Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Bulunur?

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Bulunur?

SEO uyumlu içerik yazarken kullandığımız anahtar kelimeler genellikle tek bir cümleden oluşur ve rakiplerimiz de içeriklerini genellikle bu tür anahtar kelimeler etrafında oluşturur. Fakat içeriğinizi tek bir cümle yerine uzun kuyruklu bir anahtar kelime ile oluşturursanız serp sonuçlarında yer alma ihtimaliniz daha yüksek olabilir. Uzun kuyruklu anahtar kelime ile içerik yazmak istiyorsanız uzun kuyruklu anahtar kelime nedir ve uzun kuyruklu anahtar kelime nasıl bulunur makalemiz sizin için faydalı olabilir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nedir?

Uzun kuyruklu anahtar kelime, tek bir kelime yerine 2-3 kelimeden oluşan bir kombinasyondur. Örneğin: seo çalışması, ayakkabı satın al gibi kelimeler long tail keywordlere örnek olarak verilebilir. Long tail anahtar kelimeler rekabet oranının düşük olması sebebiyle gün geçtikçe önemi artmaktadır.

SEO uzmanları ve SEO uyumlu içerik yazarları sitedeki içerikleri genellikle tek bir kelime üzerine kurguluyor ancak tek kelimeden oluşan anahtar kelimelerde rekabet oranının çok fazla artmasının sebebi de bu. Rekabetten uzak bir şekilde ön plana çıkmak için long tail keywords denilen uzun kuyruklu anahtar kelimeler serp sonuçlarında ön plana çıkmak için daha sık tercih edilir hale gelmiştir.

Long Tail Anahtar Kelime Neden Önemlidir?

arama sorgularının %70’i long tail anahtar kelimeler üzerinden yapılıyor. Sesli aramaların çoğu long tail anahtar kelimeler ile yapılıyor, bu nedenle sesli aramaların değeri her geçen gün artıyor. Long tail keywordler günlük hayatta konuşurken kullandığımız kelimeler gibidir, dolayısıyla sesli aramaların artması bu anahtar kelimelerin değerini de artırmaktadır.

Long tail anahtar kelimeler ile sorgulama yapan kullanıcılar genellikle “satın al, izle, nasıl yapılır, nedir” gibi sorgular yapıyorlar, eğer içeriğinizin anahtar kelimeleri bu tarz soru ekleri ya da anahtar kelimelerin kuyruğunda yer alan kelimeler içeriyorsa serp sonuçlarında ön sıralarda yer alma şansınız artıyor.

Long tail anahtar kelime rekabet oranının düşük olması ve benzer anahtar kelimelerden farklı olarak uzun bir son eke sahip olması birçok farklı arama sorgusunda yer almasını sağlar. Ön sıralarda yer almak isteyen e-ticaret siteleri SEO çalışmalarını uzun kuyruklu anahtar kelimeler üzerinden gerçekleştirmektedir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Serp sonuçlarında ön sayfalarda yer alabilmek için SEO uyumlu içerikler üretmek zorundasınız ancak üreteceğiniz içeriğin sahip olacağı anahtar kelimenin uzun kuyruklu mu yoksa tek kelimelik mi olacağına karar vermeniz gerekiyor. Bilmeniz gereken en önemli bilgi uzun kuyruklu anahtar kelimelerde rekabetin daha az olduğu gerçeğidir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Google Arama Sonuçları

Google arama kısmına seo nedir yazdığınızda en altta çıkan anahtar kelimeler genellikle kullanıcıların yaptığı uzun kuyruklu anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimeleri seçerek içeriklerinizi düzenleyebilirsiniz. Kullanıcıların yaptığı tek bir sorgudan tek bir içerik oluşturmak yerine yaptıkları ilgili sorguları bir araya toplayarak içerik oluşturmanızı tavsiye ederim, çok farklı sorgular yapıldığında serp yani arama sonuçlarında yer almanız daha kolay olacaktır.

Google Analytics

Google analitik aracı ile siteniz hakkında pek çok bilgi edinebilirsiniz ancak analitik sadece belirli metrikleri takip etmek için kullanılmaz. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri de google analytics aracı ile tespit etmek mümkün. Analytics üzerinden sitenize gelen arama sorgularını tespit ederek içeriklerinizi oluşturabilirsiniz.

Google İlgili Aramalar

Google arama sonuçlarına ek olarak ilgili aramalar bölümü de serp bölümünde yer alır ve burada genellikle uzun kuyruklu bir anahtar kelime bulunur. İlgili aramalar bölümünde potansiyel ziyaretçilerin ne hakkında ve nasıl arama yaptıklarını öğrenebilir ve içeriğinizi oluşturabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler Ne, Nasıl, Satın Alınır, Kullanılır

SEO uyumlu içerik oluştururken anahtar kelimeler genellikle fazla ekleme yapılmadan seçilir. Seçtiğiniz anahtar kelimelerin yanına ne, ne, nasıl, kim gibi sorgular ekleyerek içeriğinizin arama sonuçlarında yer alma olasılığını artırabilirsiniz.

Rakiplerinizin Anahtar Kelimelerini Analiz Edin

İçeriğinizi oluşturmadan önce yapmanız gereken ilk şey rakip içerikleri analiz etmektir. Rakiplerinizin içeriklerinde kullandığı anahtar kelimelerin uzun kuyruklu anahtar kelimeler olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer rakiplerinizin kullandığı stratejiden daha iyi bir strateji kurgulamazsanız içeriğiniz arama sonuçlarında ön sayfada yer almayabilir.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelime Araçları

Uzun kuyruklu anahtar kelime bulmanızı kolaylaştıracak anahtar kelime araçlarını aşağıda listeledik. Bu anahtar kelime araçlarını kullanarak içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. Anahtar kelime seçimlerinizde rekabet oranına ve aranma sıklığına dikkat etmenizi ve anahtar kelimenin yanı sıra içeriğinizin özgün ve kaliteli olmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Semrush

Anahtar kelime bulmak için dünyanın en bilinen seo analiz aracı olan semrush kullanılmaktadır. İçeriğiniz için oluşturacağınız anahtar kelime için semrush anahtar kelime aracını kullanarak aranma sıklığı, kelime zorluğu gibi birçok şeyi öğrenerek içeriğinizi oluşturabilirsiniz.

Ubersuggest

Ubersuggest popüler bir SEO analiz aracıdır. Chrome eklentisi olarak da kullanılabilmektedir. Ubersuggest anahtar kelime analizi yapma imkanı sunuyor, analiz aracının “keywords” bölümünde anahtar kelimemi aratabilir ve ilgili anahtar kelimeler, öneriler, rakip içerikler vb. birçok şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google tarafından geliştirilen en güvenilir anahtar kelime aracıdır. Bu araç, Google arama sonuçlarından elde edilen bilgileri kolayca ve doğru bir şekilde görüntüler ve arama sıklığı ve ilgili anahtar kelimeler hakkında bilgi sağlar.

Uzun Kuyruk Pro

Long tail pro en ünlü anahtar kelime aracıdır. Bu anahtar kelime, adından da anlaşılacağı gibi uzun kuyruk anahtar kelimeleri bulmak için geliştirilmiştir, bu araçla reklam içeren anahtar kelimeler için anahtar kelime zorluğu ve tbm oranları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Anahtar Kelime Bulucu

Keyword Finder, SEO uyumlu içerik üretiyorsanız her zaman karşınıza çıkacak ünlü bir anahtar kelime aracıdır. Bu anahtar kelime aracı da tıpkı diğer anahtar kelime araçları gibi üstün özelliklere sahiptir. İlgili anahtar kelime, sorgular ve arama sıklığı hakkında bilgi verir.

Google Trendler

Google trends, günlük ve yıllık bazda popüler aramalar hakkında anlık bilgi sağlar. Bu aramalar doğrudan kullanıcılar tarafından yapılan arama sorgularında kullanılan anahtar kelimeler hakkında bilgi verir. Bu anahtar kelimeleri google trends aracı ile tespit edebileceğiniz gibi coğrafi konumları hakkında da bilgi edinme fırsatı sunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *