazla önem vermeyin ve SEO’nun meta olduğunu düşünmeyin”

Matt’in meta etiketi konusunda bunu söylemesinin en önemli sebebi çok fazla kullanımdan dolayı spama düşen sitelerin önüne geçmekti ancak google kendini güncelleyerek 200’ün üzerinde seo kriteri oluşturdu ve bugün meta description etiketi ile sıralama kazanmak çok etkili değil.

Meta Etiketleri Nelerdir?

Aşağıdaki meta etiket listesi seo ve googlebotlar için çok önemlidir. Bu etiketleri kullanarak sayfalarınızın arama sonuçlarında yer almasına izin verebilir veya engelleyebilirsiniz. Aşağıdaki kodları ihtiyaçlarınız doğrultusunda dikkatli kullanmanızı tavsiye ederiz, meta etiketinin yanlış kullanımı sıralama kaybına neden olabilir.

  • Meta Açıklama: Description meta etiketi site ve sayfa hakkında bilgi verir. 155 karaktere kadar tanımlama yapabileceğiniz bölümde site, sayfa veya kategori hakkında tanımlama yapmanızı sağlar. Bu etiket google, yandex, bing gibi birçok arama motoru tarafından kullanılmaktadır.
  • Meta Açıklama örneği: <meta name=”description” content=”SEO Defteri, SEO, dijital pazarlama, sosyal medya ve internetin birçok alanında araştırmalar yaparak özgün içerik sağlamak için çalışmaktadır.”/>
 • Robotlar: Robots.txt olarak sıkça duyduğumuz googlebotlar için kullanılan meta etiketler, robot siteyi taramak için geldiğinde taranması gereken sayfalar ve taranmasını istemediğiniz sayfalar hakkında bilgi vermenizi sağlar.
 • Dizin Etiketi: Sitenizdeki sayfaların google arama indeksine yani serpe eklenmesine izin verdiğiniz anlamına gelir.
 • Noindex Etiketi: Sitenizi taramaya gelen googlebotlarına yani robota sayfanın indexlenmesini istemediğiniz sinyalini verirsiniz ve sayfanız serp bölümünde yer almaz.
 • Takip Et Etiketi: Sayfa, içerik, kategori gibi alanlarda link verdiğiniz başka bir sayfa olabilir. Bu sayfaları taramak için gelen googlebotlara bu sayfayı takip etmelerini bildirir.
 • Nofollow Etiketi: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kategori, sayfa ve içerikte başka bir sayfaya verdiğiniz linkin googlebot tarafından takip edilmemesini istediğiniz anlamına gelir.
 • Nofllow ve Follow Etiketi Nasıl Kullanılır? Örnek: <meta name=”robots” content=”index, noindex, nofollow, follow”/>
 • İçerik Türü Etiketi: İçerik türü etiketi Türkçe yayın yapan siteler için çok önemlidir. Eğer siteniz içerisinde bu etiketi kullanmazsanız ISO-8859-1 olarak tanımlanır. Site içerisinde yazdığınız Türkçe karakterler tanımlı değildir. Eğer site içerisinde Türkçe içerik yazacaksanız UTF-8 olarak tanınması gerekmektedir.
 • İçerik Türü Kullanımı: Kullanım: <meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=UTF8″/>
 • Nosnippet Etiketi: Nosnippet etiketi, arama sonuçlarında video, görsel, metin, slayt gibi zengin içeriklerin yer aldığı bir bölümdür. Google son güncellemeleri ile snippet alanında birçok değişiklik yapmıştır. Eğer siz de bu alanda yer almak istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz
 • Kullanım: <meta name=”robots” content=”nosnippet”/>
 • Max-snippet Etiketi: Diğer etiketlerin aksine, bu etiket metin parçacığının karakter uzunluğunu sınırlar. Karakterlerin görünmemesini istiyorsanız, 0 veya -1 değerini atayın.
 • Max-Snippet Etiketi Kullanımı Örnek: <meta name=”robots” content=”max-snippet:[sayi]”/>
 • Max-image-preview Etiketi:[boyut]: Max-image-preview etiketi resimlerin boyutunu küçültür. Resimlerin boyut değeri “none” ve “normal” ve “large” olarak tanımlanabilir.
 • Max-image-preview Etiketi:[boyut] Nasıl Kullanılır: <meta name=”robots” content=”max-iamge-preview:[boyut]”/>
 • Max-video-önizleme:[sayi] Etiketi: Bu etiket de tıpkı yukarıdaki etiket gibi içerikle ilgili videonun önizlemelerinin süresini yani saniyesini daraltır. Eğer sadece 1 land görünmesini istiyorsanız 0, hiç görünmemesini istiyorsanız -1 değerini verebilirsiniz.
 • Max-video-preview:[sayi] Etiket Kullanımı: <meta name=”robots” content=”max-video-preview:[sayi]”/>
 • Noarchive Etiketi: Hazırladığınız sayfaların önizleme görüntüsünün oluşturulmayacağını belirtir.
 • Noarchive EtiketiNasıl Kullanılır Etiket: <meta name=”robots” content=”noarchive”/>
 • Unavailable_after:[tarih] Etiketi: Sayfanızın googlebotlar tarafından taranmasını ve indekslenmemesini istediğinizde bu meta etiketini kullanabilir, belirli bir saat ve tarih ekleyerek sayfanın indekslenmesini engelleyebilirsiniz.
 • Unavailable_after:[tarih] Etiket nasıl kullanılır: <meta name=”robots” content=”unavailable_after:[tarih]”/>
 • Noimageindex Etiketi: Hazırladığınız bir sayfadaki görsellerin arama indeksine eklenmesini yani indekslenmesini istemiyorsanız bu etiketi kullanabilirsiniz.
 • Noimageindex EtiketiNasıl Kullanılır: <meta name=”robots” content=”noimageindex”/>
 • Hiçbiri Etiketi: None etiketi yukarıda bahsedilen etiketlere çok benzer. Noindex ve nofollow ile aynı anlama gelmektedir.
 • None Etiketi Nasıl Kullanılır: <meta name=”robots” content=”none”/>
 • All Etiketi all etiketi none yani index ve follow kelimelerinin karşıtı olarak kullanılır.
 • All Etiketi Nasıl Kullanılır: <meta name=”robots” content=”all”/>

Google’ın Anladığı Meta Etiketler

Yukarıda bahsettiğimiz meta etiketler genel olarak sık kullanılan etiketlerdir. Fakat google yayınladığı raporlarda google arama motorunun anladığı etiketler hakkında da bir içerik hazırlamıştır, sadece google’ın anladığı meta etiketler aşağıdaki listemizde yer almaktadır.

Anahtar Kelimeler Meta Etiketi

Google’ın anladığı meta etiketler arasında keywords etiketi ilk sırada yer almaktadır. Anahtar kelimeler etiketi eskiden çok değerli bir etiketti çünkü bu etiket google tarafından dikkate alındığında birçok site tarafından kullanılmıyordu. Bu etiket siteyi taramak için gelen googlebotlara sayfada konu ile ilgili kullanılan kelimeleri gösterir.

<meta name="keywords" content="..." />

Content-Type ve Charset Meta Etiketi

Content-Type ve Charset meta etiketi SEO açısından çok önemlidir, googlebotlara sayfanın ne hakkında olduğu hakkında bilgi verir. Bu etiketin kullanımında sık yapılan hata, içeriği tamamen tırnak içine almaktır. Google Unicode/UTF-8 karakter setinin kullanılmasını önermektedir.

<meta http-equiv="Content-Type" content="...; charset=..." />
<meta charset="..." >

Yenile Meta Etiketi

<meta http-equiv="refresh" content="...;url=..." />

Refresh meta etiketi sayfanızı belirli bir zaman aralığında yenilemek ve belirlediğiniz farklı sayfalara yönlendirmek için kullanılır. Bu etiketin kullanımı şu anda oldukça düşüktür çünkü google bu etiketin kullanıcıları yanıltmak için kullanıldığını tespit etmiştir. Bu tür etiketler yerine 301 yönlendirmesi yapmak daha uygun olabilir.

Google-site-doğrulama Meta Etiketi

Arama sonuçlarında ön sıralara çıkmak istediğiniz arama motoru elbette google olacaktır. Google arama sonuçlarında ön sıralara çıkmak ve bu sıralamalar sırasında analiz ve değerlendirme yapabilmek için search console ve anlytics gibi google servislerini kullanmanız gerekmektedir. google-site-verification meta tagı sitenizde google servislerinin olduğunu doğrulamak için kullanılır.

<meta name="google-site-verification" content="..." />

Başlık Meta Etiketi

Google’da arama yaptığınızda googlebotlar sonuçları sıralar ve bu sonuçların başlıklarına title denir. Başlık SEO için ve kullanıcılar için çok önemli bir meta etikettir.

Başlık etiketi tüm arama motorları için de çok önemlidir çünkü bu etiket ile kullanıcıları web sitenize çekebilirsiniz.

<title>SEO DEFTERİ</title>

Görünüm Alanı Meta Etiketi

Viewport meta etiketi, mobil arama yapanlar için sayfanın nasıl kullanılacağı hakkında tarayıcıyı bilgilendirmek için kullanılan bir meta etikettir. Googlebotlar Viewport etiketi ile sayfanın nasıl kullanılacağı ve tarayıcının nasıl görüntüleyeceği ile ilgili bilgileri algılar.

<meta name="viewport" content="...">

Notranslate Meta Etiketi

Bir kullanıcı arama yaptığında karşısına yabancı sayfalar çıkabilir. Eğer sayfanızdaki içeriğin farklı formatlara çevrilmesini istemiyorsanız bu etiketi kullanabilirsiniz. Bu etiket ile bir kullanıcı arama yaptığında sayfa İngilizce görünse bile köşede “sayfayı çevir” işareti olmayacaktır.

<meta name="google" content="notranslate" />

Rating Content Etiketi

BU etiket genellikle bir sayfadaki içeriğin uygun olduğu kullanıcıların yaşını belirtmek için kullanılır. Bu etiket genellikle yetişkin sayfalarında kullanılır.

<meta name="rating" content="RTA-5042-1996-1400-1577-RTA" />:

Nositelinkssearchbox Etiketi

Google’da arama yaptığınızda arama sonuçlarındaki sitelerin linklerinde bu linklerin görünmemesini istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

<meta name="google" content="nositelinkssearchbox" />

Yukarıdaki kodları “head” bölümüne aşağıdaki gibi ekleyin

<!DOCTYPE html>
<html>
 <head>
  <meta charset="utf-8">
  <meta name="Description" CONTENT="Author: A.N. Author, Illustrator: P. Picture, Category: Books, Price: £9.24, Length: 784 pages">
  <meta name="google-site-verification" content="+nxGUDJ4QpAZ5l9Bsjdi102tLVC21AIh5d1Nl23908vVuFHs34="/>
  <title>Example Books - high-quality used books for children</title>
  <meta name="robots" content="noindex,nofollow">
 </head>
</html>

Matt Cutts Google Botlarının Anladığı Meta Etiketler Hakkında

Meta Etiket Oluşturucu

Kodlama bilginiz olmayabilir ancak yukarıdaki meta etiketleri kullanmadan web sitenizi arama sonuçlarında ön plana çıkarmanız zor ancak size kullanabileceğiniz çok iyi bir site öneriyoruz. Meta etiketleri oluşturmak için bu siteyi kullanabilirsiniz. https://www.seoptimer.com/meta-tag-generator Bu siteyi kullanarak meta etiketleri oluşturabilir ve oluşturduğunuz meta etiketlerini sitenin “head” bölümüne ekleyebilirsiniz.

Meta Etiketleri Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Google arama botları sayfayı ziyaret ederken sayfa içindeki hem HTML hem de XHTML tarzı meta etiketlerini okuyabilir.
 • google-site-verification bunun dışında diğer meta etiketlerinin kullanımında büyük küçük harf önemli değildir, sadece bu etikette büyük küçük harf hassasiyetine dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Meta etiketleri için google tarafından hazırlanan liste özel bir liste değildir, site içerisinde başka etiketlerde kullanabilirsiniz ancak google bu etiketleri bilmiyorsa arama botları bunları görmezden gelecektir.

2 thoughts on “Meta Etiketi Nedir? Google’ın Anladığı Meta Etiketleri Nelerdir?

 1. Thanks for the marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you might be a great author.I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back very soon. I want to encourage one to continue your great posts, have a nice weekend!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *