Pagerank Nedir? Pagerank Algoritması Nasıl Çalışır?

Bir web sitesi yaptığı çalışmalar doğrultusunda google tarafından pagerank adı verilen bir puanlama sistemine tabi tutulur. Pagerank değeri ve pagerank nedir hakkında arama yaptığınızda işinize yarayabilecek birçok soruya cevap bulabilmeniz için pagerank nedir ve pagerank algoritması nasıl çalışır başlığı altında topladık. Web sitelerinizin değerini arttırmak için google tarafından bulunan yöntemleri uygulamak istiyorsanız bu yazı işinize yarayabilir.

Pagerank, sitelerin sahip olduğu özelliklere göre google tarafından verilen değeri ifade eder. Pagerank algoritması web sitelerine 0-10 puan arasında bir değer verir.

Web sitelerinin site içi ve site dışı yaptığı çalışmalara göre pagerank değeri belirlenir. Pagerank değeri sitenin sahip olduğu özgün makaleler, mobil uyumluluk, doğal backlinkler gibi faktörlerden etkilenir.

Pagerank değeri 2014 yılına kadar çok değerliydi fakat link pazarının oluşması ve web sitelerinin yanıltıcı teknikler kullanması google için algoritmanın değerini düşürdü. Google web sitelerini page rank değerine göre değerlendirmiyor, dolayısıyla pagerank değeri artık önemli değil. google için önemli olan tek şey web sitelerinin kullanıcı odaklı içerik üreterek algoritmaya uygun optimizasyon yapmaları bekleniyor.

Pagerank algoritması Stanford Üniversitesi’nde iki doktora öğrencisi tarafından geliştirilmiştir. Larry page ve sergey brin tarafından geliştirilen page rank algoritması arama sonuçları için geliştirilmiştir. Page rank algoritmasının patenti stanford üniversitesine aittir.

Pagerank değerleri google tarafından belirlenmekte ve web siteleri için sahip oldukları page rank değeri hiçbir zaman belirtilmemektedir. Ancak farklı seo analiz araçları tarafından page rank değerlerinin belirlendiği ya da bu seo araçlarının page rank değerleri ile sitenin değerinin ölçüldüğü bilinmektedir.

Değerli sayfalardan link alarak web sitesinin değerini arttırma girişimi çok fazla olduğu için google bu güncellemelerden çekilme kararı almıştır. En son page rank algoritma güncellemesi 2014 yılında yapılmıştır. John Mueller tarafından; “Artık pager ank algoritma güncellemesi olmayacak” denildi.

Pagerank Nedir? Pagerank Algoritması Nasıl Çalışır?

Pagerank Nedir? Page rank nedir sorusuna kısa bir cevap verdikten sonra sıra geldi page rank nedir başlığından daha büyük bir başlığa, page rank tarihçesine. Page rank tarihçesi seo uzmanlarına ve web geliştiricilerine algoritmanın gelişimi ve algoritmanın nasıl çalıştığı hakkında fikir verir.

Gabriel pinski ve francis narin 1976 yılında böyle bir algoritmanın oluşturulması hakkında fikirler öne sürmüşlerdir. Bu algoritma hakkındaki fikirler bilimsel dergilerde yayınlandı. 1996 yılına gelindiğinde, Robin Li tarafından geliştirilen IDD Information Services tarafından “Rankdex” adı verilen arama motoru site puanlaması ve sayfa sıralaması için bir algoritma geliştirildi.

Li, algoritmanın temel amacının “bağlantı analizi” olduğunu söyledi. Bu algoritma, bir web sitesinin diğer popüler web sitelerinden bir dizi bağlantı almasını ve bunları sıralamasını içeriyordu. 1999 yılında rankdex algoritmasının patenti, daha sonra daha büyük bir arama motoru olan baidu’yu kurduğunda bu algoritmayı arama motoru için kullanan Li tarafından alındı. Sayfa sıralaması algoritmasının patenti Robin Li’nin algoritmasına referanslar içermektedir.

Larry apge ve sergey brin 1996 yılında stanford üniversitesinde doktoralarını yaparken arama motorlarının sayfaları sıralamasına ve sayfaların değerini belirlemesine yardımcı olacak bir algoritma geliştirdiler. Sergey, algoritmanın sayfaların geliştirilmesine yardımcı olmak için geliştirildiğini söyledi. Bir web sitesinin aldığı değerli linkler ile web sitesinin değerini belirleyen bir algoritmanın arama motorlarına yardımcı olacağını söyledi.

Sayfa sıralaması algoritmasının geliştirilmesinde scott hassan ve alan stermbergin de yardımcı olduğu biliniyor. Bu algoritmanın geliştirilmesi ile larry page ve brin google’ı kurmuştur. Google page rank algoritması ile arama motorunun çalışmasını sağladı ve arama sonuçlarındaki sıralamalar belli bir süre bu algoritma üzerinden tasarlandı.

Stanford Üniversitesi doktora öğrencileri tarafından geliştirilen algoritmada sayfa değerini artırmak için yapmanız gerekenleri aşağıda sıraladık. Fakat bunları yapmadan önce page rank değerinin eskisi kadar önemli olmadığını hatırlatmamız gerekiyor. SEO uzmanlarının web siteleri geliştirirken bu teknikleri kullandığını bilmeli, içeriğinizi algoritmaya göre değil ziyaretçilerinize göre hazırlamalı ve sitenizi algoritmaya göre optimize etmelisiniz.

  • PR puanı yüksek sayfalardan link alın
  • Özgün içerik üretin.
  • PR puanı yüksek sayfalardan link alın.
  • Kullanıcı odaklı çalışmalar yapın.
  • Kaliteli sitelerden backlink alın ve içeriklerinizi buralarda paylaşın.

Page rank algoritması ile backlink arasında yakın bir ilişki vardır. Page rank değerinin, sitenin diğer değerli web sitelerinden aldığı linkler ile ölçüldüğü bilinmektedir. Bu nedenle yeni açılan web siteleri arama sonuçlarında yükselmek ve sitenin değerini arttırmak için google gözünde değerli buldukları sitelerden backlink alma yarışı içerisindedirler.

Pagerank Algoritması Çalışma Formülü

Sayfa sıralaması algoritmasının işleyişi ile ilgili bilgiler 1997 yılında bir makalede yayınlanmıştır. Sayfa sıralaması algoritması aşağıda bıraktığımız formüle göre çalışmaktadır.

PR (A) = (1 ‐ D) + D ( PR ( T1 ) / C ( T1 ) +… + PR (Tn) / C (Tn))

A sayfasının t1 ile tn arasında sayfalara sahip olduğunu düşünüyoruz. D bir sayfa ve 0’dan 1’e kadar belirlenebilen bir sönümleme faktörüdür. D 0,85 olarak belirlenmiştir. C(A) sayfa dışındaki bağlantı sayısıdır. A sayfasındaki sayfa sıralaması aşağıdaki gibidir:

PR (A) = (1 – D) + D ( PR ( T1 ) / C ( T1 ) + … + PR (Tn) / C (Tn))

Basitleştirilmiş Algoritma Açıklaması

Dört web sayfasından oluşan küçük bir site varsayalım: A, B, C ve D. Bir sayfadan kendisine olan bağlantılar göz ardı edilir. Bir sayfadan başka bir sayfaya giden birden fazla bağlantı tek bir bağlantı olarak kabul edilir. Page Rank tüm sayfaları aynı değerle başlatır. PageRank’in orijinal formunda, tüm sayfalardaki Page Rank toplamı o sırada web’deki toplam sayfa sayısıdır, bu nedenle bu örnekteki her sayfa 1 başlangıç değerine sahip olacaktır. Ancak, Page Rank’in sonraki sürümleri ve bu bölümün geri kalanı 0 ile 1 arasında bir olasılık dağılımı varsaymaktadır. Bu nedenle bu örnekteki her sayfa 0,25 başlangıç değerine sahiptir.

Bir sonraki yinelemede, belirli bir sayfadan giden bağlantılarının hedeflerine aktarılan Sayfa Sıralaması, tüm giden bağlantılar arasında eşit olarak bölünür.

Sistemde yalnızca B, C ve D sayfalarından A , A‘ya bağlantılar olsaydı, her bağlantı bir sonraki yinelemede toplam 0,75 olmak üzere 0,25 Sayfa Sıralamasına aktarılırdı.

Bunun yerine B sayfasının C ve A sayfalarına bağlantısı olduğunu, C sayfasının A sayfasına bağlantısı olduğunu ve D sayfasının her üç sayfaya da bağlantısı olduğunu varsayalım. Böylece, ilk yinelemede B sayfası mevcut değerinin yarısını veya 0,125’ini A sayfasına ve diğer yarısını veya 0,125’ini C sayfasına aktarır. C sayfası mevcut değeri olan 0,25’in tamamını bağlantı verdiği tek sayfa olan A sayfasına aktarır. Ge ‘nin üç giden bağlantısı olduğundan, mevcut değerinin üçte birini veya yaklaşık 0,083’ünü A‘ya aktarır. Bu iterasyonun sonunda, A sayfasının Sayfa Sıralaması yaklaşık 0,458 olur.

Başka bir deyişle, giden bir bağlantı tarafından verilen Sayfa Sıralaması, belgenin kendi Sayfa Sıralaması puanının giden bağlantı sayısına bölünmesine eşittir, L( ).

Genel durumda, herhangi bir u sayfası için Sayfa Sıralaması değeri aşağıdaki gibi ifade edilebilir:

yani, bir u sayfası için Sayfa Sıralaması değeri, her bir u sayfasının Sayfa Sıralaması değerlerine bağlıdır ( B u ‘nun içerdiği gruptaki u sayfalarının sayısına bölünür (u sayfasına bağlantı veren tüm sayfaları içerir), L ( sayfa bağlantılarının hacmi ) v.

Sayfa sıralaması sorgulama

Pagrenk sorgulama yapmak isterseniz aşağıya bıraktığımız linkler üzerinden site değerini sorgulayabilirsiniz. Bu araçlar google tarafından geliştirilmiş araçlar değildir ancak google kriterlerine uygun değerlendirmeler yapmaktadır.

  • http://www.prchecker.info/
  • http://checkpagerank.net/

5 thoughts on “Pagerank Nedir? Pagerank Algoritması Nasıl Çalışır?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *