Opencart Seo Nedir? Opencart Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

Opencart SEO Nedir? Opencart SEO Ayarları Nasıl Yapılır? Opencart SEO Çalışma Rehberi 2023

Günümüzde artan internet kullanımı sayesinde web sitelerinin sayısı ve çeşitliliği artmıştır. Bu artışın neredeyse büyük çoğunluğu e-ticaret sitelerinde görülmektedir. Aynı zamanda çok hızlı ve yoğun artış rekabeti de beraberinde getirmiştir. E-ticaret kavramı internet odaklı olduğu için özellikle arama motorlarındaki sıralamaları itibar ve popülerlik açısından önem arz etmektedir.

Opencart SEO Nedir?

Öncelikle, Opencart SEO nedir sorusuna cevap verebilmek için Opencart kavramını bilmek gerekir. Opencart, e-ticaret siteleri için oluşturulmuş PHP dilinde yazılmış bir kod sistemi olarak bilinmektedir. Genellikle kod sistemi bilgisi olmadan e-ticaret sitesi kurulması için tasarlanmış kolaylaştırıcı bir sistemdir.

Opencart sisteminin site içerisinde optimizasyon çalışması için kullanılmasına da Opencart SEO denir. OpencartSeo, bir e-ticaret sitesini arama motorlarında üst sıralara çıkarmayı, aramalardaki durumunu iyileştirmeyi ve site içerisindeki verimliliği arttırmayı amaçlar. Aynı zamanda günümüzde birçok e-ticaret sitesi tarafından kullanılan OpencartSeo, site içerisindeki kontrol panelini yönetmek için de kullanılır.

Opencart SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Dünya çapında bilinen birçok e-ticaret sitesi opencart sistemini kullanmaktadır. Açık kaynak kodlu bu sistem MySQL veritabanına sahiptir. Kurulumu oldukça basit olan Opencart sistemi SEO uyumlu bir kod sistemidir ve site için en verimli SEO çalışmasını sunar. Opencart sistemi siteye kurulduktan sonra manuel ve eklentiler kullanılarak Opencart Seo ayarı yapılabilir. E-ticaret sitesinde Opencart Seo ayarlarının çalışır hale getirilmesi site için en önemli ve temel adımlardan biridir.

Opencart SEO Url Kullanımı – Ayarlar

Bilindiği üzere Seo Url kullanımı web sitelerinin arama motorlarına uyum sağlaması, kullanıcıları siteye çekmesi ve popülerlik kazanması için oldukça önemli bir adımdır. Seo Url, e-ticaret sitelerinde ürün veya kategori tanımlaması yapılırken başlıklar ile arama motorlarına uyumlu bir url oluşturulmasına dayanır.

E-ticaret sitesi için Opencart Seo Url kullanımı – ayarları sitenin verimliliği için gereklidir. Opencart Seo Url kullanımını aktif etmek için hem admin panelinden hem de hosting hesabından bazı değişiklikler yapılır. Öncelikle Opencart admin panel sayfasına gelinmelidir. Daha sonra system>stores>edit current store>server sekmelerini takip ederek Use SEO URL seçeneğini “yes” olarak değiştiriyoruz.

Değişikliği yaptıktan sonra kaydetmeyi unutmayınız. Seo ayarlarını manuel olarak yapmak için SEO URL sekmesinde siteye girilecek ürünün detaylarını anlatıyoruz ve data sekmesinde SEO kelimesinin yazıldığı bölüme ürün-adi .html olarak istenilen SEO URL öğesini işliyoruz. Son adımda ise hostunuza bağlanıp ana dizinde bulunan htaccess. txt dosyasından .txt yazısını silip htaccess haline getiriyoruz. Opencart Seo ayarları hiçbir şekilde eklenti kullanmadan manuel olarak nasıl yapılır sorusu böylece daha net hale gelecektir.

Seo Url kullanımı ve oluşturulması büyük özen ve tecrübe gerektiren bir iştir. Düzenli ve istikrarlı bir şekilde yapılması gerekir. Arama sıralama kriterlerini karşılamadığı sürece anlamsız kalacaktır. Örneğin:

  • Bir e-ticaret sitesi için OpencartSeo URL kullanacaksınız. “Ev Kıyafetleri” ana kategorisinde alt kategori olarak “kadın ev kıyafetleri” başlığını oluşturdunuz. Bunun OpencartSeo URL kullanımı aşağıdaki gibi olmalıdır:

ev kıyafetleri / kadın – ev kıyafetleri

Bu kategoriye alt başlık eklendiğinde OpencartSeo Url Kullanımı;

ev kıyafetleri / kadın – ev kıyafetleri / üst giyim – kadın – ev kıyafetleri

şeklinde olmalıdır.

Opencart SEO Modülü

E-ticaret sitenizde yapılan ve yukarıda bahsettiğimiz ayarlamalara ek olarak manuel olarak yapılmayan ve içerik yönetim sistemi üzerinde otomatik olarak çalışan OpencartSeo Modülü site için büyük kolaylık sağlamaktadır. OpencartSeo Modülü sayesinde seo ve url bölümleri kolayca tamamlanır. Her e-ticaret sitesi yapısında olması gereken OpencartSeo Modülü, h tag alanlarını otomatik olarak doldurarak arama sıralamalarında üst sayfalarda yer almayı hedefler. Aynı zamanda OpencartSeo Modülü site içerisinde kategori ve alt kategori ile ilgili SEO uyumlu link uzantıları oluşturabilir.

Örneğin;

Opencart Seo Modülü ile,

Örnek:

“http://www.siteadresi.com/index.php?route=account/account” sayfanızı
http://www.siteadresi. com / my account.html olarak düzenleyebilirsiniz.

Opencart SEO Modülü Ücretsiz

OpencartSeo Modülü için özellikle e-ticaret işine yeni başlayan ve fazla sistem bilgisi olmayanlar için internet üzerinde birçok OpencartSeo danışmanı ve OpencartSeo Modülü paketleri bulunmaktadır. Öte yandan OpencartSeo Modülü Ücretsiz seçeneği de herkese açıktır. Opencart açık kaynak veritabanında yer alan bir kod sistemi olduğu için erişilebilir ve geliştirilebilirdir. OpencartSeo Modül Ücretsiz seçenekleri için Opencart forumlarından destek alabilir ve ilgili sitelerin kaynaklarına ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Opencart SEO Eklentisi

OpencartSeo Plugin yapmak istiyorsanız Deadcow auto seo veya edSeo eklentilerini kullanmanız gerekmektedir. Eklentiyi sisteme kolayca kurabilir ve modüler bölümden yönetebilirsiniz. Modüler bölümde kurulan eklentiler admin panelinde OpencartSeo ayarı ve OpencartSeo URL ayarı yapmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda modülerde iken modül eklentilerini çok kolay ve otomatik olarak oluşturabilirsiniz. Manuel ayarlara göre info.html şeklinde tek tek ürün URL uzantısı girmek yerine her ürün ve kategori için OpencartSeo eklentisi otomatik olarak oluşturulacaktır.

Ayrıca, Bing SEO nedir? Bing SEO nasıl yapılır? adlı makalemiz de dikkatinizi çekebilir.

9 thoughts on “Opencart Seo Nedir? Opencart Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

  1. farmacia online miglior prezzo [url=https://farmaciaonline.men/#]farmacie online autorizzate elenco[/url] farmacia online

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *