Youtube SEO Nedir? Youtube SEO Nasıl Yapılır? 2023

Youtube SEO Nedir? Youtube SEO Nasıl Yapılır?

Google’ın sahip olduğu en büyük platformlar arasında yer alan youtube sitesi, dünyanın en geniş kullanıcı kitlesine sahip web siteleri arasında yer almaktadır. Youtube’da yer alan videoların ön plana çıkabilmesi için youtube seo çalışması yapmak gerekmektedir. Youtube seo çalışması, youtube seo kriterlerine ve kullanıcı davranışlarından elde edilen bilgilere göre yapılır. Hazırlamış olduğumuz bu yazıda youtube seo nasıl yapılır ve video nasıl ön plana çıkarılır makalesini hazırladık.

Youtube SEO Nedir?

Youtube SEO, youtube kanallarının ve videolarının Youtube arama motorunun SEO kriterlerine uygun olarak optimize edilmesi amacıyla yapılan youtube seo çalışmasıdır.

Youtube seo ilk zamanlarda çok fazla ilgi görmeyen bir optimizasyon türüydü fakat youtube firmasının tüm dünyada bilinmesi ve herkesin burada olması nedeniyle içerik üreticileri arasında büyük bir rekabete neden olmuştur bu nedenle videoları ön plana çıkarmak için büyük bir rekabet yaşanmaktadır.

Youtube SEO Nasıl Yapılır?

Youtube SEO çalışması için videolar içerisinde ve kanal içerisinde belirli optimizasyonların yapılması gerekmektedir. Bu optimizasyon işlemlerinin nasıl olacağını aşağıda sıraladık.

Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Youtube için video hazırlarken videonuzun başlığında, açıklamasında ve hastaglerinde anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir. Anahtar kelime araştırması youtube seo çalışmalarınıza her zaman fayda sağlayacaktır. Doğru anahtar kelimeleri seçerek arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz çünkü kullanacağınız anahtar kelimeler kullanıcıların en çok aradığı ve ilgili anahtar kelimeler olacaktır.

Bir Video Adı Seçin

Youtube için içerik üretirken ürettiğiniz içeriği paylaşırken video ismi çok önemlidir. Video adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve içeriğinizin ne hakkında olduğunu açıklamasına yardımcı olur.

Bir videoya isim verirken videonun konusuyla alakalı bir isim seçin ve bir slogan ekleyin. Dikkat çekici ve alakalı bir video adı seçmek, kullanıcıların tıklamasına ve videonun ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olabilir.

Videolara Başlık Ekleme

Youtube’a ekleyeceğiniz videolara isim verdikten sonra diğer önemli husus ise bir sayfa başlığı yani title koymanız gerektiğidir. Youtube videolarına başlık eklerken 100 karakter sınırı olduğunu unutmamalısınız. Bu 100 karakterlik alan içerisinde dikkat çekecek ve tıklanma oranını arttıracak bir başlık seçin.

Youtube videolarınıza başlık eklerken mutlaka bir anahtar kelime araştırması yapın çünkü kullanıcıların aradığı anahtar kelimeler üzerine başlıklar kurarsanız izlenme oranlarınızda mutlaka bir artış gözlemleyebileceksiniz.

YouTube SEO Uyumlu Video Açıklaması Ekleyin

Youtube platformunda yer alan videoların büyük çoğunluğunda açıklama kısmı boş bırakılıyor. Video açıklaması, tıpkı web sitesi için içerik üretirken hazırladığınız metin gibi, sıralama ve kullanıcıların sizi bulması için faydalıdır.

Youtube videolarına açıklama eklerken 4000 karakter ile sınırlı olduğunuzu bilmelisiniz. Açıklama kısmına mutlaka konu ile ilgili anahtar kelime ve anahtar kelimeler ekleyin, konu içerisinde neler var, nasıl yapılır gibi başlık ve açıklamalar ekleyebilirsiniz.

Video Kategorisi Seçin

Youtube’da büyük kanalların en önemli özelliği kanallarının kategori alanında yayın ve içerik üretmeleridir. Youtube kanalınızın kategorisi ne olursa olsun uygun içerik ve kitleyi hedeflemeniz gerekiyor çünkü bir kategorinizin olması hedef kitlenizin size yapışmasını kolaylaştıracaktır ve birden fazla farklı hedef kitleyi hedefliyorsanız youtube kanalınızın büyüme süresini uzatabilir.

Videolara Etiketler Ekleyin

Sosyal medya ve web sitelerinde yaygın olarak kullanılan etiket özelliği youtube platformunda da mevcut. Youtube videolarınıza etiket eklerken konunuz ve kanalınızla ilgili etiketler eklediğinizden emin olun. Çok fazla etiket eklerseniz spama düşebilir ve youtube kullanım kararlarını ihlal ettiğiniz için kanalınız ceza alabilir.

Küçük Resim Ekle

YouTube videolarınıza küçük resimler eklemeyi asla unutmayın ve videolarınızın yalnızca YouTube platformunda görüntülenmediğini unutmayın. Google arama motorunda yapılan her sorgu için youtube kanalından gelen video önerileri de serp bölümünde listelenmektedir.

Serp bölümündeki videolara ilgi çekici sayfa başlıkları ve dikkat çekici küçük resimler eklerseniz kesinlikle arama sonuçlarından trafik ve kitle elde edebilirsiniz.

Küçük resimlerin formatı 1280×720 piksel olmalı bununla birlikte görselin boyutu 2mb formatında ise jpeg, gif, bmp formatında olması gerekmektedir.

Videolarınıza Altyazı Ekleyin

Youtube seo çalışması yaparken kanalınızın hedef kitlesini ülkenizden uluslararası ülkelere tanıtmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle kanalınızdaki videolara altyazı ekleyerek farklı dillerde hedef kitle kazanmanız kolaylaşacaktır.

Videolara altyazı ekleyebilmek için .SRT uzantılı dosyalara sahip olmanız gerekmektedir. Altyazıların okunabilir ve video ile uyumlu olması gerekiyor.

Oynatma Listeleri

Oynatma listelerini birçok farklı şekilde oluşturabilirsiniz. YouTube kanalınız bir eğitim kanalı ise eğitim videolarınızı bir oynatma listesinde toplayabilir ve kullanıcıların bunları sırayla izlemesini sağlayabilirsiniz. Eğer youtube kanalınız bir blog ise en çok izlenen ya da en güzel bölümleri oynatma listelerine ekleyebilirsiniz, hedef kitleniz videolarınızı izlemeyi seviyorsa bu tarz oynatma listelerinden mutlaka faydalanacaktır.

Videolarınıza Kart Ekleyin

Youtube videolarında bir konu hakkında bir şeyler anlatırken, onunla ilgili başka bir videonun kartını ekleyebilir ve kullanıcılarınızın bu videoları izlemesini sağlayabilirsiniz. Video kartlarını sadece bu şekilde kullanmak yerine kanalınızın en eğlenceli ya da en çok izlenen videolarını da kullanıcılarınıza önerebilirsiniz.

Abone Olma Hatırlatması Yapın

Youtube videolarını izlemek için giren kullanıcıların büyük çoğunluğu videoyu izledikten sonra beğenmeden, abone olmadan ya da paylaşmadan videodan ayrılıyor bu da youtube kanalı tarafından olumsuz bir sonuç çünkü abone ve beğeni sahibi olmanız her zaman arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanızı sağlar. Videolarınızı izleyen kullanıcıların etkileşim yaratması için videonun başında ve sonunda abone ol, beğen, paylaş gibi dönüşüm yaratabilecek çağrılar yapın, bu kesinlikle olumlu bir geri dönüş sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın

Youtube’a yüklediğiniz videolar arama sonuçlarında her zaman üst sıralarda çıkmayabilir ancak alacağı izlenme ve dönüşümlerle sıralaması mutlaka yükselecektir. Youtube’da paylaştığınız bir videonun anında dönüşüm alabilmesi için mutlaka sosyal medya kanallarında da paylaşmalısınız çünkü sosyal medyadaki takipçileriniz sizin youtube videosu yüklediğinizden haberdar olmayabilir hatta abone bile olmayabilirler.

Videonuzu Bölümlere Ayırın

YouTube SEO optimizasyonu için videolarınızı kendi içinde bölümlere ayırmak çok önemlidir, özellikle bu bölümleri anahtar kelimelerle ayırmak arama yapan kullanıcının izlemek istediği bölümü bulmasını sağlar.

Aşağıda bilgilendirici bir youtube kanalının videoyu başlangıçta nasıl bölümlere ayırdığını ve sonrasında konunun önemli olduğu ve aranma hacminin de arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağladığı bölümlere ayırdığını gözlemleyebilirsiniz.

Blog İçeriğinize Videolar Ekleyin

Youtube kanalınızın bir web sitesi varsa mutlaka videoları bu siteye gömülü olarak ekleyin. SEO uyumlu bir web siteniz varsa içeriklerinize ekleyeceğiniz videolar, videoları okumak için gelen kullanıcıları video izlemeye yönlendirecek ve hem içeriklerinizin okunması hem de videolarınızın izlenmesi kesinlikle artacaktır.

Açılış ve Bitiş Ekranı Optimizasyonu

Youtube platformunda dönüşüm alabilmek için açılış ve bitiş ekranı yapmanız gerekmektedir. Bu açılış ve bitiş ekranları youtube seo için çok önemlidir çünkü açılış ekranında kanalınıza dönüşüm sağlayabilecek abone ol, beğen, paylaş veya içeriğin konusu ile ilgili bilgiler verilebilir.

Bir diğer önemli youtube seo ipucu ise bitiş ekranında verilen mesajlardır, bunlar abone ol, beğen, paylaş gibi önemli dönüşümler yaratabilecek hatırlatmalar olabilir. Bununla birlikte bitiş ekranında ilginizi çekebilecek videoların başlığı altında öneri videolarına yer verilebilir.

Youtube Kapanış Ekranı ÖrneğiYoutube SEO Nasıl Yapılır

Açılış ve Bitiş Ekranına Ekleyebileceğiniz Mesajlar

 1. Abone Olun
 2. Videoyu Beğenmeyi Unutmayın.
 3. Videoyu Paylaşmayı Unutmayın.
 4. Video hakkındaki düşüncelerinizi yorum olarak bırakın.
 5. İlgili Videoları En Sonda Gösterin.
 6. Sosyal Medya Hesaplarının Adreslerini Ekleyin.

Videoları Farklı Formatlarda Yapın

Youtube platformundaki videolar genellikle bilgilendirici, eğlendirici veya şarkılarla ilgilidir. Bu videolar genellikle çok yaygın bir formatta düzenlenmektedir. Youtube platformunun bu kadar çok kullanıcıya sahip olması ilginç ve farklı bir içeriğin hızlı bir şekilde popülerleşmesini sağlıyor. Video formatlarınızı klasik formatın dışında farklı bir formatta oluşturursanız kesinlikle ilgi çekecek ve hatta viral bir dönüşüm elde edeceksiniz.

 1. Soru ve Cevap Videoları Hazırlayın.
 2. Röportaj Yapın.
 3. Farklı Kanallar ile Ortak Videolar Çekin.
 4. Viral Videolarla İlgili İçerikler Hazırlayın.

İdeal Video Uzunluğu

Youtube SEO optimizasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey video uzunluğudur. Arama sonuçlarında ön planda olmak için video uzunluğunu iyi ayarlamanız gerekiyor. Genellikle ilk sıralarda çıkan video genellikle ideal video uzunluğu hakkında bilgi verir. Rakiplerinizin hazırladığı videonun uzunluğuna ve videoda işlenen konuyla ilgili içeriğe mutlaka bakın, konunun ne kadar derin olması videonun ne kadar uzun olacağını ortaya koyar.

Kanalınızı Tanıtmak İçin Reklam Verin

Youtube SEO optimizasyonu için anahtar kelime, başlık, açıklama ve hastagh gibi önemli youtube seo optimizasyonunu yaptıktan sonra kanalınızı tanıtmak için youtube ücretli reklamlarından faydalanabilirsiniz, bu da kanalınızın hızlı bir şekilde tanınmasını ve videolarınızın izlenmesini sağlayabilir.

YouTube SEO Performansınızı Raporlayın

YouTube SEO optimizasyonundan belirli bir süre sonra, YouTube SEO performansınızı analiz etmeniz gerekir. Analiz etmek sizin için her zaman faydalıdır çünkü kullanıcılar hakkında elde ettiğiniz veriler size her zaman videolarınızı optimize etme ve rakiplerinizle rekabet etme fırsatı verir.

 1. YouTube Studio’da oturum açın.
 2. Veri stüdyosunda, sol menüdeki Analytics bölümüne gidin ve buradaki izleme süresine tıklayın.

İzlenme süresi size kanalınız ve kullanıcılarınız arasındaki etkileşim hakkında gerçek bilgiler verir. Buradan elde edeceğiniz veriler içeriğinizle ilgili anahtar kelime, başlık, açıklama ya da hastagh’in yüksek ya da düşük olmasıyla ilgili düzenlemeler yapmanızı sağlayacaktır.

Videolarınızı Web Sitenizde Yayınlayın

Yukarıda videolarınızı blog içerikleriniz içerisinde yayınlamanız gerektiğinden bahsettik ancak diğer önemli husus ise videolarınızı web sitenizin anasayfasında yani ana ekranında da görüntülemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer her içeriğinize tek tek videolarınızın linklerini eklemekle uğraşmak istemiyorsanız web sitenizin anasayfasına son eklediğiniz videonun linkini ve görselini ekleyebilirsiniz.

Youtube SEO Teknikleri

Youtube platformunda arama sonuçlarında ön plana çıkabilmek için youtube seo optimizasyonu kesinlikle önemlidir ancak unutmamak gerekir ki her hesap için farklı hedef kitleler vardır bu da farklı youtube seo teknikleri kullanmanın önemini arttırmaktadır. Aşağıda youtube seo optimizasyonu yaparken kullanmanız gereken youtube seo teknikleri listesi hazırladık, bu youtube seo teknikleri videolarınızı youtube seo optimizasyonu yaparken size kesinlikle yardımcı olacaktır.

 1. En Çok Kullanılan Anahtar Kelimeleri Seçin
 2. İçeriğinizde alakalı hastag’ler kullanın.
 3. Açılış ve bitiş ekranında dönüşüm sağlayabilecek mesajlar ekleyin.
 4. İçeriğinizin açıklamasını yazın ve ilgili anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olun.
 5. Google Trends’i kullanarak zamana göre trend videolar hazırlayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *