Pogo Sticking Nedir? Nasıl Optimize Edilir?

Pogo Yapışması Nedir? Nasıl Çözülür?

Pogo yapışması SEO sektöründe çok sık karşılaşılan bir durumdur. Pogo bazen SEO performansını etkilediği için birçok SEO uzmanının gözden kaçırdığı bir konudur, hazırladığımız bu yazıda pogo yapışması nedir? nasıl çözülür bunları aşağıda bulabilirsiniz.

Pogo Yapışması Nedir?

Pogo Sticking, kullanıcının arama yaparken arama sonuçlarında yer alan sitelerden birine tıklayıp hemen çıkış yapması ve arama sonuçları sayfasına geri dönmesidir.

Pogo sticking SEO için olumsuzdur çünkü sayfanın alakasız sonuçlar verdiğini veya yanıltıcı içerik eklendiğini gösterir.

Pogo yapışması hemen çıkma oranını etkileyeceğinden sitenin arama sonuçlarında sıralama kaybetmesine veya SEO performansının düşmesine neden olabilir.

Ancak pogo’nun olumsuz olmasının yanı sıra kullanıcının kararsızlığı ya da başka sebepleri de hesaba katmak gerekir, yani kullanıcının memnuniyeti ile ilgili bir durum söz konusudur.

Pogo genellikle hemen çıkma oranı ile karıştırılır, bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Pogo, kullanıcı siteye girdikten 5 saniye sonra gerçekleşir. Eğer bir kullanıcı siteye giriş yapıp tek seferde çıkıyorsa bu hemen çıkma oranı olarak sınıflandırılır.

Pogo Yapışma Neden Oluşur?

Pogo SEO performansını düşürür ve sitenin arama sonuçlarında sıralama kaybetmesine neden olur. Bunun neden gerçekleşeceğini bilmek ve uygun çözümler üretmek SEO performansını korumanızı ve sitenizi optimize etmenizi sağlar.

Kullanıcılar sitenizi 5 saniye sonra terk ediyorsa bunun pogo olduğundan yukarıda bahsetmiştik ve pogo sorunu ile karşılaşan sayfalarınız muhtemelen kullanıcıyı tatmin etmeyen ve yanıltıcı içeriklere sahiptir. Bu tür içeriklere sahip siteler zaman içerisinde google cezaları ile karşı karşıya kalmaktadır.

 1. Kullanıcı deneyimine uygun olmayan site tasarımı
 2. Site içinde rahatsız edici pop-up reklamlar
 3. Siteye giriş yapan kullanıcının farklı bir siteye yönlendirilmesi
 4. Siteye giriş yaparken müzik, video veya açılır pencereler otomatik olarak görünüyor.
 5. Site hızı çok yavaş.
 6. Tıklama için sitede sürekli zararlı görseller var.

Pogo Yapışma Sorunu Nasıl Çözülür?

Pogo yapışması sorununu çözmek için bu sorunla karşılaşan sayfaları tespit etmelisiniz, bunu anlamak için google analytics ve google search console araçlarını kullanabilirsiniz.

Google analytics aracına girin ve hemen çıkma oranı yüksek olan sayfalardan gelen süreleri değerlendirin, 5 saniye içerisinde terk edilme oranı yüksek olan sayfaları tespit edin.

Bu sayfalara giriş yapın ve içeriğiniz ile konunun alakalı olup olmadığını kontrol edin. İçeriğiniz konuyla alakalı olabilir ama zayıf olma ihtimalini de unutmayın, rakip içerikleri analiz edin ve içeriğinizi optimize etmeye başlayın.

İçerik bazlı bir düzenleme yaptıktan sonra kullanıcı deneyimini arttırmak için tasarım düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Sitenizin SEO uyumlu kullanıcı deneyimini arttırmak için site hızı, görseller, kod yapısı gibi teknik konulara dikkat edin. Mobil uyumluluğu olmayan sitelerin arama sonuçlarında sıralama ve trafik kazanması kolay değildir, sitenizi mobil uyumlu bir şekilde optimize etmeye çalışın.

  1. Mobil Uyumluluğa Önem Verin.
  2. Site Hızını Arttırın.
  3. Hemen Çıkma Oranını Düşürün.
  4. SEO Uyumlu Makale Yazın.
  5. Pop-up tarzı reklamlar kullanmamaya çalışın.
  6. Kullanıcı deneyimine uygun siteler oluşturun.
  7. İlgili içerikler oluşturun.
  8. İçeriğinize Fotoğraf ve Video ekleyin.

One thought on “Pogo Sticking Nedir? Nasıl Optimize Edilir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *