Web Sunucusu Nedir? Web Sunucuları Nedir?

Web Sunucusu Nedir? İnternet Sunucuları Nedir?

Web sitelerinden her türlü bilgiyi elde ediyoruz, sadece bilgi değil video, görsel ve ses gibi birçok dokümanı da ancak web sitelerinin bu dokümanları nasıl sakladığını ve web sunucusu ve web server nedir merak ediyor olabilirsiniz.

Bu yazımızda web sunucusu ve internet sunucuları ile ilgili detaylı bir yazı hazırladık. Bu yazımızda web sunucusu seçerken nelere dikkat etmelisiniz, web sunucusu ne demektir, web sunucusu nasıl çalışır gibi birçok sorunun cevabını bulacaksınız.

Web Sunucusu Nedir?

Web sunucusu veya web server, web sitelerini barındırmak için internet protokolünü kullanarak barındırma ve barındırma hizmetleri sağlar. Web sunucusu veya hosting, web sitelerini yayınlamak ve barındırmak için sunucu şirketleri tarafından kiralanır.

Web sitelerinde istemci tarafından yapılan tıklamalara cevap veren web sunucuları, http (hyper text transfer protocol) protokol dizisinin kurallarına uygun olarak web sitesindeki dosyaları kullanıcılara yani istemciye gönderir.

Tarayıcı, internet ve web sunucusu arasındaki ilişki

Ağ sunucuları, birçok farklı işletim sistemine sahip bir bilgisayarda bulunan programlar tarafından çalıştırılır. Ağ sunucuları yazılım programlarıdır. Yazılım olarak kullanılan ağ sunucuları bilgisayarların sahip olduğu cpu ve donanımlar tarafından yönetilir.

Web sunucusu, web sitesinde yayınlanan görsel ve yazılı dokümanların internet üzerinde yer alabilmesi ve ziyaretçiler tarafından erişilebilmesi için bir sunucu firmada bulunan bilgisayardır.

Web sunucusu, internet üzerindeki sitelerin yayınlarını barındırdıkları hosting hizmeti veren firmalar tarafından sağlanır. Web sunucusu, ağ sunucusu, barındırma veya sunucu olarak adlandırılır.

Web Sunucusu Kapalı Ne Anlama Gelir?

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, web sunucusunun kapalı olduğu anlamına gelen “Cloudflare Error 521” ile karşılaşabilirsiniz. Bu hata sunucudan kaynaklanır.

Cloudflare size yanıt vermediğinde ortaya çıkar. Tarayıcı bağlanmaya çalışıyor, ancak içerik dağıtıcısı, cloudflare veya wordpress, web sunucunuz tarafından kabul edilmiyor.

Kaç Tür Web Sunucusu Vardır?

Web sunucuları yani hosting türleri birden fazladır. Bu hosting türleri genellikle kullanıcının ihtiyaçlarına ve kullanımına göre değişmektedir.

 • Dedicated sunucu
 • Bulut sunucusu
 • Paylaşımlı Hosting Sunucusu
 • Sanal Özel Sunucu VPS (sanal özel sunucu)

Adanmış Sunucu Nedir? (adanmış sunucu)

Özel sunucu, diğer sunuculardan daha pahalı olan ve tamamen sizin kontrolünüz altında olan bir sunucu türüdür. Dedicated sunucular genellikle büyük web siteleri tarafından kullanılır. Özel isteklere göre tasarlanır ve daha fazla ram gücüne sahiptir.

 • Güvenilirdir.
 • Hızlıdır.
 • Kapsamlı Kontrol
 • Tasarım fırsatı.

Bulut Sunucu Nedir? (Bulut Sunucu)

Bulut sunucu, kullanıcının istediği zaman ve istediği yerden sunucuya erişmesine ve belge yükleyip paylaşmasına olanak tanır. Fiziksel olarak çalışan sunucuların sanal olarak çalışması mantığı uygulanır. Kolay olduğu için daha çok tercih edilir.

 • Rahat Yönetim.
 • Hızlı Erişim.
 • Kolay Kullanım.

Paylaşımlı Hosting Nedir?

Paylaşımlı hosting, birden fazla web sitesinin bir sunucuyu ortak olarak kullanmasıdır. Sunucuyu birden fazla kullanan web sitelerinin sunucu kaynaklarını ne kadar kullandığı bilinmemektedir. Ancak tüm kullanıcılar belirli limitler dahilinde sunucuyu kullanma hakkına sahiptir.

Sanal Özel Sunucu Nedir?

Sanal Özel Sunucu VPS, çok büyük bir sunucunun içinde yer alan başka bir sunucudur. Sanal özel sunucularda, web sitesi sunucu olanaklarını diğer sitelerle paylaşmaz. Bu genellikle büyük kuruluşlar tarafından kullanılır. En çok kullanılan sunucular arasındadır.

 • Maliyeti Yüksektir.
 • Güvenilirdir.
 • Yüksek kalitededir.
 • Tasarım İmkanı Sunar.

Network Web Sunucusu Nasıl Çalışır?

Web sunucuları bilgisayarlara göre daha gelişmiş ve hızlı bir yapıya sahiptir. Web sunucularının çalışması için CPU genellikle çok daha büyüktür.

Web sunucusu üzerinde bulunan web sitelerine erişim sağlayabilmek için her siteye özel bir IP Adresi atanır.

IP Adreslerinin sayıları çok fazla olduğunda bir domain seçilir. IP adresleri alan adlarının karşılığıdır. 0 ile 255 arasında dört sayıdan oluşan IP Adresleri bir siteye atanır.

İnternette dolaşan ziyaretçiler bir web sitesine ulaşmak için arama çubuğuna web sitesinin alan adını yani IP adresini yazıp üzerine tıklayarak ulaşırlar. IP Adresleri ve DNS sistemi birbiri ile bağlantılı olarak çalışır. Arama çubuğuna ister IP ister Alan adı yazın, ulaşacağınız site aynı olacaktır.

DNS ve IP adreslerinin birbirine bağlı olmasından dolayı kullanıcı arama yaptığında web sunucusunda depolanan web sitesine ait veriler görsel olarak sunucunun önünde belirecektir.

Web sunucusu yani server, kullanıcıya sitenin görüntülerini, dokümanlarını ve canlı kullanımını sağlar. Web sunucusu, web sitesinin canlı halini ziyaretçilere sunmak için Ngnix ve apachi gibi yazılımları kullanır.

Web Sunucu Programları

Web sitelerinin internet üzerinde yer alabilmesi için sunuculara yani internet ağ sunucularına ihtiyaçları vardır. Web sitesinin üzerinde yer alacağı internet sunucu yazılımları markalara ve ihtiyaçlara göre değişiklik göstermektedir.

Web sunucusu seçerken hangi yazılımı kullandığını incelemek için ne işe yaradığı ve hangi özelliklere sahip olduğu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Aşağıdaki web sunucu programlarını inceleyerek ihtiyacınıza göre web sunucu programlarını seçebilirsiniz.

1- Apache HTTP Sunucusu

Apache en çok bilinen web sunucularından biridir. Herkes tarafından bilinmesi ve geçmişten beri kullanılıyor olması bu sektörde %40’lık bir paya sahip olmasını sağlıyor. Sektörde herkes Apache programını genel olarak httpd olarak bilmektedir.

Apache programı güçlü web sunucu programları arasında yer almaktadır. C dilinde yazılmış ve özel tasarımlara uygun bir programdır. Apache IPv4, IPv6 ve HTTP, HTTP/2, HTTPS desteklemektedir.

2- Ngnix

Ngnix, web sunucusu, tıpkı diğer web sunucusu programları gibi, uzun süredir piyasada ve güvenilir olduğunu kanıtladı. Ngnix programı, kullanımı kolay olduğu için daha sık tercih edilen hızlı ve güvenilir bir web sunucu yazılımıdır. Yük dengeleme ve ters API desteğine sahiptir.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları olan twitter, facebook, linkedin gibi platformlara hizmet vermektedir.

3 – Lighttpd Web Sunucusu

Lighttpd, web sunucu programları arasında en az yer kaplaması ve kaynakları en ekonomik şekilde kullanması, hızlı ve ücretsiz olması nedeniyle tercih edilmektedir. Açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Windows ve linus, unix gibi platformlarda desteklenmektedir. Büyük bağlantıları işlemek için kullanılır. Çok büyük sunucularda çalışmak üzere tasarlanmıştır.

4 – Caddy Web Sunucusu

Caddy web sunucusu programlama dili olarak “go” kullanmaktadır. Web server programları arasında caddy web server hızlı ve dengeleyici bir özelliğe sahiptir. Ek paket satın alma gibi fırsatlardan kurtulma imkanı sunduğu için önemli bir yazılım programıdır.

Go programlama dili kullanılarak yazılanCaddy Web Server; hız ve çoklu platform desteğinin yanı sıra yük dengeleyici, API gateway ve reverse proxy özelliklerini de sunmaktadır. İhtiyaç duyduğu tüm paketleri bünyesinde barındıran bu web sunucusu, sizi ek paket yükleme derdinden kurtarıyor ve kurulumu oldukça kolay hale getiriyor.

5 – OpenLiteSpeed Web Sunucusu

Litespeed açık kaynak kodlu bir web sunucu programıdır. Hızlı ve basit olması nedeniyle herkes tarafından tercih edilmektedir. Basit ve kolay kullanımı nedeniyle kullanım oranları artmaktadır.

Web Sunucuları ve SEO Arasındaki İlişki Nedir?

Web sunucuları sadece web sitelerini barındırmak ve ziyaretçilere web sitesi ile ilgili dokümanları sunmak açısından değil, SEO açısından da oldukça önemlidir.

Ağ sunucularının web sitelerini hızlı yükleyebilmesi ve kullanıcı isteklerine hızlı cevap verebilmesi sitenin hızlı yüklenmesini sağlar. Sitenin hızlı yüklenmesini sağlayan ağ sunucusu kullanıcı deneyimini de artıracaktır.

SEO açısından web sunucusunun hızlı çalışması dışında güvenilir ve her türlü saldırıya karşı güvenli olması gerekmektedir. SEO açısından içeriğimizi video ve görsellerle oluşturduğumuz için depolama alanı her zaman önemlidir, bu nedenle depolama alanı açısından size geniş imkanlar sunan bir web sunucusu her zaman faydalıdır.

6 thoughts on “Web Sunucusu Nedir? Web Sunucuları Nedir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *