Rankbrain Nedir? Google Rankbrain Algoritması Nasıl Çalışır?

Google Rankbrain Nedir? Google Rankbrain Algoritması Nasıl Çalışır?

Google tarafından üretilen rankbrain algoritması arama motorunu geliştirmek ve arama sonuçlarını iyileştirmek için geliştirilmiştir. Rankbrain nedir ve rankbrain algoritması nasıl çalışır diye merak ediyorsanız hazırladığımız içeriği google rankbrain arama sonuçlarında her sorunun cevabını tek tek aramak zorunda kalmadan tüm sorulara cevap olabilecek şekilde hazırladık. SEO çalışmalarınızda rankbrain algoritmasını dikkate alarak çalışmalar üretmeniz için google arama motoru tarafından üretilen google rankbrain algoritması hakkında bilgi sahibi olacağınız içeriğimiz aşağıdadır.

Google Rankbrain Nedir?

Rankbrain yapay zeka altyapısına sahiptir. Arama sonuçlarında istenilen arama sorgusuna uygun içerikleri arama sonuçlarında ziyaretçilerle buluşturur. Bunu makine öğrenme sistemi ile yapar.

Rankbrain algoritması 26 Ekim 2015 tarihinde panda ve Hummingbird algoritmasından sonra 3. algoritma olarak geliştirilmiştir. Bu algoritmanın temel amacı da diğer algoritmalar gibi arama yapan ziyaretçilerin davranışlarını izleyerek arama sonuçlarını iyileştirmektir. Google tarafından geliştirilen bu algoritma sıralamaları etkilemektedir.

Rankbrain algoritması, yapay zeka kullanıcıların yaptığı aramalardan kendini geliştirir ve bu aramaları değerlendirerek arama sonuçlarında doğru sonuçları çıkarır. Rankbrain algoritması kullanıcı davranışlarını izleyerek kendini geliştirir ve kullanıcıların tıkladığı aramalarda ve sonuçlarda ürün, içerik, makale vb. kategorileri ayırarak arama sonuçlarında kullanıcıya uygun içerikleri gösterir.

Google rankbrain algoritmasının görevini tam olarak açıklamamıştır. Fakat google algoritma geliştiricileri rankbrain algoritması için;

“Yapay zeka ile elde edilen öğrenmenin algoritmaya dönüştürülerek sıralama algoritması olan panda ve penguen algoritmasından sonra en önemli sıralama algoritması olduğunu belirtmektedir”

Rankbrain algoritması çok önemli bir sıralama faktörüdür. Rankbrain algoritması için üreteceğiniz içeriğin temel amacı hedef kitleye yönelik içerik üretmektir. Rankbrain algoritmasına uygun içerik üretebilmek için seo çalışmalarınızı beyaz şapka seo teknikleri üzerinden bu teknik üzerine kurgulamanız gerekmektedir. Hedef kitlenize uygun içerik üretmenin ve sitenizi arama sonuçlarında ön plana çıkarmanın tek yolu beyaz şapkalı seo tekniklerini kullanmaktır.

Google Rankbrain Algoritması Nasıl Çalışır?

Web sitenizi arama motoruna optimize etmek için google algoritmalarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Kullanıcı deneyimi ve sayfa değerine çok fazla ağırlık veren google rankbrain algoritması, kullanıcılar arama yaptıklarında hedeflenen içeriği karşılarına çıkarır. Kullanıcıların karşılaşacağı sayfaların hemen çıkma oranı, mobil uyumluluğu, referans linki gibi önemli faktörlere göre içeriği ön plana çıkarıyor.

Rankbrain algoritmasına uygun içerik üretmede çok önemli bir faktör de içeriklerinizin kullanıcıları yanıltmaması gerektiğidir, yanıltıcı içeriklerin panda algoritmasına takıldığından daha önce bahsetmiştik bu yüzden içerikleriniz her zaman hedef kitleye uygun olarak üretilmeli ve seo çalışmalarınızı black hat seo tekniklerinden uzak bir şekilde yürütmenizi tavsiye ederiz.

Google Rankbrain Algoritmasının Amacı Nedir?

Google’ın kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve arama sonuçlarında kaliteli içeriklerin yer almasını sağlamak için geliştirdiği rankbrain algoritması, panda ve hummingbrid algoritmasından sonra en önemli 3. kullanıcı deneyimi odaklı algoritmadır. Bu algoritmanın işleyişindeki temel mantık, kullanıcıların yaptığı aramaları yapay zeka ve makine öğrenmesi yoluyla sentezleyerek kullanıcılara optimize edilmiş arama sonuçları sunmasıdır.

Bu algoritmanın en önemli özelliği makine öğrenimini geçmişte yapılan arama sorguları ile birleştirerek kullanıcıların arama sonuçlarına uygun olarak arama dizininde içerik sunmasıdır. Bu algoritma kullanıcılar tarafından beslenir. Google’da yapılan her aramayı yapay zeka ile kullanıcı niyetini öğrenerek geçmiş aramalarla karşılaştırır ve kullanıcıya uygun en iyi sonucu arama dizinine dahil eder.

Google Rankbrain Algoritması Neden Önemlidir?

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, her gün kullanıcıların arama sorgularında en iyi ve en uygun içeriği hedeflemektedir. Geçmişten günümüze birçok arama motoru black hat seo ve anti seo teknikleri ile manipüle edildiği için google bu tür tekniklere daha fazla maruz kalmamak ve kullanıcıların memnuniyetine önem vermek adına bu algoritmayı geliştirmiştir.

Google’ın bu algoritmayı ve diğer algoritmaları geliştirmesindeki temel amacı kullanıcıları memnun etmek ve kullanıcılara en uygun kaliteli içeriği sunmaktır. Bu algoritmanın temel amacı kullanıcıya uygun içeriği ulaştırmak olduğu için web siteleri arasında arama sonuçlarında rekabete yol açmış, bu da kalitenin her geçen gün artmasını sağlamıştır.

Google’da yapılan benzersiz arama sorgularına karşı ve arama sonuçlarında yanıltıcı içeriklerin önüne geçmek için rank brain algoritması bu sorunların üstesinden gelmektedir. Bu algoritma kullanıcıların geçmiş deneyimlerine ve sitenin kullanıcıya sunduğu memnuniyete odaklanır. Site hızı, hemen çıkma süresi, mobil uyumluluk, site içi navigasyon gibi önemli faktörler sitenin değerli olduğuna ve sitenin arama sorgusuna en uygun olduğuna karar vermede önemli etkenlerdir.

Google Rankbrain SEO İlişkisi Nedir?

Bu güncelleme ile SEO arasında elbette bir ilişki var. Google seo alanında çalışan seo uzmanlarından kullanıcılar için doğal ve en uygun içerikleri üretmelerini ve siteyi google kriterlerine uygun olarak optimize etmelerini beklemektedir. Dolayısıyla bu güncellemenin temel amacı kullanıcılara uygun içerik üretmektir, bunlar seo uyumlu makale, site hızı, mobil uyumluluk, başlık gibi önemli faktörlerdir.

Google Rankbrain Kriterleri

Google tarafından yapılan bu üçüncü büyük güncellemede arama sonuçlarında sıralama için kriterler bulunuyor. Sitenizi algoritmanın kriterlerine uygun olarak optimize ederseniz, web sitenizi nasıl optimize edeceğiniz ve kullanıcılar arama yaptığında arama sonuçlarında ön sıralara çıkmanızı sağlayacak içeriği nasıl üreteceğiniz konusunda size bilgi verebilir.

SEO Uyumlu İçerik

Bu güncelleme ile Google, kullanıcılar arama yaptığında anahtar kelime içeren makale veya ürünleri ön plana çıkarmaya daha fazla önem veriyor ancak sadece anahtar kelime yeterli değil, anahtar kelime oranı ve makalenin kelime sayısı gibi çeşitli faktörler de bu algoritmanın içeriği kullanıcılara uygun şekilde göstermesini sağlıyor. Algoritmanın içeriğinizi ön plana çıkarmasını sağlamak için içeriğinizin kullanıcıya fayda sağlayacağından emin olun.

Mobil Uyumluluk

Google, bu güncelleme ile diğer güncellemelerin birbiriyle ilişkili olduğunu, dolayısıyla mobil uyumluluğun kullanıcı memnuniyeti olarak adlandırılabileceğini belirtmiştir. Mobil uyumlu bir siteniz varsa kullanıcılar sitenizde rahatça gezinebilir ve sitenizden hemen çıkma oranı düşebilir. Bunun gibi önemli faktörler de algoritmanın bilgileri tarihsel olarak öğrenerek karşılaştırmasını etkileyebilir ve bu da sitenizin arandığında daha üst sıralarda çıkmasını sağlayabilir.

Sesli Aramalar

Teknolojinin gelişmesi google’ın bu alanda algoritmalar geliştirmesini sağlıyor. Gelişen teknoloji mobil cihazlarda ve masaüstü bilgisayarlarda sesli aramaların önünü açmıştır. Zaman ilerledikçe google’da sesli arama oranı daha da artacaktır, bu nedenle içeriklerinizde kullanacağınız anahtar kelimelerin kelimelerini günlük hayatta kullanılan konuşma dilinden eklemeyi ihmal etmeyin.

107 thoughts on “Rankbrain Nedir? Google Rankbrain Algoritması Nasıl Çalışır?

 1. Pingback: porn
 2. Pingback: porn
 3. Pingback: child porn
 4. I will гight ɑway snatch your rss as Ι can not in finding y᧐ur email subscription link οr
  newsletter service. Do you hɑѵе any? Kindly alⅼow
  mе recognize in order that I may subscribe.
  Thanks.

 5. Pingback: porn
 6. Pingback: child porn
 7. I used to be recommended this website through my cousin. I am not certain whether this submit
  is written through him as nobody else recognize such
  special about my trouble. You are amazing! Thanks!

 8. Pingback: porn
 9. Pingback: child porn
 10. Pingback: child porn

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *