Siyah Şapka SEO Nedir? – 7 Siyah Şapka SEO Tekniği

Siyah Şapka SEO Nedir? Siyah Şapka SEO Nasıl Yapılır?

Google gözünde doğal olmayan uygulamaların birçoğunu black hat seo uygulamaları olarak adlandırabiliriz. Sitenizde yaptığınız uygulamaların yoğunluğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Aşırıya kaçmamak ve doğal bir çalışma sergilemek için black hat seo (siyah şapka seo) tekniklerini öğrenerek çalışmalarımızı uygularken dikkat etmeliyiz.

Siyah Şapka SEO (Black Hat Seo) Nedir?

Siyah şapka seo (black hat seo), web sitelerine ziyaretçi çekmek için yapılan yanıltıcı spam uygulamalardır. Siyah şapka seo teknikleri ziyaretçileri yanıltmak ve web sitesine çekilen ziyaretçilerden dönüşüm elde etmek veya google arama dizininde sıralamayı yükseltmek için kullanılır ancak bu yükselişler uzun ömürlü olmaz, google siyah şapka seo yöntemleri kullanan sitelere cezalar verir.

Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO) Nasıl Yapılır?

  • Yanıltıcı Sayfa Açılışları
  • Köprü Sayfaları Kullanma.
  • Sayfaları ve içeriği anahtar kelimelerle doldurmak.
  • Web sitelerini hacklemek ve kendi sitenize bağlantı vermek.
  • Görünmez metin kullanarak anahtar kelimeleri arka planda doldurmak.
  • Benzer alan adlarında bir site kurarak trafik çekmek için kullanıcı bilgilerini çalmak.

Siyah Şapka Seo Teknikleri Nedir?

Ne kadar siyah şapka seo tekniği olursa olsun siyah şapka seo teknikleri kullanmanızı asla önermiyoruz çünkü google ürettiği algoritmalar sayesinde bu doğal olmayan spam tekniklerini tespit edebilmektedir. Bu tespit sonucunda birçok kez web sitenizi engelleme veya arama dizininden kapatmaya kadar varan cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Unutmayın seo arama motorlarına uygun bir uygulamalar bütünüdür, kullanıcıyı düşünerek hareket etmeli ve yanıltıcı tekniklerden kaçınmalısınız.

Makine Tarafından Oluşturulan İçerik

Özel programlar ile oluşturulan içerikler google tarafından kolaylıkla tespit edilebilmektedir, bu içeriklerde eş anlamlı ve yoğun anahtar kelime kullanımı google tarafından üretilen algoritmalar sayesinde kolaylıkla tespit edilebilmektedir, geçmişte bu yöntemin etkileri görülmüştür fakat gelişen algoritmalar sayesinde etkisiz bir siyah şapka seo tekniğidir.

Kopya Siteler (Miror veya Duplicate Sites)

Miror veya Duplicate Siteler aynı veya kopya siteler olarak adlandırılır. web sitesi içerisinde domain, tema gibi unsurların farklılaştırılarak aynı içeriğin farklı sitelerde kullanılmasıdır, bu kopya içerik oluşumuna yol açan bu siyah şapka seo tekniği google tarafından kopya içerik gibi cezalar ile cezalandırılmaktadır.

Küçük Metin

Siyah şapka seo tekniği olarak kullanılan küçük metin stratejisi, metinlerin çok küçük boyutlarda ve görünmeyecek kısımlarda yazılmasından oluşur. Bu küçük boyutlarda oluşturulan metinler aracılığıyla web sitesine trafik çekilir ve bu metinlere yerleştirilen anahtar kelimelerin etkisi trafiği artırır. Bir diğer siyah şapka seo tekniği ise görsellerin alt metinlerine doldurulan anahtar kelimelerdir ki bunlar google’ın taradığı görseller üzerinden trafik çekmek için kullanılır.

Görünmez Metin

Siyah şapka seo tekniği olarak kullanılan görünmez metin tekniği şu şekilde kullanılır. Sitenizin arka planındaki renk ile içerikte kullanılan metnin renginin aynı olması ve içeriğin görünmemesi sağlanır. Görünmeyen metin içerisine eklenen yoğun anahtar kelimeler ile ziyaretçileri siteye çeker. Bu şekilde uygulanan siyah şapka seo tekniği ile trafik almak uzun sürmez, google tarafından üretilen algoritmalar bu teknikleri uygulayanları cezalandırır.

Anahtar Kelime Yoğunluğu (Keyword Stuffing)

Bu siyah şapka seo tekniği içerik üzerinde kullanılır. İçeriğin başlıklarına, url, meta kısımlarına eklenen yoğun anahtar kelimeler ile birlikte site ile alakası olmayan anahtar kelimelerden trafik almak için kullanılır. Bu yöntem siyah şapka seo teknikleri arasında yoğun olarak kullanılmaktadır fakat google algoritması bunları tespit edebilmektedir.

Hack (Hacklink)

Hacklink en çok kullanılan siyah şapka seo tekniğidir. Hacklink yönteminin hackerların web sitelerini hacklemesi ve hackerların istedikleri bir web sitesine link vermesinden oluştuğunu düşünürsek bu tekniğin site sahipleri tarafından fark edilmesi gerektiğini düşünebilirsiniz ancak birçok site sahibi hacklendiğini bilmemektedir. Hacklink black hat seo tekniği yoğun olarak kullanılmakta ve engellenmesinde zorluklar yaşanmaktadır, sitenizin güvenliğine dikkat edin.

Benzer Alan Adını Kullanma

Benzer domain kullanmak başlı başına bir siyah şapka seo tekniğidir çünkü kullanıcıyı tamamen yanıltmaktadır ve asıl amaç kısa süreli trafik çekmek ve reklam geliri elde etmektir, dolayısıyla bunun cezası diğer cezalara göre daha yüksek olacaktır. Bu siyah şapka SEO tekniği markaların benzer domainlerini kullanarak dolandırıcılık ve sahtecilik gibi faaliyetler için kullanılır. Bu yöntemleri kullanmaktan kaçının.

Siyah Şapka Seo Teknikleri Kullanırsanız Ne Olur?

Sitenize trafik çekmek veya dönüşüm sağlamak için uyguladığınız siyah şapka seo teknikleri google tarafından üretilen algoritmalar tarafından tespit edildiğinde sitenize cezalar uygulanır, peki nedir bu cezalar, google tarafından uygulanan cezalar aşağıdaki gibidir.

Otomatik Ceza: Siyah şapka seo yapmanın bedeli maalesef burada çok ağır ödenmektedir. Bu cezayı alan sitelerin cezadan kurtulması uzun zaman alır ve manuel cezalarda olduğu gibi search console aracını kullanarak cezayı kaldırma veya telafi etme şansınız yoktur. Otomatik cezadan kurtulmanın tek yolu algoritmanın sitenizi tekrar ziyaret etmesi, taraması ve cezanızı kaldırmasıdır.

Manuel Ceza: Manuel cezalarda cezalar google tarafından üretilen algoritmaların değil google çalışanları tarafından tespit edilen uygulamaların bir karışımı olarak uygulanır. Bu cezaları aldığınızda cezayı kaldırmak için google search consel aracını kullanabilir veya cezadan kurtulmak için ne gibi işlemler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

SEO’da Siyah Şapka Tekniği Sosyal Medya

Sosyal medyada da tıpkı web sitelerinde olduğu gibi etkileşim almak için black hat seo diyebileceğimiz uygulamalar var. Bir sitenin algoritmasını yenmeye çalışmak o sitenin size spam yapmasıyla sonuçlanabilir. Sosyal medyada siyah şapka seo teknikleri, çok fazla takip yapmak, çok fazla beğeni yapmak, doğal olmayan programlar kullanarak takipçi toplamak gibi yöntemler kullanabilirsiniz ancak site tarafından engellenebilir hatta IP adresiniz spamlanabilir.

Siyah Şapka Seo Özellikleri

  • Etik dışı
  • Kısa vadeli çözüm için kullanılır
  • Sonuç olarak cezalar uygulanır
  • Düşük bütçeli çalışma gerektirir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *