Yandex SEO Nedir? Yandex SEO Çalışması Nasıl Yapılır? 2023

Yandex SEO Nedir? Yandex SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Yandex arama motoru sonuçlarında ön plana çıkmak ve trafik elde etmek için yandex seo optimizasyon çalışması yapmanız gerekmektedir. Yandex SEO optimizasyonu için Yandex arama motorlarının kriterleri doğrultusunda içerik, backlink ve kullanıcı deneyimi alanında çalışmalar yapmak gerekir bu nedenle sizlere yardımcı olabilecek Yandex SEO optimizasyonu yazımızı sizler için hazırladık.

Yandex SEO Optimizasyonu Nedir?

Yandex SEO Optimizasyonu, web sitelerinin Yandex arama motoru algoritmasının kriterleri doğrultusunda arama sonuçlarında ön sıralarda yer alması için yapılan yandex seo çalışmasıdır.

Yandex arama motoru da diğer arama motorları gibi kendine özgü bir algoritmaya sahip olduğu için farklı SEO kriterleri uygulanmalıdır. Bu nedenle yaptığımız seo çalışmasının benzer ve farklı uygulamaları ile google’da karşılaşabilirsiniz.

Yandex ülkemizde başta olmak üzere dünyada 56 milyondan fazla kullanıcının ziyaret ettiği en çok kullanılan arama motorlarından biridir bu nedenle e-ticaret sitelerinin ve blog sitelerinin trafik kazanabilmesi için bu arama motorunun arama sonuçlarında yer almak çok önemlidir. yandex seo optimizasyonu çok önemlidir.

Yandex SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Yandex SEO çalışması için Yandex arama motorunun kriterlerine uygun olarak çalışmak gerekir. Site içi SEO ve site dışı SEO çalışmalarını uygun algoritma kriterlerine göre yaparken, kullanıcı deneyimini arttırmak için yapabileceğiniz birçok farklı yandex seo optimizasyonundan bahsedeceğiz, aşağıdaki uygulamaları sırasıyla takip edebilirsiniz.

SEO Uyumlu İçerik Hazırlayın!

SEO uyumlu içerik her arama motoru için çok önemlidir. Yandex SEO uyumlu içerikleriniz ne kadar özgün ve kaliteli olursa arama sonuçlarında yer alma ihtimaliniz o kadar artar bu nedenle SEO uyumlu içeriklerinizde nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşağıda sıralayacağız.

 1. İçeriğinizi yazmadan önce mutlaka detaylı bir araştırma yapın. Rakiplerinizin yazdığı içerikleri analiz edin ve dolu dolu bir içerik hazırladığınızdan emin olun.
 2. İçeriğinize seo uyumlu dikkat çekici bir başlık ekleyin. İçeriğinizde kullanacağınız başlık kesinlikle kullanıcıların dikkatini çekecek mesajlar vermeli ve anahtar kelimeler kullanılmalıdır.
 3. Uzun cümleler kurarak okuyucularınızı sıkmayın, cümlelerinizi kısa ve anlaşılır tutmanız okunabilirliği arttırabilir ve bunun sonucunda trafik ve arama sonuçlarında olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
 4. Sitenizdeki içerikler arasında iç linkleme yapmak kullanıcı deneyimi ve arama motorları için çok önemlidir. Bir kullanıcı yazınızı okuduğunda ilgili bir yazıya verdiğiniz linke tıklayarak site içindeki dönüşümü arttırmış olursunuz. Yandex robotları sitenizi taramaya geldiğinde anchor text olarak verdiğiniz iç linkteki anahtar kelime arama sonuçlarında öne çıkmasını sağlayabilir.
 5. İçeriğinizde görseller ve videolar kullanın. Görseller okunabilirlik ve çekicilik açısından kullanıcı deneyimini artırabileceği gibi Yandex arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için rakiplerinizden daha fazla görsel ve ilgili görseller kullanmanız sıralamanızı yükseltebilir.
 6. İçeriklerinizde uzun cümleler yerine kısa yazılara yer verirseniz okunabilirliği artırabilirsiniz. Uzun bir konuyu her zaman kısa makalelerle anlatın ve bu makalelerde anahtar kelimeleri kalın yapın.
 7. İçeriklerinizde anahtar kelime kullanın, özellikle anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edin. Ana anahtar kelimenin yanında ilgili anahtar kelimelerle alakalı cümleler kurmanız içeriğinizin farklı anahtar kelimelerden trafik almasını sağlayabilir.

Anahtar Kelime Araştırması Yapın!

SEO uyumlu içerik hazırlarken mutlaka dikkat etmeniz gereken şey, kullanacağınız anahtar kelimenin hazırladığınız içerikle uyumlu olup olmadığıdır. İçeriğinizi hazırlamaya başlamadan önce mutlaka anahtar kelime araştırması yapın ve anahtar kelimelerin aranma hacmine ve rekabet oranına dikkat edin çünkü kolay sıralama ve çok fazla trafik alabileceğiniz anahtar kelimelere odaklanmak her zaman daha kolay olacaktır.

Anahtar kelime araştırması yaparken içeriğinizde uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve ilgili anahtar kelimeler kullanın ancak anahtar kelimelerinizin yoğunluğuna da dikkat edin. İçeriğiniz için anahtar kelime araştırması yapmak için anahtar kelime bulma araçlarını kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimine Önem Verin!

Yandex SEO optimizasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu kullanıcı deneyimidir. Kullanıcı deneyimi size olumlu geri dönüşler sağlayacaktır çünkü bir kullanıcının hızlı açılan ve kolay navigasyona sahip bir web sitesine geri dönmesi çok yaygın bir durumdur.

Kullanıcı deneyimini arttırmak için rakiplerinizle benzer sayfaları analiz edin, kullandıkları renklere, butonlara veya kodlara dikkat edin ve kendi sitenizde uygulayın.

Kullanıcılarınızı yani hedef kitlenizi analiz edin ve sitenize gelen kullanıcıların ne aradığını, ne görmek istediğini analiz ederek sitenizde tasarımlar yapın.

Ziyaretçiler sitenizi ziyaret ettiklerinde karşılaşmak istedikleri içeriklerin sitenizde bulunmasını ve bu içeriklerin tam kapsamlı olmasını sağlayın, yarım ve eksik içeriklerle karşılaşan kullanıcılar siteyi terk eder.

Web sitenizin hızlı açılmasına mutlaka dikkat edin çünkü kullanıcılar yavaş açılan web sitelerinden çok çabuk çıkmaktadır. Web sitesi hızını artırmak için sitenizdeki görselleri ve kod yapılarını sıkıştırın ve minimize edin.

SEO Uyumlu Başlık Yazın!

SEO uyumlu başlık, arama sonuçlarında yer almanıza ve trafiğinizi artırmanıza yardımcı olabilir. SEO uyumlu başlık yazarken anahtar kelime ile birlikte dikkat çekici mesajlar vermeye özen gösterin. Başlık yazarken karakter sayısına dikkat edin ve alakalı anahtar kelimeler kullanın.

Yazacağınız başlık yandex seo çalışmanızda arama sonuçlarında sıralama almanızı sağlayacaktır. Google arama motoru için kurguladığınız seo çalışması yandex seo çalışmasına çok benzemektedir.

SEO Uyumlu Meta Açıklama Yazın!

Title ve description Yandex seo optimizasyon çalışmaları için en önemli kriterler arasındadır. Meta açıklama yazarken anahtar kelime ve ilgili anahtar kelimeleri kullanmaya özen gösterin, anahtar kelimelerinizi çok fazla ekleyerek spama düşmemeye dikkat edin ancak 155 karakteri geçmemeye çalışın.

Yandex Backlink Çalışması Yapın!

Google ve bing arama motorlarında olduğu gibi yandex arama motorunda da arama sonuçlarında sıralama kazanmak için yandex backlink çalışması çok önemlidir. Yandex seo optimizasyon çalışması için backlink çalışması yaparken backlink alacağınız sayfaların DR ve PR puanlarının mutlaka yüksek olmasına dikkat edin.

Mobil Uyumluluğa Dikkat Edin!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet artık telefonlarımızdan da erişilebilir hale geldi, bunun sonucunda web siteleri artık mobil kullanıcılardan da trafik alabiliyor ancak mobil uyumluluğu olmayan web siteleri için bunu söylemek oldukça zor. Mobil uyumluluğu olan web sitelerinde dönüşüm ve trafik oranları oldukça yüksek çünkü Yandex arama motoru algoritması mobil uyumluluğu olan web sitelerini arama sonuçlarında ön sıralarda gösteriyor.

Yandex Yerel SEO Çalışması Yapın

Yandex arama sonuçlarında yerel arama sonuçları da yer almaktadır. Yandex seo büyük ve küçük işletmelerin yakınlarındaki müşterileri çekmeleri için oldukça önemlidir. Yerel yandex seo çalışması için işletmeniz hakkında detaylı bilgi eklemeyi, görsel ve anahtar kelimelerle içerik hazırlayıp paylaşmayı ihmal etmeyin.

Yandex Web Master Araçlarını Kullanın

Web sitelerinin 404, sitemap ve robots dosyaları hakkında bilgi almak için kullandıkları web master tools araçları vardır. Her arama motorunun web siteleri için böyle bir hizmeti vardır. Yandex seo web master araçlarını kullanarak siteniz ile ilgili sorunları detaylı bir şekilde araştırabilirsiniz.

Yandex Metrica

Yandex metrica son zamanlarda oldukça kullanılmaya başlanan önemli bir analiz aracıdır. Yandex metrica, kullanıcıların web sitesindeki davranışlarının ve gezindikleri sayfaların gerçek zamanlı analizini sunar. Kullanıcıların hangi sayfada ne kadar gezindiğini ve içeriğin en çok hangi kısımlarının okunduğunu analiz edebilirsiniz. Yadenx seo çalışması sırasında önemli optimizasyonlar yapmanızı sağlayacak verileri yandex metrica ile elde edebilirsiniz.

Yandex SEO Çalışma İpuçları

 1. Kaliteli ve özgün içerikler hazırlayın.
 2. Yandex SEO çalışması için içeriklerinizde anahtar kelimelere ve ilgili anahtar kelimelere yer verin.
 3. Yandex SEO Çalışması için kaliteli backlink çalışması yapın.
 4. Başarılı bir Yandex SEO Çalışması için mobil uyumluluğa ve kullanıcı deneyimine dikkat edin.
 5. Web sitesi hızını mutlaka artırın ve kullanıcıların sayfadan hemen ayrılmasına izin vermeyin.

Yandex Anahtar Kelime Aracı Listesi

Yandex SEO optimizasyonu için içerik yazmak çok önemlidir. Yandex seo optimizasyonu sırasında içeriğinize uygun anahtar kelimeleri bulabilmeniz için yandex arama motorunda en çok sorguda yer alan anahtar kelimeleri bulmanız gerekmektedir. Bu anahtar kelimeleri bulmanızı sağlayacak ve yandex seo optimizasyonunu kaliteli hale getirecek anahtar kelime araçlarını sizler için listeledik.

Yandex Wordstat

Wordstat, Yandex kullanıcılarının en çok sorguladığı anahtar kelime araçlarını kolayca bulur. Ayrıca bölgesel arama sonuçlarında kullanılan anahtar kelimeleri analiz etmenizi sağlar.

Mail.ru Anahtar Kelime Aracı

Rusya’daki en büyük arama motoru olan mail.ru, kullanıcıları analiz etme ve doğru veriler sağlama konusunda çok iyidir. Yandex arama motorunda ön sıralarda yer almak için mail.ru aracı ile doğru anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Mail.ru aracı kullanıcıların cinsiyeti, yaşı ve konumu hakkında bilgi vermektedir.

Yandex Algoritmaları ve Güncellemeleri

Yandex arama motorunun gelişimini ve kriterlerini takip edebilmek için algoritma ve güncellemeleri hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Algoritmalar hakkında sahip olacağınız bilgiler yandex seo çalışması sırasında size mutlaka yardımcı olacaktır. Algoritmalardan elde edeceğiniz bilgileri yandex seo çalışması sırasında arama sonuçlarında sıralama kazanmak için kullanabilirsiniz. Başarılı bir yandex seo çalışması yapabilmeniz için aşağıda sizler için Yandex algoritması ve güncellemeleri hakkında detaylı bilgiler hazırladık .

8-SP1 Algoritması

Yandex, 2008 yılında anonim olarak duyurduğu ilk algoritmanın ardından bu algoritmayı da duyurdu. 8-SP1 Algoritması öncesinde Yandex SEO optimizasyon çalışmaları ile domain yaşı büyük olan web sitelerine arama sonuçlarında ön sıralarda yer verilmesini sağlıyordu. 8-SP1 Algoritması sonrasında ise eski ve yeni domain yaşına sahip web sitelerinin rekabet etmesini sağladı.

Magadan Algoritması

Magadan algoritması 2008 yılında kullanıcı deneyimini iyileştirmek için oluşturulmuştur. İş, navigasyon ve bilgi gibi farklı arama kategorilerine uygun sonuçları listelemek için yapılan bir algoritma güncellemesidir.

AGS Filtre Algoritması

AGS Algoritması ilk olarak 2008 yılında Yandex tarafından kullanılmıştır. Bu güncelleme google panda algoritması başta olmak üzere diğer arama motorlarının kullandığı algoritmalara benzemektedir. AGS Algoritması 2009, 2013, 2014 ve 2015 yıllarında güncellenmiştir.

AGS Algoritmasının temel amacı kaliteli içeriği kalitesiz içerikten ayırmak, kopya ve kalitesiz içeriği tespit etmektir. AGS Algoritmasına yapılan sonraki güncellemeler ana amacı değiştirmiş ve reklam yapmak ve para kazanmak için hazırlanan düşük kaliteli sayfaların sıralamalarını düşürmek ve link satan siteleri cezalandırmak için kullanılmıştır.

Reykjavik ve Kaliningrad Algoritması

Rekjavik ve Kaliningrad algoritması ilk olarak 2011 yılında tanıtılmıştır. Bu algoritmanın temel amacı, arama sorgularında kişiselleştirilmiş sonuçlar sağlamaktır. Algoritma, Yandex arama motorunu kullanan kullanıcıların arama geçmişini, çerezlerini ve kullanıcı davranışlarını analiz ederek, arama yapan kişiye kişisel ve kullanıcının ilgi alanlarıyla alakalı sonuçlar sunmayı amaçlamaktadır.

Arzamas ve Konakovo Algoritması

Arzamas algoritması ilk olarak 2006 yılında tanıtılmıştır. Arzamas algoritmasının temel amacı, kullanıcılara arama sorguları için bölgesel ve ulusal aramalar sağlamaktır.

Konakovo algoritması ilk olarak 2009 yılında Ukrayna, Belarus ve Kazakistan ülkelerinde kullanılmaya başlanmış ve 1250’den fazla şehrin bölgesel olarak aranmasına olanak sağlamıştır.

Vladivostok Algoritması

Vladivostok algoritması gelişen teknoloji ve kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi üzerine kurulmuştur. Mobil kullanıcıların daha iyi bir deneyim yaşamasını sağlamak ve kaliteli mobil uyumluluğa sahip web sitelerini arama sonuçlarına dahil etmek için yapılmıştır.

2015 yılından bu yana Yandex SEO optimizasyon kriterlerinde oldukça etkili bir faktör haline gelen mobil uyumluluk, birçok web sitesinin sıralama kazanmasına neden olurken birçoğunun da sıralama kaybetmesine neden oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *