Zararlı Backlinkler Nasıl Temizlenir? – SEO Not Defteri

Zararlı Backlinkler Nasıl Kaldırılır Zararlı Backlinkler Nasıl Analiz Edilir

SEO uzmanları, web sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralara yükselmesine yardımcı olmak için iç ve dış seo gerçekleştirir. Backlinkler, dış seo’da serp sonuçlarında üst sıralara çıkmak için doğru yapılması gereken önemli bir çalışmadır. Web sitenize zararlı backlinkler almış olabilirsiniz. Hatta bu siteler sektör değiştirmiş bile olabilir. Web sitenize gelen zararlı linki nasıl temizleyebileceğinize dair yazımızı okuyun.

Zararlı Backlink Nedir?

Backlinkler siteleri birbirine bağlayan bağlantılardır. Arama sonuçlarını etkileyebilen spam backlinkler giderek yaygınlaştığı için bazı durumlarda backlinkler zararlı olabilir. Google daha fazla spam backlinke ceza vermektedir. Spam backlinkleri tespit etmek için birçok araç mevcuttur.

Zararlı bağlantıları neden reddetmelisiniz?

Backlink çalışması SEO uzmanları tarafından arama sonuçlarında yer almak için yapılır. Fakat backlink çalışması bir seo işi olarak değerlendirilmemelidir. Bazı SEO uzmanları web sitelerinin arama sonuçlarında ilk sayfalara ulaşmasına yardımcı olmak için dr-score ve sektörel olsun olmasın çeşitli sitelerden referans linkler alırlar. Bu referans linkler rakiplere zarar vermek için kullanılır. Google’ın algoritmaları bu tür backlinking yapan siteleri cezalandırmaktadır.

Backlink temizlerken dikkat edilmesi gerekenler

  • Skor DR
  • PR Puanı
  • Backlink Çöplüğü Siteleri
  • Nofollow ve Dofollow Backlink Dengesi
  • Edu. Uzantılı yorum bağlantılarından kaçının.

Zararlı backlinkler nasıl kaldırılır?

Bazen bir siteyi geliştirmek için uyguladığınız baklinklerin olumlu bir etkisi olmayacaktır. Backlink aldığınız siteler değişebilir veya backlink stratejilerini bilmiyorsanız her gördüğünüz siteye link ekleyerek backlink alabilirsiniz. Bu da sitenizin serps sonuçlarına zarar verebilir.

Zararlı Backlink Analiz Araçları

  1. Ahrefs
  2. Semrush
  3. Linkchecker
  4. Moz
  5. Google Arama Konsolu

Kötü Backlinkler Nasıl Tespit Edilir?

Öncelikle seo analiz araçlarını kullanarak zararlı backlinkleri tespit etmelisiniz. Seo araçları, backlinkler için dr ve pr puanları hakkında bilgi sağlar. Bu backlink araçlarını, dr puanlarına göre sitenize gelen backlinklerin kalitesini belirlemek için kullanabilirsiniz. Backlinklerin web sitenizle alaka düzeyi de bir diğer önemli faktördür. Sektörel olmayan bağlantılardan kaçının.

Zararlı linkleri silmek için ipuçları nelerdir?

Zararlı backlinkleri dr/pr puanlarına göre belirledikten sonra silinmesi için bir e-posta ret dosyası hazırlayabilirsiniz. Zararlı linklerin nasıl temizleneceği ve zararlı link ret dosyasının nasıl oluşturulacağı aşağıda anlatılmıştır.

Google Disvow backlink aracı sitenizdeki zararlı linklerden kurtulmak için harika bir yoldur. Google Disavow Aracı ile zararlı bağlantıları nasıl kaldıracağınızı merak ediyorsanız. Aşağıdaki kodları kendi web sitenizden zararlı backlinkler ile değiştirerek bir TXT dosyası hazırlayarak linkleri reddedebilirsiniz.

#1 sayfa reddedilecek

https://lizsheridan.info/photo-collection/seo-aracları-nelerdir.aspx

#8 alan adı reddedilecek
domain:lizsheridan.info
domain:php8developer.com

Bonus: Google Backlinks Disavow aracı ve Zararlı Backlinkler Nasıl Analiz Edilir?

Zararlı linkleri nasıl temizleyebileceğinize dair yazımızı okumak istemiyorsanız, aşağıda size nasıl yapılacağını öğretecek bir video sunduk. Ayhan Karman’ın YouTube kanalında yer almaktadır. Sitenizi zararlı backlinklerden temizlemede iyi şanslar.

73 thoughts on “Zararlı Backlinkler Nasıl Temizlenir? – SEO Not Defteri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *