Serp Nedir? Serp Kriterleri

Serp Nedir? Serp Kriterleri Nelerdir? 2022

SEO dünyasında yeniyseniz, google arama sonuçlarında serp’in ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. SEO çalışmalarının büyük çoğunluğu serp odaklıdır. Fakat serp nedir ve serp ne anlama gelir diye merak ediyorsanız hazırladığımız her şey serp nedir adlı yazımızda

Serp nedir? Ne anlama geliyor?

Serp, İngilizce: Search Engine Results Page, google’da bir anahtar kelime ile arama sorgusu yaptığınızda karşınıza çıkan ilk sayfaya serp sayfası denir. Arama motoru sonuç sayfası sonuç sayfasında 10 tane site olabilir, bu siteler seo çalışmasının kalitesine göre sonuç sayfasında yer alabilir ve rekabet olduğu için sıralamalar değişir.

Serp sonuçları üçe ayrılır:

 • Ücretli Arama Sonuçları (Reklamlı)
 • Öne Çıkan Sonuçlar
 • Organik Arama Sonuçları

Serp Sonuçlarında Neler Yer Alır?

SERP sonuçlarında, kullanıcıların arama sorgularında aradıkları anahtar kelime kategorisine uygun olarak cevaplar sunulur. Bu sonuçlar görüntülenme şekillerine göre değişiklik gösterebildiği için içeriklerin formatları da oldukça etkilidir. Genellikle reklamlar, videolar, görseller, organik arama sonuçları gibi sonuçlar serp içerisinde yer almaktadır.

 • Google ADS ile reklamlı sonuçlar
 • Ücretli arama sonuçları (reklamlar, Google Ads sonuçları),
 • Organik Arama Sonuçları
 • 0 Nokta yani Snippet Sonuçları
 • Görsel Sunumlar
 • Akademik Makaleler
 • Bilgi Sonuçları
 • Kısa bilgi
 • Yerel Arama Sonuçları
 • Haber kutusu
 • Kullanıcılar ayrıca şunu sordu
 • Ürün incelemeleri vb,
 • Site içindeki bağlantılar
 • Twitter’da Tweetler
 • Tiktok Videoları
 • Yemek Tarifleri

Serp Neden Önemlidir?

Sektör fark etmeksizin, ister e-ticaret siteleri ister haber siteleri olsun, Arama motoru sonuç sayfası her web sitesi için ilk sayfada olmayı hedefler. Arama motoru sonuç sayfasında yer alan web siteleri sitelerine trafik ve dönüşüm sağlamanın yanı sıra marka bilinirliği ve güvenilirliği kazanma fırsatına da sahip olurlar.

Serp sayfasında yer almak için organik seo çalışmalarından faydalanılması gerektiğinden web siteleri seo çalışmalarını uzun soluklu bir şekilde yapmakta, backlink, iç seo, dış seo gibi önemli seo çalışmaları rekabet oranı yüksek anahtar kelimeler ile Arama motoru sonuç sayfası sayfalarında rekabeti etkilemektedir.

SEO Uzmanları sitelerin serp sonuçlarında yer alabilmesi için çalışmalar yaparken bu çalışmaların kısa vadeli değil uzun vadeli olması için çalışırlar. Arama motoru sonuç sayfası sonuçlarında yer almak için siyah şapka seo teknikleri kullanan SEO uzmanları kısa bir süre için kullanıcıları ve google algoritmalarını yanıltabilirler ancak bunun sonucunda çok büyük bir sıralama kaybederler ve ilk Arama motoru sonuç sayfası sıralamasından kaybolurlar.

Arama sonuçlarında yer almak için siyah şapka seo teknikleri uygulayan web siteleri google tarafından geliştirilen rankbrain, panda, hummbring gibi algoritmalar tarafından tespit edilir ve sandbox filtresine yakalanarak cezalandırılır.

Serp Sonuçları Nasıl Oluşur?

Serp Nedir? Sorusunu cevapladıktan sonra Arama motoru sonuç sayfası sonuçlarının nasıl oluştuğunu açıklayabiliriz. Arama motoru sonuç sayfası sonuçlarını oluşturan en önemli şey google tarafından geliştirilen siteleri tarayan örümceklerdir.

Örümcekler web sitelerini tararken anahtar kelimeler, iç bağlantılar, dış bağlantılar, özgün içerik, site hızı gibi önemli seo kriterlerini değerlendirir ve Arama motoru sonuç sayfası sonuçlarında hangi sıralamada yer alacağını değerlendirir.

Siteleri tarayan örümcekler, oluşturdukları Arama motoru sonuç sayfası sonuçlarının, bir kullanıcı anahtar kelime ile arama sorgusu yaptığında Arama motoru sonuç sayfası sonuçlarını oluşturmasını sağlarlar.

Serp Kriterleri 2022

SEO uzmanları tarafından web siteleri geliştirilirken google tarafından geliştirilen algoritmalardan belirli tahminler yapılarak elde edilen google seo kriterleri bulunmaktadır.

Google seo kriterleri siteleri optimize ederken seo çalışmalarına rehberlik eder. Serp sonuçlarında yer alabilmek için seo kriterleri odaklı yapılan çalışmalar aslında kullanıcı deneyimine uygun çalışmalardır. Kısacası arama motoru sonuç sayfası sonuçlarında yer alabilmek için içeriklerinizi kullanıcılarınıza göre tasarlamalısınız.

Mobil Uyumluluk

Google, son güncellemelerinin ardından mobil cihazlardan trafik almanın önemini vurguluyor. Arama motoru sonuç sayfası sonuçlarında, sitelerin mobil uyumluluğu sıralamada diğer siteleri geçmede en önemli faktördür.

Sitenizin mobil uyumluluğu, sitede kolay dönüşüm ve navigasyon sunabilmesini sağlamalıdır. Eğer wordpress tabanlı bir web siteniz varsa AMP eklentisini kurarak sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz.

Site Hızı

Google’ın yaptığı her güncellemede arama motoru sonuç sayfası sonuçlarında kullanıcı deneyimi ve memnuniyetinin önemini vurguladığını gözle görülür bir şekilde görebiliyoruz.

Arama motoru sonuç sayfası sonuçlarında yer alabilecek siteler, büyük bir siteye giriş yapıldığında 1-2 saniye içinde açılabiliyor. Site hızı yüksek olan web siteleri, kullanıcıların siteyi yüklerken sıkılıp çıkmasını önlüyor ve siteden hemen çıkma oranının artmasını engelliyor.

Özgün İçerik & Anahtar Kelime

Arama motoru sonuç sayfası sonuçlarının olmazsa olmazı özgünlük, doğallık ve farklılıktır. Sitenizdeki içerik diğer sitelerin içeriklerinden farklı ve özgün olmalıdır çünkü sitenizi tarayan örümcekler geliştirdikleri algoritmalar ile sitenizdeki içeriğin kopyalanıp kopyalanmadığını kolayca tespit edebilirler.

Özgün içeriğe sahip siteler Arama motoru sonuç sayfası için vazgeçilmezdir, bu nedenle özgün içerik üretmeli ve içeriğinizi kullanıcıların arama sorgusunda kullandıkları anahtar kelimeler ile kurgulamalısınız.

Arama motoru sonuç sayfası sonuçları kullanıcıların sorguladığı anahtar kelimelerle oluştuğu için içeriğinizde kullanacağınız anahtar kelimenin rekabet yoğunluğu arama motoru sonuç sayfası sonuçlarında yer alabilmenizi etkiler bu nedenle rekabeti orta düzeyde olan anahtar kelimeleri tercih etmelisiniz.

SEO Uyumlu URL Yapısı

Url, sitenizdeki sayfaların, yazıların, kategorilerin ve etiketlerin adresidir. Url yapıları adres olarak kullanıldığı için url yapılarının uzunluğu Arama motoru sonuç sayfası sonuçlarında yer alacak algoritmaları etkileyen önemli bir kriterdir. Url adresinin kısa olması gerekliliğinin yanı sıra anahtar kelimenin url adresinde yer alabilmesi de önemli bir Arama motoru sonuç sayfası kriteridir.

Başlık & Sayfa Başlıkları

İçeriğinizin Arama motoru sonuç sayfası sonuçlarında yer alması yeterli değildir, Arama motoru sonuç sayfası sonuçlarında dikkat çekici olmalı ve seo uyumlu bir başlık yapısına sahip olmalıdır. Anahtar kelime ve site adı başlıkta yer almalı ancak Arama motoru sonuçları sayfa sonuçlarında rakiplerinizin kullandığı sayfa başlıklarını da analiz etmeli ve kendiniz için en uygun sayfa başlığını oluşturmalısınız.

SEO Uyumlu Meta Açıklama

Meta açıklama, googlebot’lara içeriğinizin ne hakkında olduğu hakkında bilgi sağlar. İçeriğinizin kısa bir özetini verecek olan meta açıklama, anahtar kelimeler ve dikkat çekici eylem çağrıları içermelidir. Çok fazla anahtar kelime kullanmamalısınız.

9 thoughts on “Serp Nedir? Serp Kriterleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *