Trafik Artırıcı Seo Taktikleri 2023 Seo Teknikleri Rehberi

Etkili SEO Taktikleri – 2023 SEO Teknikleri Rehberi

Seo uzmanları web sitelerini arama motorlarına uygun olarak optimize ederken birden fazla seo tekniği kullanırlar. Seo uzmanlarının kullandığı seo taktikleri web sitesinin durumuna ve ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Seo taktikleri aslında web sitelerinin rakipleri ile rekabet edebilmesini sağlayan önemli bir stratejik çalışmadır. Seo teknikleri rehberimiz A’dan Z’ye tüm seo taktiklerini uygulamanıza yardımcı olacaktır.

2023’te Etkili Olabilecek seo Teknikleri

Web sitenizin arama dizininde rakiplerinizle yarışmasını istiyorsanız hazırladığımız 2021 seo teknikleri listesi sizin için faydalı olabilir. Burada yer alan maddeleri sitenizde uygulayarak arama dizininde ön plana çıkabilir ve 2021 seo taktikleri sayesinde google gözünde sitenize değer katabilirsiniz.

Özgün İçerik

Web sitenizin rakiplerinizle rekabet edebilmesi için sayfalarınızın ve içeriklerinizin benzersiz özgün içeriklerden olması gerekir. Doğru seo taktiklerini uygulamak istiyorsanız hazırladığınız içeriklerde özgün olmaya dikkat etmelisiniz. İçeriklerinizi rakiplerinizin içerikleri ile karşılaştırarak hazırlamalı ve kullanıcıların aradığı anahtar kelimeleri akıcı bir üslup kullanarak içeriğe yerleştirmelisiniz. İçeriklerinizin özgün ve kullanıcı odaklı olması önemli seo taktikleri arasındadır.

İçerikte neler olmalı?

 • Özgünlük
 • Video ve Görsel
 • Akıcı Anlatım
 • Anahtar Kelime

Mobil Uyumluluk

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte telefonlarda internet kullanım payı her geçen gün artıyor ve seo taktikleri arasında uygulanması gereken en önemli seo tekniği mobil uyumlu bir site yapısına sahip olmak. Mobil uyumluluk önemlidir çünkü Google yaptığı son güncellemelerde mobil uyumluluğu olan sayfaları arama indeksinde ön plana çıkarmaktadır. Kullanıcılarınıza sorunsuz bir sayfa deneyimi yaşatmak, kullanıcının sayfada gezinmesini sağlayabilir.

Breadcrumb Yapısını Kullanın

Breadcrumb e-ticaret siteleri için çok önemlidir çünkü müşterilerin sitenizde gezinirken hangi sayfada olduklarını ve hangi sayfadan geçiş yaptıklarını görmelerini sağlar. Breadcrumb yapısını kullanarak müşterilerinize olumlu bir sayfa deneyimi yaşatarak etkili bir seo taktiği uygulayabilirsiniz.

Site Hızını Optimize Edin

Hızlandırılmış sayfalar google için ve kullanıcı için çok önemli bir kriterdir. Doğru bir seo tekniği uygulayarak sitenizin hızını arttırabilirsiniz. Sitenizde çok fazla yer kaplayan görselleri ve veri yapılarını analiz ederek site hızınızı arttırabilirsiniz.

Google Kurallarını Uygulayın

Google kurallarına uyduğunuz sürece en doğru seo taktiklerini uygulamış olursunuz. Google web sitelerinden kullanıcılar için optimize edilmiş bir site yapısı istemektedir. Siz de kullanıcılara uygun seo teknikleri uygulamak istiyorsanız google kurallarına uygun bir site hazırlamaya özen gösterin.

Link Hiyerarşisine Dikkat Edin

Link hiyerarşisi web sitenizi tarayan botlar ve ziyaretçileriniz için önemlidir. Doğru seo taktiklerini uygulayarak en uygun link hiyerarşisine sahip olursanız hem kullanıcılar hem de google tarafından ödüllendirilirsiniz. Siteniz içerisinde linklerin birbirleri ile aldıkları iç linkleme hiyerarşisine dikkat etmelisiniz. Doğru bir iç linkleme hiyerarşisi sayfanızın google botları açısından doğru taranmasını sağlayabilir. Önemli bir seo tekniği olarak sitenize referans link veren sitelerin verdiği linklerin önemine ve sektörel olarak sizinle alakasına dikkat edin, eğer bu linkler sizin için olumsuz ise bu linkleri kaldırın.

Google Anlytics Kullanın

Google anlytics size ziyaretçileriniz hakkında birçok bilgi verebilir ve bu bilgiler doğrultusunda seo taktikleri uygulayabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin en çok ziyaret ettiği ve en çok çıkış yaptığı sayfaları tespit edebilirsiniz. Kullanıcılarınızın sitenizi ne sıklıkla ziyaret ettiğini, eski ve yeni kullanıcıların nasıl geri dönüşüm sağladığını ölçebilirsiniz. Buna göre site içi seo ve site dışı seo çalışmaları yaparak başarılı seo taktikleri uygulayabilirsiniz.

Google Search Console

Web sitelerinin en önemli bakım yeri diyebileceğimiz Google search console, bir web sitesinin hangi anahtar kelimelerde arandığı bilgisini öğrenebilir ve sitenizdeki sayfaların indekslenip indekslenmediğini kontrol edebilirsiniz. Sitenize gelen zararlı yönlendirme bağlantılarını bu araç üzerinden reddedebilirsiniz. Google search console üzerinden SEO taktiklerini doğru kurgulayarak arama sıralamalarında yükselebilirsiniz.

Yönlendirme Bağlantıları Kazanın

Backlink dediğimiz referans linkler sitenin güvenilirliğini ve marka bilinirliğini arttırır. Ücretli ya da ücretsiz referans linkleri alabilirsiniz ancak doğru ve kullanıcı odaklı içerik üretirseniz içeriklerinizdeki dönüşüm sayısını artırabilirsiniz. Kullanıcı odaklı içerikler üretmeli ve onları paylaşmaya teşvik etmelisiniz. Güvenilir içerikler üretirseniz içerikleriniz ileride referans gösterilebilir ve backlink kazanmanızı sağlayabilir.

Site Haritası Ekleyin

Site haritaları bir web sitesini tarayan botlar için önemlidir çünkü sitenizi tarayan botlar site haritaları doğrultusunda içeriklerinize ve sayfalarınıza ulaşacaktır. Sitenizde önem verdiğiniz kısımları site haritasına ekleyerek tarama bütçesini doğru kullanmış olursunuz bununla birlikte sitenizde önem verdiğiniz içeriklerin hızlı bir şekilde taranmasını ve arama dizinine eklenmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın, google botları çok fazla tarama gerektiren sayfalarla ilgilenmez ve sayfayı terk eder. Doğru bir site haritasına sahipseniz seo taktiklerini uygularken başarılı olabilirsiniz.

Anahtar Kelime Seçimi

Bir içeriğe başlarken anahtar kelime seçimi en önemli adımdır. Anahtar kelime seçerken aranma hacminin orta ve düşük seviyelerde olması önemlidir. Eğer yüksek seviyelerde rekabet edebilecek bir site yapısına sahip değilseniz düşük ve orta seviyelerde anahtar kelimeler seçmelisiniz. Keywordfinder gibi araçlar sayesinde doğru anahtar kelimeleri kullanarak içerik oluşturabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araçları

 • Google Reklamları
 • Anahtar Kelime Bulucu
 • Anahtar Kelime Sörfçüsü

Sosyal Medya SEO Teknikleri

SEO teknikleri arasında yer alan sosyal medya her web sitesi için oldukça önemlidir. Web siteleri sosyal medya üzerinden birçok şey kazanabilir. Doğru yönetilen bir web sitesi ile marka bilinirliği ve marka güvenilirliği kazanılabilir. Sosyal medya kullanımı sadece bilinirlik ve güvenilirlik ile bitmiyor. Sosyal medyayı aktif olarak kullanır ve sosyal medya odaklı içerikler üretip buradaki hedef kitlenize ulaştırırsanız buradaki kitleyi sayfanıza yönlendirerek dönüşüm sağlayabilirsiniz. Sosyal medya kanallarını aktif olarak kullanmak seo taktikleri ve seo teknikleri arasında önemli bir yere sahiptir. seo teknikleri arasında sosyal medya kanalları nelerdir

Facebook

Dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun bulunduğu Facebook artık işletmeler ve web siteleri için çok önemli çünkü buradaki web siteleri kurdukları sayfa ve grupları kullanarak hedef kitlelerine ulaşabiliyor ve onları sitelerine yönlendirerek dönüşüm elde edebiliyorlar. Seo tekniklerini doğru kurguladığınız takdirde facebook üzerinden dönüşüm alabilirsiniz.

Pinterest

Pinterest çok büyük bir görsel paylaşım sitesi. Ancak bu görsel paylaşım sitesi bloglar ve işletmeler gibi birçok kullanıcıya hesap açma imkanı sunuyor. Burada bir pano oluşturarak içeriğinizi oluşturur, sitenizin linkini ekler ve pinlerseniz burada hedef kitlenize uygun hastagler ekleyerek bilinirliğinizi artırabilir ve farkındalığınızı artırabilirsiniz.

Twitter

Twitter, kullanıcılarla etkileşime geçmenin en kolay yolunu sunan sosyal medya kanalları arasında yer alıyor. İyi bir seo tekniği uygulamak istiyorsanız Twitter’da markanızın bilinirliğini ve güvenilirliğini artırmak için kitlenize uygun içerikler üretip onlarla iletişim kurabilir, indirimler vererek onları sitenize dönüştürebilirsiniz.

Instagram

Instagram her geçen gün büyürken artık işletmeleri ve web sitelerini de bünyesine dahil etti. Seo teknikleri arasında en çok kullanıcının olduğu alanlara odaklanmak önemlidir bu yüzden Instagram iyi bir seo taktiği için en doğru sosyal medya kanalıdır. Instagram’da reels, igtv, story gibi içerik türlerini kullanarak paylaşım yapabilir ve hem sitenize trafik sağlayabilir hem de kullanıcılarla aranızda bir bağ oluşturabilirsiniz.

2023 Yılında Etkili Olacak Youtube SEO Taktikleri

Dünyanın en büyük arama motoru dendiğinde akla ilk olarak google geliyor ancak dünyanın en büyük video arama motoru olarak kullandığımız youtube çoğu zaman unutuluyor. Youtube’da her geçen gün artan rekabet, kanal sahiplerinin arama indeksinde birbirlerini geçme yarışını gözler önüne seriyor. Youtube’da ön plana çıkmak istiyorsanız Youtube seo taktiklerini uygulamanız gerekiyor, bu taktikler sayesinde ön plana çıkabilir ve rakiplerinizle yarışabilirsiniz.

Ön Sıralara Çıkmak İçin Youtube Seo Taktikleri

 • Video Başlığında Anahtar Kelime Kullanın.
 • Videoları 10-15 dakika arasında tutun.
 • İzleyicilerin sıkılmaması için videolarınız akıcı olsun.
 • Video açıklamasında anahtar kelimeleri ve ilgili anahtar kelimeleri geçirin.
 • Video Kapağına Dikkat Çeken Görseller Koyun.
 • Dikkat çekici başlıklar kullanarak tıklamaları artırın.
 • Videoda abone olmayı ve beğenmeyi hatırlatın.

Trafiği Artırmak için Google SEO Taktikleri

Google’da başarılı olmak aslında o kadar da zor değil, kullandığınız google seo taktikleri kullanıcılar için tasarlanmış taktiklerdir. Google bizden kullanıcıları yanıltmayan içerik ve taktikler uygulamamızı istiyor. Google seo taktikleri nelerdir diye araştırıyorsanız google’ın hazırladığı seo ile ilgili bloga göz atmalısınız ama google’ın bizden istedikleri aslında o kadar da zor değil en önemlisi yanıltıcı çalışmalar yapmamamız. Sitede yaptığımız tüm çalışmaların doğal bir ilerleme kaydederek gelişmesini istiyor.

Sıralama Yükselten Google Seo Taktikleri

 • Orijinal İçerik
 • Site Hızı
 • Mobil Uyumluluk
 • Referans Bağlantısı
 • Site Güvenliği

WordPress ile Uygulayabileceğiniz SEO Teknikleri

WordPress ile seo tekniklerini uygulamak eklentiler sayesinde oldukça kolay olabiliyor. WordPress ile seo tekniklerini uygulamak için indirmeniz gereken eklentiler bulunmaktadır. Bu eklentiler sayesinde rakiplerinizi analiz ettikten sonra daha iyi içerikler üretmenize, SEO uyumlu makaleler yazmanıza, hata aldığınız sayfalardan bildirim almanıza yardımcı olabilirler. WordPress ile seo teknikleri sitenizi hızlandırabilir ve mobil uyumluluğu arttırabilir.

WordPress ile seo teknikleri için eklentiler

 • Sıralama Matematik Seo
 • Redrection
 • AMP
 • Gerçek Basit SSL

2023’te Etkili Olacak e-Ticaret SEO Teknikleri

E-ticarette seo tekniklerini kullanmak işletmelerin rakipleri ile rekabet edebilmeleri için oldukça önemlidir. Rakiplerinizin içerikleri, referans linkleri, anahtar kelimelerinin durumunu kendi siteniz ile karşılaştırmanız ve arama indeksinde onların önüne geçmeniz için önemli rehberler olabilir. E-ticarette seo teknikleri daha çok kullanıcıya yönelik optimize edilir. E-ticarette seo tekniklerini uygulamak istiyorsanız web sitenizde nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşağıda sıraladık.

 • Breadcrumb Yapısı
 • Orijinal İçerik
 • Hızlı Sayfalar
 • SSL Sertifikası
 • Marka Farkındalığı
 • Aktif Sosyal Medya Kullanımı
 • Kategori Optimizasyonu

2023 Yılında Popüler Olacak Site İçi SEO Teknikleri

Dış seo çalışması yaparken site içi seo çalışması yapmak sitenizin başarılı olmasını sağlayacaktır. Site içi seo tekniklerini uygulayarak web sitenizin temelini güçlendirebilirsiniz. Site içi seo teknikleri kullanıcılara uygun içerik, iç linkleme, kategorilerin düzenlenmesi, robot.txt dosyası gibi unsurları içerir. Site içi seo tekniklerini sıralayacak olursak aşağıdaki gibidir:

 • Özgün İçerik
 • Arama Hacmi Anahtar Kelime Seçimi
 • İç Bağlantı (Sayfa navigasyonu ve google botları için önemlidir)
 • Zenginleştirilmiş İçerik Kullanımı (Görsel, Video)
 • 301 yönlendirmesi 404 hataları
 • Site haritası, google botlarının sayfanızı düzgün bir şekilde taramasını sağlar

2023 Yılında Popüler Olacak Dış SEO Teknikleri

Site dışı seo teknikleri daha çok yönlendirme bağlantıları üzerine düşünülebilir ancak dış seo tekniklerini kullanırken başarı elde etmek istiyorsanız kullandığınız iç seo taktikleri de oldukça önemlidir. Sitenin %75’ini kapsayan dış seo, sitenizin güvenilirliğini ve marka bilinirliğini sağlamak için yapmanız gereken uygulamalar arasındadır.

Dış Seo Taktikleri Listesi

 • Referans Bağlantısı (Backlink)
 • Site dışı bağlantıları kontrol edin
 • Düşük DR Puanına sahip backlinklerden kurtulun.
 • Dofollow backlinkler alın.

10 thoughts on “Trafik Artırıcı Seo Taktikleri 2023 Seo Teknikleri Rehberi

 1. farmacia envГ­os internacionales [url=http://farmaciabarata.pro/#]farmacia online envГ­o gratis[/url] farmacia online envГ­o gratis

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *