Teknik SEO Nedir? 10 Adımda Teknik SEO Nasıl Yapılır?

Teknik SEO Nedir? Teknik SEO Nasıl Yapılır?

Web sitenizi arama motoruna optimize etmek istiyorsanız teknik seo yöntemlerini bilmeniz gerekir. Teknik SEO yöntemleri belirli bir kontrol listesine uygun olarak uygulanır.

Hazırlamış olduğumuz teknik seo rehberi makalemizde google ön sayfaya çıkmanızı sağlayacak yöntemler yer almaktadır. Bu yöntemleri doğru uyguladığınız sürece siteniz google’da ön sayfalara çıkabilir ve arama sonuçlarında rakiplerinizle yarışabilirsiniz.

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO, web sitesinin temel ihtiyaçlarına uygun olarak optimize edilmesi anlamına gelmektedir. Teknik seo çalışmasında temel ihtiyaçlar google kurallarında öncelik gerektiren ihtiyaçlar olarak belirlenir.

Teknik seo çalışması yapılırken öncelikli olarak site hızı, mobil uyumluluk, özgün içerik, site kod yapısı, site içi ve site dışı çalışmalara odaklanılır.

Teknik seo çalışması ne gibi faydalar sağlayabilir diye soruyor olabilirsiniz, teknik seo sitenizi google’a uygun olarak ayarlamanızı sağlar, aslında temel seo kriterlerine uygun bir alt yapıya sahip olursunuz, sitenizin ileride sebep olabileceği büyük sorunların önüne bu çalışmalar ile geçebilirsiniz.

Teknik seo çalışmalarında iki amaç vardır, google ve kullanıcıyı memnun etmek. Google ve kullanıcıyı memnun etmek için kullanıcı deneyimine uygun bir site tasarımına sahip olmak gerekir, bu tasarıma sahip olmak için google’ın önerdiği adımları takip etmek gerekir, kullanıcı deneyimi deyince aklınıza birkaç şey gelmesin, uzun bir çalışma gerektirir ancak doğru ve sabırlı bir seo çalışması sizi başarıya götürecektir.

Teknik SEO Nasıl Yapılır?

Teknik seo yapmak en fazla 1 saatinizi alacaktır. Teknik seo yapmak için öncelikle sitenizi analiz etmeniz gerekmektedir, bu analizler doğrultusunda sitenizin eksiklerine uygun çalışmalar yapabilirsiniz, bu çalışmalar özgün olmalıdır, bunun yanında çalışmalarınız asla google gözünde dikkat çekecek black hat seo çalışmalarına benzememelidir, çalışmalarınızın sıklığına dikkat etmelisiniz, özellikle anahtar kelime kullanımı, backlink, link inşası gibi kritik seo detaylarına dikkat etmelisiniz.

Teknik seo çalışmalarında önemli olan rakip analizidir. Rakiplerinizi ne kadar iyi analiz ederseniz, uygulayacağınız teknik seo stratejisi de bu analiz doğrultusunda belirlenecektir. Rakipleriniz çok uzun makaleler yazıyorsa siz de ona göre uzun kelimeli makaleler yazmalısınız. Rakiplerinizin link aldığı sayfaların kalitesi yüksek ise aynı sayfalardan veya farklı sayfalardan sektörel ve alakalı backlinkler elde etmeniz gerekmektedir.

Web Site Hızını Arttırmak

Bir sitenin her kullanıcı tarafından 3 saniyeden kısa sürede çalışması beklenir, özellikle google tarafından bu oran çok önemlidir. Eğer siteniz çok geç açılıyorsa hemen çıkma oranı artar ve google gözündeki değeri düşer çünkü sitede çok fazla kalmayan ziyaretçi sayfayı terk ederek sitenin değerinin düştüğüne dair sinyal verir. Web sitesi hızını arttırmak için site içerisindeki görselleri ve kodları optimize etmeniz gerekir.

 • Görselleri optimize edin.
 • Css ve js dosyalarını optimize edin.
 • Javascript yüklemesini optimize edin.
 • Resimlerin formatını webp formatına dönüştürün.
 • Güncel php sürümünü kullanın.

Canonical Etiketleri Kullanın

Teknik seo’da canonical, web sitenizdeki benzer içeriklerin google tarafından kopya içerik olarak işaretlenmemesi için canonical etiketini kullanmanız gerekir. Canonical etiketi sayesinde sitenizin kopya muamelesi görmesini engelleyebilir ve benzersiz url yapısına sahip sayfalarınızı googlebotlara bildirebilirsiniz. Eğer çok dilli bir site kullanıyorsanız canonical etiketini kullanmamak gibi bir seçeneğiniz yok.

Hemen Çıkma Oranını Düşürün

Sitenize gelen ziyaretçiler sitenizi hemen terk ediyorsa bu hemen çıkma oranı olarak hesaplanır. Sitenize gelen ziyaretçiler siteyi hemen terk ederse siteniz google arama sonuçlarında sıralama kaybedebilir. Hemen çıkma oranını düşürmenin tek yolu kullanıcılara uygun içerik üretmek ve hızlı, mobil sayfalar oluşturmaktır. Bunları teknik seo yöntemleri uygulayarak gerçekleştirdiğinizde kullanıcı sayfanızı ziyaret ettiğinde gezinebilir, site içi link inşası 3 adımda sayfayı gezmeye uygunsa ziyaretçi sitenizde sirkülasyon oluşturabilir.

Backlinkleri Kontrol Edin

Backlinkler, web sitenize diğer sitelerden gelen yönlendirme bağlantılarıdır. Backlinkler SEO açısından gerçekten önemli olabilir ancak her zaman aynı değeri görmezler. Elbette sayfa değeri yüksek olan backlinkler sitenizi ön plana çıkarır ancak sitenize sayfa değeri düşük backlinkler verilirse google gözünde değeriniz düşebilir bununla birlikte bu dr puanı düşük backlinkler illegal sitelerden geliyorsa sitenizin ceza alma ihtimali yüksektir. Dr skoru düşük backlinkleri google disvow aracı ile temizleyebilirsiniz.

 • Kaliteli Geri Bağlantılar Alın.
 • Ücretli Backlinklerden Kaçının.
 • Sektörel Backlinkler Alın.
 • Dofollow Backlinkler Alın.
 • Yüksek DR Puanına Sahip Backlinkler Alın.

Breadcrumb Yapısını Kullanın

Breadcrumb, ekmek kırıntısı veya sayfa yolu işaretleyicisi olarak bilinir. Breacrumb’ın teknik seo açısından iki faydası vardır. Sitenizi ziyaret eden ziyaretçiler site içerisinde bir sayfada gezinirken nerede ve hangi sayfada olduklarını kolayca anlayabilir ve eski sayfalara hızlı bir şekilde geri dönebilirler. Diğer önemli faydası ise siteyi taramaya gelen googlebotların sitenizi tararken nerede olduklarını ve siteyi hangi şekilde taradıklarını tespit edebilmeleridir.

 • E-ticaret siteleri kullanmalıdır.
 • Sayfa Deneyimini Arttırır.
 • Googlebotlar siteyi daha kaliteli tarar.

Robots.txt Dosyası

Robots.txt dosyası sitenizi tarayan robotlara rehberlik eder. Taranmasını istediğiniz veya istemediğiniz sayfaları robots.txt dosyasına eklemeniz gerekir. Eğer robots.txt dosyanız sitenizin taranmasının öncelikli olduğu kısımları içermiyor ve noindex olarak işaretlenmişse bunu düzeltmeniz gerekir çünkü sitenizde taranması gereken sayfalar arama indeksine dahil edilmediği sürece rakiplerinizle mücadele edemezsiniz.

SSL Sertifikası

Teknik seo için ssl sertifikası google güncellemeleri ile önemini arttırmıştır fakat ssl sertifikası sadece google için değil sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için de önemli bir detaydır. Kullanıcılar siteye ilk giriş yaptıklarında SSL sertifikası olmadığına dair “güvenli değil” uyarısı alırlar ve siteyi hemen terk ederler. Siteniz gerçekten güvenilir bir site olsa bile SSL sertifikası yoksa çok fazla ziyaretçi kaybedebilir ve sıralama kaybı yaşayabilirsiniz. Eğer wordpress tabanlı bir site kullanıyorsanız “Realy Simple SSL” eklentisi ile hızlı bir şekilde SSL sertifikası edinebilirsiniz.

Hreflang Etiketleri

Eğer uluslararası bir siteniz varsa hreflang etiketi farklı dillerde ve farklı ülkelerde yayın yaptığınızı göstermek için kullanılması gereken bir etikettir. Hreflang etiketleri sayesinde google yayın yaptığınız dili ve ülkeyi işaret edebilir ve içerikleriniz o ülkelerin arama sonuçlarında çıkabilir. Hreflang etiketi ve lokasyon belirleme gibi işlemleri google search console üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Hreflang etiketi için eğer wordpress tabanlı bir site kullanıyorsanız eklentiler kurarak kullanabilirsiniz.

Mobil Uyumluluk

Google yaptığı güncellemelerle mobil sayfalara daha fazla önem vermeye başladı ve arama sonuçlarında mobil uyumlu sayfalara sahip siteleri ön plana çıkardığı seo uzmanları tarafından kabul ediliyor. Mobil uyumlu sayfalar, ziyaretçilerin mobil cihazları kullanarak rahatça gezinebilme, etkileşime geçebilme ve dönüşüm sağlayabilme yetenekleri ile ölçülüyor. Mobil uyumlu sayfalar sadece google için değil, ziyaretçiler için de önemlidir. Önemli kullanıcı deneyimlerine uygun, mobil uyumlu bir sayfa tasarımı sitenize olan güveni artırır.

Görsellerin başlık ve alt başlıklarını ekleyin.

Siteniz için hazırladığınız içerikleri görsellerle doldurabilir ya da iletişim formları gibi sitenizin farklı alanlarında görseller kullanabilirsiniz. Yapacağınız bu işlemlerin normal olduğu bir gerçek ancak gözden kaçan şey görsellerin de kendilerine ait başlıklarının, alt yazılarının ve açıklamalarının olmasıdır. Bu görsellerin açıklamaları neyi anlattıklarını içermelidir. Eğer “yemek tarifleri” adlı bir makaleye kapak görseli ekliyorsanız görselin açıklaması “yemek-tarifleri” olmalıdır.

URL Yapılarını Kontrol Edin

Sitenizdeki her içerik, sayfa ve kategorinin kendine ait url yapıları vardır ve bu url yapılarının özgün ve seo uyumlu olması gerekir. Seo uyumlu bir url yapısının temel özelliği zaten özgünlüğünde gizlidir ancak bu özgün url yapısının yanında url’nin kendi google arama sonuçlarında çıkacak bir yapıya sahip olması gerekir. Eğer url yapılarınız aşağıdaki örnek gibi değilse url yapılarını optimize etmeniz gerekmektedir.

 • Küçük harflerle yazın.
 • İngilizce karakterler kullanın.
 • Boşluk veya “-” işaretleri url yapısında kullanılmaz.
 • Url yapısı uzun olmamalıdır.

Site Haritasını Optimize Edin

Teknik seo için site haritaları reberi, siteyi taramaya gelen googlebotların haritasıdır. Doğru bir site haritası googlebotların siteyi taramasını kolaylaştırır ve bu tarama sonucunda sahip olduğunuz indekslenmiş sayfalar arama dizininde hemen yerini alabilir. Site haritaları teknik seo açısından önemlidir çünkü sitenizi taramaya gelen googlebotlar site haritalarını ön planda tutar ve siteyi bu haritalar doğrultusunda tarar.

Özgün İçerik Üretin

Teknik seo çalışmalarında sitenizin arama sonuçlarında ilk sayfalarda yer alması ve rakiplerinizle rekabet edebilmeniz için özgün içeriğe sahip olmanız gerekir. Sitenizde birden fazla yazarınız varsa ya da makalelerinizi içerik üreticilerinden satın alıyorsanız makalelerde kopya olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Kopya içerik kullanmanın cezası varsa telif hakkı şikayetleri nedeniyle site index cezası, 14 gün yayın yasağı gibi sorunlarla karşılaşabilir.

 • Anahtar Kelimeli İçerik Üretin.
 • 350-600 kelime arasında içerik üretin.
 • Akıcı ve bilgilendirici anlatıma sahip içerikler üretin.

404 Sayfalarını 301 olarak optimize edin

404 Sayfaları her web sitesinin başına gelebilir ancak bu çözümsüz bir durum değildir. 404 sayfaları ile karşılaşan ziyaretçiler siteyi hemen terk edebilir ancak sitenin 404 hatası vermesi google için de olumsuz bir durum olarak görülür. 404 sayfalarını tespit etmeniz ve 301 ile yönlendirmeniz gerekir.

HTTP Sayfaları HTTPS’ye Yönlendirin

Sitenizde http sayfaları olabilir ve siz bunun farkında bile olmayabilirsiniz. Http sayfalarını analiz etmeniz ve https sayfalarına doğru yönlendirmeniz gerekmektedir. Bu optimizasyon işlemi sonucunda sitenizin güvensiz olarak işaretlenmiş sayfaları güvenli sayfalara yönlendirilmiş olacaktır.

Teknik SEO – Site içi SEO

Teknik Seo On Page çalışması yapmak için sitenizi baştan sona analiz etmeniz, sitenizin iç kaynaklarının neler olduğunu bilmeniz gerekir. Teknik seo on page seo analizi yapmak için “spider seo” aracını kullanabilirsiniz. Bu araç ile site haritaları, içerik, kopya sayfalar gibi birçok şeyi tespit ve optimize edebilirsiniz.

Teknik SEO – Site Dışı SEO

Teknik seo off page seo çalışmasında, site dışı seo çalışması yapmanız gerekir. Site dışı seo çalışmalarında ise akla ilk olarak backlinkler gelmektedir.

Backlink çalışması yaparken yoğun bir şekilde backlink toplamayı asla önermiyoruz, sektörünüzle alakalı backlinkler elde ederek google arama sayfalarında ön sıralara çıkmayı hedefleyebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızda aktif olmak da site dışı seo çalışmaları arasında yer alıyor. Sadece sosyal medya platformlarından trafik elde etmeyi düşünmeyin, marka bilinirliği ve marka güvenilirliğine sahip olabilirsiniz.

Organik Trafik Elde Etmenin Teknik SEO Yolları

Teknik seo organik trafik almanın yollarını arıyorsanız sitenizin site içi seo çalışmalarına ağırlık vermeniz gerekmektedir. Site içi seo çalışması yaparken özgün ve belirli bir süreklilik içerisinde çalışmanız gerekmektedir, yapacağınız çalışmanın zaman aralığı çok sık olursa google tarafından spam olabilir.

Organik trafik elde etmek için aşağıdaki teknik seo yollarını uygularsanız sitenizin trafik oranında değişimler yaşayabilirsiniz, zaman içerisinde güncellemeler doğrultusunda bunları devam ettirirseniz başarılı bir teknik seo çalışmasına sahip olursunuz.

 • Dikkat Çeken Başlıklar
 • Açıklama anahtar kelimeler içermelidir
 • Orta düzeyde rekabete sahip anahtar kelimeler içeren içerik
 • Site içi bağlantı oluşturma
 • Site hızı
 • Mobil Uyumluluk.
 • Site Haritası
 • Robots.txt dosyası
 • Resimler için alt metin

Güncel Teknik SEO Kontrol Listesi

Teknik seo nasıl yapılır? Sorusunu yukarıda cevapladıysak şimdi de teknik seo kontrol listesi teknik seo çalışmalarınızda size yol gösterecektir. Teknik seo listesindeki adımları tek tek takip ederek hızlı bir şekilde sitenizi arama motoruna optimize edebilir ve dönüşüm alabilirsiniz.

 1. Url ve ssl yapılandırmasını kontrol edin.
 2. Başlık ve meta tanımlarını kontrol edin.
 3. Sitemap.xml, robots.txt dosyasını optimize edin.
 4. Htaccess dosyalarını optimize edin.
 5. Mobil uyumlu sayfalara sahip olun.
 6. Kırık linkleri kontrol edin.
 7. 404 sayfalarını 301 yönlendirmesi yapın.
 8. İçerik başlıkları etiketlerini optimize edin.
 9. Canonical etiketleri ekleyin.
 10. Yavaş yüklenen sayfaları optimize edin.
 11. Kullanıcı deneyimine uygun responsive sayfa oluşturun.

Teknik SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Teknik SEO Analizi için kullanmanız gereken birçok farklı seo analiz aracı bulunmaktadır. Bu analiz araçları ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılır. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz screaming frog aracı 500 URL’ye kadar sitenizdeki tüm sayfaları tarar. Title, description, image gibi birçok farklı site içi seo alanında optimize etmeniz gereken alanlar hakkında veri sahibi olabilirsiniz.

Site dışı seo alanında teknik seo analizi yapmak isterseniz size ücretli araçlar arasında yer alan semrush analiz aracını önerebilirim. Smrush aynı zamanda ücretsiz kullanım imkanı da sunmaktadır. Organik trafik, organik anahtar kelimeler, backlinkler ve rakip backlinkleri analiz ederek rakiplerinizi analiz edebilir ve kendi sitenizin kaliteli backlinklere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu iki analiz aracı dışında sitebulb, deep crawl, on crawl gibi oldukça etkili ve yaygın olarak kullanılan seo analiz araçları da bulunmaktadır. SEO çalışmalarınız için bu analiz araçları hemen hemen aynı performansı sunar, kullanıcı arayüzü farklılık gösterir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *