SEO Başlığı Nedir? SEO Uyumlu Başlık Nasıl Yazılır?

Başlık Nedir? SEO Uyumlu Başlık Nasıl Yazılır?

Siteniz ve içeriğiniz hakkında bilgi vermek için sayfa başlıklarını kullanmanız gerekir. Sitenin kendini tanıtabilmesi için içeriklerin dikkat çekerek kullanıcılara kendini gösterebilmesi ve içerik hakkında tanıtıcı bilgiler verebilmesi için başlıkların yazılması gerekir. SEO uyumlu başlık nedir ve sayfa başlığı nasıl yazılır merak ediyorsanız hazırladığımız içerik içeriklerinize dikkat çekici ve kaliteli seo başlığı eklemenize yardımcı olabilir. Başlık nedir hakkında her şey yazımızda.

SEO Başlığı Nedir?

SEO title, arama sonuçlarında içeriğin başlık kısmıdır. html formatında sayfa başlığı kullanılır. Başlık googlebotlara ve arama yapan ziyaretçilere içerik hakkında bilgi verir ve dikkat çekici mesajlar ile tıklanma oranını arttırmak için kullanılır.

SEO başlığı arama motorlarına ve kullanıcılara içerik hakkında bilgi vermek için yazılır, ancak sayfa başlığı yazmak basit bir işlem olarak görülebilir, iyi yazılmış bir sayfa başlığı içeriğinizi öne çıkarabilir ve ziyaretçilerin dikkatini çekebilir.

Sayfa başlığı kullanmak neden önemlidir?

İster e-ticaret sitesi olsun ister içerik platformu, google’da (serp) arama sonuçlarında yer almak için SEO uyumlu bir başlık kullanmak çok önemlidir. SEO uyumlu bir makale yazarken anahtar kelimeyi sayfa başlığında kullanmak ve mümkünse yan anahtar kelimeleri de sayfa başlığında kullanmak çok önemli bir seo stratejisidir. Sayfa başlığında yer alan anahtar kelimeler arama yapan kullanıcılara ve googlebotlara içerik hakkında bilgi verir.

Dikkat Çekici Bir SEO Başlığı Nasıl Yazılır?

Kaliteli bir sayfa başlığı oluşturmak için öncelikle içeriğinizi öne çıkarabilecek özellikleri belirlemeniz gerekir. Sayfa başlığında yer alması gerekenler içeriğiniz ya da ürünleriniz hakkında ziyaretçiyi tıklamaya çekecek mesajlar olmalıdır.

 1. Anahtar Kelime Kullanın.
 2. Eylem Çağrısı kullanın.
 3. Kelimelerin baş harflerini büyük yazın.
 4. Ürünlerin fiyat, indirim, fırsat gibi bilgilerini ekleyin.
 5. Küçük İşletmeler Telefon Numarası Eklemelidir.
 6. Yan Anahtar Kelimeler Kullanın.
 7. En İyi, Liste, Nasıl Yapılır, Ne, Kim gibi edatlar veya listeler kullanın.
 8. 50 ila 60 kelimelik uzun bir başlık yazmaya çalışın.
 9. Markanızın adını sonuna ekleyin. (Marka bilinirliği değil müşteri edinmek istiyorsanız, hemen iletişime geçmek istiyorsanız telefon numarası ekleyin)

Sayfa Başlığı Kullanmanın Faydaları?

 • Arama sonuçlarında ön sıralara çıkmanızı sağlar.
 • Googlebotlar içeriğiniz hakkında bilgi sahibi olabilir ve algoritma aramalara uygun olarak içeriğinizi arama sonuçlarına çağırır.
 • Arama yapan ziyaretçilerin dikkatini çekerek tıklanma oranını artırabilirsiniz.
 • Telefon numarası, marka gibi önemli detayları ekleyerek müşterilerin dikkatini çekebilirsiniz.
 • Ürün özelliklerini ekleyerek sayfa başlığı üzerinden kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz.
 • Sayfa başlığında anahtar kelimeler kullanmak öne çıkmanıza yardımcı olabilir.

SEO Uyumlu Başlık Nasıl Yazılır?

Seo uyumlu başlık yazmadan önce seo uyumlu bir makaleniz olduğundan emin olun. Eğer makaleniz seo uyumlu değilse yazacağınız sayfa başlığı ne kadar mükemmel olursa olsun google arama sonuçlarında ön sayfalarda değil arka sayfalarda yer alabilir ve belki de içeriğiniz hiç indekslenmeyebilir. Eğer seo uyumlu bir makale yazdıysanız, seo uyumlu bir sayfa başlığı yazmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Anahtar Kelime Kullanın

İçeriğinizi hazırlarken belirlediğiniz anahtar kelime, kullanıcıların hedef olarak aradığı sorgudur. Anahtar kelime kullanarak arama sonuçlarında çıkmak istiyorsanız sayfa başlığında anahtar kelime kullanmaya özen göstermelisiniz. Örneğin> “title nedir” “title nasıl yazılır” gibi anahtar kelimelerin yanına en sık kullanılan sorgu kelimesini ekleyerek kullanıcıların karşısına çıkmayı hedefleyebilirsiniz.

50-65 Karakter Uzunluğunda Yazın

Sayfa başlığı uzunluğu googlebotlar ve ziyaretçiler için çok önemlidir. Yazacağınız sayfa başlığı çok uzun olursa okunmaz bu da ziyaretçilerin ilgisini çekmek için başarısız bir yöntem olabilir bu yüzden seo uyumlu sayfa başlıkları yazarken karakter uzunlukları çok önemlidir. Karakter uzunluğunu belirlemek için wordpress tabanlı bir web sitesi kullanıyorsanız rank math seo, yoast seo gibi seo editör eklentilerini kullanabilirsiniz.

Listeler Oluşturun

Sayfa başlığında içeriğinizin bir liste olduğunu belirtmek ziyaretçilerin ilgisini daha çok çeker. “En iyi 15 korku filmi listesi” gibi listelenmiş başlıklar kullanmak ziyaretçilerin ilgisini çekebilir ve içeriğinizi ziyaret etmelerini sağlayabilir, bu nedenle içeriğinizin listelenmiş bir şekilde olması daha okunabilir bir içerik olduğu fikrini verebilir.

Soruları Yanıtlayın

Sorulara cevap vermek bir içeriğin var olma sebebi olabilir. Örneğin> “seo title nedir?”, “gray hat seo nedir” gibi sorulara cevap verebilecek bir içerik hazırladıysanız bunu sayfa başlığı kısmında kullanarak sorgulayan ziyaretçilerin dikkatini hemen çekebilirsiniz. Google’da arama sorguları genellikle ne, kim, nasıl gibi kelimeler üzerinden yapıldığı için bunları da sayfa başlığında kullanmayı ihmal etmeyin.

Dikkat Çeken Başlıklar Kullanın

Akılda kalıcı başlıklar içeriğinizi çekici hale getirecektir. İçeriğinizle ilgili eylem çağrıları kullanmak kullanıcılara tıklama fikri verir. “Şimdi tıklayın” gibi eylem çağrıları her zaman önemli bir sayfa başlığı olarak kullanılır.

Ürün Özellikleri

Eğer bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz ürünleriniz için sayfa başlıkları yazarken ürünlerinizin en kritik noktalarına sayfa başlığında yer vermeye özen gösterin. Ürün özellikleri, fiyat, ücretsiz kargo, telefon numarası, fırsatlar gibi önemli ve dikkat çekici başlıkları sayfa başlığında kullanmak arama sonuçlarında ön sayfada çıkmanıza ve tıklanma oranının artmasına neden olabilir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Kullanın

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler genellikle unutulan anahtar kelime tekniklerindendir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanarak siz de arama sonuçlarında yer alabilir ve bu anahtar kelimelerin aranma hacminden ve yan anahtar kelimelerden gelebilecek trafikten dönüşüm elde edebilirsiniz.

One thought on “SEO Başlığı Nedir? SEO Uyumlu Başlık Nasıl Yazılır?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *