Performans Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır? 2022

Performans Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

İşletmeler arasındaki rekabetin her geçen gün artması farklı pazarlama stratejilerinin ortaya çıkmasına neden oluyor, bunlar arasında minimum bütçe ile yüksek performans odaklı bir pazarlama stratejisi olan performans pazarlama tekniği günümüzde en çok kullanılan pazarlama teknikleri arasında yer alıyor. Hazırladığımız bu yazıda performans pazarlaması nedir ve performans pazarlaması nasıl yapılır bu soruların cevaplarını hazırladık.

Performans Pazarlaması Nedir?

Performans pazarlaması, performans odaklı reklamcılık olarak bilinir. İşletmelerin hizmet aldıkları pazarlama firmasından elde ettikleri ölçülebilir sonuçlar doğrultusunda ödeme yaptıkları bir pazarlama tekniğidir.

Performans pazarlaması, hizmet kullanıcısının ya da işletmenin hizmet sonucunda hedeflediği ölçülebilir performans değerlerine ulaşması için pazarlama şirketleri tarafından sağlanan pazarlama stratejileri arasında yer alır.

Performansa dayalı pazarlamada, işletmenin veya kişinin ödeme yapabilmesi için satış veya tıklama gibi dönüşüme yol açabilecek eylemlerin gerçekleşmesi gerekir.

Performansa dayalı reklamcılığın temel hedefi en az bütçeyle en yüksek dönüşümü elde etmektir. Performansa dayalı reklamcılık, sitenin organik veya ücretli trafiğini artırmayı, ürün satışını artırmayı, tıklama oranını artırmayı, form doldurmayı, abonelik ve üyelik işlemlerini kapsar.

Günümüzde performansa dayalı reklamcılığın öneminin artmasının en önemli nedeni, az bütçe ile çok dönüşüm elde etmenin yanı sıra, ücretli işlem doğrultusunda elde edilen performans verilerinin değerlendirilebilmesi ve gelecek pazarlama stratejilerinin bu veriler değerlendirilerek tasarlanmasıdır.

Performans Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Performans pazarlaması yapmak için adım adım ilerlemek gerekir. Aşağıda sırasıyla performans pazarlamasının nasıl yapılacağını gözlemleyebilirsiniz.

 1. Performans pazarlama hedefleri belirlenmelidir, bu hedefler organik veya ücretli trafiği arttırmak, satışları arttırmak, marka bilinirliğini arttırmak, abonelik sayısını arttırmak olarak ayrılır.
 2. Yukarıdaki hedeflere karar verildiğinde bu hedeflere ulaşmak için bir kampanya stratejisi oluşturulur.
 3. Kampanya için elde edilen veriler hedef kitle doğrultusunda tasarlanır ve hedeflenen performanslar ile pazarlama faaliyetleri başlatılır.
 4. Performans pazarlama hizmet sürecinde elde edilen verilerin analiz edilmesi gerekir.

Performans Pazarlamasının Avantajları Nelerdir?

Günümüzde performans pazarlamasına yapılan yatırımlar her geçen gün artmaktadır ve bunun en önemli avantajları aşağıdaki gibidir.

 1. Ölçülebilir: Yatırım yaptığınız pazarlama çalışmasından elde edilen verileri tablo ve grafiklerle gözlemleyebilir, elde edilen verimi analiz edebilirsiniz.
 2. ROI Odaklıdır: Performans pazarlamasının temel amacı ortaya konulan bütçeden maksimum verim ile dönüşüm elde etmektir.
 3. Düşük Risk: Performans pazarlamasının en önemli özelliği düşük risk içermesi ve harcanan bütçenin her zaman düşük olmasıdır.

Performans Pazarlama Kanalları

 1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): Web sitesinin Google arama sonuçlarında anahtar kelimelerde ön sıralarda yer alarak trafik elde etme sürecidir.
 2. Arama Motoru Pazarlaması (SEM): Web sitesinin hedeflenen sayfalarının arama motoru sonuçlarında reklamlar ile sıralanmasıdır.
 3. Görüntülü Reklam Ağı: Web sitesinin sayfalarında gezinen kullanıcılar hedeflenir.
 4. Sosyal Medya Reklamları: Hedef kitleye ulaşmak veya dönüşüm sağlamak için tüm popüler sosyal medya platformlarında reklam kampanyası oluşturularak yapılır.
 5. Yeniden Pazarlama: Çerezler aracılığıyla web sitesini daha önce ziyaret etmiş kullanıcıları tekrar kazanmak ve tekrar dönüşüm elde etmek için yapılır.
 6. Kullanıcı Deneyimi Pazarlaması: Web sitesinde gezinen kullanıcılardan kullanıcı memnuniyeti elde etmek için yapılır.
 7. Programatik Reklamcılık: Yazılımlar aracılığıyla hedeflenen platformlarda hedeflenen kullanıcılara reklam vermek ve dönüşüm elde etmek için yapılır.
 8. Affiliate Marketing: Popüler sosyal medya platformlarında popüler kullanıcılar ile karşılıklı anlaşmalar yapılarak dönüşüm hedeflenir.
 9. Programlı Satın Alma (Real Time Bidding): Çok fazla sayıda reklam vererek programatik teklif verme yoluyla teklif verme.
 10. Native Reklamcılık: Tüm popüler platformlardaki içerikler aracılığıyla ürün, marka veya hizmetlerin kullanıcılara tanıtılması için yapılır.

Performans Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Performans pazarlama çalışmaları sırasında çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çok az bütçe harcamanın yanı sıra büyük bütçeler harcayarak da olumsuz sonuçlar elde edilebiliyor, bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamanız için dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık.

 1. Uzun vadeli sonuçlara odaklanın.
 2. Hedeflerinize ulaşmak için planlı bir şekilde ilerlemelisiniz.
 3. Pazarlama stratejiniz kullanıcıları memnun etmeli ve onları kazanmalı.
 4. Pazarlama stratejinizi her zaman ölçmeli ve elde ettiğiniz sonuçları analiz etmelisiniz.
 5. Gerçekçi hedeflere odaklanın.
 6. Kaliteli reklam kampanyaları ve içerikler oluşturun.

Performans Pazarlama Özellikleri

 1. Pazarlama stratejisi verilere odaklanarak tasarlanır.
 2. Pazarlama stratejisi hedef kitleye göre tasarlanır.
 3. Strateji zaman zaman yeniden optimize edilebilir.
 4. Pazarlama stratejisinden elde edilen sonuçlar ölçülebilirdir.
 5. Tablo ve grafiklerle elde edilen veriler raporlanabilir ve gözlemlenebilir.
 6. Pazarlama stratejisinden hızlı verim alınabilir.
 7. Pazarlama stratejisi hedef kitleye doğru zamanda uygulanabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *